Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Методичні ігри для урізноманітнення уроків природничого циклу
»
Взяти участь Всі події

Марко Вовчок .Антилюдяна суть кріпацтва у повісті "Інститутка"

Українська література

Для кого: 9 Клас

02.03.2020

1001

18

0

Опис документу:
Конспект уроку пропонує використати методи і прийоми , які розвиватимуть компетентності учнів, стимулюватимуть формування власних суджень . Під час роботи акцентується увага на актуальності теми. Максимально використано виховний потенціал твору.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема : Антилюдяна суть кріпацтва та солдатчини у повісті «Інститутка»

Мета : розкрити тему, допомогти усвідомити головну думку повісті; формувати літературознавчі компетентності шляхом аналізу художнього твору,умінням опрацьовувати прочитане; розвивати здатність висловлювати власні думки з обгрунтовуванням фактами; плекати загальнолюдські моральні цінності: гідність, чесність, толерантність.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Визначення емоційної готовності до уроку.

ІІ. Повторення .

  1. Одним рядком. (Упізнати назву та автора за фрагментом твору)

  • Тут їли розниї потрави

І все з полив’яних мисок,

І самі гарниї приправи

З нових кленових тарілок. («Енеїда» І. Котляревський.)

  • Панські Петро для чинів тре кутки,

Федір –купець обдурити прудкий .

Той зводить дім свій на модний манір.

Інший гендлює, візьми перевір. («Всякому місту –звичай і права»

Г. Сковорода.)

  • Гомоніла Україна,

Довго гомоніла,

Довго, довго кров степами

Текла-червоніла.

  • Перестаньте жартовати наді мною ,безпомощною сиротою. Моє багатство єсть моє добре ім’я.

  • Нехай на тебе так Господь оглянеться , як ти на мене оглянувся! Три годи, як три дні, промучивсь я в проклятій неволі ,на турецькій каторзі. А ти виспівав за мене сто золотих червоних; от я ізнов між хрещеним миром, ізнов почув козацьку мову!

  1. Ознаки сентименталізму.

  • Розвинувся в ХУІІІ-ХІХст

  • Визначальні риси: -увага на внутрішній світ;

  • Почуття та переживання;

  • Ідеалізовані герої, вихідці з народу;

  • Фольклорна мова.

? Чи можна віднести повість до сентиментальних творів

*Психологія людини з народу.

*Фольклорна мова.

3. Літературознавчі поняття.

- Оповідання

-Повість

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

«Втрачена інформація»

За походженням Марко Вовчок ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,.. Освіту здобула у ……………………..

Вона вивчила українську мову , коли разом із чоловіком …………………………….

Її перші літературні спроби були ……………………….. мовою. Збірку «……………….» видав у своїй друкарні ………………………….. . Повість «………………» завоювала у Франції неабияку популярність.

ІУ. Повідомлення теми .Мотивація діяльності.

  1. Слово вчителя. На попередніх уроках ми ознайомилися з життєписом письменниці. Окреслили жанрові та сюжетні особливості повісті. Твори авторки долинули з далекого ХІХ ст. Сплив час ,змінився світ , люди стали іншими. Здавалося б , що утворі може бути актуальним для сучасного читача?

  2. Повідомлення учнів .

  • Солдатчина

  • Кріпаччина

У. Сприймання та засвоєння

1.Бесіда

- Які соціальні групи поневолених описано у творі?

- Про кого із них розповідається найбільше?

- Яка подія розмежовує їхнє життя?

- Чому у панночки немає імені?

- Що підкреслює назва твору?

- Чи була свавільною молода пані тільки до підданих?

2. Робота з текстом . Зачитуємо цитати про життя простих людей.

3. Гронування бабуся (пригнічує)

Катря і дитина (вбиває)

Кріпацтво= рабство Устина(знесилює)

Прокіп (поневолює)

Назар(руйнує)

Паничі (деморалізує)

  1. «Дерево рішень»

Усі персонажі хотіли б мати волю. Розгляньмо , як вони діяли.

Бабуся Назар Катря

+

-

Став вільним , хоч і тимчасово

Втратив сім’ю

+

-

Не терпить знущань

Не живе

+

-

Дожила до старості

Весь вік терпіла знущання

(мовчала і терпіла) (рятувався втечею) (поквиталася з життям)

Прокіп

(збунтувався) ? Чиє рішення ви б підтримали

+

-

Позбувся знущань

Забрали у солдати

? Чий вибір є неприйнятним



Проблема : Чи варто було поміняти кріпацтво на солдатчину?

Причини: 1. Моральні знущання перейшли у фізичні.

2. Вони ніколи б не припинилися.

Факти: 1.Зупинив знущання над дружиною.

2.Відчуває волю хоча б у перспективі.

Висновок: заради волі варто ризикувати

УІ. Підсумки

  • Робота зі статтями Конституції України (Можна слайди )

СТ.21 Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності і правах.

СТ.24 Не може бути привілеїв чи обмежень за будь –якими ознаками.

СТ.28. Кожен має право на до його гідності. Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому поводженню , що принижує гідність.

  • Незакінчене речення

Я хочу вірити ……………………………………..

Я ніколи не буду…………………………………….

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.