Сьогодні о 11:00
онлайн-конференція:
«
Роль закладів освіти у формуванні нульової терпимості до корупції та вихованні доброчесності в Україні
»
Взяти участь Всі події

Мігель де Сервантес Сааведра « Дон Кіхот». Дон Кіхот і Санчо Панса – парні образи, в яких втілено високу мрію і прагматизм. Вічні образи. «Донкіхотство»

Зарубіжна література

Для кого: 8 Клас

03.09.2021

90

1

0

Опис документу:
Дана розробка створена щоб з’ясувати специфіку головних персонажів роману як парних так і «вічних образів», зробити висновки про причини їхніх вчинків. Зосередити увагу учнів на зіставленні романтизму Дон Кіхота й тверезій розсудливості Санчо Панси. Розвивати уміння вчитися, актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички роботи в групах та толерантне ставлення до думок інших. Виховувати гуманізм, естетичний смак.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Червоненська філія

Комунального закладу «Хащуватськй ліцей»

Гайворонської міської ради



















Учитель

Сікорська Т.С.



Зарубіжна література 8 клас


Тема уроку. Мігель де Сервантес Сааведра « Дон Кіхот». Дон Кіхот і Санчо Панса – парні образи, в яких втілено високу мрію і прагматизм. Вічні образи. «Донкіхотство»


Мета. З’ясувати специфіку головних персонажів роману як парних так і «вічних образів», зробити висновки про причини їхніх вчинків. Зосередити увагу учнів на зіставленні романтизму Дон Кіхота й тверезій розсудливості Санчо Панси. Розвивати уміння  вчитися, актуалізувати пізнавальну  діяльність та  критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички роботи  в групах та  толерантне  ставлення  до  думок  інших. Виховувати гуманізм, естетичний смак.

Тип уроку. Урок - дослідження.

Обладнання. Портрет Мігеля де Сервантеса, репродукції картин із зображенням Дон Кіхота та Санчо Панси, таблиця «Порівняльна характеристика Дон Кіхота і Санчо Панси» (на дошці або на картках).

Від великого до смішного – один крок

Ж.-Ф.Мармонтель

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми поміркуємо, як краще жити: розумом чи серцем? Адже ця проблема давня, людство розв’язує її протягом багатьох століть. Романтизм і практицизм зіткнулися й на сторінках роману М. де Сервантеса. Чому головні герої такі різні? Чи об’єднує їх що-небудь? В який бік роблять кроки наші герої: від великого до смішного чи від смішного до великого.

На ці та багато інших питань ми відповімо на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Перегляд репродукцій картин з обговоренням (Додаток1.)

  • Погляньте, будь ласка, на виставку картин та світлин. Кого ви бачите на цих репродукціях? (Дон Кіхота та Санчо Панса).

  • Хто ці люди? (Це герої твору Мігеля де Сервантеса Сааведри «Премудрий гідальго Дон Кіхот з Ламанчі»).

  • Як ви вважаєте, чому так багато полотен присвячено саме цій парі? (Бо ці герої заслуговують уваги своїми вчинками та поведінкою).

  • Для чого Дон Кіхот умовляє Санчо Пансу їхати з ним? (Думає про себе… Як справжньому лицареві йому бракує зброєносця).

  • Чи такий же по духу Санчо Панса, як і Дон Кіхот? Чому? (Ні. Зовсім інший. Можливо через те, що протилежності притягаються).

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Мандрівний лицар Дон Кіхот з Ламанчі, який начитався романів і вирішив змінити світ, та його вірний зброєносець Санчо Панса… Насправді зовсім різні, як на зовнішній вигляд, так за внутрішнім світом. Саме на сьогоднішньому уроці ми визначимо спільне та відмінне між двома головними образами роману Дон Кіхота та Санчо Панси, дослідимо специфіку парних персонажів твору, розширимо свої знання про «вічні образи» та з’ясуємо поняття «донкіхотство».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Складання характеристик героїв роману «Дон Кіхот»

Робота в групах «Тут і тепер»

І група. Дон Кіхот.

Завдання для групи.

