Літературне читання 3 клас «Тарас Шевченко: сторінки життя і творчості». Тарас Шевченко «Не цурайтесь того слова...»"

Українська література

16.09.2018

3227

0

71

Для кого: 3 Клас
Опис документу:
Мета: продовжити ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом Т. Г Шевченка. Вдосконалювати техніку читання, збагачувати словниковий запас; розвивати зорову пам’ять, зв’язне мовлення. Виховувати почуття гідності і любові за свій народ, прагнення зберігати в пам’яті історію свого народу.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Літературне читання 3 клас урок "Вступ до розділу

«Тарас Шевченко: сторінки життя і творчості».

Тарас Шевченко «Не цурайтесь того слова...»"

Мета: продовжити ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом Т. Г Шевченка. Вдосконалювати техніку читання, збагачувати словниковий запас; розвивати зорову пам’ять, зв’язне мовлення.

Виховувати почуття гідності і любові за свій народ, прагнення зберігати в пам’яті історію свого народу.

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, “ Кобзар ”,

виставка книжок про життя поета,

відеоролик про Тараса Шевченка,

картки для роботи в групах,

музична фізхвилинка, комп’ютер, проектор.

Підготувала:

вчитель початкових класів

Тетяна Олександрівна Потіп

м. Зеленодольськ

2017р.

Хід уроку

Етап уроку

Супровід, час

І

Організаційний момент

Продзвенів уже дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Добрий день!

У добрий час!

Рада, діти, бачить вас.

Сядьте ви усі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Починаєм працювати,

Щоб знання нові дістати.

Налаштування на позитив та співпрацю

1хв.

ІІ

Повторення вивченого матеріалу. Перевірка д/з

1. Робота в групах.

Аудіювання до розділу « Світ дитинства у поезії і прозі»

Діалог хлопчиків із оповідання «Ловись, рибко!»

Стислий переказ оповідання за допомогою кубика Блума.

5 хв.

Додаток 1

*розвиток мовлення та уваги, пам'яті, спостережливості, культури слухання; відновити в пам’яті учнів вивчене.

Додаток2

*розвиток зв'язного мовлення, критичного мислення і вміння ставити запитання

ІІІ

Актуалізація опорних знань.

Характеристика хлопчиків. Проблемне запитання:

на кого хотіли б бути схожими?

Подарунок вчителя. Артикуляційно-слухові вправи

Скормовка. Мудрим ніхто не родився, мудрості в мудрого навчився.

— Прочитайте з питальною інтонацією, передайте здивування, радість під час читання.

2-3хв

*створення проблемної ситуації;

* постановка мети вивчення матеріалу;

*розвиток мовленнєвого апарату і вимови

ІV

Мотивація навчальної діяльності учнів.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Акровірш

Ти мусиш нам співця назвати,

Адже умів лише він один

Рабів німих так захищати.

А хто так оспівав, як він

Садок вишневий коло хати?

Д. Білоус

2. Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми розпочинаємо новий розділ «Тарас Шевченко: сторінки життя і творчості»

Сьогоднішній урок буде присвячений життю і творчості славетному генію України

Т. Г. Шевченку.

Обличчя Шевченка знає кожен з нас ще змалечку й відчуває в ньому щось батьківське. Тому й Шевченка називають батьком свого народу.

Подивіться на портрет великого поета. Ось він у молоді роки . Це автопортрет його малював сам Тарас Шевченко. Вдивіться в його сумні очі, змучене обличчя, які виражають нелегку долю, яка випала поету.

Ми називаємо його Кобзарем. Так поет назвав книгу свого життя – “ Кобзар ”. Ця книга є в кожній сімї, вона стала настільною книгою нашого народу.

2-3хв.

* робота з наочністю,

Написати на дошці

*розповідь учителя

3.Групова робота
– Пригадаємо поетичні твори великого Тараса Шевченка
I група
1. Впізнайте вірш.
С.д.к в.шн.в.й к.л. х.т.,
Хр.щ. над в.шн.м. г.д.ть,
Сп.в.ють ід.чи д.вч.т.,
А м.т.рі в.ч.р.ть жд.ть.

