Матеріали для профілактичних диктантів

Опис документу:
Збірка диктатів збиралася протягом декількох років з текстів профілактичного змісту. Тут є тексти про отруйні гриби, грип , туберкульоз, пташиний грип, СНІД, сказ та безпеку життєдіяльності. Матеріали збірки розділено на теми та вікові категорії.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ЗМІСТ

ТЕМА 1. ГРИБИ

ТЕМА 2. ГРИП

ТЕМА 3. ПТАШИНИЙ ГРИП

ТЕМА 4. ТУБЕРКУЛЬОЗ

ТЕМА 5. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

ТЕМА 6. ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО СНІД ?

ТЕМА 7. ПАМ*ЯТАЙТЕ ПРО СКАЗ!

Тема 1 . Г р и б и

Обережно : гриби ! ( 5 – 6 кл.)

Навесні і восени ліс наповнюється численними любителями збирання грибів. Це дуже цікаве і захоплююче заняття, що приваблює дорослих і дітей, але не кожний збирач знає назви і властивості грибів. А серед них трапляються отруйні, небезпечні для життя людини. Найпідступніший ворог грибників - бліда поганка, яка дуже схожа на шампіньйон. Розпіз- навати її треба по пластинках внизу шапки. У шампіньйона вони блідо- рожеві або темно-коричневі , а у поганки - білі. Ніжка у поганки потов- щена, із широким, плівчастим кільцем і цибулиноподібним утворенням. Небезпечна не тільки поганка. Багато отруйних грибів подібні до їстив- них, тому ніколи не беріть невідомих вам грибів або тих, які ви берете під сумнів.

Обережно :гриби ! ( 7 – 10 кл. )

Грибна епідемія іде по Україні смертельними кроками. Не обминула вона і Херсонщину. «Тихе полювання» обертається плачем і страждання- ми, бере в полон нові жертви. Зупиніться і задумайтесь : чому в мирний час гинуть люди , дорослі й діти, не від тяжких недуг, де медицина ще безсильна, а через свою необачність? . . . Для населення України гриби здавна були звичною страво, але ми ж не самогубці. Страшні факти грибних отруєнь застерігають нас : гриби, навіть їстивні - потенційна загроза здоров’ю і навіть життю. Найнадійніший спосіб захиститися - відмовитися від їх споживання. Особливо небезпечна бліда поганка , у якої навіть спори отруйні. Шапин- ка в діаметрі до 11 сантиметрів, шовковиста, біла або блідо-зелена , в середині темніша, без цяточок. Низ пластинчастий, завжди білий. Знизу ніжка потовщена і виростає ніби з мішечка, а у верхній частині має біле кільце, висота до 15 сантиметрів. Світова статистика смертності від блідої поганки - 90 відсотків. Дикорослі гриби - харчовий продукт підвищеного ризику. Це – не хліб і не ласощі для дітей, тому з раціону вони повинні бути вилучені. Бережіть своє життя і життя близьких вам людей.

Тема 2 . Г р и п

Грип ( 5 – 6 кл. )

Вчора до нашого класу не прийшло п*ять учнів. Лікар сказав нам, що вони захворіли грипом. Грип легко передається від хворої людини іншим людям. Під час розмови, кашлю, чханні з рота і носа хворого вилітають маленькі крапельки слини і слизу. У кожній крапельці знаходяться віруси грипу.

Оберігайте себе та інших людей від грипу. Не заходьте до квартир, де є хворі грипом.

Користуйтесь тільки своєю хусточкою для носа, марлевою пов*яз- кою. Промоклий одяг і взуття знімайте з себе по можливості швидше.

Якщо ти себе погано почуваєш, скажи про це вчителю або лікарю.

Грип (7 – 8 кл. )

Віруси, що викликають грип, знаходяться в роті і в горлі хворого. Коли хворий розмовляє, кашляє або чхає, з його рота чи носа вилітають найдрібніші крапельки слини і слизу. У них містяться віруси грипу.

Якщо інша людина разом з повітрям буде вдихати ці крапельки , то може захворіти грипом. Особливо часто хворіють люди, які знаходять- ся поблизу хворого.

Грипом можна заразитися, користуючись хусточкою до носа, рушни- ком, стаканом, ложкою та іншими предметами, на які потрапили віруси грипу.

