М. Гоголь «Ніч перед Різдвом». Система образів повісті. Тема кохання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок №_________

Тема. М. Гоголь «Ніч перед Різдвом». Система образів повісті. Тема кохання.

Мета. Вдосконалювати навички характеристики героїв твору; простежити зміни в характері і поведінці Оксани; розвивати в учнів логічне мислення, творчі здібності, навички виразного читання, уважність, вміння логічно мислити; сприяти у школярів читацького кругозору; виховувати інтерес до звичаїв українського народу, до творчості М. В. Гоголя.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1) Гра „Впізнай героя”.

Учитель. В.Г.Белинский відмічав: "Гоголь не пише, а малює; його зображення дихають фарбами дійсності. Бачиш і чуєш їх".

Тому, я думаю, ви легко упізнаєте героїв повісті по їх опису.

  • Спереду абсолютно німець, ззаду він був справжній губернський стряпчий в мундирі. Вузенька мордочка, ноги тонкі. ..(Чорт).

  • ".не минуло ще і сімнадцяти років. ...знала і чула все, що про неї говорили, і була вередлива, як красуня" (Оксана).

  • ... мала від народження не більше сорока років. Вона була ні гарна ні погана собою ” (Солоха).

  • ... увійшов, покректуючи і потираючи руки, і розповів, що у нього не був ніхто і що він сердечно радий цьому випадку погуляти трохи у неї і не злякався заметілі.” (Дяк).

2. ЗАВДАННЯ «ПИСАНОЇ ТАЙСТРИ»

1.Чи виконав коваль Вакула свою обіцянку? Хто допоміг йому принести черевички?

2.Як вигадаєте, чи піддався коваль злій силі?

3.Які риси характеру притаманні Оксані? Що змінило Оксану?

4.Як ви думаєте, чому Оксана змінилась? Герой якого твору зарубіжної літератури змінився саме в Різдвяну ніч?

5.Які казкові персонажі діють у творі?

6.Які елементи фантастики використовує автор?

7.Яку роль у долі Вакули відіграли запорожці?

8.Якими у творі зображені запорожці?

9.Як закінчилося оповідання? Зачитати з тексту.

3. Переказ епізодів повісті за малюнками.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Завдяки творам світової літератури ми з вами маємо можливість подорожувати по різних країнах, поринути у різні історичні епохи, відчути колорит, побут різних народів. Ми розширюємо свій світогляд. Великий українець Т. Шевченко писав:
І чужого научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
Ми маємо найкраще знати свою історію, свою культуру, свою Україну. І саме творчість М. Гоголя допоможе глибше пізнати нашу країну.
Тож сьогодні ми доторкнемось до незвичайних подій: загадкових, фантастичних і, безперечно, романтичних, адже тільки з піднесеним настроєм можна читати «Вечори на хуторі біля Диканьки».

ІУ. Повідомлення теми, мети уроку.

Цілепокладання

У. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

1. Бесіда за змістом твору.

Коваль Вакула

- А що вам відомо про Вакулу?

- Підтвердьте рядками з тексту.

- Якими рисами вдачі наділяє автор коваля? (Фізична сила, сором'язливість, обдарованість щодо малярства, наполегливість (він був єдиним, хто упадав за Оксаною, не зважаючи на її опір і глузування з нього), простодушність (не помітив, що Оксана насміхається над ним), відданість своїй мрії, здатність на самопожертву).

- Чи вірив коваль у Бога? Підтвердьте рядками з тексту.

Отже, Гоголь використав у творі поширену в Україні фольклорну легенду про благочестивого маляра і поєднав її із сюжетами про популярного героя слов’янської міфології.

Оксана

  • Якими якостями наділяє автор Оксану? Які риси характеру він підкреслює в її образі? Підтвердьте рядками з тексу (Оксана — найвродливіша дівчина, примхлива, манірна, кокетлива, грайлива, погордлива, самовдоволена і тим не менш приваблива, бо, як підкреслює автор, їй пасують навіть її недоліки, які надалі «виліковує» всепереможна сила справжнього кохання).

  • У яких умовах жила Оксана? (Батько, козак Чуб, був заможним, отже і його донька ні в чому не мала нестачі. Оксана звикла, що батько виконує всі її забаганки.)

  • Як ви думаєте, чи подобався Оксані коваль Вакула? (їй, скоріше, подобалися його подарунки і відданість. Вона крутила ковалем на всі боки.)

  • Якою Вакула бачив Оксану? Підтвердьте словами з тексту. (Коваль, як і всі закохані, її обожнював, ідеалізував. «Так: це вона! Стоїть, як цариця, і блискає чорними очима. Їй розказує щось показний парубок, мабуть, забавне, бо вона сміється. Та вона завжди сміється»; «Але, Боже ти мій, чому вона така в біса гарна? Її погляд, і мова, і все, ну от так і палить, так і палить …»

  • Як ви думаєте, чому Вакула ніколи не сміявся?

Оксана і Вакула

  • Однією із сюжетних ліній повісті є кохання Оксани і коваля Вакули. Безнадійне, невзаємне почуття коваля знайшло все ж таки відгук у серці гордовитої красуні. Багато подій сталося перед цим усього за одну ніч. Але не забуваймо. Що ця ніч була Різдвяна.

