Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок 18. ВЧИМОСЯ ЛЮБИТИ СВОЮ БАТЬКІВЩИНУ
Мета: збагатити знання учнів про нашу Вітчизну; розвивати зв’язне мовлення; виховувати громадянські почуття, любов до Батьківщини.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Звучить пісня «Україна — рідний край».
— Про що співається у пісні?
— З чого і де починається Батьківщина?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про свою Батьківщину.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
— Що або кого ви уявляєте, коли чуєте слово Батьківщина?
Є багато країн на землі.
В них — озера, річки і долини.
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди — Батьківщина.
Вправа «Мікрофон»
Кожен учень передає мікрофон по колу і називає по одному слову: що таке Батьківщина?
«Мозковий штурм»
Учні складають павутинку до слова «Батьківщина».
— Як називається наша Батьківщина?
— Україна — це держава, яка має свою історію, культуру, свою мову. Кожна людина любить той край, де народилась і живе. Вона пишається своєю рідною землею. Завжди із захопленням говорить про квітучі весняні сади, про чудовий спів солов’я, плакучу вербу, що схилилася над стрімкою річкою. Батьківщина — це казки, які розповідала тобі бабуся, це зелена травичка і блакитна річечка.
2. Робота за підручником (с. 82–88)
Учні читають текст на с. 82 та за малюнком переказують його зміст.
Потім читають поради щодо роботи над проектом «Подорожуємо Україною».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 83–85.
Опрацьовують статтю «Таємниці географічних назв».
— Які географічні назви утворилися від назв тварин та рослин?
— Які географічні назви утворилися від назв професій майстрів?
— Які міста і села названо на честь великих людей?
— Розкажіть легенду про місто Золотоношу.
— Стисло передайте зміст народного переказу про село Недайвода.
— Назви яких міст і сіл свідчать про гарну вдачу її мешканців?
Учні виконують завдання на с. 88.
Ось до лісу ми дійшли,
Потім ми лісочком йшли
І грибочок там знайшли.
Нагнулися, підняли,
У кошик поклали
І рушили далі.
Ми лісочком йшли,
Малинку знайшли.
Дотягнулися, зірвали
У кошик поклали
І рушили далі.
Ми лісочком йшли,
Пташеня знайшли.
Нахилилися, підняли,
В гніздечко поклали
І рушили далі.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Збери прислів’я»
Робота в парах
— З’єднайте початок прислів’я з кінцівкою. Розтлумачте зміст.
Рідна земля там і під ялиною рай.
Без верби й калини — і в жмені гріє.
— Як ви розумієте ці прислів’я?
— Які народні символи України згадано в цих прислів’ях?
2. Читання й обговорення віршів (див. додатковий матеріал до уроку на с. 20)
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що таке Батьківщина?
— За що ми любимо нашу Вітчизну?
Підручник (с. 47–51).
Скласти 3 запитання за темою.
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 18
Читання й обговорення віршів
Моя Україна —
широкі простори:
поля і левади,
долини і гори...
Молитва і пісня,
і слово натхненне,—
з чого почалась
Україна для мене?..
Чи з пісні цієї,
що в небо злітає,
чи з рідної мови,
що звуками грає,
а чи з Отченашу,
що мати навчає?..
Із пісні, дитино,
що в небо злітає,
і з рідної мови,
що звуками грає,
з тієї молитви,
що мати навчає,
твоя Україна
себе починає.
— З чого ж почалася Україна для кожного з нас?
— Журавлики-журавлі,
Де літали ви, малі,
Де бували?
— Ми у теплі краї,
У казкові гаї
Мандрували.
— Розкажіть, журавлі,
Як на дальній землі
Зимували?
— Ми в казкових гаях
Все по рідних краях
Сумували.
— Про що запитують у журавлів?
— За чим вони сумували в казкових гаях?
Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води...
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.
— До чого закликає поет?
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»