«ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ГАРНОЇ ВИМОВИ. ЗВУКИ ⁅ Р, Р ⁆
Мета:
Корекційно-розвивальна: сприяти розвитку артикуляції та дрібної моторики, фонематичного сприймання та мовленнєвого дихання, інтонаційної виразності мовлення, творчості та фантазії;
Корекційно-виховна: формувати позитивну мотивацію до логопедичних занять, навички самоконтролю над своїм мовленням;
Корекційно-навчальна: закріпити правильну та чітку вимову звука Р у складах, словах, чистомовках і реченнях; учити відповідати на запитання вчителя повним реченням, правильно узгоджувати числівник та прийменник з іменником.
Обладнання: ноутбук; мультимедійна презентація «Подорож до країни гарної вимови»; масажери, паперові мухи; медалі; гра «Буквоїд»; дидактичні ігри «Розумні кришечки», «Допоможи кенгуряткові Ру».
Хід уроку:
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ:
Учитель: «Сьогодні, діти, у нас незвичайний урок: завітало багато гостей, щоб дізнатися , як ми вміємо працювати. Покажіть, мені , будь-ласка, з яким настроєм ви прийшли». (Учні малюють вказівними пальчиками в повітрі смайлики).
МАСАЖ ПАЛЬЦІВ РУК:
А ви знаєте, що в наших пальчиках і долоньках живуть маленькі гномики? Спробуємо розбудити їх, і вони понесуть корисні речовини та гарний настрій усьому нашому організму. (повторення назв пальців).
ОСНОВНА ЧАСТИНА::
СЛАЙД 1 «ЛИСТ»
Сьогодні на мою електронну адресу надійшов звуковий лист. Послухаємо його разом!
«Доброго дня! Я – володарка країни гарної вимови. Я багато чула про ваші успіхи й хочу запросити вас до себе на гостину. Додаю карту нашої місцевості, щоб ви не заблукали. До зустрічі!»
СЛАЙД 2 «КАРТА»
Рушаймо в подорож! А під час подорожі ми продовжимо вчитись правильно вимовляти звук Р. попливемо на кораблі, але в нас зламався трап.
Словникова робота.
Трап – сходи, або драбина на суднах, аеропортах, цирках.
Відремонтуємо його!
Дидактична гра «Розумні кришечки»
Діти викручують кришечки з літерами, складаючи слова – назви малюнків. (карета, ракета, корова, корона).
Гра «Підкажи слівце»
Учні, римуючі фрази, викладають зі своїх дощечок «трап».
У космонавта полетить … ракета.
Короля везе … карета.
На голові царя … корона.
Пасеться на луках … корова.
Тепер ми можемо вирушати у подорож.
Перший острів на який ми завітаємо – острів Мавпочки.
СЛАЙД 3.
З мавпочками часто трапляються різні історії. Одну з них я хочу розповісти, а ви уважно слухайте й допомагайте мені.
СЛАЙДИ 4-9 «ІСТОРІЯ»
Ішла одного разу мавпочка берегом свого острова (пальці правої руки по столу; язичок – вправа «Гойдалка»).
Потім побачила рівну стежину, що вела в джунглі (долоні притиснути одна до одної; язичок – вправа «Лопатка»).
Та стежина вивела її до великої пальми (пальці віялом, язичок підняти до носа).
Раптом чує – якесь дзижчання: ж-ж-ж. придивилась, а це павук зловив муху і хоче зїсти її (пальці – вправа «жук», язичок – вправа «Муха в павутинні»).
Мавпочка звільнила муху й випустила її на волю (дихальна вправа «Муха»).
СЛАЙД 10 «ОСТРІВ ПАПУГ»
На цьому острові живуть папуги, які дуже полюбляють вимовляти різні звуки та склади. Повторюйте за папугою склади, будьте уважні!
РА-РА-РО, РИ-РИ –РА, АР-ОР-АР…
Завдання дітям (кожному учню окремо – за викликом):
Скільки черепашок під пальмою? Вимов стільки ж раз слово «конструктор».
Скільки крабів на березі? Вимов стільки ж раз слово «прожектор».
Скільки хмаринок на небі? Вимов стільки ж разів слово «супермаркет».
Скільки рибок у морі? Вимов стільки ж разів слово «тракторист».
Фізкультхвилинка.
СЛАЙД 11 «ОСТРІВ ЖУКА БУКВОЇДА»
Послухайте уважно. Хто на цьому острові живе?
Живе тут жук-буквоїд.
Їсть він букви на обід.
Замість печива до чаю.
Встав, яких не вистачає.
Робота з картками.
На цьому острові живуть також веселі кенгуру, але одне кенгурятко заблукало й сумує. Допоможемо кенгуряткові Ру повернутися додому. Вказівними пальчиками стрибайте по кружечках, правильно вимовляючи звук Р у складах та словах, що будуть траплятися нам дорогою.
Дидактична гра «Кенгурятко Ру»
Смайлики вміють говорити голосно й тихо, сумно й весело. Ми будемо повторювати за ними чистомовки різними інтонаціями, звертаючи увагу на смайлики:
Ре-ре-ре – ми співаєм соль, мі, ре (радісно)
Ру-ру-ру – не зустрів я кенгуру (сумно)
Ра-ра-ра – Ромі спати вже пора (тихо)
Ур-ур-ур – кричить качур (голосно)
СЛАЙД 12 ОСТРІВ «ПРАВИЛЬНОЇ ВИМОВИ»
Ось ми і дістались країни гарної вимови! Чарівна принцеса – правителька країни – дуже щаслива, що ви впорались з усіма завданнями. Вона пропонує вам вивчити скоромовку.
У тракториста і трактора – різні характери.
Трактор бурчить – тракторист мовчить.
Трактор мовчить – трактор бурчить.
СЛАЙД 13-18
ПІДСУМОК УРОКУ:
Які острови ми відвідали?
Над яким звуком працювали?
На якому острові були найважчі завдання, а на якому – найлегші








