• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Трудове навчання
  • М’яка іграшка як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців. Види м’яких іграшок. Матеріали та інструменти для виготовлення м’якої іграшки.

М’яка іграшка як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців. Види м’яких іграшок. Матеріали та інструменти для виготовлення м’якої іграшки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УРОК - ТРІАДА

М'ЯКА ІГРАШКА, 5 КЛАС

Тема: М’яка іграшка як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців. Види м’яких іграшок. Матеріали та інструменти для виготовлення м’якої іграшки.

Мета: ознайомити учнів з історією м`якої іграшки; з видами іграшок за призначенням; матеріалами з яких виготовляють іграшки; технологією виготовлення м`якої іграшки; з правилами розкроювання; правилами безпечної праці, організації робочого місця й санітарно-гігієнічних вимог під час розкроювання; навчити технології розкроювання м`якої іграшки; економному способу розташування деталей; розвивати творчу фантазію, самостійність; моторику рук; інтерес до рукоділля; самостійному виконанню художніх елементів м`якої іграшки; виховувати почуття міри, пропорцій, кольорових сполучень, естетичного смаку; акуратність і старанність під час робіт; любов до праці.

Тип заняття: комбінований.

Методи уроку: розповідь, бесіда; демонстрація прийомів роботи; елементи ігрової діяльності; самостійна практична робота учнів.

Обладнання і матеріали: зразки готових виробів; деталі викрійки; лекало; тканина фетр, нитки, голки, ножиці, клей, матеріали для оздоблення іграшки; мультимедійний проектор.

Підготовча робота:

  • індивідуальна робота з учнями-доповідачами (історія виникнення м`якої іграшки);

  • спільний підбір навчально-методичної пізнавальної літератури, ілюстрації;

  • обговорення з учнями акцентів учнівських доповідей.

Хід заняття

  1. Організаційний момент 2 хв.

Приготувались до заняття. Добрий день. Сідайте. Давайте ми посміхнемося один одному, щоб наше заняття пройшло у теплій та святковій атмосфері. Посміхніться до наших гостей і це буде означати, що ви не хвилюєтесь і готові до заняття. Відкрийте робочі зошити.

Запишіть сьогоднішнє число, класна робота і тема нашого заняття: «М’яка іграшка як невід’ємний атрибут у побуті та мистецтві українців. Види м’яких іграшок. Матеріали та інструменти для виготовлення м’якої іграшки».

  1. Очікування від заняття. Напишіть на іграшках свої очікування на сьогоднішньому занятті.

  2. Актуалізація опорних знань

Дитяча пісенька (відео іграшки з дитинства)

  • Дитинство, яким воно є для вас ? З чим асоціюється? (Цукерки, мультфільми..)

  • Ви переглянули відеофільм, які іграшки були у вас в дитинстві?

  • Як ви думаєте, навіщо іграшки?

  • А як ви вважаєте, з чого робляться іграшки?

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів

Давай те поговоримо а що ж таке іграшка?

Спогади з дитинства у багатьох з нас пов'язані з улюбленими м'якими друзями, які дарували нам посмішку кожного разу, коли ми заходили до своєї кімнати. Вони були найбільш терплячими, найспокійнішими, найрозсудливішими та найщирішими. Завжди розуміли наш настрій, завжди чекали нашого повернення з дитячого садочка чи зі школи і раділи сумісним прогулянкам та розвагам. Ми наділяли їх багатьма рисами, створюючи навколо себе казковий світ, сповнений тепла та любові… … Але кому ми завдячуємо існуванням посмішки, тепла,та поверненням у казкове дитинство? Хто і за яких обставин створив перші м'які іграшки, які стали улюбленцями мільйонів дітей та дорослих?

Гра- «Кореспонденти» До нас на заняття прибули кореспонденти, що побували на фабриці іграшок «Сніговичок», та підготували цікаву інформацію про історію іграшок та їх види.

«Історики » - Доповідач №1

На території України найдавніші прототипи іграшки виявлені в с. Мезин Коропського району Чернігівської області. Це були фігурки пташок, вовка чи собаки, виготовлені з мамонтового бивня більше 5 тис. років тому. Мали вони обрядове значення. У IV-III тис. до н. е. трипільці виготовляли керамічні жіночі статуетки, різноманітні фігурки тварин (овець, коней, биків та ін) та їх дитинчат, які символізували плодючість. В могильнику на території Львівської області археологами знайдено ліпні порожнисті фігурки пташок, що згодом трансформувалися в іграшки-свищики.

Доповідач №2 Дитячі іграшки давніх слов'ян (дерев'яні коники, качечки) знайдено під час розкопок на Наддніпрянщині. Датовані вони приблизно X-початком XII ст. У той час побутували і так звані технічні іграшки: луки, мечі, дзиґи тощо.

У дохристиянський період іграшки переважно зображали священних тварин, птахів, фантастичних істот, що свідчить про їх зв'язок з язичницьким культом, народною міфологією. Після прийняття християнства іграшки здебільшого використовували з ігровою та декоративною метою. Однак деякі з них зберегли ритуальний характер і дотепер (ялинкові прикраси до Нового року, святкові кульки тощо).

Доповідач №3 Від українських іграшок періоду 14-18 ст. майже нічого не збереглося. Однак етнографи стверджують, що виготовлення забавок не припинялося ні в 14, ні в

16 століттях. У другій половині 18 ст. внаслідок розвитку в Україні ярмаркової торгівлі розпочалося масове виробництво забавок на продаж. Жодний ярмарок не обходився без глиняних коників, баранчиків, півників, маленького посуду, ляльок - "пань", розписаних орнаментом, прикрашених кольоровою глиною і покритих прозорою поливою.

Доповідач № 4 У 1879 р. мешканка німецького міста Гінген Маргарет Штайфф, з дитинства прикута до інвалідного візка, пошила кілька кумедних іграшок у вигляді звірів в якості подарунка для своїх племінників на Різдво. Іграшки страшенно сподобалися сусідам, і незабаром у Маргарет Штайфф вже було багато замовлень на виготовлення іграшок. У 1902 в США з президентом Теодором Рузвельтом трапилася історія, яка згодом привела до появи всім відомого ведмедика Тедді.  Зараз, в 21-му столітті м'яка іграшка залишається популярною як один з найяскравіших спогадів про дитинство. Сучасні м'які іграшки багато чому навчилися: вони вже і співають, і розмовляють, і танцюють. У Японії давно розроблені м'які іграшки, які повністю імітують домашнього улюбленця: кошеня чи цуценя.

Доповідач №5

«Технологи» Різновиди іграшок:

Розвиваючі іграшки для дітей (різноманітні машинки, ляльки,лялькові меблі та посуд, іграшкові побутові прилади; набори іграшкових інструментів, електронні іграшки).

Декоративні іграшки для прикраси житла (глиняні, фарфорові, металеві статуетки, кухонні іграшки-грілки, ляльки в оригінальному чи народному одязі, копії машин, літаків, кораблів, великі яскраві та пухнасті м’які іграшки, іграшки-саше,тощо).

Колекційні іграшки ( будь які іграшки, що мають свою історію або виготовлені в обмежено невеликій кількості для колекцій, часто з дорогих матеріалів або відомими особами).

Доповідач №6 Аня

Народні іграшки ( ляльки , маленькі предмети побуту, зображення тварин та птахів, виготовлені з природних підручних матеріалів, що склались історично для кожної народності). 

Ритуальні іграшки (часто народна іграшка несе ритуальне навантаження – оберіг – фігурки коней чи птахів, лялька-берегиня; 
у східній культурі – різноманітні статуетки богів і тварин, підвіски; фігурки з воску використовують у містичних обрядах.

Ляльки для театральних вистав (пальчиковий театр, ляльки-рукавички, ляльки-маріонетки, тощо)

Іграшки-сувеніри. 

  • М’які іграшки поділяються на об’ємні та плоскі

  • А ще новорічні. А які ви знаєте новорічні?( презентація розповідь історія новорічних іграшок)

Новорічні іграшки також є об’ємні т а плоскі. Сьогодні на занятті ми будемо робити об’ємні новорічні іграшки.

  • А чому ми саме про новорічні іграшки згадали?

  • Які свята наближаються?

  • А яке найулюбленіше свято перед новим роком?

  • Яке свято ви найбільше очікуєте, лягаючи спати?(учні називають)

  • А хто ж такий Святий Миколай? Чому ми так його чекаємо?

(відео) про св. Миколая

Отже, діти то чому ж Миколай залишав подарунки в чобітках? (г.м.)

То хто ж такий святий Миколай?

Навіщо він дарує іграшки?

Що ж таке іграшка? І з якою метою вони були створені?

З яким видами іграшок ми сьогодні ознайомилися?

Дякую. Молодці! Так як наближаються свята, і всі чекають дива, ми з вами також поринемо у новорічну казку та станемо помічниками святого Миколая і виготовимо чобітки для новорічних подарунків та об’ємні іграшки Сніговички для нашої шкільної ялинки (новорічні шапки).

А зараз приступимо до новорічної роботи.

Практична робота

Презентація

Виготовляти іграшки ми будемо із батисту та фетру.

  • Ознайомлення з інструментами і матеріалами для виготовлення іграшки

(гра вгадай інструмент)

1.Ніг немає, а ходить,

є вухо, а не чує.

(Відповідь: голка)

2.Щоб жили всі дружно в мирі:

Скло, пластмаса, гума, шкіра, —

Всіх здружу я, крім людей.

Здогадались, хто я?.. (Клей).

3.Ріжемо усе, що треба:

Ми поріжемо для тебе

І тканину, і папір.

Як не віриш — перевір. (Ножиці)

4.Є у голочки подружка,
Що прив’язана до вушка.
Слід у слід за нею ходить,
Візеруночки виводить.
(Нитка)

  • Перед тим як приступити до практичної роботи, ми повторимо правила техніки безпеки

Працюють учні з учителем

Технологія виготовлення м`якої іграшки складається з певних етапів роботи:

  1. Ідея виготовлення іграшки.

  2. Добір матеріалів.

  3. Виготовлення викрійки-лекало.

Лекало – виготовляється з цупкого паперу або картону, кожну деталь потрібно підписати та вказати кількість частин, яку необхідно отримати при розкроюванні.

Викрійки-лекала кожної моделі іграшки слід зберігати в окремому конверті. Такі конверти клеятся з щільного паперу. Величина конверта відповідає розміру лекал. На конверті рекомендовано намалювати загальний вигляд іграшки і зробити напис: назва іграшки, кількість деталей.

  1. Розкроювання деталей крою виробу (лиц. та вив. боки, напрям ворсу)

Треба звернути увагу:

а) правильне визначення лицьового та виворітного боку;

б) напрям ворсу - стрілочки, які показують напрям ворсу, вони повинні співпадати зі стрілочками на викрійці-лекало.

  1. Шиття окремих деталей.

  2. З`єднання окремих деталей виробу.

  3. Оформлення іграшки.

Завершення практичної роботи.

(відео Миколай)

Підсумок заняття

  1. Отже, що ви сьогодні дізналися на занятті?

  2. Чи справдилися ваші очікування від сьогоднішнього заняття? Зачитуйте ваші записи на іграшках і чіпляйте іграшки на новорічну ялинку.

  3. Чи сподобалося вам виготовляти іграшки?

  4. Чи надалі ви будете їх виготовляти?

Оцінювання навчальних досягнень

Домашнє завдання.

Підготувати інформаційне повідомлення про іграшки із помпонів.. Підготувати матеріали в інструменти для п/р.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
1
3
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!