Міфи та релігія Давнього Єгипту

Всесвітня історія

Для кого: 6 Клас

30.03.2020

694

11

0

Опис документу:
Конспект уроку складено відповідно до Програми, затвердженої МОН України від 21.02.2019 Мета: ознайомити учнів із релігійними уявленнями давніх єгиптян, розкрити роль міфів та релігії в житті єгипетського суспільства, формувати вміння самостійно здобувати знання; розвивати інтерес до вивчення релігії, культури та історії єгипетського народу; вміння виступати перед аудиторією, формувати вміння міркувати, робити висновки...
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Всесвітня історія. Історія України ( інтегрований курс) 6 клас

Урок Дата

Тема: Міфи та релігія Давнього Єгипту

Мета: ознайомити учнів із релігійними уявленнями давніх єгиптян, розкрити роль міфів та релігії в житті єгипетського суспільства, формувати вміння самостійно здобувати знання;

розвивати інтерес до вивчення релігії, культури та історії єгипетського народу; вміння виступати перед аудиторією, формувати вміння міркувати, робити висновки;

виховувати інтерес та повагу до культурної спадщини єгипетського народу.

Основні поняття: релігія, міф, пантеон, політеїзм, культ.

Основні дати: 1365р. до н.е. – релігійна реформа Ехнатона.

Історичні постаті: Ехнатон

Тип уроку: комбінований

Міжпредметні зв’язки: світова література

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго дня, любі учні! Сьогодні ми з вами продовжимо подорож країною, яку почали на минулих уроках. Для подорожі за кордон нам з вами потрібна – віза. На сьогоднішньому уроці кожен з вас зможе отримати цю візу, якщо буде активно працювати.

Зараз за допомогою ребусів ви дізнаєтеся яку тему ми сьогодні вивчимо

( Показати слайд з ребусами)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя

Єгиптяни винайшли геометрію, математику, знали астрономію і в усьому полюбляли точність. Але ніяк не могли навести лад серед власних богів. Скласти уявлення про релігійні вірування стародавніх єгиптян допомагають міфи, перекази про богів, героїв, демонів. Саме розглядом релігійних вірувань, міфів ми з вами сьогодні і будемо займатися.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Для того щоб почати вивчення нової теми треба перевірити як ви засвоїли попередній матеріал.

 1. Робота з картою.

 • Покажіть на карті Стародавній Єгипет, в якій частині Африки він знаходився?

Відповідь: Давній Єгипет розташований в північно-східній частині Африки, в долині та дельті річки Ніл.

 • Покажіть річку, яка протікає в цій країні, покажіть її дельту. ( Ніл )

 • В яке море впадає річка Ніл? ( Середземне )

 • Яке море знаходиться на схід від Єгипту? ( Червоне )

 • Покажіть Верхній та Нижній Єгипет.

 • Покажіть міста-столиці Мемфіс та Фіви.

2. Бесіда за запитаннями

1. Коли та за яких умов виникла давньоєгипетська держава?

Відповідь: Наприкінці 4 тис. до нашої ери існували дві великі держави- Верхній Єипет та Нижній Єипет. Близько 3000 року до нашої ери правитель Верхнього Єгипту - Мінос підкорив Нижній Єипет.

2. Як називалися правителі Єгипту?

Відповідь: Фараони

3. За якого фараона Єипетська держава була наймогутнішою?

Відповідь: Тутмоса ІІІ

4. Які знання з математики мали єгиптяни?

Відповідь: Вони вміли обчислювати. Визначаючи площі земельних ділянок, копаючи канали, споруджуючи храми, палаци, піраміди, єгиптяни постійно мусили вимірювати довжину, ширину й висоту, площу, кути. Так виникла наука геометрія.

5. Які винаходи єгиптян ви можете назвати?

Відповідь: Єгиптяни винайшли спочатку со­нячний, а потім водяний годинник. . Вони мали землеробський календар, що складався з дванадцяти місяців.

Хронологічна задача

Вісімнадцятилітній фараон Тутанхамон помер у 1342 р. до н.е. У якому році народився фараон?

18 р. +1342 р. до н.е. = 1360 р. до н.е.

ІУ. Вивчення нового матеріалу

Тепер запишемо тему уроку і план

План

1. Релігійні вірування давніх єгиптян

2. Давньоєгипетські міфи.

