Літературне читання 2 клас Тема. Прилітайте, лелеки, до рідного краю

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів з різноманітною дитя¬чою літературою, її видами; навчити добирати дитячу книгу для самостійного чи¬тання;прищеплювати любов до читання,зацікавлювати книгою;удосконалювати вміння творчо працювати над текстом, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати смислову та образну пам’ять,пошукові здібності;розвивати кмiтливiсть, швидкість мислення, творчi можливості учнiв; виховувати любов до природи, до птахів, турботливе ставлення до них.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Літературне читання

2 клас

Тема. Прилітайте, лелеки, до рідного краю

Мета: ознайомити учнів з різноманітною дитя­чою літературою, її видами; навчити добирати дитячу книгу для самостійного чи­тання;прищеплювати любов до читання,зацікавлювати книгою;удосконалювати вміння творчо працювати над текстом, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати смислову та образну пам’ять,пошукові здібності;розвивати кмiтливiсть, швидкість мислення, творчi можливості учнiв; виховувати любов до природи, до птахів, турботливе ставлення до них.

Обладнання:презентація уроку, предметні малюнки, виставка малюнків лелек, виставка книг, у яких можна знайти цікаве про лелек, книга «Дзвінок з минулого»

Хід уроку

І.Організаційний момент (Слайд1)

Наш дивний свiт, такий, як казка,

Он в небi хмаронька пливе.

Тож бережи його, будь ласка,

Все в ньому гарне i живе.

Он квiтка полум’ям палає,

І ясне сонечко блищить.

Чарiвна пташечка співає:

- Все в дивосвiт прийшло, щоб жить.

II. Мовленнєва розминка

1. Робота над скоромовкою ( Слайд 2)

- Давайте прочитаємо скоромовку повільно, потім швидше і дуже швидко.

-Хто запам’ятав і зможе самостійно її проговорити?

У лузі журавлик
Щипав собі щавлик.
Купіть йому горщик - 
Він зварить вам борщик.

2. Робота над чистомовкою (Слайд 3)

Іли-іли-іли — лелеченьки прилетіли.

Али-али-али — травку дружно пощипали.

Или-или-или — водиці попили.

Ою-ою-ою — принесли весну з собою.

3. Гра «Озвуч малюнок»

Я демонструю предметні малюнки, а ви озвучте їх.

Зозуля — ку-ку.

Сорока –скре-ке-ке.

Півень — ку-ку-рі-ку-у-у.

Горобець –ців -цвірінь.

Ворона кар -р-р-р-р.

  • Хто зайвий серед даних птахів? (Півень тому, що він домашній птах)

III. Мотивація навчальної діяльності

1.Робота над загадкою

Відгадайте загадку, про кого в ній йдеться?

У червоних чоботях, в білому халаті,
Він весною прилетів і сидить на хаті. (Лелека)

- Які слова допомогли вам відгадати її? (Ніжки в нього червоні, пір’ячко біле і полюбляє сидіти на людських будівлях)

- А до якої групи відносяться лелеки? (До птахів)

2. Вступне слово вчителя

Навесні, коли перші промінчики теплого сонечка нам лагідно посміхаються, до нас з теплих країв повертаються лелеки. І в народі говорять, що вони на крилах нам весну приносять.

І тема нашого сьогоднішнього уроку позакласного читання «Прилітайте,лелеки, до рідного краю» (Слайд 4)

Етап проектування

- Діти, що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку?

IV. Актуалізація читацького досвіду школярів.

1. Робота з виставкою книжок

- Чи відповідають темі представлені на виставці книжки?

- Книжки яких авторів представлені на виставці?

- Твори яких авторів ви вже читали?

- Які назви мають книжки? ( За завданням учителя учні самостійно визначають зовнішні показники змісту кожної книжки ( заголовок, автор, ілюстрації), вибирають потрібну книжку за окресленими показниками, співвідносять їх і на основі цього роблять загальний висновок про тематику, зміст, характер, кількість уміщених у книжці творів.).

2. Розгляд та короткий аналіз дитячих ілюстрацій до теми

Протягом двох тижнів ви малювали ілюстрації про лелек. Погляньте, який дивовижний світ постає перед нами, ніби потрапили ми з вами в казку. Кожен малюнок відповідає певному твору,який ви готували, тож настав час звернутися до наших груп і більше дізнатися про друзів наших менших.

3.Звіт групи «Лелеченята» (Слайд 5)

Наш птах досить незвичайний. Про нього детальніше нам розкажуть учні з групи «Лелеченята»

Є два види лелек: чорний поширений в Карпатах і на Поліссі, білий майже по всій території України. Білий лелека живе поблизу людських осель, а чорний дуже обережний, близько не підходить до житла. Дуже рідко вдається побачити чорного лелеку, якого занесено до Червоної книги.

Прилітають лелеки в Україну у березні. Вони чудово орієнтуються за сонцем навіть у хмарну погоду, по зоряному небу вночі. Дуже добре запам’ятовують різні помітки на землі, орієнтири. Вони, як вважають учені, навіть мають здатність орієнтуватися за магнітним полем землі.

Гнізда у лелек багаторічні. Птахи починають їх ремонтувати або будувати нові на початку квітня. Гнізда майструють з досить товстих палок. Вони дуже міцні і витримують найсильніші вітри та бурі.

Повна кладка у гнізді з трьох-шести білих яєць. Починають насиджувати у кінці квітня або на початку травня. Насиджують пташенят обидва птахи 33 дні.

Пташенята залишаються у гнізді близько трьох місяців. Вчені підрахували, що на день літає лелека за їжею до дев’яти разів.

А ще по-іншому так називають пернатого друга у різних районах України: лелека, бузьон, бузько, чорногуз, бусол, гайстер, веселик.

4. Фізкультхвилинка

Вчитель.

Дуже добре ви трудились.

Мабуть, діти, ви втомились.

Діти.

Бузькам вже не до науки,

Ой, давно вже терплять муки.

Затекли і ніжки, й крила,

Лелечиха зве до діла.

Лелечиха.

Ану, славні малюки,

Станьте струнко, мов грибки.

Крила вгору підіймайте,

Ними добре помахайте.

Голівками покрутіть

Стане легко й добре вмить

5.Звіт групи «Буслики» (Слайд 6)

  • Діти, давайте пригадаємо, що таке усна народна творчість?(Це творчість,яка передавалась поколіннями з уст в уста)

  • А які жанри усної народної творчості ви знаєте? (Загадки,прислів’я та приказки, легенди, казки, народні пісні)

  • Цей чудовий птах оспіваний у легендах, казках, народних піснях. Про нього складено багато загадок, прислів’їв та приказок, віршів.

  • Надаємо слово другій групі «Буслики»

Загадки

Які ноги, такий ніс,

По болоту ходить скрізь.

Хату на хаті має,

Жабам рахунок знає. (Лелека)

* * *

Майстер цей з’явився рано, 
На даху помудрував 
І без цегли, і без крана 
Дім собі побудував. (Лелека) 
* * *

Довгонога, чорно – біла,

У гніздо на хату сіла.

Довгим дзьобом, знай, стукоче,

Ніби щось сказати хоче.   ( Лелека)

Прислів’я та приказки

  • Прилетів лелека – весну приніс здалека.

  • З’явились бузькові лапи – не забирай з грядки сапи.

  • Лелеки летять тільки до добрих людей.

  • З’являться у своєму гнізді лелеки –   швидко настануть чудові теплі дні. 

  • Відлетять лелеки – і  холодна зима не за горами.

  • Бузьок на хаті, а журба в кімнаті.

  • На одній сіножаті і віл пасеться, і бузько жаби ловить.? 

  • Така правда, як Бог казав буселю. 

  • Виграв бузька на костелі.

Вірші

Лелека ластівку питає:

– Хто вище всіх птахів літає?

– Літають люди вище всіх

На літаках своїх складних.

* * *

Лелека побудує світлу хату,

Своїх пташат поставить на крило,

І будуть радо діти усміхатись,

Як лелечата злинуть над селом.

* * *

 Веселі чорногузики

Ірина Шушняк-Федоришин

Убралися в картузики

Веселі чорногузики,

У чобітки святкові, 

Жупанчики парчові


Танок ведуть грайливий,

Весняно-гамірливий
Поклацують дзьобами,

Іде луна лугами...

Так затишно удома,

Розсіялася втома

В полях озиминою,

Туманом над водою 


Тепло несли на крилах,

Щоб на Дністрових схилах 

Квіток цвіло багато

На радощі малятам

ЛЕЛЕКА Олена Пчілка

— Лелеко, лелеко! 

До осені далеко? 

— Як замовкнуть жаби, 

Як померзнуть баби, 

Тоді осінь настане, —

Мені їсти не стане,

Полечу в інший край,

На той рік дожидай!

Майстрихи Лідія Коломієць

В бусла та буслихи-

Донечки – майстрихи

Встануть вранці-рано

Сядуть на поляні

Прядуть помалу

Пасмочка вовняні.

Що виведуть нитку-

Татові на свитку,

Що другу нитинку-

Мамі на хустинку,

А ниточки- лишки-

Собі на панчішки.

М. Навко «Бусол»

Глянь, до нас, хоч дальня путь,

Бусол з Африки прибув.

Іде бузько – чалап – чалап.

Спритно ловить дзьобом жаб.

Чорногуз летить на став

Може, - рибний день настав?

Бусень діточкам обід

Носить у гніздо як слід.

Наш лелека у блакить

В теплий вирій відлетить.

Легенда про лелеку

Давно це було, коли на українську землю нападали орди кочевників. Налітали, підпалювали хати, виганяли худобу, забирали у полон жінок та дітей. А малюків кидали напризволяще на згарищах. Це побачили лелеки і стуком дзьобів почали кликати козаків на допомогу. Але далеко були козаки, не почули птахів. І тоді птахи підхопили на крила заплаканих малюків, піднялися високо-високо над землею. Почули своїх дітей козаки і кинулися наздоганяти ворогів, а лелеки кружляли над ними, вказуючи дорогу. Наздогнали козаки завойовників і порубали. З того часу лелекам в Україні завжди раді. 
А ось інша легенда

Вороги напали на місто та осадили храм, в якому шукали порятунку жителі. Одна жінка побачила біля дзвіниці лелеку. Протягнувши йому сповите немовля, почала благати: «Лелеченько-серденько, врятуй його». Почув лелека, підхопив немовля і врятував від неминучої загибелі. 

Ще одна легенда

На солом’яній стрісі будинку, в якому жила сім’я з двома немовлятами, було гніздо чорногузів. Одного разу хата загорілася, язики полум’я ковзнули по стрісі.  Заметушилися лелеки, стали кликати господарів. Але вони були далеко в полі і не могли того почути. Тоді птахи кинулися у вікно і винесли дітей. З того часу у них чорні кінці крил, червоні ноги і дзьоб – обпалили в полум’ї.

5.Звіт групи «Веселики» (Слайд 7)

- З лелекою в народі дуже багато пов’язано. Лелеку вважають символом миру, достатку, щастя, добра, материнства. Звернемося до наступної групи.

Лелека – священний птах, покровитель сім’ї і рідного дому. Він приносить з Вирію дітей. Жінки, побачивши вперше навесні лелеку, кидають йому вслід хліб або траву, задобрюючи його.

Лелека (бусол, бузько, чорногуз, гайстер) – символ богині Зорі; символ поваги до батьків; символ мандрівників; сімейного благополуччя, щастя; батьківщини.

Вбивство лелеки прирівнювалося до вбивства людини. Цей птах за повір’ям, має риси і звички, що притаманні людям. В народному уявленні він є символом праці і відданості. Де він покладе своє кубло, тій хаті буде щастити, а якщо його образити, він і хату може спалити. В Україні птахів і звірів не називали людськими іменами. Однак, для лелек робили виняток. З ними розмовляли, „радилися” як з членами сім’ї.

Якщо згадаємо, що за повір’ям він приносить дітей, то стане зрозумілим, чому бог шлюбу і кохання в давніх українських і польських піснях зветься Лель, а скіфський бог плодючості – Гайстеріс. Отже, Лелека – ще й символ Сонця.

6.Фізкультхвилинка.

1. Ходить бусол по воді:

Чап! Чап!

Лічить жабок по одній:

Хап! Хап!

Перелякані жабки:

Ква! Ква!

Пострибали під листки:

Раз! Два!

2.   Довгоногий чорногуз

  У болотечку загруз.

   Будем його рятувати,

   За хвостика витягати,

   Щоб не плакав чорногуз,

   Що в болотечку загруз.

7. Робота над текстом «Про бузьків»:

- Зараз ми будемо працювати над оповіданням «Про бузьків» з книги «Дзвінок з минулого». 

а) словникова робота

В тексті зустрінуться незнайомі слова:

клуня – господарська будівля для збереження снопів.

голомосити – бити.

видерти з гнізда – забрати.

мов  несамовита – сама не своя.

кепкує – насміхається.

дибає – ходить.

повітка – сарай для зберігання сільського приладдя.

б) читання вчителя плюс читців до слів «Буслицю боронити».

- Як на вашу думку закінчилась ця історія? (учні пропонують свої версії, вчитель дочитує текст  до кінця).

- Через що бузьки присудили на смерть буслицю?

в) робота над текстом

Чого навчав дідусь свого маленького внука Петра? Давайте прочитаємо цей діалог ( Петро, дід, автор).

- Зробіть, діти, висновок  з прочитаного. (Не можна чіпати гнізда, бо пташка покине його).

- З якою радісною звісткою прибіг Охрім до дітей?

- Прочитайте, як вела себе буслиця коло гнізда?

- А діти що в цей час робили?

- Прочитайте, що зробив бузько?

- Чи змінилося ставлення дітей після побаченого?

- Як продовжував себе вести бузько?

- Чи же закінчився лелечин суд? Прочитайте.

- Що вас вразило в оповіданні?

- А через що це сталося?

- Який висновок ви зробили  для себе?

 У статті 66 Конституції України записано. «Кожен  забов`язаний не заподіювати шкоду природі». Пам’ятаємо про це.

- Діти на початку уроку ми промовляли скоромовку. Хто зможе її проговорити.Про кого вона? (Про журавля)

8. Діалог «Журавель і лелека».(Слайд 8)

- Діти, люди досить часто плутають лелеку із журавлем, не розрізняючи їх. Зараз ви почуєте діалог між журавлем і лелекою і зрозумієте, яка між ними відмінність.

(Виходять два хлопчики у відповідному одязі і розігрують діалог).

Лелека. Ти хто?

Журавель. Я — сірий журавель.

Лелека. А чому ти не мостиш собі гнізда на даху будинку чи електричному стовпі?

Журавель. Ми, журавлики, дуже обережні птахи і не підпускаємо людину ближче, ніж за кілька метрів, тому і оселяємося на глухих берегах.

Лелека. Зате ми, лелеки, користуємося любов’ю і повагою у людей. Нас називають носіями щастя. Ти якийсь дивний і не зовсім такий, як ми. Чому це у тебе у кладці так мало яєць і гніздо на землі?

Журавель. Ми, журавлики, відкладаємо одне-два яйця і гнізда влаштовуємо на купинах болота, іноді у ямці на землі.

Лелека. Так ось ти який, журавлику! А ми, лелеки, тулимося ближче до людей і у нашому гнізді від трьох до шести білих яєць.

Журавель. Лелеко! Це ж про нас з тобою кажуть, що ми на своїх крилах весну приносимо. А людям від цього радісно. Ми з тобою дуже близькі родичі.

Лелека. Так, ми з тобою близькі родичі. Але давай подумаємо, чим ми ще відрізняємося? Коли час відлітати до теплих країв, ви збираєтеся у зграї?

Журавель. Ми, журавлі, відрізняємося способом перельоту. Шикуємося у небесному просторі трикутником або ключем.

Лелека. А ми, лелеки, перед відльотом збираємося у зграї.

Журавель. А хіба ти не живеш на болоті?

Лелека. Ні. Ми влаштовуємо собі гнізда на вершинах зламаних дерев, на дахах сільських хат і навіть на електричних стовпах.

Журавель. Зовнішній вигляд у нас не однаковий: у журавликів оперення сіре і на голові зверху червона плямка.

Лелека. А ми, лелеки, маємо біле оперення, тільки на крилах є чорні пір’ячка. Дуже рідко трапляються чорні лелеки.

Лелека і журавель. Ми близькі родичі, тому що приносимо людям радість і щастя.

Про лелек можна говорити безкінечно. Багато казок та оповідань про них складено. Тому домашнім завданням буде підготувати одну з казок чи оповідань про веселиків.

У. Підсумок уроку

- Чи збулися ваші очікування від уроку?

- Що найцікавіше було для вас сьогодні?

Послухайте вірш та пам’ятайте їх.

Одна Батьківщина, і двох не буває.

Місця, де родилися, — завжди святі.

У рідному краї і серце співає,

Лелеки здалека нам весни несуть.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Креативний менеджмент в умовах змін (на прикладі управління закладами позашкільної освіти)»
Просіна Ольга Володимирівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.