Грип - дуже заразна і розповсюджена хвороба. Спостерігаються випадки , коли протягом декількох тижнів можуть захворіти грипом тисячі людей.

Грип - одна з головних причин відриву дітей від навчання в школі, дорослих від роботи. Щоб попередити розповсюдження грипу, необхід- но уникати зближення з хворим.

Грип. Правила боротьби з хворобою ( 7 – 8 клас)

Познайомтеся з деякими правилами боротьби з грипом.

Якщо вам доводиться доглядати хворого грипом, то захищайте рота і носа марлевою пов*язкою , складеною вчетверо.

Щоденно кип*ятіть і періть пов*язку. Постіль хворого мусить бути відокремлена ширмою, простирадлом. Хворому потрібно мати окремий посуд, який після вживання необхідно кип*ятити.

Хусточки до носа і рушники хворого слід кип*ятити до прання. Звичайно, кожному необхідно користуватися тільки своєю хусточкою, своїм рушником. Частіше міняйте їх.

Добре споліскуйте стакан загального користування перед тим, як будете пити з нього воду. Частіше мийте руки з милом.

Оберігайте себе від різкого охолодження , яке, як відомо , сприяє виникненню захворювання.

Провітрюйте класи, майстерні, кімнати.

Під час чхання та кашлю прикривайте рота і носа хусточкою.

Школярі, виконуйте поради лікаря, щоб не заражувати інших і швидше видужати.

Тема 3. П т а ш и н и й г р и п

Обережно : пташиний грип! ( 5 клас)

Грип останнім часом все більше загрожує життю та здоров*ю лю- дини. Один з його різновидів можуть поширювати птахи, тому й нази- вається він пташиним. Найчастіше хвороба вражає диких водоплавних птахів : качок, гусей, чапель, які й розносять її. Збудники хвороби зберігаються при низьких температурах і гинуть при високих.

Людині пташиний грип передається від хворих птахів. Його головни -ми ознаками є висока температура, ускладнене дихання, кашель, біль у горлі та м*язах, запалення очей. Грип може викликати значно серйозні- ші недуги, а в окремих випадках - смерть хворого.

Щоб не заразитися пташиним грипом, необхідно уникати будь-яких контактів із птахами. Дітям не слід доглядати свійську птицю, гратися біля водойм. Після повернення з вулиці та перед уживанням їжі слід ретельно мити руки з милом. Також треба користуватися тільки своїм столовим посудом, одягом, предметами гігієни. Якщо будемо дотриму -ватися правил особистої гігієни, то зможемо уникнути пташиного грипу .

Обережно : пташиний грип ! ( 6 - 7 клас).

Останнім часом на планеті поширилося багато вірусів, які загрожують життю та здоров*ю людей. Серед них є вірус грипу, який поширюють насамперед птахи, тож і називається він пташиним грипом.

Найчастіше вірус уражає диких водоплавних птахів : качок, гусей, чапель, які можуть швидко розносити інфекцію. Він зберігається при низьких температурах і гинуть при високих.

Людині пташиний грип передається від хворих птахів. Головними проявами цієї хвороби є висока температура, ускладнене дихання, кашель, біль у горлі та м*язах, запалення очей. Вона може викликати хвороби легень, серця і нирок,а в окремих випадках - смерть хворого.

Щоб не заразитися пташиним грипом, людина має уникати будь-яких контактів із птахами. Дітям не слід доглядати свійську птицю, гратися біля водойм із стоячою водою. Пташине м*ясо треба варити не менше тридцяти хвилин після закипання, яйця - десять хвилин. Після повернення з вулиці та перед уживанням їжі слід ретельно мити руки з милом. Також треба використовувати лише свій столовий посуд, одяг, предмети гігієни. Дотримання правил особистої гігієни - найголовніший спосіб уникнення пташиного грипу . ( 160 слів ).

Обережно : пташиний грип ! ( 8 – 9 клас).

Останнім часом на планеті поширюються численні вірусні хвороби, кожна з яких загрожує життю та здоров*ю мільйонів людей. Існують віруси, що вражають не тільки людей, а й тварин і птахів. Збудники, що інфікують птахів, називають вірусами пташиного грипу.

Серед диких птахів грип дуже поширений і може проходити без будь–яких помітних проявів. Найчастіше він уражає диких водоплавних птахів : качок, гусей, чапель, які можуть швидко розносити інфекцію на значних просторах. При незначній кількості вірусу в організмі хвороба активно не проявляється, а при її збільшенні вірус виділяється в довкілля.

Один із найнебезпечніших різновидів цього вірусу може викликати грип із важким перебігом та призводить до швидкої загибелі птиці. Вірус зберігається при низьких температурах і гинуть при високих.

Людині пташиний грип передається через прямий контакт із хворою птицею або продуктами її життєдіяльності. Найголовнішими симптомами цієї недуги в людини є висока температура, ускладнене дихання, кашель, біль у горлі та м*язах, запалення очей. Пташиний грип може викликати легеневі, серцеві і ниркові розлади,а в окремих випад- ках спричинити смерть хворого.

Для запобігання зараженню людини пташиним грипом треба уникати контактів із хворими чи мертвими птахами. Діти не мають брати участь у догляді за свійською птицею, в іграх біля водойм із стоячою водою. Продукти птахівництва треба вживати в їжу лише після належної теплової обробки ( м*яса варити не менше тридцяти хвилин після закипання, яйця - десять хвилин). Після перебування на вулиці та перед уживанням їжі слід ретельно мити руки з милом. Також слід індивідуаль –но використовувати столовий посуд, одяг, предмети особистої гігієни. Дотримання правил особистої гігієни - найголовніша запорука уникнення інфекційних захворювань, зокрема пташиного грипу . ( 255 слів ).

Тема 4. Т у б е р к у л ь о з

Туберкульоз ( 5 клас )

Туберкульоз - інфекційне захворювання. Заражаються туберкульозом частіше від хворих людей, рідше від тварин, наприклад через молоко хворої на туберкульоз корови.

Щоб запобігти туберкульозу, необхідно зміцнювати своє здоров*я, загартувати організм. Кожна людина після 15 років повинна періодично проходити флюорографію.

Дуже важливо своєчасно звернутися до лікаря при недомаганні, не займатися самолікуванням.

Записати на дошці : туберкульоз, флюорографія.

5 – 6 клас

Туберкульоз – інфекційна хвороба. Туберкульозні бактерії є всюди. Коли хворий чхає або кашляє, в повітря потрапляє величезна кількість бактерій. Щоб заразитися достатньо вдихнути в себе це повітря. Бактерії можуть залишатися в повітрі годинами. Тому від туберкульозу ніхто не захищений.

Звичайно туберкульоз уражає легені, але інколи він поширюється на інші органи, наприклад, мозок, нирки, а також кістки.

При туберкульозі легень з*являється кашель, надмірне потовиділе- ння вночі, слабкість, біль у грудях, хворий втрачає вагу, у нього погір- шується апетит , частішає дихання.

Обстежуватися на туберкульоз потрібно тим, у кого наявні симпто- ми захворювання, а також тим , хто часто знаходиться поряд з хворим на туберкульоз.

Давайте не хворіти (6-7 клас )

Здоров*я не існує саме по собі. Воно потребує турботи протягом всього життя людини. Саме з дитинства потрібно берегтися від хвороб. Тому Український Червоний Хрест проводить серед школярів акцію по боротьбі з туберкульозом.

Чи чули ви про такий мікроорганізм , як паличка туберкульозу? Вона дуже маленька, але стійка. При попаданні в організм людини через повітря туберкульозна паличка викликає важке захворювання. Та його можна уникнути. Для цього дітям кожного року роблять пробу Манту. За допомогою цієї реакції визначається, чи попав збудник туберкульозу в організм дитини. Якщо в місці уколу з*явилося почервоніння, припух- лість, потрібно звернутися до лікаря – фтизіатрів. Виконуючи їхні реко- мендації , ви збережете своє здоров*я.

Збудник туберкульозу довго зберігається в темних, вологих, бруд- них місцях, а в сухих, добре освітлених , швидко гине. Особливо згубно діє на туберкульозну паличку сонячне проміння.

Давайте не хворіти. Для цього потрібно дотримуватись чистоти, правил особистої гігієни і дружити з сонцем.

6 – 7 клас

Туберкульоз - інфекційне захворювання. Заражаються туберкульозом частіше від хворих людей, рідше від тварин, наприклад через молоко хворої на туберкульоз корови. Найбільшу небезпеку в поширенні цієї хвороби являє собою мокротиння, яке відкашлюють хворі на туберкульоз.

Одним з основних заходів профілактики туберкульозу є запобігання зараження. З метою раннього виявлення дітям та підліткам проводять туберкулінові проби - реакція Манту. Всі дорослі, починаючи з 15 - ти річного віку, повинні проходити обстеження легень на рентгені не рідше одного разу в два роки.

Будьте уважні до свого здоров*я, своєчасно звертайтесь до лікаря.

Записати на дошці : туберкульоз, рентген, туберкулінова.

7 – 8 – 9 клас

Туберкульоз – інфекційна хвороба. Туберкульозні бактерії є всюди. Коли хворий чхає або кашляє, в повітря потрапляє величезна кількість бактерій. Щоб заразитися достатньо вдихнути в себе це повітря. Бактерії можуть залишатися в повітрі годинами. Тому від туберкульозу ніхто не захищений.

Виявити туберкульозні бацили в організмі можна за допомогою туберкулінової проби. Флюорографія виявляє зміни в легенях, які можуть вказувати на те, що у людини активна форма туберкульозу. Найефектив- ніший метод виявлення захворювання - лабораторне дослідження хар – котиння хворого.

Обстежуватися на туберкульоз потрібно тим, у кого наявні симпто ми захворювання, а також тим , хто часто знаходиться поряд з хворим на туберкульоз.

Найкращий спосіб боротьби з туберкульозом - виявити його на ранній стадії і відразу почати лікування. Цим можна досягти дві мети : вилікувати хворих та зупинити подальше поширення хвороби.

Більше половини, які не лікуються від туберкульозу, помирають. Але при правильному підході туберкульоз у більшості випадків вилі -ковний.

8 клас

В останні роки на Херсонщині все більше поширення набуває туберкульоз. Зараз це захворювання набуло характеру епідемії.

Туберкульоз - інфекційне захворювання. Заражаються ним частіше від хворих людей, рідше від тварин, наприклад через молоко хворої на туберкульоз корови. Найбільшу небезпеку в поширенні цієї хвороби являє собою мокротиння, яке відкашлюють хворі на відкриту форму туберкульоз. В мокротинні міститься багато туберкульозних паличок. Потрапляючи на землю і різні предмети, мокротиння висихає, а збудни- ки туберкульозу разом з пилом часточками здіймаються в повітря і з ним проникають в легені людини. Зараження відбувається безпосеред- ньо при контакті з хворим на туберкульоз - через краплі слини під час кашлю і розмови на близькій відстані , через поцілунок, речі спільного користування ( посуд, рушник, білизна ).

З метою раннього виявлення туберкульозу, дітям та підліткам необхідно робити туберкулінову пробу - реакцію Манту. Усі дорослі, починаючи з 15 - ти річного віку, повинні проходити не рідше одного разу в два роки рентгенівське обстеження легень .

Будьте уважні до свого здоров*я, своєчасно звертайтесь до лікаря.

Записати на дошці : туберкульоз, рентгенівське, туберкулінова.

Будьте здорові ! ( переказ, 9 – 10 клас )

Здоров*я людини є найвищою індивідуальною і суспільною цінніс- тю. Воно характеризується високим рівнем фізичного розвитку, соціаль –ною поведінкою. Саме хвороба порушує нормальну життєдіяльність організму.

Хвороб багато. Спричиняються та виникають вони по-різному. Але є хвороби, які не проявляють себе на перших стадіях свого розвитку. До них відноситься туберкульоз.

Тому Український Червоний Хрест проводить молодіжну акцію «Разом подолаємо туберкульоз».

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, має специфічного збудника – мікробактерію туберкульозу, яка найчастіше вражає легені. Вона може довго зберігатися у вдихуваному повітрі, краплинках харко- тиння на посуді, одязі, рушниках та на інших предметах, якими корис- тувався хворий туберкульозом. Зараження відбувається при вдиханні по- вітря, в яке кашляв хворий, чи при користуванні його речами.

Туберкульозні мікробактерії , що потрапили в організм людини, не обов*язково спричиняють захворювання. Багато з них гине, а деякі зберігаються в організмі людини, вкрившись захисною оболонкою. За несприятливих умов ( погане харчування, часті простудні захворювання) збудники туберкульозу оживають, починають розмножуватися і викли – акають хворобу. Момент попадання мікробактерії в організм дитини і подальше її існування в цьому визначається за допомогою проби Манту. Ця проба проводиться дітям щорічно. Якщо на місці ін*єкції з*являється припухлість та почервоніння, дитину направляють на до- обстеження до лікарів – фтизіатрів. При необхідності назначається про- філактичне лікування з метою уникнення захворювання туберкульозом.

Рентгенологічне обстеження є основним методом виявлення ту- беркульозу легень. Проводиться воно дітям з п*ятнадцятирічного віку щорічно.

Запобіганню захворювання сприяє чистка житлових будинків, гро- мадських приміщень, вулиць міста та дотримання правил особистої гігієни. У сухих, добре освітлених місцях мікробактерії туберкульозу гинуть швидко. Особливо згубно діє на збудника туберкульозу ультра- фіолетове проміння. Велике значення для очищення повітря мають зелені насадження.

Дотримуйтесь чистоти, дружіть з природою - цим Ви збережете своє здоров*я.

10 -11 клас ( переказ / диктант )

Туберкульоз - це небезпечне і важке інфекційне захворювання, яке вже не одне тисячоліття «випробовує» людство на міцність. Відзначають, що половина населення світу інфікована туберкульозом і він не ліквідо- ваний в жодній країні. У багатьох країнах світу ця хвороба вийшла з – під контролю , тому в квітні 1993 року Всесвітня організація охорони здоро- в*я проголосила туберкульоз великою небезпекою.

Туберкульоз вбиває більше молоді і дорослих, ніж будь- яка інша інфекційна хвороба. Кожні 10 секунд від туберкульозу вмирає одна людина. Кожні 4 секунди одна людина занедужує на туберкульоз. Щорічно мікробактеріями туберкульозу інфікується 1 % населення зем- ної кулі. Якщо людину з активною формою туберкульозу залишити без лікування, вона може заразити 10 – 15 чоловік на рік.

Актуальна сьогодні проблема туберкульозу і в Україні. На жаль, Херсонська область посідає одне з перших місць по кількості хворих на туберкульоз. Головний шлях передачі хвороби - через повітря, від хворих туберкульозом при розмові, кашлі, чиханні. Коли хворий чхає або кашляє, в повітря потрапляє величезна кількість бактерій. Щоб заразитися, достатньо вдихнути в себе це повітря. Бактерії можуть залишатися в повітрі годинами, тому від туберкульозу ніхто не захищений.

Ця хвороба завжди приходить несподівано. Часто люди, хворі на туберкульоз, і не підозрюють , що вони хворі. Тому потрібно знати кожному : якщо у вас поганий апетит, ви схуднули без причини, з*я- вився кашель, нічна пітливість чи незвична втомлюваність і слабкість, незначне ( 37,1 - 37,3 С ) підвищення температури тіла - це перші із проявів туберкульозу. Не чекайте, коли хвороба почне різко прогре- сувати , зверніться за медичною допомогою.

Туберкульоз відноситься до тих хвороб, які не проявляють себе на перших стадіях свого розвитку, і тільки рентгенологічне обстеже- ння може дати відповідь, що ви не хворі. Обов*язково проходьте флюорографічне обстеження легенів один раз на рік.

Протягом тисячоліть туберкульоз вважали соціальною хворобою. Тепер ситуація змінилася - хворіють не лише люди із соціально неза- чищених верств населення. Проходити обстеження на туберкульоз не -обхідно всім, незалежно від соціального стану та матеріального добро- буту.

Чому туберкульоз повернувся ? Одна з причин в тому, що в бага- тьох країнах світу приділяється мало уваги цьому захворюванню. Тому хворі на туберкульоз своєчасно не обстежувалися і не отримали ліку- вання. Це в свою чергу привело до великої кількості смертей і поши- рення захворювання.

Є ще одна причина повернення туберкульозу - це велика кількість бідних і голодних людей, особливо у великих містах. Але захворіти на туберкульоз може не тільки бідний, інфекція швидко розвивається в антисанітарних умовах при великій скупченості людей. У таких людей імунна система ослаблена і не бореться з інфекцією.

Тема 5 . Б е з п е к а ж и т т є д і я л ь н о с т і

Правила дорожнього руху

Виходячи за межі школи та будинку, ви стаєте учасником дорожньо –го руху – пішоходами чи пасажирами. Знання правил дорожнього руху допоможе уникнути дорожньо – транспортних пригод або зменшити нас- лідки від них.

Пішоходи повинні рухатись по тротуарах і пішохідних доріжках, притримуючись правого боку.

За межами населених пунктів пішоходи, які пересуваються по узбіч- чю або по краю проїзної частини, повинні іти назустріч транспортних засобів.

Пішоходи повинні переходити проїзну частину по пішохідних перехо- дах, підземних або наземних, а при їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів.

Перед тим, як переходити проїзну частину , необхідно подивитись ліворуч і переконатись, що до транспортного засобу, який рухається по першій смузі, не менше 50 метрів.

Дорогу слід переходити під прямим кутом.

Вимоги безпечної поведінки на воді

Купання вимагає суворого дотримання правил безпеки. Зайва самовпевне- ність , необачність і недбалість на воді неприпустимі – вони можуть при- звести до трагічних наслідків.

Купатися можна тільки в спеціально відведених місцях. Не рекоменду –ється купатися в крутих, стрімчастих і зарослих рослинністю місцях.

Причиною загибелі можуть бути вири, що затягують навіть досвіче –них плавців, підводні течії, водорості,що сковують рух.

Від переохолодження або різкого переходу з зони теплої води в зону холодної можуть з*явитися судороги,що зводять руки і ноги. Головне – зберігати спокій. Треба негайно змінити стиль плавання. Найкраще лягти на спину і плисти до берега.

Плавець, що заплутався у водоростях не повинен робити різких рухів і ривків, інакше петлі рослин стягнуться ще щільніше. Необхідно лягти на спину і постаратися м*якими, спокійними рухами виплисти в той бік, звідки приплив, тримаючись на самій поверхні води, не зачіпаючи рослин.

Якщо вас підхопило течією, не намагайтесь боротися з нею. Пливіть за течією , поступово, під невеличким кутом наближаючись до берега.

Вимоги пожежної безпеки

Все, що нас оточує,- земля, повітря, вода, рослини, тварини, люди і те, що вони створили,- називається навколишнім середовищем або довкілям.

Безпека життєдіяльності – це створення таких умов для існування і розвитку людини і такий стан навколишнього середовища, коли не існує загрози життю, здоров*ю та добробуту людини.

Будь – яка галузь діяльності людини не обходиться без застосуванню вогню. Вогонь став незамінним помічником людини. Але необережне поводження з вогнем може завдати великої шкоди і призвести до людських жертв.

Кожен працівник і вихованець зобов*язаний чітко знати та суворо дотримуватись установлених правил пожежної безпеки, не допускаючи дій, які можуть призвести до пожежі чи загорання.

Не можна залишати без нагляду ввімкнені в електромережу електро- прилади , навіть ненадовго.

Не вмикайте електричні прилади,що іскрять і перегріваються – це може призвести до пожежі.

Не вмикайте світла, електроприладі, не запалюйте плити, не корис- туйтесь сірниками, почувши запах газу або пального. Газ і випари паль- ного можуть від найменшої іскри не тільки спалахнути ,а й вибухнути.

Слід пам*ятати , що водою не можна гасити електропроводку, елек- троприлади під напругою, легкозаймисті речовини. Для іх гасіння можна застосовувати пісок, вогнестійку тканину, порошкові та вуглекислі вогнегасники.

Наркоманія – це смертельна прірва !

Життя - єдине, прекрасне і неповторне ! Не дозвольте через свою легковажність, безпечність та невігластво змарнувати та згубити його.

Наркотична залежність , яка обов*язково виникає при вживанні наркотиків, стає причиною деградації,а часто і смерті особи.

Наркоманія – справжнє зло в усіх країнах світу. Пам*ятайте! Перші кроки до наркоманії починаються з малого. Першим поштовхом до вживання наркотику може стати цікавість, бажання відчути стан дурману, бути «дорослим», покращити настрій. Перші спроби вживання наркотичних речовин, як правило, неприємні.

Перші зміни настрою, поведінки і характеру найчастіше проявляють -ся у ставленні до навчання, рідних, друзів, проведенні дозвілля.

Перший крок до злочину – зберігання , розповсюдження наркотич- них речовин та необхідність добування грошей для придбання наркотиків.

В Україні простежується тенденція до зростання вживання жінками тютюну, алкоголю, наркотиків. Кількість жінок, які перебувають на нарко- обліку, наближається до 10 тисяч. Саме в цьому – одна з причин катастрофічного зниження народжувальності, зросту соціальних збочень в жіночому середовищі ( проституція, бродяжництво, наркотизація).

Людина, яка не здатна сказати «Ні» зловживанню наркотичних речовин, стає на шлях, що може призвести її до деградації фізичної, моральної, духовної, соціальної і , врешті – решт, до загибелі.

Нікотин - отрута ( диктант / переказ 5 кл. )

Ви не раз чули застереження : «Куріння – шкідливе для здоров*я».

Проте найбільшої шкоди тютюн завдає підлітковому організму. Люди, що почали палити до п*ятнадцятирічного віку, помирають від раку легень у п*ять разів частіше, ніж ті, які запалили після двадцяти п*яти. Вчені встановили, що в цигарках міститься близько 1200 отруй- них сполук.

Протягом кількох років проводилися спостереження над 200 шко- лярами, які пристрастилися до цієї поганої звички, 1200 учнями, що не палять. З*ясувалося, що серед перших було у 15 – 20 разів більше нервових підлітків, з поганою пам*яттю, слабким фізичним станом та розумовим розвитком. Виявилося також, що на організм дівчаток ніко- тин впливає значно згубніше. У них «в*яне» шкіра, стає хриплим голос.

У курців притуплюється реакція, смакові відчуття. Людина втрачає можливість сприймати аромат квітів, трав. Медики довели, що значній частині таких людей дуже важко кинути цю згубну звичку. Тому ні за яких умов не беріть у руки цигарку! Пам*ятайте, що від цього залежить ваше здоров*я , щастя рідних і близьких.

Пам*ятайте : якщо людина викурює в день лише одну чи дві цигарки, вона скорочує своє життя на 4 – 6 років порівняно з тими, хто не палить.

Нікотин - отрута, яка повільно вбиває ваші талант, красу, працездат- ність. Ваше здоров*я - у ваших руках.

Тема 6. Щ о т р е б а з н а т и п р о С Н І Д ?

Що треба знати про СНІД ? ( 5 – 6 – 7 клас )

СНІД - особливо небезпечна хвороба, смертельна для людини. Спричинюється специфічним вірусом, через що організм втрачає природну здатність протидіяти мікробам і знищувати злоякісні клітини. Хворіють дорослі й діти. Збудник СНІД потрапляє до організму здорової людини переважно статевим шляхом, та інколи через кров (переливання інфікованої крові або за тих умов, коли така кров потрапила на пошкоджену шкіру чи слизові оболонки ), а також безпосередньо від матері, ураженої СНІДом, дитині під час вагітності й пологів.

Проте вірус СНІДу не уражає людину за звичайних умов : руко- стискання , загальним посудом, одягом, рушником, а , також унітазом, ванною. СНІД не передається тваринами та комахами, що живляться кров*ю.

На думку вчених, відкриття ефективних засобів лікування і, насамперед, вакцини проти СНІДу в далекій перспективі.

Тому кожна людина має знати про всі засоби профілактики СНІДу та ретельно їх дотримуватися у повсякденному житті.

7 – 8 клас

Історії відомо чимало прикладів, коли страшні епідемії чуми, віспи, холери спустошували країни і, навіть, окремі континенти земної кулі. Але людство вистояло, хоча й дорогою ціною.

У 70 –ті роки 20 століття з*явилося нове інфекційне захворювання, назва якого СНІД. Воно здатне за 10 – 20 років поставити рід людський під реальну загрозу вимирання.

СНІД – абсолютно смертельне захворювання, проти якого відсутні ефективні засоби лікування.

Збудник хвороби – специфічний вірус, що отримав назву вірусу імунодефіциту людини. Потрапивши до організму людини, він руйнує імунну систему, яка необхідна для захисту від різних інфекцій. Ураження виникає за умов, коли збудник потрапляє безпосередньо в кров.

СНІД стосується кожного ( 8 – 9 клас)

З кожним роком в Україні зростає кількість людей інфікованих вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) . Серед цих людей можуть бути твої друзі і поруги … Серед них можеш опинитися і ти…

ВІЛ – це вірус , що пошкоджує імунну систему людини. Ця система є головним захисником людського організму, її клітини розрізняють і знищують «ворогів» : віруси, бактерії, паразитарні організми.

ВІЛ – інфекція руйнує імунну систему настільки, що організм стає беззахисним перед інфекціями. Якщо пошкоджується імунна система, то з*являється реальна загроза для здоров*я та життя людини. Руйнування імунної системи відбувається не відразу – від кількох місяців до кількох років, тому є сенс задуматися над своїм життям і, можливо, змінити його.

На сьогоднішній день точно встановлено три можливих шляхи передачі ВІЛ – інфекції. Основний шлях є через кров, - при повторному використанні без відповідної обробки шприців для уколів, при пірсинзі, при татуюванні, при використанні спільних інструментів для гоління, зубних щіток, при переливанні донорської крові, а також при сексуальних контактах.

У більшості людей зараження ВІЛ не супроводжується ніякими відчуттями. Люди виглядають і почувають себе здоровими,не підозрюючи про те, що є носіями вірусу і можуть передати його іншим людям.

Відомо, що в людини ослабленої наркотиками , алкоголем, палінням симптоми СНІДу з*являються швидше, ніж у людей, що ведуть здоровий спосіб життя.

СНІД стосується кожного ( 10 - 11 клас)

З кожним роком в Україні зростає кількість людей інфікованих вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) . Серед цих людей можуть бути твої друзі і поруги … Серед них можеш опинитися і ти…

ВІЛ – це вірус , що пошкоджує імунну систему людини. Ця система є головним захисником людського організму, її клітини розрізняють і знищують «ворогів» : віруси, бактерії, паразитарні організми.

ВІЛ – інфекція руйнує імунну систему настільки, що організм стає беззахисним перед інфекціями. Якщо пошкоджується імунна система, то з*являється реальна загроза для здоров*я та життя людини. Руйнування імунної системи відбувається не відразу – від кількох місяців до кількох років, тому є сенс задуматися над своїм життям і, можливо, змінити його.

На сьогоднішній день точно встановлено три можливих шляхи передачі ВІЛ – інфекції. Основний шлях є через кров, - при повторному використанні без відповідної обробки шприців для уколів, при пірсинзі, при татуюванні, при використанні спільних інструментів для гоління, зубних щіток, при переливанні донорської крові, а також при сексуальних контактах.

У більшості людей зараження ВІЛ не супроводжується ніякими відчуттями. Люди виглядають і почувають себе здоровими,не підозрюючи про те, що є носіями вірусу і можуть передати його іншим людям. Цей період називається безсимптомним чи прихованим і може тривати кілька місяців чи років до появи перших ознак СНІДу.

Відомо, що в людини ослабленої наркотиками , алкоголем, палінням симптоми СНІДу з*являються швидше, ніж у людей, що ведуть здоровий спосіб життя.

Тема 7. Пам’ятайте про сказ!

Пам’ятайте про сказ!

Сказ - смертельна хвороба, що передається від тварини до людини. Крім собак і кішок на сказ хворіють такі дикі хижаки, як вовки, лисиці, єнотовидні собаки, борсуки, куниці, які можуть передавати хворобу людині. Стережіться хворих тварин, особливо лисиць, кішок, єнотовидних собак. Не беріть невідомих тварин у руки, не приносьте їх додому.

Пам’ятайте, що здорова дика тварина не йде у руки - така поведінка характерна для хворих на паралітичну форму сказу звірів, особливо лисиць.

Про випадки знаходження хворих хижаків негайно повідомляйте ветеринарну службу або представників лісового господарства.

Якщо вас укусила, подряпала чи обслинила дика тварина, негайно промийте рану мильним розчином і одразу зверніться до найближчої медичної установи!

Пам’ятайте: сказ не можна вилікувати, але його можна попередити, якщо своєчасно провести щеплення.

  • 21.10.2018
  • Українська мова
  • 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас
  • Інші методичні матеріали
  • 2315
  • 0
  • 100
  • Стежити

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
0
0
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!