3. Найдавніші культи. Суд Озіріса

Зразу накреслимо собі табличку, яку ви будете заповнювати під час моєї розповіді

Імена богів

Сили природи й заняття, які вони уособлювали

1. Релігійні вірування давніх єгиптян.

Хто мені скаже що таке релігія? Які релігійні вірування були в первісному суспільстві?

Релігія - віра в надприродні сили і поклоніння їм

Слово вчителя:

Єгиптяни вірили, що боги правлять світом і життям людей. У їхній релігії зберігалися залишки тотемних вірувань, шанувалися священні тварини: кішка, сокіл, змія, жук-скарабей тощо, і тому своїх богів вони уявляли у вигляді людей з головами тварин. 

Бога сонця Ра, одного з найшанованіших богів, єгиптяни уявляли людиною з головою сокола. Кожного дня на золотому човні він мандрував небосхилом зі сходу на захід. Амон – спочатку місцевий бог Фів, пізніше його культ поширився на весь Єгипет і жерці ототожнювали його з богом Сонця Ра, називаючи Амон-Ра. Його ім’я включалося в імена фараонів, наприклад, Тутанхамон. У давньоєгипетському мистецтві зображувався у вигляді барана, людини з головою барана або людини, прикрашеної пір’ям.

Осіріс – бог, який об’єднав у собі функції правителя, бога природи і владики царства мертвих.

Символом Осіріса був стовп Джеж,. Від нього люди дізналися, як вирощувати злаки й виноград, випікати хліб, виготовляти пиво і вино, будувати міста, лікувати, почитати богів, а також добувати і обробляти мідну і золоту руди.

Анубіс - давньоєгипетський бог шанування якого було тісно пов’язане з культом мертвих; охоронець могил і мумій, покровитель померлих Анубіс – син Осіріса і Нефтіди. Зображували його у вигляді шакала або у вигляді людини із шакалячою головою, що тримає в руці символ життя “анх”.

Гор (Хор Небосхильний)давньоєгипетський язичницький бог, що уособлював ранкове сонце та слугував одним із символів влади фараона у вигляді символічного зображення сокола.

Ісіда (Ізіда) – одне з головних божеств єгипта сестра й дружина бога Осіріса; богиня родючості й материнства. Зображували Ісіду у вигляді корови з сонячним диском між рогами або в образі жінки з рогами й сонячним диском на голові, а іноді із сином Гором на руках.

Нут – в староєгипетській міфології богиня неба. Зображували її у вигляді жінки, що простяглася по усьому горизонту, торкаючись землі кінчиками пальців рук і ніг, часто із Гебом, що лежить під нею.

Птах, Пта, Фта – єгипетський бог-творець, що шанувався у Мемфісі. Як бог-творець Птах вважався покровителем ремесел, мистецтва, майстерності та істини. Зображувався у вигляді мумії з відкритою головою, із жезлом, що стояв на ієрогліфі , який означав “правда”.

Бога місяця Тота вважали намісником Ра, його зображували з головою птаха ібіса. Бог Нілу Себек мав голову крокодила. Люту богиню війни Сохмет уявляли з головою левиці. Так у Стародавньому Єгипті зароджувався культ тварин.

Хнум — в єгипетській міфології, бог родючості, що створив світ із глини на своєму гончарному колі.Зображається у вигляді людини із головою барана, що сидить біля гончарного кола, на якому стоїть фігурка людини з глини. Вважалося також, що Хнум створив богів і контролював розливи Нілу.

Бастет – богиня радості та любові, зображувалася із головою кішки.

Розповідь учителя супроводжується показом презентації

Учні виступають з повідомленнями про богів, які готували вдома

Така релігія як була у давніх єгиптян називається політеїзмом.

Запишемо визначення за «хмарою слів»

Політеїзм – це віра в багатьох богів

Слід зазначити що така велика кількість богів подобалася не всім. Аменхотеп IV провів релігійну реформу, проголосивши Атона єдиним державним богом, а себе — його пророком. Цим самим він перший у відомій історії замінив стародавній політеїзм на монотеїзм. Метою його реформи було зменшення влади жерців (особливо жерців Амона з Фів). Під час реформи він змінив своє ім'я, яке означало «Амон задоволений» на Ехнатон («Блиск Атона» чи «Корисний для Атона» або «Щит Атона»). Після смерті Ехнатона реформа була скасована, його син і наступник Тутанхамон відновив старі релігійні обряди 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Руки в сторони та вгору –

Нас чекають фараони.

Підніми голівку вгору –

Посміхнись Тутанхамону.

Присідати ми почнемо,

У Єгипет зазирнемо.

Раз – присіли, руки прямо,

Встали – знову все так само.

Повертаємося вправно,

Все виконуємо гарно,

Вліво-вправо повернулись

І сусіду усміхнулись.

2. Давньоєгипетські міфи.

Розповідь учителя

Єгипетська міфологія почала формуватися в IV тис. до н. е. Міфи давніх єгиптян були пов’язані з віруваннями людей. У кожній провінції вірили у своїх богів і по-різному пояснювали світ і все, що існує довкола. Так, в одній частині Стародавнього Єгипту люди вважали, що землю оточують і підтримують гори, населені богами й велетнями, а довкола них бігає сонячний осел, що тікає від змія — ночі. В інших землях світ уявляли великим кільцем океану, а води Нілу начебто впадають у нього. Існує чимало міфів, пов’язаних із Нілом, адже він визначав усе життя єгиптян.

Зараз ми визначимо за допомогою хмаринки слів що таке міф і запишемо в зошит

Міфи – розповіді в яких утілено уявлення давніх людей про світ і його будову.

У єгипетській міфології є кілька міфів про походження світу. Коли не було ні землі, ні неба, Усесвіт нагадував безмежний океан води. Цей водяний хаос мав ім’я Нун. Він і був батьком богів. З його глибин вийшли боги, які створили землю, небо, тварин і рослини. І першим серед них було сонце. Існує й інший міф про походження світу. Спочатку серед вод безмежного океану з’явився пагорб. І от якось на ньому розкрилася дивовижна квітка лотоса. У її пелюстках було сховане дитя, якому судилося стати богом на ім’я Ра. Від дитини йшло таке сліпуче сяйво, що Всесвіт, який досі перебував у пітьмі, освітився й ожив. Є ще один міф, згідно з яким сонце вийшло з яйця, яке зніс птах, що піднявся з водяного хаосу.

Робота в групах

Картка № 1. Яким шляхом слідує сонце.

Уранці, з’являючись на сході, бог сонця сідає в свій денний човен. Впродовж 12 годин він пливе над землею по небесному Нілі. Ввечері він припливає на захід. Там він сідає в свій нічний човен. Його нічна подорож по підземному Нілу також триває 12 годин. весь цей час земля занурена в темряву, а сонце освітлює загробний світ. У деяких міфах розповідається, що бог сонця кожної голини, пересідає в інший човен. Разом з ним у човні перебувають різні божества.

Картка № 2. Міф про Озіріса.

Озіріс був царем Єгипту, молодший брат Сет ,заздрив йому.. На бенкеті Сет запропонував саркофаг в подарунок тому, хто ляже в неї та кому вона підійде за розмірами. Багато хто приміряв скриню, але не було рівних Озірісу за статурою. Йому ж скриня дуже сподобалася, і він вирішив також спробувати. Як тільки бог ліг до скрині, змовники закрили її та залили свинцем, а потім викинули до Нілу. Але скриня не потонула, води віднесли її до країни Бібл. Там дружина Озіріса - Ісіда - відшукала тіло чоловіка і таємно поховала його. Але Сет випадково знайшов поховання і розрубав тіло Озіріса на шматки та розкидав по всьому Єгипту. Але Ісіда знову зібрала всі шматки тіла докупи і за допомогою своєї сестри Нефтіди і бога підземного світу Анубіса оживила чоловіка. Тіло Озіріса проросло колоссям, і життя повернулося до нього. Відтоді щовесни, коли з'являються нові пагони, єгиптяни святкують відродження Озіріса.

Завдання № 2

Дайте відповідь на питання: Про які явища природи та життя людей описується в міфах?

Повідомлення учнів, розповідь міфів

3. Найдавніші культи. Суд Озіріса

Робота з терміном

Вправа «Мозкова атака» 

-         Що може означати слово «культ»?

Учні по-черзі висловлюють свої міркування.

Культ – служіння та поклоніння богам.

У єгиптян були дуже складні уявлення, пов'язані зі смертю і потойбічним світом. Смерть і існування після неї вони вважали безпосереднім продовженням земного життя. Розумілося це настільки буквально, що було спеціальне заклинання, яке в замогильному світі відвертало смерть від людини, вже вмерлої на землі. До мертвих зверталися з письмовими проханнями, вони могли взяти участь в судовій справі, лікуванні хворого. Однак, щоб забезпечити вічне замогильне існування, треба було додержати безліч спеціальних обрядів. Всі ці вірування і обряди складали заупокійний культ, який пронизував і світогляд, і побут, і мистецтво єгиптян. Оскільки для єгиптян загробне життя було таким же реальним, як і земне, тому померлого забезпечували речами, якими він звик користуватись за життя: одягом, їжею, прикрасами. Військовому клали зброю, землеробу – мотику, писцеві – глиняні таблички.

Долю померлого вирішували суді. Якщо померлий не мав гріхів, то оживав для подальшого вічного життя в раю — Іалу. Поля Іалу мало чим відрізнялися від найкращих полів Єгипту. Але люди вірили , що душа може повертатися час від часу в тіло тому потрібно було його правильно зберігати, тому з нього робили мумію, бальзамували.

ОЗІРІС: "Чи всі готові до суду?

Бог Тот: Я готовий записувати клятву померлого.

Маат:Я готова перевірити правдивість клятви померлого, використовуючи Перо Правди.

Озіріс: Ну що ж, бог смерті Анубіс, вводь померлого.

Анубіс вводить померлого.

Померлий ): Привіт тобі, великий бог, володар справедливості.

Озіріс: Бог Тот, запиши клятву померлого.

Померлий: Я не чинив зло людям; Я не крав, не грабував, я не вбивав; Я не наказував вбивати! Я ні кому не причинив страждань, Я не був причиною сліз! Я не підіймав руку на слабких; Я не готував зла проти царя! Я чистий, я чистий, я чистий.

Озіріс: Бог Анубіс, подивись, чи все вірно записано?

Анубіс: Так, бог Тот записав усе вірно.

Озіріс: Тоді візьми серце померлого і разом з богинею Маат перевірте правильність його слів.

Анубіс: Якщо, людина, ти збрехав, тебе з’їсть чудовисько. Воно має пащу крокодила, тулуб лева і зад бегемота.

Маат: Але, якщо серце і перо важать однаково бог Гор поведе тебе до трону Озіріса і він подарує тобі безсмертя.

Анубіс : Ну що ж, де твоє серце? (померлий дає серце) Анубіс: "Я кладу серце на одну чашу терезів.

Маат: "На другу чашу терезів я кладу перо "Правди".

Озіріс: Бог Гор, подивись , що показують терези?

ГОР: Чаши терезів на одному рівні, серце і перо важать однаково. Людина, що потрапила до нас праведник.

Озіріс: Гору -підведи його до мене.

Озіріс звертаючись до померлого:"Віднині, праведник, ти будеш жити в підземному царстві, де плодородні лани і повноводні канали, пшениця в зріст людини, багато різної їжі і напоїв. Однак в загробному світі всі повинні працювати.

Озіріс: (встає з трону, бере за руку праведника і говорить): А зараз, праведник, ми разом з усіма богами відведемо тебе до нашого царства

Колективна робота з документом

Молитва-заперечення померлого перед судом Озіріса

Я не здійснював несправедливості проти людей.

Я не кривдив близьких.

Я не говорив неправду в Місці Істини.

Я не грабував бідних.

Я не робив нічого супроти волі богів.

Я не підбурював слугу проти господаря.

Я не отруював.

Я не вбивав.

Я не наказував убивати.

Я не грабував могил.

Я не мучив удів.

Я не зробив нікому зла.

Я не привласнював дари, які приносили в храм, не полював на священних тварин.

Я не маю гріха, я не маю гріха, я не маю гріха, я не маю гріха, моя безгрішність – це безгрішність Величного Фенікса (Бену), що у Гераклеополі.

Мені не нашкодять у Великому Будинку Двох Істин, бо я знаю імена богів, що перебувають поряд з тобою.

Запитання до документу

1. Які людські якості цінувались у Давньому Єгипті?

2. Які дії давні єгиптяни вважали гріхом?

Релігія в житті єгиптян.

Самостійна робота з текстом

Текст1.

Дуже важливою рисою давньоєгипетської релігії було обожнювання царської влади. Померлий фараон прирівнювався до Осіріса, який знаходить вічне жиггя. Правлячого фараона вважали живим богом, Гором у плоті, сином Ра. Такі уявлення мали реальну основу: влада фараона була абсолютною, йому підкорявся величезний бюрократичний апарат, йому належали всі землі в державі. Вірили, що влада фараона поширюється навіть на сили природи.

