і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Магнітне поле

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Магнітне поле. Вплив магнітного поля на організм

Мета: систематизувати знання з основних питань теми "Магнітне поле", продовжити вчити розв'язувати якісні та експериментальні задачі; сформувати наукові уявлення про магнітне поле і встановити вплив магнітного поля на живі організми. Формувати вміння застосовувати знання в нестандартній ситуації. Активізувати пізнавальну діяльність учнів на уроках фізики. Розвивати пізнавальну активність учнів. Сприяти формуванню ідеї пізнаванності світу. Виховувати працьовитість, взаєморозуміння між учнями і вчителем.

Конспект

1. Організаційний момент

2. Актуалізація опорних знань

 • Якщо розламати магніт на дві частини, чи будуть ці частини магнітами? (Якщо розламати магніт на частини, то всі її частини будуть магнітами.)

 • Які речовини можуть намагнічуватися? (Залізо, кобальт, нікель, сплави цих елементів.

 • А буде компас діяти на Венері? (Ні, так як у Венери немає магнітного поля.)

 • А в яких точках Землі компас даремний? (На південному і північному магнітних полюсах.)

 • Назвіть основні властивості постійних магнітів.

 • Якими способами можна утворити магнітне поле?

 • Що уявляє собою електромагніт?

 • Як можна змінити силу дії електромагніта?

3. Розвязування задач

1. Назвіть основні властивості магнітного поля.

2. Відхилиться чи магнітна стрілка, якщо її розмістити поблизу рухомих частинок пучка:

Електронів;

Атомів;

Позитивних іонів.

3. Яким чином можна дізнатися, чи є струм в провіднику, не користуючись амперметром?

4. Турист знайшов у лісі сталеве полотно ножівки. Як він може визначити намагнічена воно чи ні, якщо у нього немає з собою предметів з магнітних матеріалів?

5. Визначте полюси джерел струму.

6. Вкажіть напрямки ліній магнітного поля в точках.

4. Вивчення нового матеріалу

Вплив магнітного поля на живі організми

Всі живі організми, в тому числі і людина, народжуються і розвиваються в природних умовах планети Земля, яка створює навколо себе постійне магнітне поле - магнітосферу. Це поле грає дуже істотну роль для всіх біохімічних процесів в організмі. Основа лікувального ефекту магнітного поля - поліпшення кровообігу та стану кровоносних судин.

Довго шукали магнітний компас у поштового голуба, однак мізки птиці ніяк не реагували на магнітні поля. Нарешті компас виявили в... черевній порожнині! Навігаційні здібності мігруючих тварин завжди вражали людей. Адже якийсь компас приводить їх до місця, розташованого за тисячі кілометрів від місця народження.

Сенсаційного результату першими добилися каліфорнійські вчені, біологи в співдружності з фізиками. Гелиобиологу Джозею Кришвингу з помічниками вдалося виявити кристали магнітного залізняку в мізках людини. Кришвинг довго вивчав в магнітних полях зразки тканин, отриманих при посмертних розтинах, та прийшов до висновку, що кількості магнетика в мозкових оболонках як раз рівно стільки, скільки необхідно для роботи найпростішого біологічного компаса.

Кожен з нас носить у голові справжній компас, точніше, одразу кілька компасів з мікроскопічно малими "стрілками". Однак уміння користуватися прихованим почуттям, як ми бачимо, є далеко не у кожного.

Можна з повною відповідальністю заявити, що людині не слід втрачати самовладання в будь-якій складній ситуації. Для заблукав у пустелі, в океані, в горах або в лісі (що більш актуально для нас) завжди є шанс знайти вірну дорогу до спасіння.

Магніти – цілителі

Біблійний герой Мафусаїл прожив 969 років. Інші персонажі Старого Заповіту - 500 хто, хто 400 з гаком. Поступово скорочувалися терміни життя. Але ще Авраам і Сарра зуміли народити первістка, коли їм було за 90. У наш час тривалість життя навіть у відмінних умовах розвинених країн не перевищує 80 років. У нас опустилася до 60. А в тропічному поясі Землі ледь перевищує 40 років.

Київський професор, доктор фізико-математичних наук, директор українського інституту екології людини Михайло Васильович Курик пов'язує тривалість життя з величиною напруженості магнітного поля Землі. На превеликий жаль, вона постійно зменшується. За розрахунками фізика, в часи Ісуса Христа геомагнітне поле було вдвічі сильніше, ніж зараз. А в більш глибокої давнини - ще сильніше.

Коли зовнішнє магнітне поле ослаблене або, того гірше, відсутнє, організм виявляється в критичній ситуації. В експерименті групи російських вчених під керівництвом Л. Непомнящих мишей помістили до камери, екранованої від магнітного поля Землі. Вже через добу у них почалося розкладання тканин. Дитинчата таких мишей народжувалися лисими і росли хворими.

Тепер порівняємо себе з піддослідними мишами. Ідеальними можна вважати умови життя на березі Чорного моря, де напруженість геомагнітного поля становить 1 ерстед. У Києві ця величина дорівнює 0,45 е (для порівняння, в приполярних районах - 0,7 е, в екваторіальному поясі - 0,1-0,3 е). Але все це на вулиці. А в квартирі типового залізобетонного будинку або офісному кабінеті - все 0.18 е. Ще гірше в закритих металевих обсягах, автомобілі, ліфті, поїзді метро, літаку, каюті судна: 0,01 е.

Ось чому тривала поїздка в електричці, довгий переліт і просто багатогодинна «відсидка» в залізобетонному будинку так стомлюють.

Синдромом дефіциту магнітного поля людини

П'ятдесят років тому відомий японський вчений, лікар - доктора Накагава описав нову хвороба, на яку страждає величезна кількість людей на землі, і назвав її «синдромом дефіциту магнітного поля людини». Ось, про що йде мова.

Нашу Землю оточує магнітне поле. Так було завжди, у всякому разі, з моменту виникнення Землі. І все, що знаходиться на Землі, в тому числі люди, тварини і рослини, піддається впливу невидимих силових ліній цього поля. Але, в той же час, в тілі людини є своє магнітне поле, що виникає внаслідок протікання крові по судинах. У різних органах воно може бути по-різному. У здоровому організмі і в нормальних умовах є повна відповідність та взаємодія зовнішнього і внутрішнього магнітних полів.

Різке посилення зовнішнього магнітного поля, наприклад, при магнітної бурі або в активній геомагнітної зоні завжди негативно позначається на самопочутті людини. Я думаю, що багато хто випробував це на собі. Однак надлишок магнітного поля - ситуація тимчасова. Є набагато більш грізні його зміни.

ХХ століття характеризується бурхливим розвитком техніки, створенням великої кількості металевих машин, виробів, конструкцій. Землю зборознили залізничні рейки, а дещо глибше її «проросли» теле-радіокомунікації. У повітрі повисли численні дроти різного напруги. Вся ця величезна металева маса, природно, призвела до неправильного перерозподілу магнітного поля: метали притягують магнітне поле до себе, безжально позбавляючи його людей і тварин. Саме таким чином створюється постійний дефіцит магнітного поля людини і, як наслідок, порушення в роботі різних органів і систем, але в першу чергу, системи кровообігу. До речі, не виключено, що саме хронічний дефіцит магнітного поля вивів частоту серцево-судинних захворювань на перше місце в світі серед всіх інших хвороб.

Отже, доктор Накагава прийшов до серйозного висновку, що дало можливість лікування великої кількості захворювань, адже він описав «синдром дефіциту магнітного поля», що веде до утворення десятків патологічних процесів.

Головними проявами синдрому є: загальна слабкість, підвищена втомлюваність, знижена працездатність, поганий сон, головний біль, болі в суглобах і хребті, патологія серцево-судинної системи, гіпер - і гіпотонія, порушення травлення, шкірні зміни, проблеми передміхурової залози, гінекологічні дисфункції і ряд інших процесів.

Вплив магнітного поля на рослини та тварини

Розглянемо деякі факти впливу магнітного поля на різні функції рослин і тварин у залежності від їх орієнтації в магнітному полі.

Якщо ж заекранувати рослини від магнітного поля Землі, то це суттєво позначиться на їх зростанні. У одних рослин (огірки, редис) зростання прискорюється, а в інших (ячмінь, кукурудза) зростання гальмується. Після двотижневого перебування поза магнітного поля Землі насіння багатьох рослин утворюють більше коренів і ростових нирок. Якщо проростають насіння хвойних порід заекранувати від магнітного поля Землі, то подовжиться період їх перебування в стані спокою, зменшується схожість насіння, поглинання кисню і вміст сухої речовини в середньому на 30%.

У рослин, які тривалий час перебували в середовищі без магнітного поля, відзначаються багато порушень.

Коли кульбабки поміщали в соленоїд, у них суцвіття відкривалися і закривалися з уповільненням, а після тривалого впливу магнітним полем рослини і взагалі завядали і гинули. Слабкі магнітні поля впливають на ростові і формообразовательные процеси у рослин.

В останні роки накопичено багато безперечних фактів, які говорять про високу чутливість комах до магнітних полів. Очевидну сприйнятливість до магнітного поля Землі продемонстрували, наприклад, терміти. Встановлено, що в термітнику комахи розташовуються поперек магнітних силових ліній. Якщо комах заекранувати від магнітного поля, то вони одразу втрачають свою здатність орієнтуватися в просторі. В цих умовах (без магнітного поля) вони розселяються довільно.

Коли в дослідах на голову ящірки діяли постійним магнітом, то вона приходила в стан, подібний тому, який виникає при загальному наркозі.

Описані вище та інші подібні досліди свідчать про те, що якщо біологічні об'єкти тривалий час знаходяться без геомагнітного поля, у них відбувається порушення фізіолого-біохімічних властивостей, морфології і функціонування внутрішніх органів. У них спостерігається атипический ріст клітин і тканин і настає передчасна смерть.

Встановлено, що мікроорганізми, які знаходилися в умовах без геомагнітного поля, з'являються мутантні форми клітин.

Вчені показали, що більша частина корів, що пасуться на полях, розташовуються так, що їх тіла "дивляться" строго з півдня на північ. Автори припустили, що тварини відчувають магнітне поле Землі і орієнтуються уздовж його силових ліній.

Продовживши роботи в обраній галузі, вчені звернули увагу, що поблизу ЛЕП розташування корів змінюється. Так, якщо тяглися дроти зі сходу на захід, тварини також орієнтувалися в цьому напрямку.

Корови, які паслися неподалік від ЛЕП, що йдуть з північного сходу на південний захід або з північно-заходу на південний-схід, мали свої тіла випадковим чином. По мірі віддалення від ЛЕП спостережувані ефекти слабшали.

5. Домашнеє завдання

Повторити теорію, творче завдання – написати есе «Захистимо магнітне поле Землі». Есе – це твір невеликого обсягу з приватного питання, написаний у вільній, індивідуально-авторській манері викладу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Цей матеріал допоможе учням сформувати наукові уявлення про магнітне поле та встановити його вплив на живі організми
 • Додано
  28.02.2018
 • Розділ
  Фізика
 • Клас
  9 Клас
 • Тип
  Конспект
 • Переглядів
  654
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  0
 • Номер матеріала
  JM534997
 • Вподобань
  0
Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
490 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь