Матеріали до Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді « Моя Батьківщина - Україна»

Опис документу:
Мета: • ознайомитися з історією свого села; • розвивати інтерес до історичного минулого власного народу; • презентувати нашу роботу учням Майської філії І-ІІ ступенів. Завдання роботи:  висвітлити шляхи створення села;  формувати активну громадянську позицію (нагадати про жителів Майського старостату – учасників АТО);  з’ясувати хронологічну послідовність основних подій рідного села;  представити результати нашої дослідницької роботи

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації

Відділ освіти виконавчого комітету Зайцівської сільської ради

«Майська філія І-ІІ ступенів»

КОЗО «Кислянська ЗШ І-ІІІ ступенів

Всеукраїнська краєзнавча експедиція учнівської молоді

«Моя Батьківщина - Україна»

напрямок

"З батьківської криниці"

2019 рік

Всеукраїнська краєзнавча експедиція учнівської молоді

«Моя Батьківщина - Україна»

Пошукова група:

Шляхова Богдана, учениця 8 класу

Полторацька Віталіна, учениця 8 класу

Холодська Вікторія, учениця 8 класу

Керівник:

Хасенко Н.В., - вчитель історії,

Майська філія І-ІІ ступенів

КОЗО «Кислянська загальноосвітня

школа І-ІІІ ступенів»

0952577943

Всеукраїнська краєзнавча експедиція учнівської молоді

« Моя Батьківщина - Україна»

напрямок

"З батьківської криниці"

Мета:

 • ознайомитися з історією свого села;

 • розвивати інтерес до історичного минулого власного народу;

 • презентувати нашу роботу учням Майської філії І-ІІ ступенів.

Завдання роботи:

 • висвітлити шляхи створення села;

 • формувати активну громадянську позицію (нагадати про жителів Майського старостату – учасників АТО);

 • з’ясувати хронологічну послідовність основних подій рідного села;

 • представити результати нашої дослідницької роботи

Актуальність:

 • підвищення рівня інформованості про історію розвитку села;

 • удосконалення знань про розвиток ПрАТ «Агро-Союз».

План

І. Вступ.

ІІ. Історія виникнення.

ІІІ. Визначні для села історичні події

ІV.Видатні постаті села Майського (учасники АТО на сході України

V. Список використаної літератури та архівних документів

І. Вступ

У вересні цього року село Майське відсвяткувало 90 років від дня його заснування.

На заході, який був присвячений Дню заснування села, нам запропонували взяти участь у Всеукраїнській краєзнавчій експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина - Україна»

(напрямок « З батьківської криниці»)

На виховній годині ми обговорили Положення та питання щодо пошукової роботи. Вирішили розпочати роботу з книги нашого земляка, директора Майської школи (1970-1995 р.) та вчителя історії Григорія Олександровича Кулика «Історія рідного краю» .

ІІ. Історія виникнення

Землі нашого села Майського чули скрипи коліс чумацьких маж і тупіт ратиць волів великої сірої української породи.

Старожили розповідали, що південно-західніше с. Ново-Миколаївка і до Кислянських земель проходив чумацький шлях з півночі на південь до Азовського моря.

У північному степу на лівому березі Дніпра розкинулося с. Майське, яке є структурною одиницею Майського старостату (входять такі населені пункти: с. Нове, с. Новомиколаївка, с. Максимівка, с. Романівна, с. Козачий Гай)

С. Майське знаходиться на відстані 25 км на північ від районного центру м. Синельникове. Село засноване у ХІХ ст. як селище працівників радгоспу ім. Будьонного, від назви якого пішла первісна назва села – Будьонівка.

Після 1945 р. село перейменували на честь свята Першого травня «Майське» (з української мови - Травневе).

Зараз на території Майського старостату проживає 705 жителів. У 1997 р. на базі КСП «Дружба» було організовано акціонерне товариство закритого типу «Агро-Союз» (зараз – ПрАТ).

Загальна територія корпорації сьогодні становить 9670 га, в т.ч. ріллі 6708 га.

У КСП «Дружба» протягом останніх років спостерігався стійкий спад виробництва як у рослинництві, так і в тваринництві.

Стратегією розвитку господарства стало впровадження у рослинництві ґрунтозахисної системи землеробства з розширеним відтворенням родючості ґрунтів та поступовим переходом на ґрунтозахисне біотичне і точне землеробство. Щодо процесу поліпшення справ галузі тваринництва – реконструкція тваринницьких ферм і створення нової матеріально-технічної бази, безприв’язне холодне утримання худоби, збалансована цілорічна годівля дійних корів консервованими кормами, племінна і селекційна робота.

ІІІ. Визначні для села історичні події

У 1928-1929 році почали будувати центральну садибу (нині с. Майське). Радгосп № 17 був в підпорядкуванні Насіннєвого тресту, але житла було мало, і більшість робочих радгоспу жили в сусідніх селах

В 1941 році, коли почалася війна, трудівники радгоспу евакуювали машини і худобу в кількості вглиб країни і в Волгоградську область . 24 жителя радгоспу були відправлені на примусові роботи до Німеччини.

Село Майське звільнено 25-ю гвардійською стрілецькою дивізією полковника Г. А. Криволапова 19 вересня 1943 року.

Сусіднім господарством радгоспу № 17 був колгосп ім. С. М. Будьонного (це землі сіл Ново-Миколаївка і Романівка). У 1956 землі колгоспу ім. С. М. Будьонного були приєднані до радгоспу № 17. В цьому ж році радгосп № 17 було перейменовано в радгосп ім. С. М. Будьонного.

З 29 серпня 1952 по 1 червня 1957 радгосп ім. С. М. Будьонного очолював Кривокобильський Федір Юхимович, а з 8 червня 1957 по листопада 1969 — Фоломєєв Захар Романович.

В знак дружби робочих радгоспу ім. С. М. Будьонного господарство в 1958 р перейменовано в радгосп «Дружба».

6 листопада 1969 радгосп «Дружба» прийняв Шкарбан Микола Миколайович, який працював директором радгоспу по 18 липня 1987 року. У цей період були побудовані одноповерхові і двоповерхові житлові будинки, ціла вулиця академіка Янгеля, будинок культури, меморіальний комплекс загиблим воїнам тощо.

31 травня 1975 відкрили нову школу.

З 6 липня 1987 і до припинення діяльності радгоспу «Дружба» працював директором Горб Віктор Павлович.

На даний час на території Майського старостату проживає 705 жителів. В період 1997 р. на базі КСП «Дружба» території ради було організовано акціонерне товариство закритого типу «Агро-Союз»

У листопаді 2000 року в господарство завезено першу партію страусів.

2001 році була побудована церква на честь ікони Божої Матері «Спорительница хлібів» архітектором Хорішко Вірою Федорівною.

У 2002 році встановлено рекорд при застосуванні екологічно безпечних технологій. Цю роботу виконали трактористи, випускники Майської школи Щабельський Андрій та Романов Євген

ПРАТ «Агро-Союз» відвідали Президенти України Леонід Кучма, Віктор Ющенко та Віктор Янукович.

ІV. Видатні постаті села Майського

(Учасники АТО)

Ковтун Ігор Юрійович, народився 1989 року в селі Карабинівка Павлоградського району, згодом переїхав до села Майського, проживав у селі Романівка Синельниківського району, Дніпропетровської області. В 2006 році закінчив Майську середню загальноосвітню школу. У 2007 році служив у 79 – й аеромобільній дивізії повітряно-десантних військ у Миколаєві. У квітні 2014 року пішов добровольцем у зону АТО. Був поранений. Зараз проживає в селі Романівка.

Журавльов Віталій Олександрович, народився 24 лютого 1979 р., у 1988 році переїхав до села Майського. У 1998 році закінчив Майську СЗШ. В 1997 році пішов до армії. Одержав звання молодшого сержанта. Після армії працює в ПРАТ «Агро-Союз». В АТО був призваний 1 квітня 2014 року, в

м. Маріуполь. У вересні 2016 року повернувся додому.

Біланіч Олег Васильович, народився 12 серпня 1972 року. Проживає в Дніпропетровській області, Синельниківського району, село Максимівка. 17 травня 2014 року був мобілізований. 3 червня 2014 – по травень 2016 року перебував у зоні АТО.

Вовченко Сергій Анатолійович, народився 22 травня 1981 року. Навчався в Майській школі. До АТО був призваний 26 серпня 2014 року. Захищав Донецькі та Луганські території. Додому повернувся у серпні 2015 року. Має звання старший солдат.

Кликов Сергій Олександрович, 1988 року народження. Проживає в селі Максимівка Синельниківського району Дніпропетровської області. До АТО був призваний влітку 2014 року. Перебував в Іловайську, Донецькій області. У серпні місяці був полоненим, із 60 військовослужбовців тільки 6 залишилося в живих. І серед них наш Сергій.