  • Тепер поглянемо, що робить, залишившись сама, красуня-дочка.

  • Інсценізація учнями уривка з повісті М.Гоголя „Ніч перед Різдвом”

(В інсценізації беруть участь дійові особи: Вакула, Оксана, Оповідач.)

- Але давайте спробуємо відповісти на питання: чи вдається темним, розгулявшимся силам напередодні Різдва зломити віру коваля, змусити його згрішити, продати душу дияволу за любов Оксани? (Цього не станеться. Віра коваля настільки сильна, що йому вдалося вчасно зупинитися і не зробити гріха. Душа героя виявляється сильніше підступів злих сил).

- Як ви думаєте, всі спроби нечистої сили зруйнувати світ краси і кохання завершилися повним крахом або торжеством?

- Що виявляється у фіналі сильніше? (В результаті ми бачимо торжество добра).

- А що відбувається з Оксаною? Адже крім зовнішньої краси ми спочатку нічого не бачимо. (У фіналі повісті Оксана змінюється, усвідомлює свої помилки, вона розуміє, що головне - не черевички, а чиста, світла душа Вакули. Саме щира любов, вірність Вакули допомагають вигнати з Оксани все погане, відкрити в ній добре). Давайте в тексті знайдемо підтвердження наших слів.

Фізкультхвилинка.

Давайте перервемо нашу роботу і трохи відпочинемо. Встаньте, будь ласка. Зараз ми з вами виконаємо декілька вправ.

1-а вправа - потягування. Уявіть себе в ролі чорта. Вам треба зібрати якомога більше зірок. Прямо над собою дістаємо зірку, ліворуч, справа (3 рази)

Наступна вправа - ходьба на місці. Ви - Чуб і кум, що йдуть по зимовому хутору у гості до Солохи. Отже, почали.

3-тя вправа - дихальна гімнастика. Подув сильний вітер. Видихаємо повітря. Вітер став піднімати сніг. Нічого не стало видно. Закрили очі. Відкрили.

4-та вправа - присідання. Нарешті ви у будинку Солохи. Але постійно в двері її хати хтось стукається. Солоха вимушена ховати вас в мішок. А для цього вам потрібно присісти. Отже, виконуємо 5 присідань.

Розподільчий диктант

Вакула

Оксана

сміливість, розум, мінливість, вірність, богобоязливість,гордість, скромність,, себелюбство

Складання асоціативних кущів.

Герой - Вакула.

1.Вакула- вірний, відданий, люблячий, сміливий, спритний.

Оксана.

  1. Оксана - вродлива, горда, вередлива, вимоглива, любляча.

1)Вікторина.

- Давайте перевіримо, чи вдалося вам зануритися в текст повісті і виявитися спостережливими читачами. Представники кожної команди по черзі вийдіть до дошки і зніміть по три зірки. На кожній зірці номер питання, на якій команді належить відповісти. Отже, перша команда...

1) Як називалося село, в якому жив гоголівський персонаж Вакула? (Диканька)

2) Хто по спорідненості доводилася відьма Солоха ковалеві Вакулі? (Матір'ю)

3) Ким по професії був Вакула з повісті "Ніч .".?(Ковалем)

4) Назвіть "транспортний засіб" коваля Вакули при польоті в Петербург. (Чорт)

5) Як звати батька Оксани в повісті Гоголя "Ніч".? (Корній Чуб)

6) Предмет домашнього ужитку, в якому зберігали добро. (Скриня)

7) Що сховав біс в кишеню? (Місяць)

8) Чоловік, другим що заглянув у гості до Солохе. (Дяк)

9) За чим відправився Вакула до цариці? (За черевичками)

10) Пісень, які виспівували напередодні Різдва (Колядки)

VІ Підведення підсумків уроку.

Учитель. Спробуйте довести, що «Ніч перед Різдвом» - це повість. (відповіді учнів)

Дайте відповіді на запитання за цим алгоритмом:

Я

запамятав … замислився над… вирішив, що…

Учитель. Гоголь у своїй повісті зумів в жартівливій формі розповісти про звичаї українського народу, при цьому він уміло перемішав фантастику і реальність. Дія відбувається і на землі і в небі. У небі літають чорти і відьми, які замислюють інтриги на шкоду людям. На землі ж з'єднуються закохані, торжествує добро.

- Який же можна зробити висновок? Де твориться прекрасне? Які сили перемагають? (Усе прекрасне твориться на землі. Тут повинна торжествувати справедливість. Саме тут ми бачимо перемогу земного людського початку.)

Як ви пам'ятаєте, повість "Ніч перед Різдвом" входить у збірку "Вечора на хуторі біля Диканьки". У 2012 році у цієї книги був ювілей, їй виповнилося 180 років. Щоб пам'ять про цю книгу збереглася довше, ми з вами зробимо експрес-газету (тобто швидку газету).

Початок вже покладений - це ваші кластери на головних героїв, ілюстрації до повісті. Щоб підвести підсумки вивченого твору ми напишемо міні-твір "Чому нас учить повість Н.В.Гоголя "Ніч перед Різдвом"

Самооцінювання. Визначення 2-3 найактивніших учнів.

VІІ Домашнє завдання.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.