  1. Розкажіть про перший «подвиг» Дон Кіхота. Доведіть, який сенс мав цей «подвиг». Мета, що ставить Дон Кіхот ?(Учні детально розповідають про перший «подвиг» героя, мета якого захищати скривджених, боротися зі злом, несправедливістю)

  2. Чому виступає у бій з вітряками?

(Дон Кіхот вважає їх за велетнів, яких лицар повинен обов’язково перемогти)

  1. Які риси характеру розкрилися в цьому епізоді ?

(Дон Кіхот сміливо кинувся на велетнів, він виявив хоробрість, відвагу, відчайдушність, бажання перемогти велетнів)

  1. Як сталося зіткнення Дон Кіхота з купцями, які засумнівалися в красі Дульсінеї Тобоської? (переказ учнями цього епізоду)

  2. Чи вдалося герою захистити честь дами серця?( Так, адже герой вирушив у мандри,щоб прославити даму серця, її красу, свою батьківщину.)

  3. Схарактеризуйте образ Джон Кіхота, спираючись на текст прочитаних уривків роману.(Учні стисло переказують уривки, у яких розкриваються риси характеру Дон Кіхота.Звертають увагу на його бажання допомогти бідним, знедоленим, перемогти зло, щоб панувала справедливість, не терпить несправедливості,байдужий до матеріальних благ, стійко переносить невдачі)

  4. У чому пародійність вчинків Дон Кіхота? (Не мають користі, безглузді ,абсурдні,смішні і навіть шкідливі, власне життя розбиває ілюзії героя, доводить їх недосконалість)

  5. Чому автор називає Лицарем Сумного Образу?

  6. Які риси вдачі героя відображає це наймення?

(Автор знає, що в світі існує брехня, лицемірство, жадоба збагачення, і зло не можна знищити розмахуванням меча. Боротися за гуманні ідеали слід іншими способами)

ІІ група. Санчо Панса.

  1. Хто такий Санчо Панса? Скільки книжок він прочитав?

(Селянин, хлібороб, зброєносець, не вміє читати, писати, жодної книги не прочитав)

  1. Що Санчо Панса любить понад усе?(Поспати та поїсти)

  2. Для чого Дон Кіхот умовляє Санчо Пансу їхати з ним? (Пообіцяв місце губернатора на одному із островів)

  3. На чому їхав Санчо Панса і чому?(На віслюкові, бо не мав коня, а ходити пішки не хотів)

  4. Що цікавить Санчо Пансу? (Здобич, вигода цікавить його завжди і всюди. Він прагне здобути легку користь від походу з Дон Кіхотом та забезпечити свою родину)

  5. Як Санчо Панса сприймав подвиги Дон Кіхота?

  6. Чому він не уявляє велетнів, а бачить звичайні вітряки?

(Він бачить реальні речі, розуміє, що це вітряки, намагається зупинити Дон Кіхота, допомагає йому, намагається довести безглуздість його дій,жаліє його)

  1. Поясніть фразеологізм «битися з вітряками».(Безплідна боротьба з уявними перепонами,яких насправді не існує)

  2. Чи можна назвати Санчо Пансу рицарем?(Він не рицар. Але має риси рицаря: бажання допомагати, співчувати, виявляє доброту та милосердя)

  3. Які риси вдачі притаманні Санчо Пансі?(Наївний, простий, розумний, розсудливий, тверезий, милосердний, людина з народу, реально дивиться на події життя, він носій народної мудрості)

ІІІ група. Вплив героїв один на одного.

  1. Що спільного між Дон Кіхотом і Санчо Пансою?(Доброта, людяність, чуйність, бажання допомоги іншим)

  2. Визначте головні риси вдачі Дон Кіхота і Санчо Панси. Знайдіть спільні риси в характерах героїв.

  3. У чому обидва герої вбачали сенс свого існування?

  4. Якою, на вашу думку, була мета вчинків кожного з героїв?

  5. Чи однакові їхні погляди на життя?

  6. Чи відбулись які-небудь зміни в образах Дон Кіхота і Санчо Панси протягом твору? Аргументуйте відповідь.

  7. На основі спостережень за текстом роману заповніть таблицю «Порівняльна характеристика Дон Кіхота і Санчо Панси».

3.Порівняльна характеристика Дон Кіхота та Санчо Панси. Визначення спільних та відмінних рис.

Колективна робота по складанню таблиці.

Дон Кіхот

Санчо Панса

Походження

Походження

З благородної сімї, типовий ідальго, котрий отримав гучний титул, має привілеї дворянина, проте зовсім не має грошей

Бідний селянин. За життя збагатився дітьми, проте не має нічого більше. З родини хліборобів.

Зовнішність

Зовнішність

Високий, худорлявий. Обличчя має різко окреслені риси. Фізично не підготовлений, дещо слабкий.

Низький, повний, з короткими ногами та чималим животом. Обличчя масне, гладке.

Рід занять. Лицар.

Рід занять. Зброєносець.

Мета діяльності

Мета діяльності

Благородна. Мріє захистити нещасних та знедолених, знищити зло та несправедливість.

Корислива. Бажає здобути посаду губернатора.

Риси характеру

Риси характеру

Хоробрий, безстрашний, ідеаліст, романтик, розсудливий, освічений, добрий, співчутливий, мріє встановити чітку грань між добром і злом і стерти останнє з лиця землі.

Боягуз, реаліст, людина слабкої волі. Корисливий, переслідує меркантильні інтереси, керується можливістю збагачення та наживи. Є прообразом «народної мудрості» без обов’язкової освіченості.

Символізм.

Є символом віри у правду, добро та справедливість

Символізм.

Є символом тверезої думки, адекватного світосприйняття


«Кола Венна»












Висновок. Дон Кіхот та Санчо Панса – дивакуваті, добрі, людяні, здатні на шалені вчинки заради досягнення шляхетної мети.


ПРОБЛЕМНІ ЗАПИТАННЯ.


-Чи можна вважати героїв антиподами? (Поступово учні дійшли висновку, що герої доповнюють один одного, вони вже не можуть існувати окремо. Ці герої, як дві протилежності, притягуються. Вони не антиподи,а доповнення один одного


-Чого навчають нас ці герої? (Толерантності, співіснуванню людей різних за поглядами, вірою, навчають доброті, милосердю, вмінню долати життєві труднощі. Вчать йти до своєї мети, не здаватися, вірити у перемогу добра)

Слово вчителя.

Образи Дон Кіхота та Санчо Панси прийнято називати «вічними образами», як, наприклад, образи Прометея, Гамлета, Фауста, Дон Жуана.

Що ж таке «вічний образ»?

Вічними називають такий образ, в якому з надзвичайною глибиною узагальнення відображено вічні риси людської природи, що визначають характерні почуття, думки, пошуки, конфлікти, що постійно повторюються в історії людства. Образи, що виникли на міфологічній основі чи створені на конкретному історичному й національному грунті, виходять за межі своєї епохи і стають засобом філософського осмислення буття. Кожен із них уособлює певний комплекс вічних людських властивостей. Зберігаючи своє історичне значення, вічні образи набувають рівня загальнолюдської категорії.

Завдання.

Довести, що образи Дон Кіхота та Санчо Панси належать до «вічних образів».

Слово вчителя.

Завдяки головному героєві роману Сервантеса в культурі з’явилося таке поняття, як «донкіхотство» - поведінка, спосіб життя шляхетного й доброго мрійника, що прагне бути корисним людям, хоч і в ім’я недосяжних ідеалів.

V. Узагальнення та систематизація вивченого

Вчитель. Дослідник творчості Сервантеса Б. Енгельгардт вважав, що «Санчо Панса – це двійник Дон Кіхота, Дон Кіхот навиворіт, Дон Кіхот здорового глузду». Дон Кіхот і Санчо Панса – це дві сторони однієї медалі, так звані – парні образи.

VI. Підсумок уроку.

  1. «Мікрофон».

Прочитати епіграф та відповісти на запитання: «Великі чи смішні Дон Кіхот та Санчо Панса?»

VІI.Домашнє завдання

Написати лист Дон Кіхоту або скласти сенкан про Дон Кіхота та Санчо Пансу.


Додаток1.











Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили