Тема: Лелеки, лелеки вертають здалека…
Мета: Розширити та поглибити знання дітей про лелеку, його спосіб життя, значення для людини; ознайомити дітей з легендами, повір'ями, переказами про бузьків. Виховувати інтерес , любов та повагу до улюбленого птаха українців – лелеку-оберега, лелеку-символа; привернути увагу учнів до необхідності дбайливого ставлення до всього живого, зокрема птахів; сприяти духовному збагаченню учнів. Познайомити учнів з літературою у шкільній бібліотеці, яка містить науково-популярні та художні розповіді про цього птаха. Розширити читацькі інтереси учнів, розвивати в учнів навички дослідницького характеру.
Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, презентація «Птах, що приносить щастя», науково-популярний фільм «Лелеки», книжкова виставка «Пташок закликаю до рідного краю», записи пісень Н. Май «Лелеченьки» (мінус) та М. Шпак «Лелеки», декорації «Лелеки прилетіли»,«Колесо для гніздечка», костюм лелеки, плакати до теми, малюнки дітей на дану тему, емблеми-нагороди, мішечки з завданням, конверти з рисами характеру, лист- звернення.
Випереджальне завдання: намалювати лелеку, вивчити вірші про лелеку, вивчити пісню (індивідуальне), вивчити легенди про лелеку (індивідуальне), підготувати костюм лелеки (індивідуальне).
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до роботи.
– Діти, сьогодні до нас на урок завітали гості, привітайтеся до них. А в роботі на уроці нам допоможе наш бібліотекар Валентина Миколаївна.
1) Звучить музика ( забігає лелека). Вчитель читає:
«Батьківщина починається з лелечого гнізда, що примостилося на хаті, з річки, луків, пшеничного поля, з яблуневого чи вишневого садка, в якому промайнуло дитинство. Всіх нас об’єднує родина, яку шануємо, пам’ятаємо, любимо…»
2) Повідомлення теми уроку.
Сьогодні, у нас бінарний урок , позакласне читання + бібліотечний урок.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1
Бесіда.
– Діти, який твір ви читали вдома?
– Як у творі їх називають?
2) Робота над запитаннями.
Завдання в мішечках.( додаток 1)
– Поміркуйте, як би ви продовжили розповідь.
– Уявіть, що ви художник. Як би ви намалювали обох хлопчиків?
– Що ви запам’ятали про поведінку лелек?
– Що могло б статися, якби Денис, послухавши Олега, поліз до гнізда та полічив пташенят?
– Чи виправдовуєте ви поведінку Олега? Чому?
3) Різні види читання. ( по абзацах, по реченню, вибіркове читання).
4) Складання «Гроно»(на дошці «скарб», поруч два конверти. Лист - звернення до дітей з проханням визначити гарні та погані риси характеру).
Лист-звернення ( додаток 2)
Пишуть вам друзі Дениско та Олег. Допоможіть нам розібратися, які риси характеру гарні, а які погані.
Риси характеру ( за текстом )(додаток 3)
Гарні: доброта, справедливість, мудрість, взаємодопомога, щиросердність, співчуття, поступливість, чесність, рішучість, мужність, вірність, гордість,енергійність.
Погані: лінь, улесливість, ненависть, неправда, злість.
Вчитель.
Отже, ми разом зуміли допомогти Дениску та Олегу. Та сьогодні на уроці
перед нами стоїть ще одне завдання – більше дізнатися про лелеку.
ІІІ. Основна частина.
1)Учень.
Пісня «Лелеченьки»
2
У блакитнім небі, золотій імлі,
Там несе пташина пісню на крилі.
Треба відлітати в теплії краї,
До весни не знати рідної землі.
Приспів:
Ви ж, лелеченьки, мої білокрилі,
Чом пісні у вас сумні та журливі?
Не співаються пісні на чужині,
Повертайтеся, птахи, на Вкраїну!
Десь далеко сонце, гори і моря,
Та миліша всього батьківська земля,
Повертай, пташино, серце звесели,
Найдзвінкіша пісня на своїй землі.
Приспів. (3)
Повертайтеся, птахи, на Вкраїну…
2) Слово бібліотекаря.
Діти, ви помітили , ми знову проводимо урок не, як зазвичай, у класі, а у бібліотеці. І це не випадково, адже бібліотека – це така собі машина часу і простору, яка допомагає нам подорожувати чи то до казкової країни, коли ми відкриваємо книгу казок, чи до планети пригод і фантастики, коли читаємо пригодницькі твори. А сьогодні бібліотека запрошує вас у мандри до світу природи.
Природа! З дитячих років ми звикли до її чарівної краси. Любимо бувати у лісі, полі. Дивимося на квіти, дерева. Радіємо спілкуванню з природою, милуємося її красою. Людина – це тільки частинка природи. І саме природі ми зобов’язані, своїм існуванням, своєю досконалістю, своєю могутністю. Та на жаль, не завжди ми шануємо чарівну вроду природи.
Учень.
Природа нам – як рідний дім,
Вона усім – як мати,
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба знати.
Не рви, не знищи, не зруйнуй –
3
Це заповідь для тебе,
Красу планети не зіпсуй
Вона одна під небом.
Бібліотекар.
Діти, квітень – особливий місяць. Саме в квітні природа оживає по-справжньому. І тому, саме в квітні, ми відзначаємо дуже важливі дні, як для природи, так і для нас, людей. 1 квітня – це Міжнародний день птахів, 20 квітня в Україні відзначають як День довкілля, а 22 квітня весь світ вшановує як день Землі. Сьогоднішній урок ми присвятили одному з цих свят, а саме, Дню птахів. Зараз ми продовжимо знайомство з особливим героєм, якого у народі називають Птахом Щастя. А ще я розкажу, що і звідки ви можете дізнатися про улюбленця нашого народу, завітавши до бібліотеки. Я пропоную вам переглянути науково-популярний фільм «Лелеки». Будьте уважними, постарайтеся запам’ятати якомога більше відомостей про лелеку.
3) Словникова робота.
Вчитель.
Та на початку ми з’ясуємо, що означає термін «науково-популярний».
Науковий – розглянутий з точки зору науки.
Популярний– викладений для всіх зрозумілим способом; загальнодоступний.
Існують науковці, що займаються вивченням життя птахів. Їх називають «Орнітологи». Відомості про птахів, які вони передали нам зрозумілим способом у цьому фільмі і є науково-популярними.
Середньовіччя – це давні часи.
4) Перегляд науково-популярного фільму «ЛЕЛЕКИ».
5) Обговорення фільму. Технологія «Мікрофон».
Вчитель.
Діти, підніміть руку, кому сподобався фільм? А зараз ми перевіримо що ж
ви запам’ятали, переглянувши його.
Дайте відповідь на такі запитання:
4
– Хто приносить щастя і добробут у наші хати?
– Звідки і коли вони повертаються?
– Де селиться лелека?
– Як лелека обирає собі пару?
– Як лелеки виводять своїх пташенят?
– Чим харчуються лелеки?
– Як називають у народі лелеку?
– Які повір’я, пов’язані з лелекою, згадуються у фільмі?
Вчитель.
– Ви напевно знаєте, що з лелекою пов’язано ще й багато легенд.
6) Розповіді легенд учнями
Учень.
Лелеки і гроно винограду
В часи турецьких завоювань молдавська фортеця Городешти була обложена лютими яничарами. Хоробро билися її захисники з ворогами, але скінчилися в них запаси води й вичерпалися сили, загибель здавалася неминучою. Та несподівано сильний вітер від безлічі крил змусив ворогів притиснутись до землі. До Городештів летіли сотні білих лелек і несли великі грона винограду з рідної землі. Воїни були врятовані від спраги та голоду. З новими силами кинулися вони на ворогів і розбили яничар.
Учень.
Як лелеки дітей врятували
Давно це було, коли на українську землю нападали орди кочівників. Налетять, підпалять хати, виженуть худобу, заберуть у полон жінок і дітей. А малюків кидали напризволяще на згарищах. Це побачили лелеки і стукотом дзьобів почали кликати козаків на допомогу. Але далеко були козаки, не
почули. І тоді птахи, підхопивши на крила потерпілих малюків, піднялися високо-високо над землею. Почули своїх дітей козаки і кинулися наздоганяти ворогів.
А лелеки кружляли над ними, вказуючи дорогу. Наздогнали завойовників
і порубали. З того часу лелекам на Україні завжди раді.
Вчитель.
За давнім повір’ям, якщо комусь пощастило першим побачити весняного
лелеку і тричі присісти, прикривши ноги, той протягом року не хворітиме.
5
– Хто і як може допомогти цим прекрасним птахам?
Учень.
Лелеки вертають здалека
Мугиче співанку дитина,
Малює зелену траву,
Спускайтеся, друзі крилаті,
Спочиньте на батьківській хаті.
Летіть, лелеки, з-за моря
До гнізд повертайтеся рідних,
Ви там натерпілися горя,
Вертайтесь під небо погідне.
Струсіте із крил своїх тугу,
Нехай вона в морі потоне,
Летіте до рідного лугу.
Бібліотекар.
Як в давні часи, ми приготували колесо, уквітчане зеленими гілочками і червоними стрічками. Таке колесо клали на хаті чи дереві, приказуючи: «Лелеко, лелеко, не літай далеко, спустися низько, твоя хата близько». І намагалися ходити навшпиньки, тихо розмовляти і не торохтіти. А на свято Сорок святих клали у гніздо печених пташок, «щоб діти водилися, а народжені були здоровими».
Учень.
Як виросту, збудую хату
На хаті колесо приб'ю
І поселю на нім крилату
Лелечу клекітну сім'ю.
Нехай розводяться, гніздяться,
На всіх деревах і хатах,
Нехай мені щоночі сниться,
Що я літаю, наче птах.
Учень.
Птахи справжня окраса природи,
Що чарують оперенням світ,
Споконвіку трудящі народи
Склали птахам весняний привіт.
6
Учень.
Лелеки, лелеки, вертають здалека,
Цілують цю землю святу.
До рідної хати, земля їм, як мати,
Бо знову у ріднім краю.
Учень.
З-за обрію ключ виринає,
Вітають його сівачі.
Гніздо придорожнє чекає
Чекають луги і гаї.
Учень.
Натішаться знову селяни, —
Старезний боцунь над селом.
Лелечиха цілими днями
Весну зігріває теплом.
Бібліотекар.
В Україні лелек з давніх-давен називали ще і птахами Сонця. Тож якщо біля вас іще не оселилася біло-сонячна сім’я, привабте її. Разом з батьками прибийте ось таке колесо на вершечку розлогого дерева чи хаті. І коли весняне сонечко зігріє повітря, ви обов’язково почуєте біля своїх вікон шурхіт величезних крил і привітний клекіт : « Ми прилетіли, ми принесли вам щастя»
7) Перегляд презентації «Птах, що приносить щастя».
Учень.
Хоч земля по - зимовому
Ще одягнута в сніги,
Та у квітні додому
Повертаються птахи.
Учень.
З-за обрію ключ виринає,
7
Вітають його сівачі.
Гніздо придорожнє чекає,
Чекають луги і гаї.
Учень.
Клекіт, клекіт, клекіт!
То летять лелеки радісним ключем.
Не летіть лелеки від села далеко
Крильця вам впадуть. Ви сідайте тут.
Учень.
Над ланами, над полями
Пролітали гуси клинами,
За гусьми крикливими через гай
Прилетіли лелеченьки в рідний край.
Учень.
Прилетіли журавлі,
Сіли в полі на ріллі,
То пасуться, то курличуть
– Мабуть, це весну вже кличуть.
Учень.
Ходять довгі журавлі,
Щось вишукують в землі,
Щось воркують, щось віщують,
Вже весну, здається, чують.
Учень.
Линуть в небі журавлі,
А курличуть до землі...
Линуть сірими ключами,
Відмикають білі брами.
Учень.
Веселики-журавлі, що несете на крилі?
Чи то радість, чи то сміх?
8
Може снігу повен міх?
– Несемо вам всім тепло,
Щоб усе цвіло й росло,
Щоб вам радісно було!
Учень.
Майстер цей з'явився рано,
На даху помудрував,
І без цегли, і без крана
Дім собі побудував.
Учень.
Ми друзі і вірні, і щирі,
Бо бережемо повсякчас
Пташок, що літають у вирій,
І тих, що зимують у нас.
Учень.
Зустрінуться в рідному краї
З ключем журавлиним вгорі
Синичок й горобчиків зграї,
І сонце всміхнеться мені.
Учень.
Тож бережіть їх, як зіницю ока,
Як рідну матір бережіть.
Якщо в біду потрапила лелека –
Усе робіть, а їй допоможіть.
8) Презентація літератури про лелек. ( додаток 4)
Бібліотекар.
Діти , ви вже багато дізналися про лелеку, переглянувши фільм. Та це
ще не все. Ви повинні знати, що основним джерелом знань, в тому числі і
про лелек, є книга. Саме тому, я хочу презентувати вам один з розділів
книжкової виставки «Буду я природі другом» , який назвала рядком із
народної веснянки «Пташок закликаю до рідного краю».
9
Серед книг, представлених вам, є особлива і вам уже знайома – це Червона книга України. Чи пам’ятаєте, що це за книга? На щастя, в неї не занесений білий лелека, а от чорний лісовий лелека під загрозою зникнення. Про цього птаха ви можете дізнатися більше, завітавши до бібліотеки. Не мало цікавого про лелеку та інших пташок ви дізнаєтеся з енциклопедій «Тваринний світ України» та «Дивосвіт». Різноманітні легенди про птахів пропонує вам Георгій Булашов у книзі «Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях».
Птахи цікавлять не тільки «орнітологів». А ви пам’ятаєте хто це? Про них написали художні твори багато письменників і поетів. Саме вам, маленьким читачам, дарують свої оповідання Віктор Близнець «Бусько і бусиха» у збірці « Буду я природі другом», Віталій Біанкі «Хто чим співає?» у збірочці творів «Дванадцять місяців». Відомий вам письменник Євген Гуцало навіть збірку своїх творів про рідну природу назвав «Лелеченя», Андрій Топачевський у книзі «Літопис білого латаття» пропонує вам оповідання «Бусоли», а Володимир Пархоменко у книзі «Серед рідної природи» оповідь «Сусіди чорногуза». Григорій Коваленко пропонує вам оповідання «Шануйте пташок». Його можна знайти у збірці творів «Рідна школа»
У нашій бібліотеці ви знайдете багато народних казок про кмітливих птахів. Казка «Вовк і бусел», «Лисичка та журавель» та багато інших заховалися у казкових збірочках «Казковими стежинками», «Від казки до казки», «Казкова скринька». У збірці поезії та прози «Українська мозаїка» ви зможете прочитати цікаву оповідь Леоніда Полтави «Де живуть наші птахи?», а Василь Сухомлинський у книжечці «Школа ввічливості» навчить вас правильно поводитися серед природи.
Напевно, у кожного з вас вдома є газета «Вісник Переяславщини». В одному з номерів цієї газети розповідається про жителя нашого району, який урятував замерзлого лелеку, що потрапив у сніговий полон, рано повернувшись із теплих країв. Обов’язково, разом з батьками, прочитайте статтю про цього доброго, дбайливого хлопця і будьте такими ж чуйними до природи , як він.
ІІІ. Підсумок уроку. ( звучить пісня М. Шпак «Лелеки»)
Вчитель.
Лелеки. Вони одвічно линуть до щирих людей і, за народним повір’ям,
приносять щастя і радість. І якщо в серці кожного з нас буде хоча б часточка
10
тієї любові до України, яку мають до рідного краю ці величні птахи, наше
життя, можливо, швидше зміниться на краще.
Учень.
В краю лелек і журавлів
В калини гронах моя хата.
Я сильний духом і багатий
В краю лелек і журавлів.
Учень.
В краю лелек і журавлів
До школи я топчу стежину,
А мама молить в гронах днів
Найкращу долю донці й сину.
Учень.
В краю лелек і журавлів
Я народжу своїх синів,
А може, донечок-леліток,
Щоб рід продовжився у дітях…
Бібліотекар.
Шануйте світ навколо себе, помічайте його красу. І хай у вашому житті якомога частіше лунає лелечий клекіт – символ щастя і любові.
Вчитель.
Я дякую вам за вашу роботу. Ви намалювали гарні малюнки, вивчили віршики, заспівали пісню, відповідали на уроці. За це я нагороджу вас емблемами. Вони будуть вам нагадувати про те, що, від сьогодні і назавжди, ви стали справжніми друзями природи.
На цьому наш урок закінчено. До побачення.
11
Рекомендаційний список
до виставки «Пташок закликаю до рідного краю»
пропонує такі твори та книги:
Андрій Топачевський «Літопис білого латаття»
Оповідання «Бусоли» Ст.41
Євген Гуцало «Лелеченя»
Оповідання «Лелеченя» Ст. 150
Збірка «Дванадцять місяців. Зима, весна, літо, осінь»
Віталій Біанкі. Оповідання «Хто чим співає?» Ст.106
Збірка «Буду я природі другом»
Віктор Близнець. Оповідання «Бусько і бусиха» Ст. 34
Віктор Пархоменко «Серед рідної природи»
Оповідання «Сусіди чорногуза» Ст.40
Збірка «Українська мозаїка»
Леонід Полтава. Оповідання «Де живуть птахи?» Ст. 208
Енциклопедія «Дивосвіт» Твої перші кроки.
Стаття «Птахи та їх гніздечка» Ст. 173
Енциклопедія «Тваринний світ України»
Стаття «Птахи. Лелеки» Ст.100
Георгій Булашов «Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях»
Легенди про пташок. Ст.367
14
Використана література
Читанка . О. Я. Савченко. 3 клас. – Х.: Вид. група «Основа», 2007.
Уроки читання в 3 класі /Упоряд. С.В.Мельничук. – Х.: Вид. група «Основа»,2007. – 240с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип.2(38)).
Лелеченя. Євген Гуцало. Оповідання «Лелеченя» Ст. 150 – К.: Веселка, 1969. – 210 с.
Збірка «За обручем». Гуцало Є. Оповідання: Для серед. шк. віку. – К.: Веселка, 1976. – 86 с.
Загадки природи. В. М. Скляренко – Харків: Фоліо, - 2007. – 318с. - (Дитяча енциклопедія).
Тварини. – Харків: Фоліо, - 2007. – 318с. ( Дитяча енциклопедія ).
Збірка «Українська мозаїка». Леонід Полтава. Оповідання «Де живуть птахи?» ст. 208. - Нью-Йорк, «Сучасність», 1962.
Енциклопедія «Тваринний світ України». Стаття «Птахи. Лелеки» Ст.100 - Харків: Фоліо, - 2006.
«Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях». Георгій Булашов . Легенди про пташок. Ст.367. - К.: Веселка, 1992. - 412 с.
15











