Матеріал:

Літературна вікторина «Літературними стежками»

doc
20.05.2025
9 0
Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Опис методичного матеріалу:

Літературна вікторина

«Літературними стежками»

МЕТА: збудити прагнення учнів продемонструвати свої знання та вміння із світової літератури; розвивати уміння учнів застосовувати набуті знання в незвичних, нестандартних ситуаціях; виховувати повагу до літератури; вчити дітей грати і перемагати, поважати переможців, правильно сприймати поразку.

Святе мистецтво! В пензлі чи пері

Є сила дати вічність кожній рисі

Хмарини, що пливе в небесній висі,

Веселих промінців химерній грі;-

Вони спиняють порух віт вгорі

І подорожніх, що ідуть у лісі,

І корабель, що при скелястім мисі

Навік в заливі кинув якорі.

Дитя весни, і літа, й падолисту,

Що вірно тчуть ясну твою окрасу,

Мистецтво, ти даруєш благодать.

І стримане, просте, хоч повне змісту,

Ти вмієш вирвать мить із плину часу

І в ній божисту вічність передать.

Хід заняття

І. Слово вчителя

Багато віків тому один античний мудрець зауважив: «Життя коротке, а мистецтво вічне». І з ним не можна не погодитися: людина завжди йде рука об руку з мистецтвом, а кращі його зразки переживають не одне покоління шанувальників.

Література – це мистецтво слова, а слово – найцінніше надбання людства, начало всіх начал. Мистецтво «в пензлі чи в пері» увічнює життя людини й природи, бо спроможне «вирвать мить із плину часу і в ній божисту вічність передать».

Коли людина читає, з нею відбувається те, що не відбувається ніколи. Коли слово піднімається з білої сторінки і досягає свідомості живої людини, воно перестає бути словом – воно стає життям. І люди не зможуть відмовитись від книги, поки вони існують як явище природи. А ми запрошуємо вас із собою у Країну Літератури. Сьогодні ми пограємо в літературну гру «Кращий знавець світової літератури». Ми з вами пригадаємо максимум з вивченого і ви перевірити свій багаж знань.

Команди зайняли свої місця. А судити наших гравців будуть судді – теж учасники нашого зібрання (вчителі світової літератури шкіл району).

Також я хочу нагадати про правила, які будуть діяти під час вікторини.

1. Кожна команда відповідає тільки на свої питання, чекає своєї черги.

2. Якщо команда не може відповісти на питання, то на нього можуть відповісти вболівальники.

3. Не викрикувати, до кінця слухати питання.

4.Якщо готові відповісти, то піднімаєте руку.

5.Допомагайте своїм товаришам у команді.

ІІ. «Знайомство».

Завдання. Капітани команд оголошують назву своєї команди, показують емблему, пояснюючи їх значення, а також коротенько характеризують членів команди. Вища оцінка за цей конкурс – 5 балів.

ІІІ. СТАНЦІЯ „ШАИДКІСНА”

(ЗА КОЖНЕ ВИКОНАНЕ ЗАВДАННЯ – 1 БАЛ)

Заходить Том Сойєр

В.: А хто ти такий?

Х.: Я Том Сойер - герой роману Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”. Я великий бешкетник, але дуже справедливий! Я маю гарних друзів - Гекльбєррі Фінна і Беккі. Неодмінно прочитайте твір і заведіть собі таких друзів як у мене!

В.: Якщо ти такий справедливий, то можливо допоможеш нам провести наш наступний конкурс?

Х.: Залюбки! Давайте завдання!

1) Розташуйте ці довідникові видання в порядку від меншого до більшого за об’ємом інформації:

а) довідник; б) словник;

в) енциклопедія; г) покажчик (рос. указатель).

2) Відтворіть правильний порядок побудови літературного твору:

а) зав’язка; б) кульмінація;

в) розв’язка; г) розвиток дії.

3) Розташуйте ці літературні твори в порядку від більшого до меншого:

а) роман; б) стаття;

в) оповідання; г) повість.

4) Розташуйте цих літературних героїв за зростом від меншого до більшого:

а) Маленький Принц; б) Хлопчик-Мізинчик;

в) Гуллівер; г) Дюймовочка.

(Для цього конкурсу потрібно виготовити прямокутники (кубики) і на кожній грані написати варіанти відповідей до завдань (на одному прямокутнику-кубику по 1 відповіді із кожного завдання). Для участі потрібно 4 учасники, кожен з яких отримує 1 прямокутник. Учасники повинні розшукати на своєму прямокутнику потрібну відповідь на завдання та розташуватись у правильному порядку. Завдання можна придумати інші – на розсуд учителя).

В.: Дякую, Томе! Просимо ведучих оцінити наші команди.

ІV. СТАНЦІЯ „ВІДОМА”

Маленький принц:

Я мешканець планети-астероїда В-612. Сталось так, що я опинився перед льотчиком-землянином, який зазнав аварії в пісках Сахари. З льотчиком ми подружились. Я допомагав льотчику як міг. Я розповідав йому про мою загублену у Всесвіті планету. І ось я потрапив на вашу планету, на Землю. Тут я зустрівся в різними людьми: добрими, мудрими, лихатими, діловими. Я витримав багато випробовувань на Землі; навчився мудрості; отримав звання людини. Але я повернувся на свою планету, до улюбленої Троянди. Тому, що кожен відповідає за свою планету і за тих, кого він приручив.

Слово вчителя:

Цікава зупинка нашої літературної гри – „Відома”. Бути відомим нелегко. Всі про тебе все знають. Чи справді так? Перевіримо? У цьому мені допоможе Маленький Принц. Він буде називати факти з біографій письменників, творчість яких ми вивчали в цьому навчальному році. Якщо впізнаєте з першої спроби – отримаєте 3 бали, з двох – 2 бали, з трьох – 1 бал.

1. “Брати збирали й ретельно записували народні казки своєї батьківщини – Німеччини”.

(Брати Грімм)

2. “Легендарний давньогрецький поет, засновник жанру байки. Від народження був горбатим і дуже потворним. Усе життя провів у рабстві. За легендою, був скинутий зі скелі”.

(Езоп)

3. “Він автор багатьох книжок, які вважаються перлинами російської літератури. Літературна обдарованість виявилася рано. Коли йому було тринадцять, він уже друкував власні вірші. За роки навчання в Царськосільському ліцеї ним було створено близько 130 поезій.”

(Олександр Сергійович Пушкін)

4. “Польський поет, народився на хуторі Заоссі біля міста Новогрудка. Був заарештований за участь у таємних зборах. Після нетривалого ув’язнення його вислали до Росії”.

(Адам Міцкевич)

5. “Він народився в Індії, де й провів перші шість років свого життя. За свої творчі досягнення письменник був відзначений найвищою нагородою – Нобелівською премією”

(Джозеф Редьярд Кіплінг)

6. “Він започаткував серію „Незвичайні подорожі” та передбачив багато наукових винаходів.

(Жуль Верн)

7. “Країна, що знаходиться на півночі Європи, пощастило стати батьківщиною Великого Казкаря. Його дивовижні казки, якими зачитуються діти з усього світу, уславили його батьківщину – Данію.”

(Ганс Крістіан Андерсен)

(Запитання зачитуються почергово кожній команді. Якщо команда не знає відповіді на своє запитання, то інша має змогу на нього відповісти).

ІV. СТАНЦІЯ „ПОШТОВА”

На сцену виходить Пеппі Довгапанчоха.

П.: Книгу про мене написала шведська письменниця Астріл Ліндгрен, яка прожила дуже довге життя і тільки зовсім недавно померла. Ця книга автобіографічна, тобто образом Пеппі письменниця змалювала себе в дитинстві. Я так як Том Сойер теж не дуже слухняна та ще й розсіяна, неуважна. Я завжди не встигаю і часто підвожу друзів, але злого нічого не роблю! Але сьогодні я дуже поспішала і таки встигла на ваше свято і у мене дещо є для вас! Але … Де ж вони могли подітись? Я їх точно сюди поклала! О, нарешті знайшла!

Перед нами листи від літературних героїв, які йшли до нас довго: один – рік, другий – два. Але все одно героїв цих творів, самі твори та їх літературних батьків ви пам’ятаєте і, сподіваюся, любите.

Лист 1 „Я мала чудового друга. Ми жили у великому місті у двох суміжних будинках. Ми любили квіти і вирощували троянди у великих дерев’яних ящиках. Але одного разу холодна істота викрала мого друга. Я довго шукала його, іноді ризикуючи життям, у садку жінки, яка знала чари, або у лісових розбійників. Та все ж таки я перемогла, завдяки своїй любові і, звичайно, допомозі добрих людей. Хто я? Хто мій друг і як звати людину, яка вигадала історію про нас?” (Герда, Кай; Г.К.Андерсен „Снігова королева”)

Лист 2 „Я – напівбог. Греки дуже шанували мене. Народився я в сім’ї смертних людей, але батьком моїм був сам верховний бог – Зевс. Але з волі його дружини я знаходився під владою кволого, хворобливого і злостивого царя. Саме він наказав мені здійснити ті справи, які дали мені свободу і зробили моє ім’я безсмертним. Назвіть мене. А може й мої справи пригадаєте?” (Геракл, його 12 подвигів)

V. СТАНЦІЯ „МУЛЬТИПЛІКАЦІЙНА” (домашнє завдання)

Привіт! Я – Поліанна. Нелегка доля в мене була. Але гра, якої навчив мене татко допомогла здолати всі життєві перешкоди та знайти нових друзів. Моя тітонька Поллі часто загадувала мені багато завдань. А чи впорались ви із вашим домашнім завданням? Давайте перевіримо!

(Домашнім завданням команд було озвучити уривки мультфільму «Попелюшка» Уолта Діснея – «Сестри отримують запрошення на бал» та «Чарівні перетворення феї-хрещеної»).

VІ. СТАНЦІЯ «ДЕТЕКТИВНА»

Шерлок Холмс

Доброго дня, панове! Я прибув до вас із Лондона, із Бейкер-стріт. І хто ще не здогадався – я відомий на весь світ детектив Шерлок Холмс. Мої незвичайні пригоди описав шотландський письменник Артур Конан Дойл. І моя надзвичайна інтуїція говорить мені, що у вас тут якісь інтелектуальні змагання.

Хм… цікаво чи ви впораєтесь із моїми завданнями?

Завдання: розшифрувати зашифрований вислів. (Шифр підбирається довільний – за бажанням учителя. Можна пронумерувати кожну букву. Командам пропонується зашифрований вислів та алфавіт-розшифровка, де літерам відповідає певна цифра).

Людина з хорошою книгою в руках ніколи не є самотньою. (Ф. Петрарка)

VІІ. Слово вчителя

Ось і закінчилась наша літературна гра-подорож. Перед вами виступали герої з різних творів письменників різних країн. Ця подорож виявилась нелегкою для обох команд. Але найкращий результат показала ... команда (нагородження переможців). Сьогодні ви пригадали лише маленьку часточку із всієї скарбниці світової літератури.

Отож, навчайтесь в улюблених героїв бути сміливими, кмітливими, вірними; ніколи не залишайте у біді товаришів; умійте цінувати справжню дружбу. А коли вам буває сумно, перегорніть сторінки творів Андерсена, братів Грімм, Астрід Ліндгрен, Марка Твена та багатьох інших, і саме вони проженуть ваш смуток.

Читайте книги, роздумуйте над прочитаними сторінками збагачуйте свою мову і свій кругозір.

Дякуємо командам за участь і глядачам за увагу!

Варіанти девізів та емблем для команд

„Робінзон”

Хоробрим будь, часу не гай

І близьким друзям допомагай!

“Прометей”

Візьми своє серце,

Запали його сміло,

Віддай його людям,

Щоб вічно горіло!

Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Доступ до плеєра. Вбудувати плеєр:

0.
doc
81,4 Кб
Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Рекомендуємо

Хіт-парад літературних героїв. Літературна вікторина

docx
Хіт-парад літературних героїв. Літературна вікторина

586

Аватар профіля Стецюра Ірина Олександрівна
Українська література
6 клас

33 грн

Літературна вікторина "Впізнай героя"

pptx
Літературна вікторина "Впізнай героя"

66

Аватар профіля Борцова Олена Юріївна
Зарубіжна література
9 клас

116 грн

Презентація з теми "Літературна вікторина"

pdf
Презентація з теми "Літературна вікторина"

638

Аватар профіля Алюкова Вікторія Дмитрівна
Зарубіжна література
6—7 клас

35 грн

Літературна гра-вікторина "Шевченко від А до Я"

rar
Літературна гра-вікторина "Шевченко від А до Я"

1065

Аватар профіля Савельєва Лариса Анатоліївна
Українська література
9—11 клас

30 грн

Літературна вікторина “У казки на гостинах”

zip
Літературна вікторина “У казки на гостинах”

565

Аватар профіля Бурса Мар'яна Михайлівна
Українська література
5 клас

20 грн

Мовно-літературна вікторина ""Поле" для всього класу

pptx
Мовно-літературна вікторина ""Поле" для всього класу

309

Аватар профіля Гетьманенко Катерина Олександрівна
Українська мова
5—11 клас

250 грн
