Механічний вплив як фактор стресу у рослин

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

МЕХАНІЧНИЙ ВПЛИВ ЯК ФАКТОР СТРЕСУ У РОСЛИН

При впливі несприятливих факторів на організм у рослини виникає напружений стан, відхилення від норми - стрес. Стрес - це загальна неспецифічна адаптаційна реакція організму на дію будь-яких несприятливих факторів.

Фактори, здатні викликати стрес у рослинних організмів, можна розділити на три основні групи:

а) фізичні: недостатня чи надлишкова вологість, освітленість, температура, радіоактивне випромінювання, механічні впливи;

б) хімічні: солі, гази, ксенобіотики (гербіциди, інсектициди, фунгіциди, промислові відходи й ін.);

в) біологічні (ураження збудниками хвороб, пошкодження шкідниками, конкуренція з іншими рослинами, вплив тварин; цвітіння, дозрівання плодів).

Стійкість рослини до стресового впливу залежить також від фази онтогенезу. Найбільш стійкі ті рослини, які знаходяться в стані спокою (насіння, цибулини тощо). Найбільш чутливі – рослини в молодому віці, у період появи сходів, тому що в умовах стресу насамперед порушуються ті ланки метаболізму, що пов'язані з активним ростом. Потім по мірі росту і розвитку стійкість рослин до стресових впливів поступово зростає аж до дозрівання насіння.

Мета роботи: визначити вплив зовнішніх подразників на ріст та розвиток рослин, обґрунтувати залежність формування і росту рослин від умов їхнього проростання.

Методи дослідження: експеримент, спостереження.

Хід досліду:

Для досліду в 2 горщика висаджуємо по одній квасолині. Після появи 2-х листків розпочинаємо вплив: листя однієї рослини злегка потираємо між великим і вказівним пальцем не менше 15 хвилин щодня протягом двох тижнів.

До кінця другого тижня відмінності видні чітко: рослина, що піддається механічному роздратуванню, відстає в рості.

Зовнішні механічні подразники негативно впливають на ріст та розвиток рослин (загальмовують їх розвиток порівняно із об’єктами, які не піддавалися зовнішнім подразникам).

Висновок: Результати досліду свідчать, що тривалий вплив на клітини слабкими подразниками призводить до гальмування процесів життєдіяльності рослин – уповільнюється ріст, видозмінюються листя.

Література:

Батурицкая Н.В., Фенчук. Удивительные опыты с растениями. //Біологія. Шкільний світ. – 2000. - № 3. – С. 15-16.

Биология. Современная иллюстрированная энциклопедия Гл. ред. Горкин А. П. - М.: Росмэн-Пресс, 2006. - 560 с. (Серия: Современная иллюстрированная энциклопедия.)

Біологія: Підручник для 7 класу. /М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан. – К.: Генеза, 2007.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток і саморозвиток професійної креативності вчителя »
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.