Літературне читання 2 клас

Опис документу:
Урок літературного читання, який допоможе вдосконалювати навички виразного свідомого читання, уміння швидко орієнтуватися в тексті, добирати правильну інтонацію, збагачувати словниковий запас. Зорієнтує дітей на збереження природних багатст нашої держави

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок літературного читання у 2 класі

Тема. Як матусю рідну бережіть природу.

Матеріал до уроку: О.Олесь «Ялинка»

Мета. Вдосконалювати навички виразного свідомого читання, уміння

швидко орієнтуватися в тексті, добирати правильну інтонацію, збагачувати словниковий запас;

Розвивати образне мислення, уяву, звязне мовлення;

Виховувати спостережливість, любов до природи, привчати дітей до

мудрого використання багатств природи.

Обладнання. «Літературне читання 2 клас» ( автор О.Я.Савченко), виставка учнівських малюнків, підписаних рядками з віршів; ілюстрації із зображенням зимового лісу; картки; таблиці для розчитування, маска зайчика, макет ялинки, штучна ялинка.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

1 учень. Любі гості! Не вагайтесь!

В нашім класі всі збирайтесь!

Просимо гостей до класу,

Просимо, просимо сідати.

Просимо гостей до класу,

Просимо місця займати.

2 учень Треба всім нам привітатись:

  • Добрий день!

Дружно весело сказати:

  • Добрий день!

Вліво – вправо повернутись

Туди – сюди посміхнутись

  • Добрий день! Добрий день! Добрий день!

Учитель Раді вітати вас в нашій оселі!

Зичимо щастя, здоровя й добра!

Урок читання починаєм

Гарного настрою всім бажаєм

Те, що вчили – пригадаєм,

Поміркуєм, прочитаєм.

ІІ. Вступна частина.

Учитель Вдягнулась тепліше морозяним ранком

Софійка маленька і стала на ганку!

Учениця. Як гарно навколо!

Все вкрилось кругом

Пухнастим та чистим сніжком,

У білім вбрання зелені ялини,

Під сніг, як під ковдру,

Сховались рослини,

Щоб їх не дістали

Морози страшні,

Щоб взимку заснути

Й ожить на весні.

Учитель. У світ краси полинем ми сьогодні,

Бо де природа там завжди краса!

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Яке свято наближається до нас? ( Новий рік)

  • Без чого не обходиться жодне новорічне свято?

  • Де беруть ялинки для новорічних свят?

  • Сьогодні ми вирушаємо до лісу в гості до ялинки. Але подорож наша буде не розважальна, а навчальна і разом з нами подорожує наша улюблена «Читанка».

Тож протягом всього шляху ми будемо вдосконалювати навички усвідомленого виразного читання, вчитися швидко орієнтуватися в тексті, збагатимо свій словниковий запас, а головне будемо привчатися до мудрого використання багатств природи.

Щоб вирушити в подорож треба звернутися до гідрометеоцентру та дізнатися чи сприяє погода походу до лісу.

Учениця. Сьогодні 11 грудня 2008 року. Температура повітря о 7 годині ранку становила 0 градусів. Вітер слабкий, опадів не передбачається.

Сьогодні гідрометеоцентр рекомендує уявні екскурсії у природу.

Нехай проблеми та незгоди не роблять на уроці вам погоди.

Щасливої подорожі!

ІV. Мовна розминка.

Учитель. Заплющіть оченята, за допомогою своєї уяви ми перенесемося до чудового зимового лісу.

Стоїть ліс, ніби в казці, наповнений чарівності. Мовчазний, замріяний, загадковий стоїть він у своїй неповторній красі.

  • Вдихніть свіже морозяне повітря, затримайте подих, видихніть; насолодіться ще раз свіжістю лісу.

  • Підставте долоньку маленькій сніжинці, легесенько здуйте її;

Погляньте! Онде велетень дуб, все ще вкритий коричневим листям, а он молода берізка спустила додолу довгі голі віти. А поруч неї стоїть сосна, укутана снігом, як бабуся:

  • Ух-ух-ух- важко зітхає вона, струшуючи великі клапті снігу додолу.

  • Пуф-пуф-пуф- м яко падає сніг і знов стає тихо.

Аж раптом:

  • Тук-тук! Тук-тук!.... То дятел довбе суху гіллячку, а поряд кружляють синички.

  • Цінь-цінь! Цінь-цінь!

Десь неподалік чути

  • У-у-у! – то голодний вовк вийшов на полювання.

А ось і сорока – білобока:

  • Скре-ке-ке! Скре-ке-ке!

Важко йти по снігу, то може підїдемо. Сіли на коника, поїхали:

  • Цок –цок-цок-бух!

( Протягом усієї розповіді вчителя діти повторюють звуки, які чуються у зимовому лісі)

Учитель. Тихо, діти! Щось сталося, здається хтось упав. Давайте поглянемо.

Робота над скоромовкою

Це горобчик упав. А коли падав, то сніжком притрусив деякі букви у скоромовці. Лише одна сніжиночка затримала букву і допоможе нам прочитати скоромовку( на сніжинці буква «ес»):

*идів горобець на *о*ні,

За*нув і звалив*я у *ні,

Якби не звалив*я у *ні –

*идів би іще на *о*ні.

* прочитати мовчки

* прочитати повільно, швидко, дуже швидко

*прочитати весело, сумно, роздратовано, здивовано

* дати відповіді на запитання словами скоромовки виділяючи головне слово:

Хто сидів на сосні?

Де сидів горобець?

Що робив горобець на сосні?

Що сталося з пташкою?

Чому з горобчиком сталася ця пригода?

Робота з чистомовкою

Учитель. Горобчик засмутився, що так сталося, давайте промовимо для нього чистомовку і трохи його розважимо:

Тихо: рі-рі-рі –на деревах (снігурі)

Помірно: ір-ір-ір- горобців повен (двір)

Голосно: ар-ар-ар- відкриваєм (календар)

Дуже голосно: рік-рік-рік- незабаром (Новий рік)

Гра «Добери риму»

  1. Тихо падають сніжинки

На кущі і на …. ялинки.

  1. На будинки і дахи-

Замело вже всі….. стежки.

  1. Нам весело , нас багато,-

Всі готуємось до….. свята.

  1. Будуть танці, буде сміх-

Ми зустрінем….. Новий рік.

V. Перевірка домашнього завдання.

Що ви готували вдома?

Д Павличко «Звернення»

С. Жупанин «Буду я природі другом»

Л. Костенко «Синички на снігу»

Дод. завдання : малюнки до віршів з підписами.

Робота в групах.

1 група

Встановити порядок слів у кожному рядку, прочитати вірш

Картки

  1. До, рідні, звертаюся, вас, я, у , сімї, вашій, найменший.

  2. Моя, ялинка, на , стоїть, узліссі, її, рубайте, не!

  3. Плаває, пташка, моя, озері, на, її, убийте, не!

  4. Моя, зірка, на, яскріє, небі, згасіте,не її!

  5. Мрія, будує, казку, світ, моя, спиняйте, її, не!

Який вірш прочитали? Хто його автор?

До чого закликає автор у вірші?

2 група

Встановити послідовність рядків у вірші С. Жупанина «Буду я природі другом»

Картки

Коли лісом буду я іти,

Теж посію зерна доброти.

Йтиму садом, полем, а чи лугом

Буду я природі вірним другом.

Побажаю дереву і пташці,

Щоб вони жили у мирі й щасті.

Не столочу навіть і трави.

Я скажу їй :- Зеленій, живи!

Чого навчає нас цей вірш?

3 група.

Презентація малюнків до віршів, коментування підібраних

підписів .

Підсумок перевірки завдань. Виставлення оцінок.

VІ. Робота над темою уроку.

  1. Підготовча робота.

Сьогодні ми продовжуємо вчитися бути другом природі: милуватися, оберігати, прикрашати її.

Наша вірна супутниця «Читанка» пропонує познайомитися з твором, назву якого ви відгадаєте, якщо правильно добиратимете слова.

Гра «Назви одним словом»

Ялина, береза, ромашка, верба – це…….

Заєць, дятел, вовк, лисиця – це………

Учень, мама, дідусь, вчитель – це……

( Я ) ( ЛИН ) ( КА )

А разом рослини, тварини і люди – це жива природа. Вона благає нас - не нищити її, берегти й охороняти.

Прочитайте назву твору, який ми вивчатимемо ( «Ялинка»)

( Вчитель відкриває макет ялинки)

Ось ця ялинка- наша гостя.

Вона прийшла всіх нас вітати.

Що ми вмієм – хоче знати,

Що не вмієм – научати.

Прочитайте автора твору, з яким ми будемо працювати.

  1. Розповідь про Олександра Олеся ( розповідає вчитель)

  2. Опрацювання вірша «Ялинка»

  • Первинне ознайомлення

Послухайте вірш про хлопчика, який ходив до лісу, а для чого і як ви скажете після прослухування.

(вчитель читає вірш напамять)

Для чого ж ходив герой вірша О. Олеся до лісу?

Кого зустрів хлопчик?

  • Словникова робота.

Є в ялиночки три дочки

Ми попросим тих дочок

Показать нам словничок

( слова розміщені на макетах ялинок)

сюди встиг рубай

сам став пущу

ледащо проїхав нізащо

гратись зрубати кричить

цяцьками сховатись запрягся

  1. Прочитати слова по рядам.

  2. Підібрати слова близькі за значенням:

Ледащо-ледар, нероба, нікчема

Цяцьки-іграшки

Нізащо-ніколи

  1. Назвати слова, які відповідають на питання хто? що?

  2. Назвати слова, в яких кількість букв і звуків неоднакова.

  3. Які ще слова незрозумілі

  • Читання вірша учнями ( за логічно завершеними частинами)

Чи можна вірш назвати текстом? Доведіть.

Які частини має текст?

( читають три учні, коротко говорячи про що прочитали в кожній частині)

Зарядка для очей

Сплять маленькі совенята

Раз, розкрили оченята,

Подивилися навколо

Потім вгору і додолу

Оченята – блим, блим, блим!

Відпочити треба їм!

Вправо, вліво оченята

Совенята будуть спати,

А ми будемо читати.

  • Аналіз вірша

Перед нами стоїть завдання прочитати вірш виразно. Користуючись памяткою «Читай виразно!» Ми крок за кроком готуємося до його виконання:

1 крок. Перечитай текст уважно.

2 крок. Спробуй уявити те, про що читаєш.

  • Де відбуваються події описані у вірші?

  • Яка це пора року? Доведіть рядками вірша.

  • Які головні герої є у творі?

  • Що робив хлопчик у лісі?

  • Чому зайчик напав на хлопчика?

3 крок. Визнач своє ставлення до подій, персонажів, постарайся при читанні передати його інтонацією, виділяй голосом важливе.

  • Які почуття переживав зайчик?

  • З якою інтонацією читатимемо слова зайчика?

Робота в парах

Прочитати, підкреслити слова, на які падає логічний наголос, які треба виділити.

4 крок. Читай, чітко вимовляючи слова, дотримуйся пауз в кінці речень, між абзацами і частинами тексту.

  • Коли робимо паузу?

  • Коли робимо довгу паузу?

  • Як читаємо речення в кінці якого стоїть знак оклику?

5 крок. Не забудь, що ти промовляєш текст перед слухачами і спілкуєшся з ними.

6 крок. Прочитай твір виразно

  • Виразне читання вірша в особах.

  • На що схожий вірш? Що тут казкового, а що справжнього?

  • Інсценування вірша.

  • Гра «Мікрофон»

Спробуйте переконати присутніх, що ялинки не можна рубати:

  • Щоб із саджанців виросла ялинка потрібно 20 років.

  • Вирубування ялинок може призвести до винищення цих дерев взагалі.

  • Ялинкові ліси називають «легенями планети».

  • Ялинкові шишки смачна їжа для звірів і птахів.

  • Ялинка – це жива природа, а тому рідня людини.

  • Звернення ялинки

Ялинка принесла вам листа:

Ми радість вам даруємо!

Ми ростемо для втіхи,

Не рубайте , не губіть

Нас заради сміху.

Коли новий рік спішить

Бідне серце в нас тремтить.

- Чому серце у ялинок тремтить саме перед Новим роком?

* Заходить дівчинка одягнена в костюм ялинки

- Любі діти! Прибігли до мене Зайчик і Лисичка і розповіли, що сьогодні ви гості нашого лісу. А ще що ви говорили про мене цілий урок, мені дуже приємно і тому я вирішила подарувати кожному з вас маленьку паперову ялиночку, а ви розфарбуєте їх і прикрасите свій клас до Нового року! ( Дівчинка – ялинка роздає паперові ялинки)

* Правила для дітей про ялинку

1. Не рубай ялинку! Бережи ялинку!

Хай пташки співають в її вітах дзвінко.

2. Хай маленька білка тут гризе горішки,

А вухатий зайчик відпочине трішки

Всі. Не рубай ялинку! Бережи ялинку!

VІІ. Підсумок уроку.

-Чим можна замінити ялинку, щоб було гарно і святково?

  1. Гра «Добавлянка»

Разом складемо вірші, які доповнять ваші відповіді.

Щоб ялинок не рубати, треба штучні … купувати.

Ці красуні разом з нами будуть рік Новий… стрічати.

Можна гілочку зірвати та гарнесенько…прибрати.

І тоді такі ялинки будуть справжні…веселики.

  1. Що дала подорож?

Прочитали – вірш О. Олеся «Ялинка»

Дізналися – що ялинка корисна

Запам ятали – що ялинки вирубувати не можна

VІІІ. Домашнє завдання.

Для всіх: виразно читати вірш в особах.

Для допитливих: підібрати цікаву інформацію про ялинку та її родичів.

Для творчих: розробити композицію до Нового року, якою б хотіли прикрасити свою оселю.

Для балакучих: розповісти вдома про подорож до ялинки.

ІХ. Заключне слово вчителя.

Нам треба бути другом природі, оберігати її, милуватися нею, прикрашати її.

На Землі все треба берегти.

І птаха й звіра, і оту травинку,

Не чванься тим, що цар природи ти,

Бо врешті ти лише її частинка.

Формувальне оцінювання.

Встаньте діти, які отримали сніжиночки,

помахайте ними до побачення ялинці.

Ось і подорожі кінець

А хто з нами був, той молодець!

Сумська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №6

УРОК ЧИТАННЯ

Олександр Олесь «Ялинка»

Вчитель початкових класів

Васюкова Світлана Миколаївна

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.