МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «АРХІТЕКТУРНА ГРАФІКА»

Опис документу:
Методичне забезпечення практичних занять з навчальної дисципліни "Архітектурна графіка" для студентів спеціальності 191 «Архітектура та містобудування» освітньо-професійної програми «Архітектурне проектування та внутрішній інтер’єр »

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

СУМСЬКИЙ БУДІВЕЛЬНИЙ КОЛЕДЖ

ЦИКЛОВА КОМІСІЯ ГРАФІКИ І АРХІТЕКТУРИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«АРХІТЕКТУРНА ГРАФІКА»

Суми 2018

ПЕРЕЛІК ТЕМ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

Тема 2. Лінійна графіка

Тема 3. Техніка відмивки

Тема 4. Чорно-біла і поліхромна графіка

Тема 5. Архітектурні шрифти

Тема 7. Виконання плану поверху

Тема 8. Виконання фасаду

Тема 9. Виконання архітектурних розрізів.

Тема 10. Виконання архітектурно-конструктивних вузлів та елементів.

Тема 11. Виконання генплану

Тема 2. Лінійна графіка

Мета: сформувати у студентів навички володіння графічними інструментами та виконувати вправи з різних видів штрихування

План.

 1. Викреслення шаблону.

 2. Виконання вправи №1 «Види штрихування»

 3. Виконання завдання №1. «Архітектурний об’єкт в лінійній графіці»

Лінійна графіка - основна техніка виконання креслення, ескіза, малюнка, технічної схеми. Главний засіб її виразності - контрастне співвідношення ліній з поверхнею паперу. На контрастному співвідношенні поверхні зображення і лінії певної товщини, нахилу, кривизни і протяжності базується площинне або просторове сприйняття зображення, його статичність або динамічність. Рісноманітна фактура ліній, залежна від матеріалу паперу, інструментів і прийомів виконання, створює безліч враження матеріальності зображуємої предметної форми, відображає активність або стриманість в безпредметній композиції .

Лінійна графіка - самий розповсюджений, найпростіший спосіб зображення архітектурної форми, деталей предметного середовища, і тому для архітектора дуже важливо опанувати цю техніку.

 1. Викреслити шаблон для виконання вправи №1 «Лінійна графіка» А-3.

На аркуші ватману формату А-3 викреслити квадрати з розміром сторін

5 см.

З лівої сторони квадрати заповнюються штрихуванням під лінійку, з правої – «від руки».

Нижня строчка квадратів заповнюється криволінійними лініями.

ПРИКЛАД

ВИДИ ШТРИХУВАННЯ

ЗАВДАННЯ №1. Архітектурний об’єкт в лінійній графіці.

Тема 3. Техніка відмивки

Мета: сформувати у студентів навички володіння графічними інструментами та виконувати вправи з різних видів відмивок

План.

1. Викреслення шаблону.

2. Виконання вправи №2 «Метод відмивки»

3. Виконання вправи №3. «Метод поліхромної відмивки»

Відмивка - один із способів тональної і світлотіньової розробки креслень і деталей в архітектурному проекті. Характер відмивання впливає на виразність креслення, при рівномірній однотонної відмиванню він може здаватися монотонним і сірим, а при інтенсивній, різною за тону відмивочного шару і по насиченості, дуже виразним і ефектним. Відмивання виконується такими художніми матеріалами, як туш (бажано китайська). Тільки, використовуючи ці матеріали, можна досягти прозорості шару, передати тонкі переходи від світлого до темного.

Відмивання тушшю. Техніка тушевого відмивання вимагає навичок і умінь. Для її виконання потрібні кисті (круглі) з м’якого волоса (білка, колонок), різного розміру. Туш бажано застосовувати китайську плиточну.

Для отримання розчину плиткова суха туш натирається на блюдце з додаванням невеликої кількості кип’яченої води до інтенсивного насиченого темного відтінку. Потім отриманий склад туші фільтрується через вату і марлю (2-3 рази) і переливається в скляну ємність з кришкою. Для отримання менш насичених, світлих розчинів, необхідно додати в отриманий розчин чисту кип’ячену воду. Так можна отримати необхідну кількість різних по світлин розчинів туші.

Існує кілька способів відмивання:

1 спосіб. Шарова відмивка . Цей спосіб полягає в тому , що поверхня , яку потрібно відмити від світлого тону до темного, ділять на рівні по ширині смуги (чим дрібніше смуги, тим плавніше виходить перехід від світлого до темного). Потім вся поверхня перекривається слабким по світлин тоном розведеною туші. Коли поверхня висохне, тим же розчином починають знову покривати поверхню, залишаючи недоторканою першу смугу і так далі. Цей спосіб застосовується для відмивання криволінійних поверхонь, дахів або рельєфу місцевості.

2 спосіб. Розтяжка . У цьому способі необхідно взяти кілька розчинів туші (3-5 розчинів, різних по світлин). Особливість полягає в тому, що поверхню відмивання починають покривати світлим розчином, поступово додаючи темні розчини. Таким чином, у міру відмивання, колір натікань стає все темніше і темніше і внизу буде самим темним по тону. Виходить плавний перехід від світлого до темного. Тут слід дотримуватися наступних порад:

- зберігати інтенсивний натікань;

- бажано перед набранням більш темного тону кисть вимити і віджати;

- при додаванні більш темного розчину не торкатися пензлем паперу;

- в кінці роботи залишився ретельно прибрати віджатим пензлем воду.

3 спосіб. Заливка. Робота полягає в покритті необхідної геометричної поверхні одним розчином розведеної туші. При відмиванні розчин туші пензлем зганяють вниз з лівого верхнього кута, рівномірно проганяючи туш горизонтальною смугою, до правого краю. При цьому виходить відмита смуга з натіканнями в нижній частині. Потім, знову набравши на кисть розведений склад туші, продовжують відмивання зліва направо , але вже трохи нижче з захопленням отриманого натікання у раніше відмитої смуги. Тим самим кисть як би допомагає туші стікати послідовними рядами вниз.

4 спосіб. Відмивання «по-сирому». Поверхня, яку необхідно відмити цим способом, покривають світлим розчином туші і по сирій поверхні, в тих місцях, які необхідно затемнити, проводять пензлем з набраними темним розчином. Межі цих затемнених ділянок злегка розтушовують вологою пензлем. Цей спосіб застосовується для зображення елементів антуражу (дерев, води, хмар, землі), а також для затемнення віконних і дверних прорізів .

ВПРАВА №2. Монохромна відмивка. Метод лесерування.

Розмивочний метод.

Формат А-3.

ПРИКЛАД

Тема 4. Чорно-біла і поліхромна графіка

Мета: сформувати у студентів навички володіння графічними інструментами та виконувати графічні роботи архітектурних об’єктів з різних видів відмивок

План.

1. Виконання завдання №2 «Архітектурний об’єкт. Метод монохромної відмивки»

2. Виконання завдання №3 «Архітектурний об’єкт. Метод поліхромної відмивки».

ЗАВДАННЯ №2. Архітектурний об’єкт. Монохромна відмивка.

Формат А-3

ЗАВДАННЯ №. Архітектурний об’єкт. Поліхромна відмивка.

Формат А-3

Тема 5. Архітектурні шрифти

Мета: сформувати у студентів навички виконання архітектурних шрифтів, володіння графічними інструментами та виконувати графічні роботи з використанням шрифтів

План.

 1. Завданя № 4. «Архітектурні шрифти»

 2. Завдання №5. «Титульний аркуш».

Шрифт (нем. Schrift ← schreiben — писати) — графічний малюнок зображень букв і знаків, що становлять єдину стилістичну і композиційну систему, набір символів певного розміру і малюнка. У вузькому друкарському сенсі шрифтом називається комплект друкарських літер, призначених для набору тексту. Група шрифтів різних видів і кеглів, що мають однакове зображення, єдиний стиль і оформлення, називається гарнітурою.

Перший алфавіт литеро-фонетичного листа створили фінікійці. Цей алфавіт став першоджерелом більшості алфавітів світу - грецького, латинського, кирилічного і інших.

Греки удосконалили фінікійський алфавіт, ввівши в нього гласні звуки-літери. Знаки літери його дуже прості, мають чіткі лінії однієї товщини, і складаються з простих геометричних форм круга, трикутника, відрізку.

Старогрецький алфавіт став першим алфавітом в Європі.

Завданя № 4. «Архітектурні шрифти»

На форматі А-2 виконати українську абетку в стилі шрифта «Архітектурний» та «Вузький архітектурний»

2. Завдання №5. «Титульний аркуш».

Тема 7. Виконання плану поверху

Мета: сформувати у студентів навички виконання архітектурних креслень плану поверху.

План.

 1. Координаційні вісі

 2. Викреслення стін і перегородок

 3. Нанесення вікон та дверей

 4. Нанесення обладнання

 5. Нанесення розмірів.

Виконати архітектурно – будівельне креслення житлової будівлі. Формат А-1

План будинку (чи його поверху) — це розріз горизонталь­ною площиною на рівні, трохи вищому від підвіконня. Для багатоповерхового будинку плани виконують для кожного поверху. За планом можна визначити форму і роз­міри будинку, взаємне розташування приміщень у ньому (так само і для поверху), розміщення вікон і дверей, товщи­ну стін і перегородок тощо. На планах наносять умовні зоб­раження санітарно-технічного обладнання, систем опалення, водопостачання.

У найменуваннях планів будівлі або споруди слід зазначати слово "План" і відмітку чистої підлоги або номер поверху, або позначення відповідної січної площини.

Приклади

1. План на відм. 0,000.

2. План 2 поверху.

3. План 3 - 3.

При виконанні частини плану в найменуванні вказують осі, що обмежують цю частину плану. Приклад - План на відм. 0,000 між осями 21 - 30 і А - Д.

Допускається в найменуванні плану поверху вказувати призначення приміщень, розташованих на поверсі.

Умовні графічні зображення елементів будівель і споруд.

Найменування

Вигляд

на плане

в разрезе

1. Перегородки з склоблоків (при масштабі 1: 200 і дрібніше допускається позначати перегородки однієї основною лінією)

2. Отвори:

а) без чверті

б) з чвертю

в) в масштабі 1: 200 і дрібніше, а також для креслень елементів конструкцій заводського виготовлення

3. Двері, ворота:

а) двері однопільні без чверті;

б) двері двопільні без чверті;

в) двері однопільні з чвертю;

г) двері двопільні з чвертю;

д) ворота розсувні двопільні

Умовне зображення каналів димових і вентиляційних

Найменування

Вигляд в масштабах

1:50 и 1:100

1:200

1 Вентиляційні шахти і канали

2 Димарі (тверде паливо)

Умовно-графічні позначення санітарно-технічного обладнання

Тема 8. Виконання фасаду

Мета: сформувати у студентів навички виконання архітектурних креслень фасадів.

План.

Креслення фасаду будинку.

Фасад — це зображення зовнішнього боку будинку. Виг­ляд будинку спереду — головний фасад, вигляд зліва чи справа — бічний фасад. На фасадах показують роз­міщення дверей, вікон, архітектурні деталі будинку. Фасад дає загальне уявлення про розмір будинку і пропорції його окремих частин. Розміри на фасадах не наносять.

План роботи.

1. В заданому масштабі викреслюють прямокутник фасаду за розмірами будівлі: довжині і висоті.

2 Будується сітка фасаду: - на нижній горизонтальній стороні прямокутника відзначають положення контуру зовнішніх стін, характерних координаційних осей, віконних і дверних прорізів і простінків, які знімають з плану першого або типового поверху. Через отримані точки проводять вертикальні прямі. - на вертикальній стороні прямокутника з висотних розмірами і відмітками, знятим з креслення розрізу будівлі, проставляють всі позначки і проводять горизонтальні прямі. Побудована сітка вертикальних і горизонтальних прямих визначає положення основних контурів фасаду, віконних і дверних прорізів, лоджій, балконів, козирків і т. Д.

3 Креслення основних контурів фасаду: - по сітці зображують загальні контури фасаду, віконних і дверних прорізів, балконів, козирків і т.д.

4 Креслення деталей: наносять віконні палітурки, двері, огорожі балконів, лоджій, показують лінії розрізання стін на великі блоки і панелі.

5 Нанесення висотних відміток, марок координаційних осей.

6 Виконання відмивання креслення фасаду.

7 Графічне оформлення креслення: - обведення креслення лініями, відповідної товщини: контур грунту - 0,6-0,8мм; контур фасаду, прорізів, огорож, балконів, лоджій, карниза, козирків, цоколя, уступів - 0,4-0,6мм; заповнення прорізів, розрізання стін, деталі оздоблення фасаду - 0,2-0,3.

8 Виконання напису креслення «ФАСАД - ».

Тема 9. Виконання архітектурних розрізів.

Мета: сформувати у студентів навички виконання архітектурних креслень розрізів.

План.

1.Креслення розрізу будинку. Розрізи будівлі або споруди позначають арабськими цифрами послідовно в межах основного комплекту робочих креслень. Перетину позначають аналогічним чином. Положення січної площини на кресленні вказують лініями перетину (розімкнутої лінією по ГОСТ 2.303). При складному ступінчастому розрізі штрихи проводять також в місцях перетину січних площин між собою. На початковому і кінцевому штрихах слід ставити стрілки, що вказують напрямок погляду; стрілки повинні наноситися з зовнішньої сторони штриха на відстані 2-3мм.

Тема 10. Виконання архітектурно-конструктивних вузлів та елементів.

Мета: сформувати у студентів навички виконання архітектурних креслень архітектурно-конструктивних вузлів та елементів .

План. 1.Креслення архітектурно-конструктивних вузлів та елементівВузли та деталі будь-якіх будівель виконуються в масштабах 1:2 — 1 : 25

Тема 11. Виконання генплану

Перш ніж виконувати креслення генплану, необхідно скласти ескіз його, узгодити з керівником.

План роботи.

1. Нанести контур межі ділянки

2 Викреслити «розу вітрів»

3 Викреслити контур будівлі в заданому масштабі, відповідно до конфігурації і розмірами за планом поверху, будівля розташовувати з урахуванням дії холодних вітрів по «розі вітрів», розташування червоної лінії

4 Виконати під'їзди автотранспорту від доріг до будівлі

5 Показати розташування тротуарів, розділових зелених смуг від доріг

6 Показати розташування існуючих будівель

7 Показати розташування і числове значення горизонталей рельєфу площадки

8 Виконати озеленення і благоустрій на майданчику забудови

9 Виконати горизонтальну планування проектованої будівлі до кордонів ділянки і доріг

10 Виконати вертикальне планування

11 Показати характерні координаційні осі будівлі

12 Виконати назву креслення по типу «ГЕНПЛАН»

13 Вказати в правому нижньому кутку будівель і споруд їх номер по експлікації

14 Скласти три таблиці для генплану, вказати їх назву

15 Виконати відмивання креслення генплану і умовних позначень

16 Обвести креслення відповідно до стандартів

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ

1.Які документи входять в основний комплект архітектурно-будівельних креслень.

2.Вимоги до оформлення архітектурно-будівельних креслень.

3.План поверху будівлі. Визначення. Послідовність креслення.

4.Які правила нанесення координаційних осей на плані поверху будівлі.

5.Правила нанесення зовнішніх і внутрішніх розмірів на плані будівлі.

6.Умовні зображення окремих видів санітарно-технічного обладнання.

7.Розріз будівлі. Визначення, класифікація. Послідовність креслення.

8.Яку позначку в будівлі приймають за «нульову».

9.Правила нанесення відміток рівня на розрізі і фасаді будівлі.

10.Який розмір приймається за висоту поверху.

11.Умовне позначення віконних і дверних прорізів на плані і розрізі будівлі. 12.З яких конструкцій складається сходова клітка?

13.Як підраховується кількість ступенів у марші? Від яких параметрів залежить кількість ступенів?

14.Фасади будівлі. Визначення, класифікація. Правила оформлення.

15.Конструктивний вузол будівлі. Правила викреслювання.

16.Маркування та позначення конструктивного вузла будівлі.

17.Правила оформлення внесених написів.

18.Графічні позначення матеріалів на конструктивних розрізах і вузлах будівлі.

19.Що таке чверть, її розміри і призначення.

Рекомендована література

1. Кудрявцев К.В. Архитектурная графика. М.: Стройиздат, 1990.-202с.

2.Григорьев В.Г. и другие. Инженерная графика,Ростов н/Д: Феникс, 2004.416с.

3. За ред. Верхоли А.П. Інженерна графіка: Креслення, комп’ютерна графіка: Навчальний посібник К.: Каравела, 2006. – 304с.

4. За ред.Михайленко В.Є. та ін. Збірник задач з інженерної та комп’ютерної графіки.К.: Вища школа, 2003.- 159с.

5. За ред. Верхоли А.П. Інженерна графіка: Креслення, комп’ютерна графіка. К.: Каравела, 2005.- 304с.

6. Михайленко В.Є. та ін. Інженерна графіка:Підручник.К.: Каравела, 2003.-344с.

7. Клименюк Т.М. Креслення Рисунок Композиція навч. Посібник.Львів «Львівська політехніка». 2018.-344с.

8. Кудряшов К.В. Архитектурная графика. М.:Стройиздат, 1990.- с.312

9. За редакцією Клименюк Т.М. Проектна графіка навч. посібник 2-ге видання, доповнене і перероблене. Львів.: «Львівська політехніка» , 2011.- 220с. 10. Чинь, Франсис Д.К. Архитектурная графика.М.: Аст:Астраль,2007, 215,[9]с.:ил 11. Петрова В.В., Буткова Т.А. Тени в перспективе: Учебно-методическое пособие .Тольятти: ТГУ.- 54с. 12. Лециус Е.П. Построение теней в перспективе.М.:Архитектура,2005.-144с. 13. Киселева Т.Ю., Стасюк Н.Г.Отмывка фасада. Учебное пособие.М.: Архитектура-С, 2010, - 96с. 14. Куликов В.П. Стандарты инженерной графики. Учебное пособие. М.; Стройиздат., 2009,-240с. 15. Писаревский Д.А. Шрифты и их построение. Ленинград, 1927.-167с. 16.Смирнов С.И.Шрифт для наглядной агитации.М.: Плакат, 1990,-Інформаційні ресурси

- http://www.interior.ru/architecture/event/4721-arkhitekturnaya-grafika-luchshie-raboty-v-2018.html - https://olymp.in/news/anturazh-i-staffazh-v-arxitekturnom-proektirovanii-primery-i-pravila-vypolneniya/1082 - http://www.nkse.ru/prepodavatelyam/metodicheskaya-kopilka/item/download/270_f448bf07a66c78a9327de2038e2c21a5.html - https://archspeech.com/grafika-2017 - https://www.pinterest.ru/pin/528398968757321367/ - http://styleinsider.com.ua/2018/02/architectural-graphics/ - http://arch-grafika.ru/ - http://tehne.com/library/zaycev-k-g-sovremennaya-arhitekturnaya-grafika-moskva - http://knowledge.su/a/arkhitekturnaya-grafika - https://docplayer.ru/34050975-Arhitekturnaya-grafika-metodicheskie-ukazaniya-k-kursovomu-proektirovaniyu-dlya-studentov-specialnosti-arhitektura.html

- http://etc.nsau.edu.ru/files/LA4/Arch%20grafika%20UMP.pdf

- http://books.totalarch.com/n/4027

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»