Артеменко Віталій Олексійович, народився 12 червня 1981 року у м. Кривому Розі. Після армії Віталій переїхав у Майське. В АТО був призваний у травні 2014 року. Перебував у полоні, у Донецькій області. У вересні цього ж року повернувся додому.

Холодський Олексій Анатолійович, 1974 року народження, с.Лиманське Павлоградського району, Дніпропетровської області. Зараз проживає у селі Максимівка. В АТО був призваний у лютому 2015 року молодшим сержантом. Брав участь у захисті територіальної цілісності у районі проведення АТО (м. Волноваха, с. Новотроїцьке, Старогнатівка, Гранітне Донецької області).

Єфімчук Максим Олександрович

Народився 1982 року в Майському, де закінчив школу та проживав.

Як великий патріот, 10 лютого 2015 року Максим добровольцем пішов на фронт у зону АТО. Спершу проходив навчання у селищі Черкаському Новомосковського району, а 4 квітня 2015 року його відправили на Донбас у 93-тю окрему механізовану бригаду в 7 роту снайперів 3-го батальону поблизу с. Піски Ясинуватського району. Позивний його був «Тойота».

Останній раз Максим виходив на зв'язок 20 квітня зранку. Після цього його вже ніхто не чув …

Загинув в ніч на 21 квітня 2015-го поблизу селища Піски внаслідок обстрілу опорного пункту 120-мм мінами з боку російських збройних формувань. Тоді полягли Максим Єфімчук та доброволець батальйону «ОУН» Олег Пугачов, ще один військовик зазнав поранення.

Та ця страшна звістка докотилася до нашого села лише 8 травня. Все село завмерло у скорботі.

Без сина лишилися батьки Олександр Олександрович та Любов Максимівна.

Поховання героя-земляка відбулося в селі Майське

10 травня 2015-го. На траурній церемонії були присутні керівники Синельниківського району та Майської сільради, представники духовенства та односельці.

Веселої вдачі, усміхнений, життєрадісний, він назавжди залишиться в пам’яті друзів та земляків.

Хай буде земля тобі пухом, героїчний наш односельцю! Нехай буде безсмертною слава про твій подвиг!

Нагороди та вшанування

 • Указом Президента України № 553/2015 від 22 вересня 2015 року — орденом «За мужність» III ступеня (посмертно)

 • 27 листопада 2015-го у Майській школі відкрито меморіальну дошку пам'яті Максима Єфімчука.

Вічні вартові

Усміхнений і вічно молодий …

(за це не слід би дякувати долі )

Щодня він шле вітання дітворі ,

Що зараз вчиться в його рідній школі.

Це Єфімчук Максим, наш випускник,

Увічнений в меморіальній дошці.

У серце кожне лютий біль проник

Від слів про смерть у чорній похоронці.

Він , як і інші, дивлячись на нас ,

Неначе тихо і повчально промовляє:

ˮ Єдина Україна є у вас ,

Хай ваша відданість її навік єднає…ˮ

На стінах шкіл меморіальні дошки -

Це сум, скорбота , пам̕ ять , данина

Усім , хто клятву дав служить Вітчизні доти

Доки не виконає свій обов̕ язок сповна.

Духовний скарб для нашого народу-

Їх подвиг на неправедній війні.

Ви завжди з нами , вам говорим гордо:

ˮ Єдиній Україні – так , розбрату – ні! ˮ

,

Шляхова Богдана ,

учениця 8 класу Майської філії I-II ст.

КОЗО ˮКислянська ЗОШ I-III ст.ˮ

VІ. Список використаної літератури та архівних документів

Матеріали з газет:

/ «Берег надій», 2015 року,

/ «Синельниківські вісті», 2015.

Топоніміка Дніпропетровщини. Дніпрокнига 2006 р.

Кулик Г.О. – «Історія рідного села», 2014 р.

Додатки

Додаток 1

Фото Розташування села Майського на карті Дніпропетровської області

Додаток 2

Фото 1: Майське з висоти пташиного польоту

Додаток 3

Фото 2. Ковтун Ігор Юрійович

Додаток 4

Фото 3. Журавльов Віталій Олександрович

Додаток 5

Фото 4. Біланіч Олег Васильович

Додаток 6

Фото 5. Вовченко Сергій Анатолійович

Додаток 7

Фото 6. Кликов Сергій Олександрович

Додаток 8

Фото 7. Холодський Олексій Анатолійович

Додаток 9

Фото 8. Наш героїчний земляк

Додаток 10

Фото 9. Герої не вмирають

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.