і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
Взяти участь
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • М. Коцюбинський «Дорогою ціною». Проблема волі людини та можливості її здобуття.

М. Коцюбинський «Дорогою ціною». Проблема волі людини та можливості її здобуття.

Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
1800 грн
540 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №IF192088
За публікацію цієї методичної розробки Мікуляк Ніна Василівна отримав(ла) свідоцтво №IF192088
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Фестиваль творчості

Урок з української літератури у 8 класі

М. Коцюбинський «Дорогою ціною».

Проблема волі людини та можливості її здобуття.

Учитель Мікуляк Ніна Василівна

Мета: продовжити знайомити школярів з ідейно-художнім змістом повісті «Дорогою ціною»; на прикладі героїв твору з’ясовувати розв’язання проблеми волі людини та можливості її здобуття; розвивати навички роботи з текстом епічного твору; усне мовлення, логічне мислення, пам’ять, спостережливість; вміння робити власні висновки, аналізуючи вчинки героїв; виховувати повагу до краси глибокого почуття кохання, мужності, сили волі як рис характеру, що необхідні для боротьби зі злом, любов до художнього слова.

Тип уроку: засвоєння та формування знань учнів.

Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності школярів.

1. Слово вчителя

Воля - здатність (дар) за допомогою якої мислячий розум робить вибір своїх цілей, дії та керує зусиллями у виконанні своїх прагнень.

1.2. Проблемне питання.

Чи можна здобути волю, щастя тільки за одним бажанням?

ІІ. Оголошення теми і мети уроку 

Лев Товстий говорив, що щаслива та людина, яка має в житті мету та мрію.

Ми теж чітко маємо знати мету і завдання уроку.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу 

1. Вступне слово вчителя

Оповідання «Дорогою ціною» М. Коцюбинського захоплює напруженим і цікавим сюжетом, героїчним характером і духовною красою його героїв. А ще — вмілим показом однієї з форм боротьби кріпаків за волю та незалежність — втечі від панів. Своїм твором письменник прославив бунтарський дух українського народу, який ніколи не хотів бути робочою худобою для панів. Українське селянство, за словами автора, готове було дорогою ціною заплатити за волю. Воно не запліснявіло в неволі, не втратило живої душі, сподівалося на визволення. Мрія про волю передавалась із покоління в покоління, опоетизовувалась у народних піснях, закликала до втечі від панів у ті місця, «де хоч дорогою ціною можна здобути бажану волю, а ні — полягти кістками на вічний спочинок».

Демонстрація фільму «Воля до життя» (0.3.30)

Події, імена, думки і поведінка героїв та подробиці їхньої втечі — вимисел письменника. Разом з тим усі події та герої правдиві, типові. Втілені вони в індивідуальних людських долях Соломії і Остапа — привабливих героїв, які діють у конкретних історичних обставинах.

Тому сьогодні на уроці ми розглянемо образи Остапа і Соломії, розкриваючи красу їхньої душі, благородство прагнень до волі, героїчний характер. Поговоримо про волелюбний характер українців.

1.Гра «Мікрофон»: «Що означає бути вільним?»
Учням пропонуються запитання, на які вони відповідають за бажанням (
проводиться своєрідна пресконференція, відповіді – лаконічні, точні).


– Що ви розумієте під словом «воля»? (Це свобода людини, здатність розвиватися, робити те, все, що не суперечить моральним цінностям людства).


– А чи дозволяє воля робити все, що заманеться? (Ні, адже в кожному суспільстві існують певні етичні правила, закони). Тоді яким чином ми можемо говорити про волю, свободу? (Воля там – де не принижується людська гідність).


– За яких умов люди можуть бути позбавлені волі в сучасних умовах? (Коли вони зробили протиправний вчинок або не можуть свідомо відповідати за наслідки своїх дій).


– Чи може сьогодні людина почуватися повністю вільною? (Сьогодні свобода людини може обмежуватися необхідністю працювати, виконувати певні обов’язки. Однак за умови, коли людина чинить відповідно до своєї природи, то і робота приноситиме їй задоволення). 

2.Робота у групах

1) Образ Остапа.

Остап є уособленням образу непримиренного борця за волю, який заради досягнення мети готовий заплатити навіть найвищу ціну — життя.

  • Який план характеристики головного героя ви можете запропонувати для аналізу? (учні презентують характеристику героя – Остапа)

Вольнолюбивий характер Остапа сформувався завдяки дідовим розповідям про козацьку вольницю. Життя в неволі змушувало його душу бунтувати проти наруги над людьми. Остап сам постраждав від свавілля: пан позбавив його коханої жінки, віддавши її заміж за нелюба, знущався з його діда. Рішення тікати з рідної землі виникло в юнака після погрози пана віддати його в рекрути, із живого шкуру зідрати.

Це рішення було для Остапа дуже важким, адже залишав він найближчих людей — діда та кохану Соломію. Вони зустрінуться із Соломією після того, як та теж вирушить у далеку путь на пошуки волі.

Остап розумів, що шлях до волі буде тернистим, але заради досягнення мети ладен був пройти крізь пекло. Так і сталося: поранення після переправи через Дунай, двобій із голодним вовком, взяття у полон турецькими жовнірами, смерть Соломії...

Він скоротав свій вік на самоті, переможений, але не скорений, маючи єдине бажання — «злучитися» зі своєю половиною, яка чекала його на дні Дунаю.

Таку дорогу ціну довелося заплатити Остапу за свободу.

  • Пропоную створити гроно «Шукач правди».

2) Образ Соломії.

  • Який план характеристики головного героя Соломії ви можете запропонувати для аналізу? (учні презентують план характеристики героя – Соломія)

  • Пропоную створити гроно «Соломія – найкращі чесноти української жінки»

Соломія також виступає у творі уособленням образу непримиренного борця за волю, який заради досягнення мети готовий заплатити найвищу ціну — життя. Це й стало тією ціною, яку вона віддала за мрію про свободу та особисте щастя.

Їй, можливо, набагато складніше, ніж Остапу: вона змушена не тільки покинути рідну землю, а й піти на гріх подружньої зради. Хоч вона й не кохала чоловіка, однак була порядною, віруючою жінкою. Але мрія про особисте щастя й волю виявилася сильнішою.

На шляху до неї ця жінка показала себе справжнім бійцем: коли тягар у пошуках порятунку після поранення Остапа ліг на плечі Соломії, коли вона подолала розпач після полону коханого й розробила план його порятунку, коли сплатила за невдачу свого плану власним життям.

Соломія вражає своїми рисами вдачі. Вона товариська, віддана, відчайдушна, упевнена в перемозі, жертовна.

3. Вправа «Доміно»

- Зараз кожен із вас отримає цитату з тексту, яка характеризує Остапа чи Соломію. Але в цитатах є пропуски, у які треба вписати ім’я героя, характеристика якого надається. А потім визначити, де в структурі тексту ми можемо знайти поданий уривок.

4. «Мозковий штурм»

- Визначте спільні риси в характерах Соломії і Остапа.

(створення «серця»)

5. Бесіда

- Чи стали герої щасливими?

- Чи здобули вони волю?

Події твору, у яких головними діючими особами є Остап та Соломія, відбуваються протягом декількох тижнів. Але в пролозі автор звертається до подій минулого, які свідчать про те, що боротьба селянства за волю в Україні не вщухала століттями. Це справа багатьох поколінь. Недарма Остап постійно згадує свого діда.

Автор подає типові образи селян, доведених до відчаю й ладних віддати життя за ковток свободи. Це Остап та Соломія. Вони уособлюють те селянство, котре на початку ХІХ століття бунтувало проти поміщиків, тікало від них у пошуках кращої долі. Цей рух був дуже потужним, таким, що змусив царський уряд приймати рішучі міри.

Отже, насправді повість охоплює історичний період близько двох століть. Це звернення до минулого допомагає створити художній час і розкрити головний мотив твору — одвічне прагнення українського народу до волі та справедливості, що характеризує його як волелюбного, такого, що жадає справедливості й виявляє рішучість в її здобутті.

Проблемне питання:

  • Чи можна здобути волю, щастя тільки одним бажанням?

(демонстрація фінальної частини фільму)

  • Чи актуальним є твір на сьогоднішній час?

IV. Оцінювання учнів

V. Закріплення матеріалу

- Знайдіть рядки з твору, у яких згадується слово воля.

6. Підсумкова бесіда за запитаннями
- Чому і чим персонажі повісті (Остап і Соломія) далекі від змісту символічного образу господарського вола, змальованого у вступі?

(Остап і Соломія не бажали миритися із неволею, несправедливістю, пригнобленням: «Пісня волі... чаруючим акордом лунала в серцях молоді, поривала її туди, де ще не чуть кайданів, скованих на людей людьми». Своєю втечею, боротьбою із складними обставинами вони повстали проти несправедливості. І довели, що надто далекі від того господарського вола, «якого паша і спочинок могли робити щасливим» і якого письменник робить алегоричним уособленням приборканого народного духу. Так, вже у вступі яскраво лунає ідея твору: утвердження волелюбності українського народу, його непримиренності до соціального гноблення).


- Розкрийте символічний підтекст назви твору.

(Головні герої заплатили найвищу ціну за волю, за бажання щасливо жити – ціну життя. Однак своїм коханням вони довели, що щирість та самовідданість здатні подарувати людині хоча б невеликі, але такі бажані краплини щастя, дати сили для боротьби. Їхнє почуття увійшло у вічність, стало основою моральної стійкості особистості).

VІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання.
Напишіть твір на тему: «Ціна виміру життя (за повістю М. Коцюбинського «Дорогою ціною»). У творі намагайтеся визначити, що було найголовнішим для героїв повісті і чи досягли вони цього та у який спосіб? Чи прийнятна така поведінка? Ваше ставлення до позиції персонажів, сучасне ставлення людини до власного життя.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
конспект уроку
  • Додано
    27.02.2018
  • Розділ
    Українська література
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    508
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    2
  • Номер матеріала
    IF192088
  • Вподобань
    0
Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
1800 грн
540 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №IF192088
За публікацію цієї методичної розробки Мікуляк Ніна Василівна отримав(ла) свідоцтво №IF192088
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Осінь – 2018»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти