Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак», «Коник-стрибунець»

Курс:«Google сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
700 грн
190 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №YW797575
За публікацію цієї методичної розробки Сляднєва Галина Юріївна отримав(ла) свідоцтво №YW797575
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок читання в 3 класі з мультимедійним супроводом на тему:

«Що таке байка, і хто такий байкар? Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак», «Коник-стрибунець» ».

Тема

«Що таке байка, і хто такий байкар? Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак», «Коник-стрибунець».

Мета:

навчальна : ознайомити дітей із новим жанром - байка, з життям і творчістю байкаря Леоніда Глібова; формувати вміння інтонаційно виділяти слова, важливі для розуміння тексту, працювати з додатковим матеріалом, збагатити знання учнів про тварин; вчити аналізувати байки, передавати в інтонації характери дійових персонажів, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви їхньої поведінки.

розвивальна: розвивати способи і види читання байки, творчі, аналітичні здібності, логічне та образне мислення учнів; розвивати вміння знаходити схожість і відмінність за способом життя, зовнішніми і внутрішніми ознаками тварин; збагачувати словниковий запас.

виховна: оцінювати вчинки персонажів, виявляти мотиви їхньої поведінки, викликати в дітей осуд і сміх над тими, хто береться не за свою справу, застерігати учнів від ліні і безтурботності.

Інтерактивні технології : «Мікрофон», робота в парі, робота в малих групах, прийом «Сенкан».

Тип уроку: урок первинного ознайомлення з матеріалом

Обладнання: мультимедійний проектор, виставка малюнків, українська народна казка «Лебідь, Рак і Щука», презентація до уроку, Л.І. Глібова аудіозапис байки «Лебідь, Щука і Рак», аудіо запис – спів солов`я, амінована презентація з музичним супроводом (фізкультхвилинка), папка «Проект «Герої байок Л.І.Глібова».

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вчитель.

Пролунав дзвінок –

Починаємо урок.

Працюватимемо старанно,

Щоб наші гості сказали наприкінці,

Що у нашім третім класі

Діти – просто молодці.

Девіз уроку: (Слайд 2) Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитись, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

Вчитель.

  • Я б дуже хотіла, щоб ви дотримувались цього девізу на протязі всього уроку.

Знайомство з планом уроку (малюнковий план).

Мовна розминка

Дидактична гра

Це треба знати

Випереджальне завдання

Робота з підручником

Виведення закономірностей

  • Що ще пропонуєте зробити на уроці?( Діти : фізкультхвилинка, підсумок уроку)

ІІ. Мовна розминка.

  1. Скоромовка (слайд 3)

На річці Роман спіймав руками рака,

Рак ущипнув Романа за руку.

Прочитайте скоромовку:

  • мовчки;

  • хором повільно;

  • весело;

  • в швидкому темпі;

  • виділіть голосом іменники.

  1. Читання анаграм. Гра «Перекладачі»(слайд 4)

Кар (рак)

Бідьле (лебідь)

Кащу (щука)

Рахаму (мураха)

Никко (коник)

  • До якої частини мови відносяться ці слова?( іменники)

  • Назвіть їх одним словом. (тварини)

З цими тваринами ми і зустрінемось на сьогоднішньому уроці.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Гра «Мікрофон»

  • Діти, твори яких жанрів ми уже читали? (Вірші, казки, оповідання, п'єси, загадки, статті і т.д.)

Шифрограма-колограма(слайд 5)

  • Сьогодні ми ознайомимося з новим жанром. А яким, ви скажете, коли розшифруєте шифрограму -колограму.

Ключ: читати за рухом годинникової стрілки через букву, починаючи з виділеної. (Байка)

IIІ . Підготовка до сприймання нового матеріалу.

  1. Інформація про байку.

«Байка» походить від грецького слова «айнос» - оповідання, що потребує відповідного тлумачення. Дійовими особами байок найчастіше є тварини, але іноді людські істоти, чи неживі предмети. Байка служить зразком життєвої мудрості,

  • Прочитайте на с. 129 підручника тлумачення слова байка.

- Яка головна особливість байки? Хто створює байки?

2. Розповідь про Л Глібова.(слайд 6)

Вчитель. А сьогодні ми ознайомимося з творчістю видатного українського байкаря Л.І.Глібова.

