і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Акція
Вебінарний безліміт
Заощаджуйте понад 5000грн

Замовляйте усі свідоцтва за вебінари (понад 90 вебінарів)

з 12 липня
до 25 липня
199грн
з 26 липня
до 15 серпня
299грн
з 16 серпня
до 31 серпня
399грн
Активуйте «Вебінарний Безліміт» та отримайте
30 днів необмеженого доступу до 90 вебінарів
Предмети »

Мій Всесвіт веселий, мій світ загадковий

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Що таке Всесвіт і як він виник?

Вчені вважають, що Всесвіт виник внаслідок «Великого вибуху», що стався більше ніж 14 мільярдів років тому. Вчені не знають, де закінчується Всесвіт, хоча їхні астрономічні пристрої можуть бачити на відстані 300 мільйонів світлових років. Спостерігається ціла низка галактик (галактика – скупчення мільйонів зірок), якій немає кінця! Всесвіт настільки великий, що його розміри важко уявити. Нікому не відомо, наскільки він великий за межами видимої частини. Всесвіт - це світ, в якому ми живемо. Причому не будинок, місто, країна, а світ в загальному сенсі – простір, що включає в себе все, від крихт на підлозі до самих далеких зірок, про існування яких ми й не здогадуємося. Ми тупцюємо всього лише на незначній, прямо-таки мікроскопічній ділянці Всесвіту, котру називаємо Землею. У порівнянні з її розмірами, а вони нескінченні, навіть наша Галактика – всього лише непомітна порошина.

Що таке Сонячна система?

Сонячна система – це об’єднання планет і супутників. Що обертаються на орбітах навколо своєї зірки. Кожна зірка є «сонцем», яке може мати свою власну планетну систему.

Чи можуть люди жити на місяці?

На Місяці немає атмосфери, тому ми не можемо там дихати. Там людині потрібен скафандр. А ще Місяць весь покритий кратерами. Більшість їх виникла близько 3 млрд. років тому в результаті падіння метеоритів. Ці глиби із каміння та заліза летіли в космічному просторі і врізались у супутник Землі на великій швидкості.

Коли люди вперше розглядали місяць, то помітили на її поверхні великі темні плями – моря. Вони стали давати їм імена, наприклад, море Спокою. Тільки набагато пізніше було з’ясовано, що ці моря насправді – темні застиглі потоки лави вулканічного походження.

Чому Місяць міняє форму?

Сонячне світло освітлює один бік Місяця. Місяць робить оберт навколо Землі за 27,3 днів. При одному оберті Місяця навколо Землі ми можемо спостерігати різні його частини. Що освітлені Сонцем (фази Місяця).

Місяць віддалений від Землі на відстань 384 400 км. Подорож пішки туди зайняла б

9 років.

Як сформувалися планети і зірки?

Все у Всесвіті зроблене з атомів. Після «великого вибуху» у Всесвіті почали виникати найменші частинки, що називаються протонами, електронами і нейтронами. Ці частинки, з’єднуючись між собою різним способом, утворили найрізноманітніші атоми. Атоми мають здатність притягуватись один до одного. Після «великого вибуху» взаємне тяжіння змусило атоми притягуватися, формуючи зірки та планети. Зірки газоподібні і створені з атомів водню та гелію, а планети складаються із атомів вуглецю, кремнію і заліза. А ще зірки світяться. Тому, що вони гарячі, як Сонце. Чим більша зірка, тим коротше її життя. Наше Сонце невелике у порівнянні з іншими зірками. Сонце – це жовта зірка. Температура її поверхні 6000 градусів за Цельсієм.

Чому падають зірки?

Насправді це падають не зірки, а скупчення пилу, яке називається метеоритами. Коли пролітає комета, пилюка з її хвоста сиплеться на Землю. Входячи в густі шари атмосфери на великій швидкості, вона спалахує. Із Землі це виглядає так, ніби падає зірка.

Чи рухається Сонце?

Так. Всі планети Сонячної Системи обертаються навколо Сонця, а Сонячна Система також обертається навколо центра нашої галактики, Чумацького шліху. Цей оберт триває близько 225 мільйонів років або 1 космічний рік

К о л о с о ч о к

Важко доводиться птахам узимку. Адже страшнішим за люті морози для них є голод. Я розповім Тобі, які птахи зимують в Україні, і як вони добувають собі їжу.

Синичка велика трудівниця. Готуватись до зимового голоду вона починає ще весною або влітку. І до зими ця маленька пташечка може назбирати і сховати до 15 кг насіння і зернят. Проте взимку не завжди їй вдається знайти схованку. Тому доводиться шукати їжу під снігом або харчуватися у годівничках.

Снігурі

Як це не дивно звучить, але чим більші морози, тим спокійнішими виглядають снігурі. Зазвичай вони літають невеликими зграйками до 10 осіб. У люті морози снігурі сидять нерухомо і лише час від часу «оживають», щоб з’їсти яку-небудь ягідку чи насіння. Особливо полюбляють снігурі ягоди горобини.

Горобчики

Хоча горобчики і невибагливі у виборі їжі, проте взимку ці маленькі сірі пташечки потребують допомоги людини. Харчуються горобчики насінням, зерном, хлібними крихтами. Тому варто їх підгодовувати.

Дятли

Цікаво спостерігати за зимівлею дятлів. Дятли можуть як відлітати у теплі краї, так і зимувати у рідних лісах. Зимують вони у дуплах, які самі й видовбують. Зазвичай дятли харчуються комахами, ягодами і насінням, але взимку їхній раціон значно звужується. Їх рятує насіння ялинових і соснових шишок. І попри невелику кількість їжі, дятли є дуже щедрими птахами і з легкістю можуть поділитися їжею з іншими пернатими.

Сойки

Ці красиві птахи теж завчасно готуються до зими. Раціон сойки дуже різноманітний:

комахи, ягоди, насіння, зерно, горіхи. Але взимку вони харчуються переважно жолудями. Ще восени сойки шукають жолуді і ховають у дуплах дерев, між корінням, під пеньками. Причому ховають лише відбірні жолуді, тому нерідко весною вони проростають. Завдяки хорошій пам’яті ці птахи з легкістю знаходять свої схованки.

Омелюх

Ще один голос зими - голосна сріблиста трель. Джерело звуку виявити неважко - майже поруч з будинками, не боячись людини, перелітають із дерева на дерево зграйки чубатих омелюхів.

Ворони

Величезні зграї воронів вечорами летять ночувати ближче до центра міста, на бульвари й у сквери, де тепліше й немає вітру. Так вони роблять протягом всієї зими - адже температура повітря в центрі міста на кілька градусів вище, ніж у пригородах. У світлі ліхтарів притихлі на ніч птахи здаються якимись дивовижними плодами, що густо обліпили гілки. Не відразу здогадаєшся, що стоїш посередині величезної пташиної «спальні»

Щиглики

На пустищах, ще не освоєних будівництвом, кочують заростями реп'яхів зграйки щигликів. Судячи з назви, вони повинні хизуватися своїм ошатним вбранням. Одначе строкате, яскраве оперення щигликів — приклад чудового маскувального, «почленованого» забарвлення. У цьому нескладно впевнитися: помітивши зграйку щигликів, що спустилася на зарості реп'яхів, підійдіть до них, спробуйте роздивитися. Живляться щиглики мовчки, майже не перелітаючи з гілки на гілку, і, якщо не знати, що вони тут, помітити зграю зовсім не просто.

Скільки б не було у тебе різних справ, забав та веселощів, не забувай про своїх крилатих друзів. Допоможи їм, і вони стануть тобі у пригоді, сторицею віддячать своєю невтомною працею та піснями.

Народні прикмети:

  • Снігурі туляться до оселі – на снігопад.

  • Голуби туркочуть – тепло віщують.

  • Якщо ворона вранці сидить на верхівці дерева і каркає – буде хурделиця.

  • Галки збираються зграями і кричать – на мороз.

Казка як птахи зимівники на раду зібралися

Колись давно, коли птахи ще вміли говорити, трапилася ця історія. Одного разу, коли в ліс прийшов Холод і став лякати мешканців, що заморозить їх, зібрались птахи на раду. Сіли вони на кремезному дубі, що ріс над берегом, і заговорили. В озері плавали Лебеді. А вода була така холодна, що вони аж похворіли. Стали птахи скаржитись на Холод, що весь час дошкуляє їм, і на Голод, який сказав, що поморить їх незабаром.

Що ж робити? — запитав Соловейко. — Я боюся, що помру.

Я вже хриплю, горло в мене болить, — підтримав його Жайворонок, — а без пісні я жити не можу.

