• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Музика
  • Методична розробка викладача класу гітари Іванченко О.В. Застосування музично-інформаційних технологій на заняттях з «Колективного музичення, шумовий оркестр» учнів початкових мистецьких закладів освіти

Методична розробка викладача класу гітари Іванченко О.В. Застосування музично-інформаційних технологій на заняттях з «Колективного музичення, шумовий оркестр» учнів початкових мистецьких закладів освіти

Опис документу:
Методична розробка Застосування музично-інформаційних технологій на заняттях з «Колективного музичення, шумовий оркестр» учнів початкових мистецьких закладів освіти для викладачів КПСМНЗ, методистів, вчителів ЗОШ.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Методична розробка

Застосування музично-інформаційних технологій на заняттях з «Колективного музичення, шумовий оркестр» учнів початкових мистецьких закладів освіти

План

Вступ…………………………………………………………………………….3

1. Вирішення різноманітних завдань художньо-естетичного виховання учнів початкових мистецьких закладів освіти під час використання на заняттях з колективного музичення ІТ………………………………………..4

2. Критерії підбору репертуару шумового оркестру під час використання IT………………………………………………………………………………...4

3. Використання ІТ на заняттях з колективного музичення, шумовий оркестр…………………………………………………………………………..4

4. Технічні засоби для забезпечення передачі учбової інформації…………5

5. Висновки……………………………………………………………………..8

6. Список використаної літератури…………………………………………...9

Вступ

Якісний рівень підготовки майбутніх професійних музикантів у галузі музичного навчання в Україні передбачає використання нових підходів до організації навчально-виховного процесу. В умовах модернізації та інтенсифікації початкової музичної освіти в Україні зростає актуальність інноваційних підходів, заснованих на використанні різних сучасних методик навчання з використанням інформаційних технологій. Застосування інноваційних технологій під час гри у шумовому оркестрі активізує навчання; викликає бажання учнів виконувати творчі завдання; аранжувати невеличкі твори; записувати інструментальні твори нотами. У сучасній мистецькій освіті вирішення данної проблеми при формуванні методичної компетентності викладачів КПСМНЗ є особливо актуальним.

Проблема застосування інформаційних комп’ютерних технологій та музичних комп’ютерних програм у педагогіці досліджувалася у працях Гайденка І. (2005, c. 183), Приходька В. (2002, c. 115118), Цідила І. (2006, c. 44–47), Цюприка А. (2003, c. 100–108), Шолоховича В. (1998, c. 5–13), Каїна Т. (2004, c. 215–217), Колі В (1996, c. 51–53). Автори праць підкреслюють актуальність визначеної проблеми та необхідність практичного застосування сучасних комп’ютерних технологій у навчальному процесі.

Незважаючи на значний внесок науковців у розвиток даної тематики, проблема застосування інформаційних технологій навчання у процесі роботи з ударно-шумовим оркестром залишається майже не вирішеною.

Метою даного реферату є застосування музичних інформаційних технологій на заняттях з «Колективного музичення, шумовий оркестр» учнів початкових мистецьких закладів освіти.

Мотивація навчання учнів із застосуванням сучасних комп'ютерних технологій при роботі з шумовим оркестром полягає у використанні інформаційних технологій і комп’ютерних музичних програм; реалізація особистісного підходу; розвиток їх творчих здібностей. Музичні інформаційні технології - цілеспрямована та організована сукупність інформаційних процесів, які необхідні у музичному мистецтві для створення, збирання, зберігання, обробки, відображення, передавання, розповсюдження, використання, захисту та знищення інформації.

Музичні інформаційні технології є вкрай необхідними на заняттях з шумовим оркестром, у самостійній роботі. Вони дають можливість реалізувати творчий потенціал як вчителя, так й учнів, вдосконалити уміння і практичні навички з використання сучасних засобів навчання (мультимедійні засоби, музичні комп’ютерні програми для запису нотами партитур, аранжування інструментальних та вокально-інструментальних творів та власної інструментальної музики тощо).

1. Вирішення різноманітних завдань художньо-естетичного виховання учнів початкових мистецьких закладів освіти під час використання на заняттях з колективного музичення ІТ

Дивовижною властивістю нагородила природа людину, надав їй можливість виражати свої думки, почуття та емоції за допомогою звуків. Звукова барва адресується безпосередньо до почуттів та переживань людини. Великий художній вплив музики передається слухачу через виразне виконання на музичних інструментах.

При знайомстві дітей з музичними інструментами рекомендовано слухати музику «вживу». Але з деяких причин (однією з яких може бути те, що не вистачає належного інструментарію у школі), така можливість зустрічається доволі рідко, тому виникає необхідність у використанні IT технологій, а саме: створення різноманітних мультимедійних посібників: «Група ударних інструментів народного оркестру», «Дитячі ударно-шумові інструменти» з використанням комп’ютерних музичних програм також запис мінусових фонограм для оркестру ударно-шумових інструментів, створення аудіо, відео ілюстрацій та презентацій з даної теми.

Таким чином, використання IТ у музично-практичній діяльності допомагає вирішити завдання художньо-естетичного виховання учнів: привити любов та інтерес до музики, розвинути музичний смак.

2. Критерії підбору репертуару шумового оркестру під час використання IT

У наш час неможливо знайти людину, яка б ніколи не чула звучання симфонічного оркестру, оркестру народних інструментів або дитячого оркестру ударних інструментів. Але не кожен може уявити собі тембр звучання того чи іншого інструменту та знає його назву. Тому необхідно виховувати культуру слухання музики, надаючи інформацію про інструменти та їх склад.

Особливого смислу набула ця проблема у наш час, коли інтерес до серйозної, академічної музики почав згасати. Для ознайомлення дітей з високохудожніми зразками класичної, а також народної музики і використовуються записи мінусовок зі звучанням симфонічних, народних або естрадно-джазових інструментів.

3. Використання ІТ на заняттях з колективного музичення, шумовий оркестр

Залучення сучасного школяра до питань мистецтва у XXI столітті проходить в умовах дуже насиченого інформаційного поля. Сприйняття дитини змінюється, вона живе у світі технологічних символів та знаків, світі електронної культури.

Слідом за іншими предметами ІТ починають проникати й на заняття з шумовим оркестром у початкові заклади мистецької освіти. У класі можна використовувати компютер зі спеціальними музичними програмами, спеціальний пристрій вводу звукової інформації: МІДІ-клавіатура, синтезатор (музичний компютер).

На заняттях з колективного музичення ІТ відіграють величезну роль. Використання ІТ на заняттях допомагає розширити кругозір учнів, спонукати дітей самостійно здобувати інформацію, сформувати інтерес до предмету, роблячи навчання більш яскравим та цікавим. ІТ надає великі можливості для успішної сумісної творчості учителя та учнів, що позитивно впливає на емоційну атмосферу у класі, робить творчий процес захоплюючим, ефективним, забезпечує оптимальний розвиток учнів.

4. Технічні засоби для забезпечення передачі учбової інформації

У педагогіці прийнято виділяти два компоненти, що беруть участь у передачі учбової інформації: технічні засоби, до яких відноситься комп’ютерна техніка та засоби зв’язку та програмові засоби, які можуть бути різного призначення.

ІТ ресурси на заняттях з колективного музичення можна розподілити наступним чином:

  • енциклопедичні видання;

  • мультимедійні засоби навчання (відеофільми з анімацією, інтерактивний навчальний комплекс «Інструменти симфонічного оркестру», з використанням комп’ютерних програм «Adobe Audition v 1.0», «Lucky Video Converter»);

  • програмові засоби для створення, редагування, запису;

  • ознайомлення з форматом MIDI;

  • музичні твори;

  • зоровий ряд;

  • музичні ігри.

Найбільш вживані сучасні компютерні програми, що можуть бути використані на заняттях з шумовим оркестром, наступні:

Нотний редактор - комп’ютерна програма, яка дозволяє вводити, редагувати і друкувати нотний текст різної складності: від простих мелодій до хорових і симфонічних партитур. Нотний текст може бути найвищої складності, технічно недоступний для виконання жодному віртуозу. За твердженнями І. Гайденко (Гайденко І., 2005. c. 183), дана програма наближає звичайні здібності простого музиканта до здібностей обдарованих людей і є необхідною для композитора, аранжувальника і диригента.

Найвідоміші програми-нотатори: Finale, Encore і Cakewalk Overture. Для перенесення нот з програми в програму найчастіше використовується формат MIDI Musical Instruments Digital Interface (цифровий інтерфейс музичних інструментів), призначений для зберігання нотної інформації. Усі три програми легко читають MIDI-файли, представляючи їх у нотному вигляді. В інших програмах є можливість експортувати нотну графіку в PDF, а звучання в MIDI або MP3. Пропонуємо познайомитися з можливостями програм-нотаторів.

1. Програма-нотатор Finale розроблена компанією MakeMusic. Дана програма призначена для створення мелодії, аранжування, інструментування, написання нотного тексту та його редагування. Записані нотні тексти можна прослуховувати, зберігати в файли, робити роздруківки партитур. Finale дозволяє експортувати музичні дані в MIDI-формат, записувати музику в аудіофайли і зберігати нотні дані в графічних форматах.

2. Програма-нотатор Encore дозволяє здійснювати нотний набір за допомогою комп’ютерної клавіатури, прослуховувати файли, зберігати нотний текст у файлах.

3. Програма-нотатор Cakewalk Overture призначена для професійних музикантів, які володіють нотною грамотою на високому рівні, а також друкують партитури музичних творів.

4. Програма MagicScore (розробник – DG Software) пропонує як для професіоналів, так і для аматорів широкі можливості створення нотного запису в електронному вигляді, збереження у форматі MIDI, читання з формату MIDI, автоматичне і ручне форматування партитур, копіювання, редагування і друк партитури.

5. Популярний редактор нотних партитур Sibelius – результат компанії Sibelius Software - використується композиторами, аранжувальниками, виконавцями, музичними видавцями, викладачами для створення музичних партитур і партій інструментів. Ноти, набрані в програмі Sibelius, використовують як партитуру для звукової доріжки в кіно, театрі, на телебаченні.

Крім програм-нотаторів, існують програми, які мають ще інші можливості. Наприклад, програма Sound Forge, яка створена для цифрової обробки звуку, має безліч функцій та широко використовується у багатьох програмах типу Dance Ejay.

За допомогою програми CakeWalk Pro Audio здійснюється запис і редагування файлів MIDI, зведення та конвертування MIDI і аудіо треків, редагування аудіосигналу функціями Sound Forge, імпортування та редагування файлів нотних редакторів і караоке-плеєрів тощо.

Програма Adobe Audition – це повноцінна професійна студія звукозапису для роботи з аудіо-файлами, яка призначена для обробки аудіо і відеопродукції. Програма пропонує необмежені можливості мікшування, редагування, створення майстер-копій і обробки звукових спеціальних ефектів, а також створює аудіо-продукцію найвищої якості.

Програма Music Band in a Box – це, мабуть, найкраща програма для аранжування музики, яка має понад 2000 стилів, розуміє всі існуючі акорди, дозволяє гнучко управляти аранжуванням, видаляє і встановлює нові музичні інструменти, записує мелодію і вокал, здійснює аранжування в формат MIDI для професійного редагування.

Програма Factory є цінною у практичній діяльності. Вона дозволяє записану і збережену на диск музику у MIDI-форматі переводити створену музику у різні формати: відео, аудіо, mp3, mp4, AVI, 3GP, WMA, JPG та інші формати.

5. Висновки

Музичні інформаційні технології, мультимедійні засоби та музичні комп’ютерні програми сприяють активізації навчання, розвитку музичної пам’яті, креативного мислення, творчої фантазії, встановленню творчого діалогу між викладачем і учнем, самореалізації. Інформатизація навчального процесу визначає діяльність викладачів на заняттях як більш незалежну та творчу; дає їм можливість працювати з різними джерелами інформації, записувати, обробляти інструментальні твори і власну створену музику із застосуванням сучасних музичних комп’ютерних програм та ефективно використовувати їх у подальшій музично-педагогічній діяльності.

Список використаної літератури

1. Гайденко И. А. Роль музыкальных компьютерных технологий в современной композиторской практике: диссертация канд. искусствовед.:17.00.03. Харьков, 2005. 183 с.

2. Борисевич Ж. В., Дюміна Г. В. Колективне музичення. Шумовий оркестр. Програма для музичної школи, музичного відділення початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу (школи естетичного виховання) – Київ: «Фірма «ІНКОС», 2006 – 36 ст.

3. Граємо в шумовому оркестрі: навч. посібник для музичної школи (муз. від-ня почат. спец. мистец. навч. закл.)/уклад.: Борисевич Ж. В., Дюміна Г. В., Кочарян М. В.- Вінниця: Нова Книга, 2012.-288 с.: ноти.

4. Приходько В. М. Впровадження новітніх технологій у вищій школі. Постметодика. 2002. № 2/3. С. 115118.

5. Цідило І. М. Вплив ІКТ-компетентності педагога на використання інноваційних технологій у навчальному процесі. Професійні компетенції та компетентності вчителя: матеріали регіон. наук.-практ. семінару). Тернопіль: ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2006. С. 44-47.

4. Цюприк А. Я. Основні підходи до проблеми організації самостійної роботи студентів. Педагогіка і психологія професійної освіти. 2003, № 6. С. 100-108.

6. Шолохович В. Ф. Информационные технологии обучения. Информатика и образование. 1998. № 2. С. 5-13.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»