Тема: «Де шукати скарби України?»
Мета: ознайомити із поняттям "скарб"; розвивати вміння працювати з додатковою літературою, з медіа; виховувати допитливість, спостережливість, а також бажання вивчати історію свого краю, гордитись скарбами нашої країни та вчити їх берегти.
Обладнання: підручник, роздруківка кросворда, відеоматеріали, кубик Блума.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
1.1. Ранкове коло. Привітання.
Доброго ранку, любі дітки! Давайте розпочнемо наш день з гарних побажань один одному, щоб весь день у нас пройшов на хвилі позитиву. Отож, привітайте один одного висловлюючи свої побажання. Я розпочну.
Вітання тобі, Настю! Бажаю продуктивного дня!
(Всі учні по черзі висловлюють свої побажання)
А яка зараз пора року, день, число та погода?( Відповідь дітей)(Діти роблять зміни в календарі природи)
Чи любите ви подорожувати?(Відповідь учнів)
Я пропоную вам поринути у світ минулого. Адже, без минулого - нема майбутнього.
Нашу сьогоднішню тему уроку ми дізнаємось згодом під час виконання завдань.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.
2.1. Робота над віршем.
— Діти, зараз я вам прочитаю вірш. Слухайте уважно, щоб запам’ятати про, що там розповідається.(Учні слухають вчителя)
Наш рідний край
Щоб довелося мандрувати –
Піти по рідній всій землі:
У кожне місто завітати,
У кожнім побувать селі, -
То навіть би за сотню років
Цього б не встигли ми зробить:
Простори в нас такі широкі,
А міст і сіл – що не злічить!
Марія Познанська
— Діти, то про що розповідається у вірші? (Про Україну).
— Зараз наша країна переживає складні часи — йде війна. І в битвах з’являються нові герої, нові славетні українці. А нам з вами потрібно всіма силами їм допомогти. Для цього ми маємо старанно навчатися, щоб вирости розумними.
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
3.1.Розгадування кросворду.
-Діти, щоб згадати про скарби нашої країни, пропоную попрацювати з кросвордом. І коли ми відгадаємо всі слова, то дізнаємось тему нашого уроку.(Діти виходять до дошки і відгадують кросворд)
По горизонталі
1) Книга, яка містить у собі всі закони України. (Конституція)
2) Як називалася людина, яка жила на Запорізькій Січі. (Козак)
3) Птах-символ України, який сповіщає про прихід весни. (Лелека)
4) Головна річка країни. (Дніпро)
5) Найдовший музичний інструмент у світі, який походить України. (Трембіта)
6) Головна вулиця Києва. (Хрещатик)
По вертикалі
1) Один з державних символів України, його зображають на монетах. (Тризуб)
2) Як називається яйце, яке є символом Великодня? (Писанка)
3) Дерево, без якого «нема України». (Верба)
4) Найвищі гори України. (Карпати)
5) Продовжіть речення: «Народилась я в країні, в тій, де мова …» (Солов’їна)
6) Найголовніша пісня нашої країни. (Гімн)
7) Назвіть українську різдвяну пісню, яка стала відомою у всьому світі. (Щедрик)
— Отже, сьогоднішня наша тема — «Скарби України».
3.2.Вправа «Хмара».
(На дошці намальована хмаринка в середині якої написано слово СКАРБ. Учні по черзі виходять до дошки і пишуть слова, які в них асоціюється зі словом – скарб)
-Погляньте на дошку. Ви бачите на ній хмаринку? Що написано в середині хмаринки?(скарб)
-Ваше завдання: по черзі вийти до дошки і написати навколо хмаринки одне слово, яке у вас асоціюється зі словом – скарб. (учні працюють біля дошки)
— Отже, сьогодні ми з вами дізнаємося, що є скарбами України і де їх шукати.
ІV. Вивчення нового матеріалу
4.1.Слово вчителя.Робота з підручником.
— Культурна спадщина — це всі знання, досвід, які народ накопичував впродовж тисячоліть. Сюди належать казки, прислів’я, легенди, звичаї, традиції та інші об’єкти культурного життя наших предків.
— Діти, розгорніть підручники на сторінці 63. Давайте перевіримо, чи правильно ми думаємо. Прочитайте схему. (Діти читають).
— Отже, об’єктами культурної спадщини є …. (Читаю з схеми).
— Діти, розгорніть, будь ласка, підручник на сторінці 64. Прочитайте, що таке культурна спадщина. Прочитайте уривок з Конституції України.
— То що таке культурна спадщина? (Відповідь учнів). Як ви вважаєте, чому важливо її оберігати? (Відповідь учнів)
4.2.Перегляд відео про традиційну українську страву – борщ.
-Учні, зараз пропоную переглянути цікаве відео про те, як українці винайшли українську традиційну страву -Борщ.( Учні переглядають відео) https://youtu.be/EDjJ5BTR0oY?si=c-9pGROBnFSJU2Iu
- Тож, як українці винайшли борщ? (Відповідь дітей)
-Що входило до його складу?(Відповідь дітей)
-Який князь дав назву страві «Борщ»? (Відповідь дітей)
-Чи любите ви борщ? (Відповідь дітей)
-Хто готує найсмачніший борщ? (Відповідь дітей)
-Молодці!
4.3.Робота з підручником.(продовження)
—Діти, прочитаймо на ст 65, що нам розповість підручник про українські пам’ятки,що внесені до спадщини ЮНЕСКО. (Діти читають)
- Доречі, ви переглядати відео про борщ, а борщ є нематеріальною культурною спадщиною ЮНЕСКО.(Діти слухають)
- Але також є ще багато інших об’єктів, що є культурною спадщиною ЮНЕСКО. Про культурну спадщину ЮНЕСКО Київщини ми дізнаємось завдяки відео. Увага на екран.(Учні переглядають відео).
https://youtu.be/B4eYbC-W0_s?si=dAos6yQ4C5YP8S6f
То, яка культурна спадщина Київщини?(Відповіді учнів)
Про які об’єкти ви вже знали, а які були для вас новими?(Відповіді учнів)
Можливо хтось з вас відвідував ці об’єкти ?(Відповіді учнів)
- Молодці!
4.4. Фізкультхвилинка.
- Діти, а зараз давайте трішки розімнемось. Підіймайтесь, будь ласка, на фізкультхвилинку.(Учні рухаються)
https://youtu.be/bUKs6Ft5xCM?si=vx05MR8xkGR7-vT8
Молодці! Сідайте, будь ласка.
4.5. Розповідь вчителя.
- Діти, скажіть, будь ласка, які ви знаєте музеї нашої країни? Чи були ви там? (Відповіді учнів)
- Які цінні експонати ви там бачили? (Відповіді учнів)
- Які експонати, на вашу думку, зберігаються в музеях? (Відповіді учнів) Отож, давайте поглянемо в підручник ст 65 - 66. Які ще музеї можуть існувати? (Відповіді учнів)
- А зараз, давайте вирушимо у віртуальну подорож музеєм Національної народної архітектури та побуту України. https://museums.authenticukraine.com.ua/ua/
- Діти, чи сподобалась вам віртуальна подорож?(Відповіді учнів)
V. Узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок.
5.1. Бесіда.
— Що належить до культурної спадщини?
— Що називають «живою спадщиною»?
— Назвіть пам’ятки історії, культури та природи України, відомі на весь світ.
— Де можна отримати знання з історії, знайти інформацію про минуле?
— Яких умінь ви набули під час вивчення теми?
(Учні дають відповіді на запитання)
VI. Рефлексія.
6.1.«Кубик Блума»
(Кидають кубик, що випало, те обговорити)
— Діти, на завершення пограємо з вами в цікаву гру. У нас є ось такий кубик. Зараз ми будемо його підкидати і вашим завданням буде розповісти про те, що випаде, все, що ви запам’ятали. Хто хоче першим це зробити? (Учні підіймають руку)
— Молодці! Дякую вам за урок! До побачення!



