ПРИЙМЕННИК З-ПІД
МЕТА: 1. Ознайомлення дітей з прийменником з-під та його схемою. 2. Вправляти у вживанні прийменника з-під з іменником родового відмінку. 3. Вчити складати речення за схемами. 4. Розвиток уваги, уяви, мислення.
ОБЛАДНАННЯ:предметні та сюжетні малюнки картки зі схемами, дошка, зошит, таця, миска, віник, м’яч, схеми-будиночки.
ХІД ЗАНЯТТЯ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ:
Діти, послухайте речення і скажіть які маленькі слова ви чуєте в них:
Птах сидить на паркані.
Кіт улігся на ліжку.
Хлопчик повернувся зі щколи.
Дівчинка підійшла до вікна.
Ворона злетіла з гілки.
Мяч скотився зі столу.
Тарілка стоїть на столі.
ОСНОВНА ЧАСТИНА:
Вправа «Скажи правильно»
У мене на столі лежить два предмета. Назвіть їх. (дошка та миска).
Де лежить дошка? (під мискою).
Що я роблю? (витягає дошку).
Звідки я витягнула дошку? (з-під миски). Яке маленьке слово почули? (з-під).
Сьогодні ми будемо вчити правильно вживати прийменник з-під. Слухайте уважно, коли його треба казати. Коли предмет знаходиться під чимось і його звідти дістають або він сам звідти рухається. У цьому випадку треба казати З-ПІД. Наприклад:
З-під дивана виглядає кошеня. (логопед демонструє картку зі схемою).
Під чим лежить зошит? (під книгою). звідки ми дістали зошит? (з-під книги).
Логопед дає завдання дітям дістати предмет з-під чогось. Діти виконують і складають речення,коментуючи свої дії.
Робота з картикою «заєць під грибом».
Де сидить заєць?(під грибом). Звідки він вискочив? (з-під гриба).
З якої це казки?(«Під грибом»). хто знає і може переказати?
Складання схеми речення.
(спочатку з будиночками).
«Черепаха виповзла з-під крісла» (дитина промовляє і виставляє будиночки).
Логопед міняє місцями будиночки. Прийменник з-під стоїть на першому місці. Діти складають речення по-новому.
З-під крісла виповзла черепаха.
Логопед додає ще один будиночок. Яке буде речення?
З-під крісла виповзла коричнева черепаха.
З-під столу викотився червоний м’яч.
Вправа «Виправ помилку»
Цуценя вилізло із лавки. – ні, цуценя вилізло з-під лавки.
Віник дістали із столу. – ні, віник дістали з-під столу.
Скласти речення за двома предметними малюнками і схемою прийменника.
Цуценя вилізло з-під ліжка.
ПІДСУМКИ:
Яке маленьке слово сьогодні вивчили? Що сподобалось, що запам’яталось?







!["Пригоди Планетярика на Зеленій Планеті" на автоматизацію звуків [Л],[Л'],[З]](https://fs08.vseosvita.ua/08018q3o-00d7-70x37.jpg)