Сумно стало птахам, страшно. Лебідь аж заплакав:

Ой, мені теж страшно!

Треба вміти жити. Вчіться в мене. Я за себе не боюсь, — мовила Сорока.

Головне — ближче до людей перебратися, а там уже не пропаду: десь вкраду кусок хліба, десь біля курей пшеницею поласую. Не біда!

Подивились на Сороку здивовані пташки.

Як це «вкрасти»? Як це «ближче до людей»? Ми любимо ліс і житимемо тільки тут.

Та ось підлетіла до них Зозуля і сміливо заявила:

Я чула, що є така країна пташина — Вирій. Там тепло, тож, хто хоче, летімо! Ми, Зозулі, летимо першими.

Страшно пташкам залишати рідні місця, та робити нічого. Стали вони збиратись зграйками і готуватись до подорожі. Але не всі птахи повірили Зозулі. Вони придбали собі теплі шубки і полетіли за Сорокою.

Відтоді кожної осені птахи відлітають у Вирій, а найсміливіші залишаються зимувати в наших краях.

13 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ДЯТЛА

Всім відома невеличка пташка, що має довгий дзьобик та веде переважно деревний спосіб життя. Почувши стукіт під час прогулянки по лісу, кожен з нас розуміє, що це дятел добуває собі їжу. Як правило, дятли харчуються комахами, яких за допомогою дзьоба видовбують з-під кори стовбурів дерев. 
Та є одна цікава відмінність у дятлів, перед всіма птахами. Вони іноді використовують порожні консервні банки і шматки заліза для того, щоб їх барабанний дріб звучав досить далеко: так вони закликають до себе інших дятлів. Отже, якщо вам хочеться дізнатися більше цікавого про цих пернатих, ознайомтеся з 13 цікавими фактами про дятлів.

1: Всього налічується близько 25 різновидів дятлів, розміри яких від 15 до 53 сантиметрів. У фауні Україні рід представляють всього 5 видів: малий, середній, звичайний, білоспинний та сирійський дятли.

2: Найбільшим представником виду вважається американський королівський дятел, довжина якого може досягати до 53 сантиметрів. Самим маленьким вважається карликовий дятел, довжина якого не перевищує 8 сантиметрів.

3: Одним з цікавих представників виду є дятел-сосун, який живиться солодким нектаром, який видобувається з-під кори дерева.

4: Поведінка жолудевого дятла цікава тим, що за осінь він здатний виконати близько 400 отворів, у кожен з яких він кладе по жолудю.

5: Великий плямистий дятел не задовольняється личинками і комахами, він нерідко живиться яйцями інших птахів і навіть вже маленькими пташенятами.

6: Дятли – це унікальні пташки, що постійно відчувають голод. Пов'язано це з величезними енерговитратами, через які вони і хочуть постійно їсти.

7: Під час добування їжі з-під кори дерев, дятли здатні наносити удари по стовбуру зі швидкістю до 25 разів у секунду. Таким чином, за день ця пташка здатна вдарити по дереву майже 1 млн. раз.

8: Коли дятел стукає по дереву він може не переживати за свої очі, в які можуть потрапити дрібні тріски. Справа в тому, що за мить до наближення до дерева повіки прикриваються, що є свого роду захисним механізмом.

9: При нанесенні удару, дятел застосовує настільки величезну силу, що якби людина зазнала хоча б один такий удар, то вона відразу ж отримала серйозну травму. Під час ударів по дереву голова цієї невеличкої пташки відчуває перевантаження до 1000g.

10: Неправі ті, хто думає, що дятли стукають по дереву виключно в пошуках прожитку. Насправді вони це роблять ще для того, щоб заявити свої права на територію, а також у пошуках пари.

11: Гніздяться ці птахи в дуплах мертвих або хвойних дерев. Для цього вони можуть використовувати не тільки вже існуюче дупло, але і здатні запросто видовбати нове.

12: По стовбуру дерева дятли пересуваються знизу вгору, допомагаючи собі кігтиками на лапах і хвостом. До речі, на хвіст лягає основне навантаження, через що він за рік зменшується приблизно на одну десяту.

13: У дятлів дуже довгий язик з клейким покриттям, який допомагає їм без проблем діставати комах з вузьких отворів.

Опис документу:
Цікаві дані про Всесвіт і його виникнення

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Правове регулювання освіти осіб з особливими потребами»
Байталюк Ольга Михайлівна
24 години
490 грн
294 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти