Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Ландшафт як просторово - цілісна система. Різноманітність ландшафтів .

Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
1400 грн
290 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №SE070600
За публікацію цієї методичної розробки Романюк Євгенія Вадимівна отримав(ла) свідоцтво №SE070600
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Ландшафт як просторово - цілісна система. Різноманітність ландшафтів .

Мета уроку :дати визначення ПТК,ландшафт

з'ясувати природні фактори ландшафтоутворення

познайомити із класифікацією ландшафтів

ознайомити із структурою ландшафтів

розглянути види антропогенних ландшафтів

установити причино - наслідкові зв'язки під час вирубування лісів

розвивати зв'язне мовлення

виховувати дбайливе ставлення до природних багатств

Тип уроку : вивчення нового матеріалу

Обладнання : підручник ,зошит , фізична карта України,атлас , ілюстрації із зображенням природи різних районів України

Епіграф до уроку "

«Природа подарувала нам розум для того,

щоб ми все життя розгадували її таємниці».

Леонід Сухоруков

Хід уроку

І.Організаційний момент

Лиш дзвінок на урок продзвенить –

Стане кожен серйозним в ту мить,

Бо роботи  багато у нас,

І активно працює весь клас.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Перелічить заходи,які проводяться в Україні щодо збереження та відтворення тваринного світу

  • Назвіть тварин ,які занесені до Червоної книги України

  • Назвіть представників тваринного світу Поліся

  • Що вам відомо про фауну Азово - Чорноморського узбережжя ?

  • Розкажіть про фауну Кримських гір

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності

Сьогодні ітиметься про найголовніше в географії – природно-територіальні комплекси. Непомітні з першого погляду, але надзвичайно міцні взаємозв’язки існують між природними компонентами: гірськими породами, повітрям (кліматом), водами, ґрунтами, рослинністю й тваринами

На попередніх уроках ми вивчали різні природні компоненти території України. При цьому завжди звертали увагу на взаємозв’язок, що виникає між ними та на відмінний результат різноманітності їх поєднання.

У художній літературі ми дуже часто зустрічаємо описи природи. Прослухайте рядки з твору М. Коцюбинського ”Хо”...Ліс ще дрімає в передранішній тиші...Непорушно стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою. Тихо навкруги, мертво...Лиш де-не-де прокинеться пташка, непевним голосом обізветься зі свого затишку. Ліс ще дрімає...а з синім небом вже щось діється: воно то зблідне, наче від жаху, то спалахне сяйвом, немов від радощів...Так письменник описував ліс.

Саме ці результати і є нашим об’єктом вивчення на сьогоднішньому уроці.

IV. Вивчення нового матеріалу

Діти ,нам з вами потрібно пояснити ,що таке природний комплекс ?

Природний комплекс — система окремих природних об’єктів у їхніх природних взаємозв’язках.

А що ж таке на вашу думку ландшафт?

Ландша́фт — конкретна територія, однорідна за своїм походженням та історією розвитку, неподільна за зональними і азольнальми ознаками, що має єдиний геологічний фундамент , однотипний рельєф, спільний клімат, подібним сполученням гідротермічних умов, грунтів, біоценезів і певною структурою.

Ландшафт є цілісною частиною географічної оболонки Землі, що утворилася в результаті складної й тривалої взаємодії усіх компонентів планети (клімату, гірських порід, рельєфу, води, повітря, біоти тощо) в певних умовах середовища, і як наслідок — набула характерного вигляду в просторі. 

Як же класифікують ландшафти ?

Типові ландшафти за дрібнішими відмінностями фізико-географічних умов поділяються на менші за розмірами.

Класи виділяються за переважною формою рельєфу; підкласи — за висотою; типи і підтипи — за кліматичними компонентами, види та підвиди — за особливостями природних процесів, складом гірських порід.

Клас рівнинних Східноєвропейських ландшафтів:

- мішано-лісовий тип;

- широколисто-лісовий тип;

- лісостеповий тип;

- степовий тип:

  • північно-степовий підтип;

  • середньостеповий підтип;

  • сухостеповий підтип;

- заплавний тип.

Клас гірських Карпатських ландшафтів:

- гірський лучно-лісовий тип:

  • широко листо лісовий підтип;

  • мішано-лісовий підтип;

  • лучний (субальпійський) підтип;

- заплавний тип.

Клас гірських Кримських ландшафтів:

- гірський лучно-лісовий тип:

  • лісостеповий підтип;

  • лучно-лісовий підтип;

  • лучний остепнений (яйлинський) підтип;

  • субсередземноморський прибережно-схиловий підтип;

- заплавний тип.

Яка ж структура ландшафтів ?

Структура ландшафтів

Фація

Найпростіший природний комплекс (дно яру, схил балки чи пагорба, лісова поляна)

Урочище

Пов’язана група фацій (горб, яр, балка)

Місцевість

Сполучення урочищ

ландшафт

Сполучення місцевостей, синонім природно-територіального комплексу будь-якого рангу

Діти ,а як ви думаєте ,які фактори впливають на формування ландшафту ?

Чинники ландшафтотворення:

  • Процеси в зовнішніх оболонках

  • Енергія Сонця

  • Внутрішнє тепло Землі

  • Діяльність людини

Діяльність людини в наш час дуже впливає на формування ландшафтів . Давайте з вами розглянемо антропогенні ландшафти .

Діти ,ми з вами дуже часто чуємо по телебаченню про те, що дуже часто вирубуються ліси і це призводить до знищення ландшафтів. Постає питання який же зв'язок між лісом та ландшафтом і який же може буди наслідок (побудова схеми причино - наслідкових зв'язків)

V. Підсумок уроку

  • Дайте визначення поняття «ландшафт».

  • Назвіть чинники утворення ландшафтів

  • Назвіть класи та типи ландшафтів України.

  • Які вам відомі антропогенні ландшафти ?

  • Які наслідки вирубування лісів для ландшафту ?

  • Назвіть структуру ландшафтів

VI. Домашнє завдання

Опрацювати § ___ підручника

підготувати повідомлення про дослідження П.Тутковського та К.Геренчука.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

  • Додано
    02.03.2018
  • Розділ
    Географія
  • Клас
    8 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    175
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер матеріала
    SE070600
  • Вподобань
    0
Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
2700 грн
390 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №SE070600
За публікацію цієї методичної розробки Романюк Євгенія Вадимівна отримав(ла) свідоцтво №SE070600
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти