Міфологічна основа поем Гомера «Іліада» і «Одіссея».

Зарубіжна література

Для кого: 8 Клас

15.04.2021

1071

9

0

Опис документу:
Мета: активізувати отримані раніше знання про міфи Троянського циклу, створити умови для розвитку комунікативних навичок мовної взаємодії в класній аудиторії, удосконалювати навички переказу, аналізувати і робити власні висновки; будувати логічні і аргументовані виступи на тему «Як вберегти світ від війни?»; виховувати непримириме ставлення до проявів війни.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок № 8 клас Зарубіжна література

Тема: Міфологічна основа поем Гомера «Іліада» і «Одіссея».

Мета: активізувати отримані раніше знання про міфи Троянського циклу, створити умови для розвитку комунікативних навичок мовної взаємодії в класній аудиторії, удосконалювати навички переказу, аналізувати і робити власні висновки; будувати логічні і аргументовані виступи на тему «Як вберегти світ від війни?»; виховувати непримириме ставлення до проявів війни.

Обладнання: презентація , опорний конспект, фішки для допитливих, вислови на дошці, експозиція сцен з художнього фільму "Троя" (2004 г.)

Тип уроку: урок-екскурсія

Епіграф:

Хто хоче поета зрозуміти,

повинен відвідати країну поета.

Й.В.Гете

Хід уроку

1. Бесіда про подорожі.

- Хто з вас подорожував?

- Як можна здійснити подорож?

- А чи можна здійснити подорож, не виходячи з дому?

Давайте ж ми сьогодні спробуємо здійснити подорож у Стародавню Грецію - батьківщину поета Гомера. А допоможе нам в цьому ваша фантазія і трохи чарівництва під назвою Інтернет. Ми перенесемося в ті далекі часи, які оспівав у своїх творах Гомер, побачимо богів та героїв, про яких він склав поеми, побуваємо на розкопках знаменитої Трої і дізнаємося багато нового і цікавого.

В добрий путь!

1. Інформація про Гомера.

Час життя Гомера спірний. Стародавні версії охоплюють період протягом в кілька століть. Стародавні біографи вважали, що Гомер народився на іонійському узбережжі Малої Азії. За право вважатися батьківщиною Гомера сперечалися 7 міст. У біографіях зазначено, що Гомер осліп, після чого музи надихнули його на створення поем.

(фішка для допитливих: греки вважають, що Гомер божественного походження, він ходив від оселі до оселі, бідний та сліпий розказуючи свої вірші і це був його єдиний заробіток на проживання. Вшановуючи пам’ять поета божественного походження, греки збудували в його честь храм – Гомереон)

2. Поеми Гомера.

Сюжет "Іліади" й "Одіссеї" узятий з Троянського циклу сказань про похід на Трою, про десятилітню облогу міста, перемогу над троянцями і повернення греків на батьківщину.

  • Що ми знаємо про поему «Ілліада» ?

"Іліада", мабуть, була написана в IX-VIII ст. до н. е. в Іонії і присвячена подіям останнього року Троянської війни. У ній оспівуються військові події і подвиги ахейських героїв - Ахіллеса, Агамемнона, Менелая, Гектора, Діомеда та ін. Головний герой "Іліади" – Ахіллес. На його рахунку під Троєю безліч подвигів, але на десятий рік війни був убитий стрілою Паріса. Поема написана гекзаметром і містить близько 15 700 віршів.

  • Що ми знаємо про поему «Одіссея» ?

"Одіссея" оповідає про останні пригоди одного з героїв Троянської війни, царя острова Ітака, Одіссея, що повертається від стін зруйнованого Іліона в рідну Ітаку. В основі поеми лежить відомий фольклорний сюжет про повернення Одіссея невпізнанним до своєї вірної дружини Пенелопи. На відміну від "Іліади", в "Одіссеї" зображені переважно побутові картини: господарські клопоти, домашні заняття, сімейні звичаї, обряди гостинності та ін. Створена вона дещо пізніше "Іліади" і містить близько 12 100 віршів.

На російську мову "Іліаду" перевів в 1829 р Н. І. Гнєдич, а "Одіссею" – в 1849 В. А. Жуковський.

3. Причини Троянської війни

(міфологічна основа : Богиня родючості Гея попрохала Зевса покарати людей за їхнє варварське відношення до землі і Зевс не відмовив їй. Тому коли на весілля Пелея та Фетіди забули запросити богиню чвар Еріду, вона все ж таки прийшла, але не просто так, а принесла із собою яблуко з написом «Найвродливішій» і підкинула його гостям ).

3.1. Яблуко розбрату: (сценка - Гера, Афіна Паллада та Афродіта у Паріса)

- перегляд відео №1 (Паріс і Єлена приїжджають в Трою – (27.26 – 29.38))

? Чому цар Трої Пріам дозволив сину Парісу привести в місто чужу дружину, знаючи, що Менелай, чоловік Єлени, цього так не залишить?

(розповідь про народження Паріса, про його дитинство та юність, проведені в сім'ї пастуха, про повернення в Трою до батька і матері)

? Що збирається робити Менелай?

(він збирає військо на чолі з Одіссеєм, знаходять Ахілла і збираються йти війною на Трою)

Фішка для допитливих: Історична наука нового часу бачила в грецьких міфах лише легенди й казки. Історики XVIII-XIX століть були переконані, що ніякого походу греків на Трою не було. Єдиним з європейців, які повірили епосу, виявився Генріх Шліман. Довгі роки він мріяв знайти легендарне місто. У 1871 р він приступає до розкопок пагорба Гіссарлик в північно-західній частині Малої Азії, визначивши його як місце розташування давньої Трої. Його чекала удача: пагорб приховував руїни цілих 9 міських поселень, що змінювали один одного на протязі? 20 століть. Описану в поемі Трою Шліман визнав в одному з поселень. Тут він знайшов, на його думку, палац Пріама, вежу, з якої Єлена спостерігала за ходом бою. В одній з виявлених царських могил спочивали останки Агамемнона і його супутників; обличчя Агамемнона покривала золота маска. Відкриття Генріха Шлімана потрясло світову громадськість. Не залишилося сумнівів, що поема Гомера містить відомості про реальних героїв і події.

3.2. Ахіллесова п’ята (історія Ахілла)

3.3. Війна триває уже 9 довгих років. Греки розуміють, що вони не зможуть завоювати місто, тому Одіссей придумує одну хитрість, яка наблизить перемогу ахейців.

? Що це за хитрість і яким чином вона змогла наблизити перемогу греків?

3.4. Троянський кінь (історія про Троянського коня)

- перегляд відео, як кінь потрапив у Трою - 2.16.55 – 2.18.10)

- фішка для допитливих : «Троя» — історична драма 2004 року за мотивами поеми Гомера «Іліада». Номінувалась на отримання премії Оскар за найкращий дизайн костюмів. Актори: Бред Пітт — Ахіллес, , Діана Крюгер — Єлена. На час завершення фільму, загальні затрати досягли позначки в приблизно $175,000,000. Це зробило Трою одним з найдорожчих фільмів у сучасній кіноматографії. Покази Трої у США загалом зібрали $133 млн ($133,378,256). Понад 73% від усіх зібраних коштів Троя отримала за межами США. в Лондоні знімалися всі павільйонні сцени. Ряд батальних сцен було знято у Мексиці. Натурні зйомки відбувалися на Мальті. Зйомки планувалося проводити на декількох пляжах, у морі, на окраїнах міста, а також у місті Троя, у спорудженому форті на площі десяти акрів.

4. Поема «Одіссея». (повернення Одіссея додому тривало 10 років)

5. Бесіда про непримириме ставлення до різного роду проявів розбрату, війни.

6. Робота з висловами (на дошці та стінах)

7. Бесіда

- Чи вдалося нам здійснити подорож у країну Гомера?

- Що це за країна? Яка вона?

- Чи сподобалося вам наше подорож?

- Куди б ще ви хотіли відправитися в подорож?

8. Робота з епіграфом.

9. Домашнє завдання: підготовка до контрольної роботи

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.