II група
1.Впізнайте вірш.
Вставити пропущенні букви і прочитати рядки.
Св.т.. кр.й н.б. п.л.є,
С.л.в.йк. в т.мн.м г.ї
С.нц. з.стр.ч.є.

III група
1.Впізнайте вірш.
Вставити пропущенні букви і прочитати рядки.
З_цв_л_ в д_л_н_ черв_н_ к_л_н_,
Ніб_ з_см_ял_сь д_вч_н_-д_т_н_.

ІV група
1. Розмістіть правильно всі рядки вірша. Прочитайте вірш «ланцюжком».
Червона калина.
Яром на долину.
Тече вода з-під явора,
Пишається над водою
Пишається калинонька,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
Явір молодіє.

4.Перевірка роботи в групах.

3хв.

* залучати набутий досвід

*розвиток творчих здібностей, самостійності та навичок самоконтролю

Лексико-стилістичний аналіз:

*з’ясування ідейно-тематичної основи твору

5.Робота з підручником. Читання вірша

Т.Шевченка «Не цурайтесь того слова…»

  • Виразне читання вчителем.

  • До чого закликає поет? Чи всі слова зрозумілі?

- Виразне читання вірша учнями.

Не цурайтесь- не забувайте, не зневажайте.

Сповивала- загортала в пелюшки.

5хв

*робота з розширення активного словника учнів;

*бесіда-роздум над прочитаним;

*поєднання колективного читання з індивідуальним

6. Сюрприз уроку.

Які вірші вже знають діти?

V

Фізкультхвилинка з музичним супроводом

2хв

VІ

Сприймання та усвідомлення нового матеріалу. Розвиток мовленнєвих умінь і навичок.

1. Самостійне мовчазне читання статті учнями.

- Яка подія змінила життя Шевченка?

- Скільки років він був вільною людиною?

2. Вибіркове читання.

Гра « Відщукай, що…»

  • Шевченко народився в сімї…

  • Його викупили з неволі у …

  • За волелюбні вірші його було заслано…

3.Сюрприз уроку. Біографія поета

4. Перегляд відео ролика.

5хв

*розширення поля читання, вдосконалення правильних прийомів читання, регулювання темпу та навичок виразного читання, розвиток мовленнєвого апарату і вимови

5хв. + 5хв.

Додаток 3

Додаток 4

VVІІ

Творча робота над біографією поета

Робота з “ деревом життя і творчості ”

Т. Г. Шевченка.

9 березня – День народження Т. Г. Шевченка;

9 років – смерть матері;

11 років – помер батько;

13 років - пасе ягнят;

  1. років – став козачком пана Енгельгардта;

24 роки – вихід Шевченка з кріпацтва, навчання в Академії Мистецтв;

26 років – вихід у світ “ Кобзаря ”;

31 рік – закінчив Академію Мистецтв, повернувся на Україну;

33 – роки арешт до Оренбурга;

43 – роки визволення Т. Г. Шевченка;

47 – років смерть Т. Г. Шевченка.

5хв

Прийом «ФіШБОУН» Причина Проблема Висновок Факти Схеми

Додаток 5

’ясування причиново наслідкових зв’язків;

*навчання технології логічного читання;

VІІІ

Підсумок уроку. Рефлексія.

-Який розділ почали вивчати?

Малюнки

Шевченко — наша слава, Наш пророк і наш співець.

І за волю, за державу Богом даний нам борець.

2хв

*вибіркове читання, робота у групах

* бесіда-роздум творчого характеру; Додаток 6

ІХ

Домашнє завдання.

Хороший учень прочитає ст.130-131

Успішний учень ст130-131 підготувати улюблений вірш поета

1хв.

*виховувати громадянські почуття;

* розвиток творчих здібностей, самостійності та навичок самоконтролю

Додаток 1

Гра «Утвори пару»

З»єднай назву твору з автором.

«Мрія» Олег Буцень

«Ловись, рибко» Дмитро Павличко

«Біля тихого Дунаю» Ярослав Стельмах

«Наше відкриття» Анатолій Качан

«Мамо, іде вже зима» Василь Сухомлинський

«Кінь утік» Леся Українка

Гра «утвори групу»

Вірші

Оповідання

1.Дмитро Павличко «Мрія»

2.Олег Буцень «Наше відкриття»

3.Василь Сухомлинський «Кінь утік»

4. Степан Жупанин «Сім вітрів»

5.Леся Українка «Мамо, іде вже зима»

6.Ярослав Стельмах «Ловись, рибко!»