Що єгиптяни думали про фараона?

Текст 2

Способи шанування богів в Єгипті не відзначалися великою різнорідністю. Особливо в перші часи зміст богослужіння був простим і невиробленим. Пошана богів обмежувалася тим, що до святиш доставляли харчі й напої. Це відбувалося з деякими церемоніями.

До релігійних церемоній належали також спів і танок. Танцювали звичайно дівчата, потрясаючи спеціальними тарахкавками (т. зв. систрон). При більших святинях у рокові свята відбувалися святкові процесії, під час яких жерці переносили статую бога на ношах, подібних до корабля. Божество було вбране в дорогоцінний одяг і прикрашене золотом, сріблом і самоцвітами. У святинях Осіріса жерці відігравали драматичні картини, що ілюстрували життя.

Яким чином в Єгипті шанували богів?

Текст 3

Молитви єгиптян були прості, але не раз повні релігійного почування. Так, наприклад, якийсь звичайний чоловік молиться до божества: «Амон-Ра, я люблю тебе і зачинив тебе у моїм серці. Я не допускаю журби до серця. Що Амон каже, то нехай буде!» Молитва Рамзеса IV до Осіріса виглядає так: «Дай мені здоров'я, життя й довге панування, тривкість усім моїм членам, зір моїм очам, слух моїм вухам і щоденну радість моєму серцеві. Ти повинен дати мені їсти, щоб я наситився, і пити, щоб я напився. Ти повинен мій рід заховати на королівському престолі на віки вічні…»

Як Єгиптяни молилися своїм богам?

Текст 4

З часом релігійне життя розвинулося сильніше, число святинь збільшилося, так що служба в них ставала для громадян усе важчою. Мусили були постати спеціальні «доглядачі святинь», «читці» й інші релігійні функціонери.. Кожна святиня мала свою жрецьку колегію, при більших святинях число жерців було дуже велике. За Нової держави колегії різних святинь злучилися в одну Організацію під проводом архіжерця Амона у Фівах. Але найвищим жерцем уважали завжди фараона.

Що відбувалося із збільшенням святинь у Єгипті?

Текст 5

Дуже важливо було вуста й вуха померлого відчинити за допомогою чародійних замовлянь, щоб" на другому світі він міг говорити й чути. Мумію клали до гробниці в дерев'яній або кам'яній домовині. В найдавніші часи тіло клали на лівий бік. До гробниці давали посуд із харчами й напоями та різні предмети, що їх небіжчик уживав за життя. Найчастіше це було хліборобське знаряддя, бо народ вірив, що позагробове життя є продовженням земного, і кожний хлібороб буде зобов'язаний стати до рільничих робіт.

Як ховали небіжчика в Єгипті?

V. Узагальнення та систематизація знань учнів

1. Співвіднести зображення єгипетських богів з їх іменами

(зображення богів прикріпити на дошку, надрукувати їхні імена, щоб учні прикріпляли до зображення)

Розгадати кросворд

1. Гробниця фараона називається …….. (Піраміда)

2. Ім’я бога, який вбив свого брата…. (Сет)

3. За праведне життя людина потрапляла на поля ……… (Іалу)

4. Бог з головою шакала……..( Анубіс)

5. Військо фараона називали «стадом»….. (бога)

6. Бог підземного царства….. (Осіріс)

7. Спеціально оброблене та обмотане в полотно тіло померлої людини

П

І

Р

А

М

І

Д

А

С

Е

Т

І

А

Л

У

А

Н

У

Б

І

С

Б

О

Г

А

О

С

І

Р

І

С

М

У

М

І

Я

1.Метод « Мікрофон»

 • Сьогодні на уроці я навчився (навчилася)…,тепер я знаю, що…

ПІДСУМКИ УРОКУ

 • Релігія в єгиптян зародилася ще за первісних часів.

 • Спочатку єгиптяни поклонялися звірам, птахам, крокодилам, зміям, жукам; наділяли надприродними властивостями рослини.

 • Потім виникла віра в богів, яких часто зображували у вигляді людей зі звіриними, пташиними чи зміїними головами.

 • Віра в загробне життя вселяла в простих єгиптян надію після смерті потрапити до «країни мертвих», де існує повний достаток; спонукала в усьому коритися фараонові та його чиновникам.

 • Виставлення оцінок

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.     Опрацювати текст параграфа 10.

2.     Скласти кросворд або ребус по темі.

7

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.