Майбутнє – за людиною з душею (урок-погляд за оповіданням Рея Бредбері «Усмішка»)

Опис документу:
визначити роль мистецтва в житті людини на прикладі оповідання Р. Бредбері та шедевра Леонардо да Вінчі «Джоконда», збагатити словниковий запас учнів; довести, що мистецтво і краса здатні змінити душу людини, зупинити жорстокість; розвивати навички вдумливого читання, логічного мислення; виховувати почуття прекрасного, доброти, відповідальності за майбутнє людства.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Майбутнє – за людиною з душею

(урок-погляд за оповіданням Рея Бредбері «Усмішка», 6 клас)

Мета: визначити роль мистецтва в житті людини на прикладі оповідання Р. Бредбері та шедевра Леонардо да Вінчі «Джоконда», збагатити словниковий запас учнів; довести, що мистецтво і краса здатні змінити душу людини, зупинити жорстокість; розвивати навички вдумливого читання, логічного мислення; виховувати почуття прекрасного, доброти, відповідальності за майбутнє людства.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

  2. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Слово вчителя. Швидко плине час. Біжать століття за століттями. Змінюється світ, змінюємося ми. Але в нашому світі вічними цінностями залишаються краса, кохання, духовність.

Фея на імя Краса –

Вона осяяна любовю і добром,

Розквітчана весняними піснями.

Лікує всіх, кого спіткало зло.

Щодня вона летить до нас,

Тремтлива, ніжна, щира, як дитина.

Зустрінь її, знайди для неї час

І не помітиш, як мине година,

Коли вона яскрава, як зоря,

Почне свою розмову тиху, милу.

Хай раптом ти відчуєш крила

І зрозумієш: доля то твоя –

Красі служити все своє життя.

  1. Актуалізація опорних знань учнів.

Учитель. У М. Заболоцького є цікаві рядки:

Коли це так, то що тоді ж бо красота?

І люд чому її обожествляє?

Це амфра, де тільки пустота,

Чи пломінь, котрий в амфорі сіяє?

(Перш ніж відповісти на проблемне запитання, учням нагадуємо, що на уроці вони працюватимуть за методикою Едварда де Боно, використовуючи прийом «шести мислячих капелюшків». Колір кожного капелюха несе певну інформацію.)

«Червоний капелюшок»

(враження, почуття, емоції учнів)

  • Що таке краса? З чого вона складається?

  • Чи може краса вплинути на поведінку людини?

  • Де можна побачити красу?

Учитель (запрошує відвідати «картинну галерею»). Завітаємо на мить до невеличкої картинної галереї й уважно розглянемо обличчя, які дивляться на нас із жіночих портретів, написаних митцями починаючи з доби Відродження до сьогодення.

  • Які почуття та емоції виникли у вас? Що відразу кидається в очі?

  • Про які риси характеру може розповісти усмішка на обличчі?

  • Яка з усмішок здалася вам найзагадковішою? Про що вона говорить?

Учитель. Неповторна усмішка Джоконди стала справжньою таємницею, яку художник залишив всім наступним поколінням.

  1. Оголошення теми і проблеми уроку.

? Краса врятує світ чи світ врятує красу ?

«Джоконда» - загадкова відповідь майбутньому поколінню.

Бруно Нардіні

(Показ портретів Рея Бредбері та Леонардо да Вінчі).

Словникова робота

  • Цивілізація – рівень розвитку культури.

  • Деградація – занепад, втрата цінностей, вандалізм, жорстоке безцільне винищення культурних цінностей.

  • Троглодит – некультурна людина.

«Білий капелюшок»

(збір інформації)

  • Що роблять люди о пятій годині ранку на майдані?

  • Коли відбувається подія?

  • Що ви зрозуміли з діалогу персонажів, які зібралися на святі?

Інсценізація уривка.

Грігсбі. Я розбив переднє скло. А Білл Гендерсон мотор розтрощив. Але найяскравіше було, коли громили завод, який ще намагався випускати літаки. Ох і відвели ми душу.

Том. Сер, а цивілізація більше ніколи не повернеться?

Грігсбі. А кому вона потрібна? У всякому разі не мені.

Чоловік з черги. Були і в ній свої хороші сторони.

Грігсбі. Чого марно балакати.

Чоловік з черги. Е, не поспішайте. Ось побачите, ще зявиться розумна Людина, яка її підлатає. Згадаєте мої слова. Людина з душею.

Грігсбі. Не буде цього!

Чоловік з черги. А я кажу - зявиться. Людина, у якої душа лежить до красивого. Вона поверне нам – ні, не стару, а особливу цивілізацію, таку, щоб ми могли жити мирно.

Грігсбі. Не встигнеш і оком моргнути, як знову війна!

Чоловік з черги. Чому ж? Можливо, на цей раз все буде по-іншому.

Грігсбі. Ну, Томе, зараз наша черга, не зівай!

(Том завмер перед картиною, дивлячись на неї.)

Грігсбі. Ну, плюй, Томе, давай!

Том. Але вона ж красива!

Грігсбі. Добре, я плюну за тебе!

Том. Вона красива. Як її звати?

Грігсбі. Картину? Здається… «Мона Ліза»… Точно, «Мона Ліза».

  1. Презентація проекту.

(Учень характеризує життя людей в загубленому часі, минулому, майбутньому. Люди жорстокі. Хто ж врятує цивілізацію?)

Таємниця посмішки Джоконди

Минуле

Загублений час

Майбутнє

Цивілізація

Портрет

Ненависть

Душа

Гармонія

Світ

  1. Робота учнів з опорною таблицею, добір цитат.

Загублений час

Минуле

Майбутній час

Зачитайте деталі, які свідчать про те, що люди живуть у загубленому часі.

Якою була попередня цивілізація?

Яка картина майбутнього постає перед нами?

Яке почуття переповнює?

Чи були позитивні моменти?

Зачитайте цитати, що дійсно наступило майбутнє.

Розруха

Портрет

Світ

Голод

Краса

Ненависть

Гармонія

  1. Рефлексія.

  • Що зупинило Тома від ганебного вчинку?

  • Чому слово «Усмішка» пишеться в оповіданні з великої літери?

  • Окрім Тома і юрби, у творі є ще один персонаж. Назвіть його.

Повідомлення учнів-мистецтвознавців про картину Леонардо да Вінчі «Джоконда».

Мона Ліза сидить у кріслі на балконі. Постать її проста і велична. Витончені кисті рук складені на колінах. Приваблює спокійний погляд її очей. В них відображається загадкова усмішка, яка освітлює її обличчя. Душевний спокій і горда постава Мони Лізи складають одне гармонійне ціле.

Портрет Мони Лізи вражає особливою привабливістю: високе відкрите чоло, вузькуваті, трохи насмішкуваті карі очі, прямий ніс, маленький рот, легкий рум’янець на щоках, чиста тонка шкіра та ніжний овал обличчя. Обличчя Джоконди обрамлене розчесаним на прямий проділ темним волоссям, що вільно спадає на плечі. Красиві руки з тонкими довгими пальцями спокійно лежать на підлокітнику крісла. Щоб посилити враження від зовнішності, художник убрав жінку в просту, без особливих прикрас, темну сукню. Простоти та природності додає майстерне зображення складок сукні та легкого шарфа.

«Джоконда» - це справжній шедевр живопису.

(Учень читає вірш В. Даника «Монолог Мони Лізи».)

Уже віки ви дивитесь на мене,

Всі дивитесь на усмішку мою.

Я ж перед вами стільки літ стою

І мила, і проста, і незбагненна.

Не думайте, що дуже легко це –

Між поглідів захоплених, і хтивих,

І ніжних, і скорботливих, і вразливих,

Ховати тільки душу, не лице.

Учитель. Дійсно, дивлячись на цю картину, забуваєш про деталі. Здається мине час – і все марне зникне, а Вона буде завжди. І завжди посміхатиметься. Загадка картини в тому, що, де б ви не стояли, - Джоконда дивиться саме на Вас. Її усмішка зачаровує, адже випромінює людське тепло і доброту.

  • А чи здатна взагалі картина змінити людину?

(Розповідь вчителя про викрадення картини «Мона Ліза» у 1911 році й про те, як вона була три роки опісля повернена музею.

Вчитель. Сьогодні картину умовно оцінюють у 50 млрд. старих франків. Але вона залишається безцінною.

  1. Робота в групах.

(Учитель налаштовує учнів на те, що у творі є як оптимістичні, так і песимістичні настрої. Кожна група працює зі своїм «капелюшком».Відповіді підтверджує цитатами.)

1 група. «Чорний капелюшок» (песимізм)

  • Назвіть наслідки свята, що описуєжться в оповіданні.

  • У чому ви бачите небезпеку для суспільства?

Відповіді учнів:

  • володарі світу влаштовують «свята», руйнуючи заводи;

  • деградація суспільства;

  • ненависть до всього, що повязано з минулим;

  • люди втратили надію на краще життя;

  • люди не вірять у моральні цінності;

  • безжальне шматування картини.

Рефлексія.

  • Чому Том разом з усіма шматує картину?

2 група. «Жовтий капелюшок» (оптимізм)

  • зявиться людина з душею;

  • віра в нову «обмежену цивілізацію»;

  • Том завмер перед картиною:»Краса породила музику»;

  • прозріння Тома: він мусить врятувати прекрасне;

  • добро переможе ненависть. «Том збереже усмішку як реліквію. Він вже не може її нищити».

Рефлексія.

  • Яка роль усмішки Джоконди у творі?

  1. «Зелений капелюшок» (вирішення проблеми).

(Учні дають відповідь на проблемне запитання уроку: Краса врятує світ чи світ врятує красу?)

  • Який же вихід із цієї ситуації?

«Коло думок»

  • Бог створив світ прекрасним, створим людину і дав їй право ним користуватися. Людина має розум, але часто вона помиляється. І так буде доти, поки людина не усвідомить, якою вона повинна бути.

  • Краса врятує цивілізацію тільки у тому випадку, якщо з’явиться «тямуща людина», яка буде бачити, розуміти і відчувати красу.

  • Отже, людина і суспільство повинні бути досконалими. Головне – людина повинна мати добре серце.

  1. «Синій капелюшок» (підбиття підсумків)

Значення новели Рея Бредбері «Усмішка».

Відповіді учнів:

  • передбачає події майбутнього, показавши, до чого може призвести затехнізоване суспільство;

  • тільки спілкування з красою може створити краще майбутнє;

  • Том та людина, яка врятує цивілізацію;

  • надія на те, що»настане ранок»;

  • «Усмішка» Бредбері – це твір-застереження, в якому автор передбачає страшну катастрофу, до якої може призвести людська бездуховність.

  1. Узагальнююча бесіда. «Мікрофон».

  • Яким ви уявляєте своє Майбутнє?

  • Що ви взяли б із собою в Майбутнє?

  1. Виконання тестових завдань

Тест

1. Черга на міській площі зібралася о …годині ранку:

а) п’ятій; б) шостій; в) сьомій.

2. Поблизу натовпу продавали:

а) польову кашу в подертому казані;

б) каву в щербатих філіжанках;

в) чай у брудних склянках.

3. У творі йде мова про:

а) 1061 рік; б) 2061 рік; в) 3061 рік.

4. Люди з оповідання «Усмішка» Р.Д.Бредбері найбільше ненавидять:

а) війну; б) брехню; в) минуле.

5. «Ще з'явиться якийсь головатий і підлатає цивілізацію». Виділятиме ту

людину:

а) сила волі;

б) чутливе серце;

в) гострий розум.

6. Чотири поліцейські пильнували:

а) щоб люди не підходили близько до картини;

б) щоб не розмовляли;

в) щоб ніхто не кинув камінь.

7. Вершник виголосив оголошення, що картину опівдні:

а) знищать;

б) перевезуть до іншого міста;

в) подарують городянам.

8. Як зреагував на повідомлення натовп:

а) розчарувався;

б) зрадів;

в) занепокоївся?

9. Том на картині побачив:

а) жінку, яка спокійно й таємниче посміхалася;

б) чоловіка, що зосереджено працював;

в) бабусю, яка щось розповідала онуку.

10. Сім'я хлопчика мешкала:

а) у погрібці;

б) у силосній вежі;

в) у курнику.

11. Дорога до селища була:

а) порита машинами;

б) поросла травою;

в) розбита бомбами.

12. В який день тижня влаштовувалися свята:

а) у неділю;

б) у понеділок;

в) у вівторок?

13. Оцінювання

(Враховується самооцінка участі в роботі та результати тестових завдань)

Самооцінка власної участі в роботі

ПІ учня-

Оцініть себе за кожним з визначених напрямів від 0 до 2 балів.

  1. Ви брали активну участь у роботі на уроці –

  2. Ви вносили вдалі пропозиції, які врахував клас –

  3. Ви надали підтримку однокласникам або заохочували їх до роботи –

  4. Ви висунули цілком нову ідею, що сподобалось іншим –

  5. Ви вдало узагальнювали думки інших, активізуючи роботу –

  6. Ви давали повні відповіді на запитання –

Усього балів –

14.Заключне слово вчителя.

Діти! Не розлучайтеся з усмішкою, бо це і усмішка матері, яку вона дарує дитині з народженням, і усмішка друзів, закоханих. Даруйте людям усмішку, даруйте добро, ласку, красу.

Надія є. Усмішка Джоконди змушує частіше битися людські серця.

15. Домашнє завдання:

Написати міні-твір «Майбутнє – за людиною з душею».

Додаток.

Фотозвіт

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
0
7
дн.
1
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!