2

Групова робота
– Пригадаємо поетичні твори великого Тараса Шевченка
I група
1. Впізнайте вірш.
С.д.к в.шн.в.й к.л. х.т.,
Хр.щ. над в.шн.м. г.д.ть,
Сп.в.ють ід.чи д.вч.т.,
А м.т.рі в.ч.р.ть жд.ть.

II група
1.Впізнайте вірш.
Вставити пропущенні букви і прочитати рядки.
Св.т.. кр.й н.б. п.л.є,
С.л.в.йк. в т.мн.м г.ї
С.нц. з.стр.ч.є.

III група
1.Впізнайте вірш.
Вставити пропущенні букви і прочитати рядки.
З_цв_л_ в д_л_н_ черв_н_ к_л_н_,
Ніб_ з_см_ял_сь д_вч_н_-д_т_н_.

ІV група
1. Розмістіть правильно всі рядки вірша. Прочитайте вірш «ланцюжком».
Червона калина.
Яром на долину.
Тече вода з-під явора,
Пишається над водою
Пишається калинонька,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
Явір молодіє.

Додаток 2

"Куб Блума " - прийом технології критичного мислення. Що це таке і як його використовувати ?

Як вчити не науці, а вчити вчитися ? А як розвивати в дитині навички критичного мислення ? Які прийоми і технології використовувати ? Нещодавна дізналася про один з популярних прийомів технології критичного мислення, розроблених американським вченим і психологом Бенджаміном Блумом . Прийом називається " Куб Блума " .

Для довідки : Бенджамін Блум відомий як автор унікальної системи алгоритмів педагогічної діяльності . Запропонована ним теорія, або "таксономія ", розділяє освітні цілі на три блоки: когнітивну, психомоторну і афективну. Простіше кажучи, ці цілі можна позначити блоками "Знаю ", " Творю " і " Вмію ". Тобто, дитині пропонують не готове знання, а проблему. А він, використовуючи свій досвід і знання, повинен знайти шляхи вирішення цієї проблеми.

Куб Блума : методика використання

1. Знадобитися звичайний паперовий куб , на гранях якого написано : 

Назви Чому Поясни  Запропонуй Придумай Поділися

2. Формулюється тема уроку. Тобто тема повинна визначити коло питань, на які доведеться відповідати. 

3. Учитель кидає кубик. Грань, що випала вкаже: якого типу питання слід задати. Зручніше орієнтуватися по слову на гранях кубика - з них і повинні починатися питання.

Класифікація питань 

Прийом розвитку критичного мислення "Куб Блума" унікальний тим, що дозволяє формулювати питання самого різного характеру.

Назви. Передбачає відтворення знань. Це найпростіші питання. Учневі пропонується просто назвати предмет, явище, термін і т.д. Наприклад, "Назвіть головних героїв давньогрецьких міфів. Або" Назвіть три причини початку революції "," Що таке Реформація? " Даний блок можна урізноманітнити варіативними завданнями, які допомагають перевірити найзагальніші знання по темі. Наприклад, використовуючи Куб Блума на уроках історії, в блок "Назви" можна включати завдання на знання термінології.

Чому. Це блок питань дозволяє сформулювати причинно-наслідкові зв'язки, тобто описати процеси, які відбуваються з зазначеним предметом, явищем. Наприклад: Чому Карл був прозваний Великим? Чому вимерли динозаври? тощо 

Поясни. Це питання уточнюючі. Вони допомагають побачити проблему в різних аспектах і сфокусувати увагу на всіх сторонах заданої проблеми. Додаткові фрази, які допоможуть сформулювати питання цього блоку: Ти дійсно думаєш, що ...

Придумай - це питання творчі , які містять в собі елемент припущення , вигадки .

Запропонуй. Учень повинен запропонувати свою варіанти дій, які дозволили б змінити ту чи іншу ситуацію, або запропонувати своє бачення проблеми, свої ідеї .Тобто , учень повинен пояснити, як використовувати ті чи інші знання на практиці, для вирішення конкретних ситуацій

Поділися - питання цього блоку призначені для активації розумової діяльності учнів, вчать їх аналізувати, виділяти факти і слідства, оцінювати значимість отриманих відомостей, акцентувати увагу на їх оцінці. Питанням цього блоку бажано додавати емоційне забарвлення. Тобто, сконцентрувати увагу на відчуттях і почуттях учня, його емоціях, які викликані названої темою.

Варіанти використання "Куб Блума" на уроках 

Прийом критичного мислення "Кубик Блума" універсальний. Його може використовувати не тільки будь-який вчитель-предметник, а й викладачі ВНЗ, психологи, соціологи. Можливі два варіанти: 

Питання формулює сам учитель. Це більш легкий спосіб, який використовується на початковій стадії - коли необхідно показати учням приклади, способи роботи з кубиком. Питання формулюють самі учні. Це варіант вимагає певної підготовки від дітей, так як придумати питання репродуктивного характеру легко, а ось питання-завдання вимагають певного досвіду.

Додаток 5

Прийом «ФіШБОУН» Причина Проблема Висновок Факти Схеми (діаграми) «фішбоун» були придумані професором Кауро Ішикава, тому часто називаються діаграми Ішикава. На верхніх кісточках – причини, а на нижніх – певні наслідки.

  • На верхніх кісточках головні факти теми, а на нижніх – самостійна оцінка їх значення.

  • Завжди: у голові – тема або проблемне питання, на хвості – висновок.

Додаток 3

. Довідкове бюро
-У с. Моринці на Черкащині в хаті кріпака Григорія Шевченка серед морозної темної ночі блиснув на все село один вогник – це народилася дитина. Для пана – нова кріпацька душа, а для України – великий поет, буремний Тарас, незламний Кобзар. Це сталося більш як півтора століття тому, 9 березня 1814 року.

– Світлі дні дитинства були недовгими. Перше тяжке горе, що вразило серце малого Тараса і принесло лихо в Шевченкову родину, – смерть матері. Мачуха, яку привів батько, перетворила рідну хату на пекло: сльози, бійки, сварки, образи і приниження.
На 12 році Тараса спіткало нове горе – раптово, простудившись у дорозі, помер батько.

– Доля привела 17- річного Тараса до Петербурга, пишної і величавої столиці Російської імперії, до міста, де він прожив у цілому 17 років, де сталися важливі події його, де він став художником і вільною людиною.
– 22 квітня 1838 року пан видав вільну своєму кріпаку Тарасові Шевченку. Це сталося завдяки відомим діячам живопису і літератури того часу: В. Жуковському, К. Брюллову, Є. Гребінці, В. Григоровичу, А. Мокрицькому, які зібрали і заплатили за поета 2500 крб.

– Ще одна подія, знаменна не тільки в житті Тараса, а й важлива для всієї України, – вихід у світ книги віршів,, Кобзар” у 1840 р. Справді,
„Кобзар” належить до тих книжок, які найбільше друкують і читають у всьому світі. То святиня, національна Біблія України.
– За бунтівливі вірші Шевченка жорстоко покарали – 10 років солдатської муштри, які й підірвали його здоров’я. Вирок царя мав означати й духовну смерть Кобзаря – йому заборонялося писати й малювати. Але зболена душа не могла мовчати – писав і малював, ховаючи у „ захалявні книжечки”.

– Через 10 років поета звільнили, він повернувся у Петербург, 1859 року ще раз, втретє і востаннє відвідав Україну. Хворий поет доживав свій страдницький вік у Петербурзі. Уже будучи хворим, видав український буквар для недільних шкіл, планував видати ряд підручників.

– Помер Т. Шевченко 10 березня 1861 року. Його поховали на Смоленському кладовищі в Санки-Петербурзі. Але у травні цього ж року тіло великого Кобзаря було перевезене в Україну. З того часу 22 травня – День пам’яті поета, день національного трауру України.
Світлий нетлінний образ степової Чернечої гори – могили великого Кобзаря – став національною святинею.

Додаток 6

9

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Українська література

16.09.2018

3227

0

71

Для кого: 3 Клас