  • Леонід Іванович Глібов народився на Полтавщині. У дитинстві

Льолик , як усі його звали, був веселим і жвавим, йому подобалося усе красиве, але найбільш він любив доглядати за квітами, тому його прозвали «королем квітів». Знайомі і родичі, вітаючись з ним, казали : «Здоров був, Льолику, квітчастий королику». Хлопчик дуже любив слухати казки баби Одарки. А ще Леонід любив слухати народні пісні, зачаровувався народними звичаями і обрядами.

Коли настав час здобувати освіту в гімназії, тринадцятирічний хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші «Сон».

Залишив Л. Глібов великий доробок: байки, віршовані загадки і казки, акровірші, жарти. (слайд7) Вчитель знайомить учнів з виставкою книг автора.

Вправа «Чарівний кубик» ( На його гранях портрет Л. Глібова, слова : загадка, вірш, пісенька, акровірш, байка)

- Які твори цього автора вивчали в 2 класі ?

- Які асоціації у вас викликають ці слова?( Учні : загадка - «Бачити не бачить»; пісня –« Зимня пісенька» ; вірш – «Котилася тарілочка» ; акровірш – « Хто доня?»; байка - …)

Ці твори принесли йому славу, його шанують, люблять і знають не тільки в Україні, а й в усьому світі.У творчому доробку Леоніда Івановича Глібова 107 влучних байок. Недарма І.Я.Франко назвав його «найкращим українським байкописом».

-А який вислів про байку написав Л. Глібов , ви прочитаєте, коли роз`єднаєте слова: (слайд 8)

Здаєтьсябайкапростобреше,

Асправдіяснуправдучеше.

Нікоговсвітінемине,

Читайтезгадуйтемене.

  • Про що просить нас видатний український байкар?

  1. Читання статті в підручнику (с. 130)

  • Отже, коли ознайомитесь з творами Л.Глібова, поміркуєте, чому його байки знають багато поколінь українських дітей.

ІY.Випереджальне завдання(Слайд 9)

Наші учні були об’єднані у дві групи і працювали надпроектом «Герої байок Л. Глібова . Їм було дано завдання зібрати матеріал про окремих тварин.

  • Учні першої групи, « Знайки»- розкажіть над чим ви працювали і про що дізнались.(Розповіді учнів в коронах «щуки», « лебедя», «рака» і показ слайдів)

1 учень -

Щука – хижа риба, велика за розміром і масою. Тіло щуки має витягнуту форму, голова загострена, зуби гострі. Забарвлення щуки – сіро-зелене в цятку. Харчується в основному рибою, але може полювати і на водоплавних птахів та їх пташенят. Живе у глибоких річках, озерах по кілька десятків років.)-(слайд 10)

2 учень –

Лебідь за свою силу, красу і величаву поставу давно й справедливо названий царем водяних, або водоплавних птахів. Білий, як сніг, з блискучими прозорими невеликими очима, з довгою, гнучкою й красивою шиєю, він невимовно прекрасний, коли спокійно пливе поміж зеленими очеретами по воді. Лебеді літають зі швидкістю 60-80 км за годину. Вони шиплять, сурмлять, а коли доглядають за пташенятами, гавкають по-собачому. Лебеді – перелітні птахи. На зиму вони відлітають на південь.(слайд 11)

3 учень -

Раки – досить охайні істоти, тому вони не водяться в брудних водоймищах. Голова в рака вузька, на якій дуже добре виділяються його опуклі очки-намистинки. Рот в рака має дуже сильні щелепи, якими він міцно захоплює корм. Пересувається рак за допомогою чотирьох пар нижніх кінцівок, дуже незвично – «задом наперед». Тулуб захищений міцним панциром і закінчується віялоподібним хвостом. Раки віддають перевагу самоті. Живуть у річковому грунті. (слайд 12)

  • Чи є щось спільне в усіх цих тварин? ( Ні, усі вони різні за способом життя, зовнішніми і внутрішніми ознаками)

Y. Опрацювання байки «Лебідь, Рак і Щука».

- Чи знайомі вам ці персонажі ? ( з української народної казки «Лебідь, Рак і Щука»)

1.Слухання української народної казки «Лебідь, Рак і Щука

Вчитель.

  • Давайте спочатку ви послухаєте і подивитесь українську народну казку «Лебідь, Рак і Щука»і назвете головних героїв цієї казки.

Інсценізація казки учнями.

  • Хто є героями цієї казки?

  • Куди вони зібрались?

  • І що з того вийшло?

2.Робота над змістом ілюстрації до байки.(слайд 13)

Вчитель.

  • А тепер роздивіться цю ілюстрацію і скажіть, кого і як зобразив тут художник.

  • Почнемо з Лебедя.( Гарний, білосніжний птах ,який розпростер свої чудові крила і хоче злетіти вгору, але упряж стримує його, не дає злетіти).

  • Яким намальовано Рака? (Величезний ,зелений, вирячивши очі, повзе назад)

  • Як зображено Щуку?( Велика, темно-зелена ,поспішає у воду, але її стримує упряж.

3.Слухання аудіо запис у байки Л. Глібова «Лебідь, Рак і Щука».(Слайд 13)

(Мишкою натиснути на малюнок – звучить аудіозапис байки Л. Глібова «Лебідь, Щука і Рак»)

- А тепер послухайте байку Л.Глібова, де діють ці самі персонажі і порівняйте зі змістом казки. (Байка і казка дуже подібні за змістом).

-Скажіть, що вам нагадує цей твір? (Віршовану казку)

4.Напівголосне читання байки учнями( Гра «Бджілка»).

  • Вчитель.

  • А зараз вид читання - «Бджілка». Прочитайте текст самостійно і підкресліть незрозумілі слова .

5.Словникова робота.(Слайд 14)

Безладдя – непорядок.

Катма немає

Хура — віз.

Морока – клопіт

6.Аналіз байки з елементами вибіркового читання

Вчитель. – А тепер ми прочитаємо вибірково.

- Прочитайте, що вирішили зробити тварини. Чому їм не вдалося зрушити хуру? Можливо, багаж був великим? (Ні, багаж був не дуже великий. А в тексті про це сказано, що "невелика, бачся, штука... ".) То в чому ж тоді справа? Прочитайте про це.

-Якими словами передано дії кожного персонажа? (Лебідь рветься, Рак упирається , а Щука тягне.)

-Чи могли діяти персонажі в одному напрямку? (Ні.) Чому?

- Що ж тоді хотів підкреслити автор такою домовленістю? (Тварини домовились "приставити хуру ", але діяти спільно не зуміли.)

- Як ви гадаєте, чи випадкові герої байки — птах, риба і рак? (Ні, автор підібрав таких персонажів, що не могли порозумітися, бо були дуже різні.)

- Який висновок робить автор? Прочитайте рядки про це.

- У чому ж причина того, що віз і досі там? (Нерозуміння один одного ,відсутність погодженості дій.) Як про це пише сам байкар? Прочитайте.

- Яке ставлення автора до такого підходу до справи? (Він висміює цей підхід, засуджує.) Прочитайте. ("І діло, як на гріх, не діло тільки сміх".)

- На що схожі ці слова? (На прислів'я.) Чого вони нас вчать?(Слайд 15)

- Запам'ятайте цей вислів, користуйтесь ним при нагоді в своєму житті. Він допоможе вам влучно оцінити зміст роботи та її результати, коли немає погодженості між діями виконавців. Остерігайтесь бути учасниками таких дій.

8. Фізкультхвилинка «Бджілка» амінована презентація з музичним супроводом ( Слайд 16)

(Мишкою спочатку натиснути на слово фікультхвилинка – звучить пісня, а потім – на малюнок бджілки – відкривається амінована презентація)

- Ви читали, граючись у бджілки, а зараз ми потанцюємо разом з бджілками.

9. Робота над виразністю читання. Партитурне читання.( Слайд 17,18,19,20)

Вчитель.

Зараз ми повчимося виразно читати байку. Ви вже знаєте, що важливі слова – виділені червоним кольором, паузи позначаються : логічна – однією вертикальною лінією, а граматична – двома, стрілки показують зниження чи підвищення голосу.

10. Робота в парах. (Слайд 21)

- А зараз попрацюйте в парах. Визначте зачин, основну частину і кінцівку байки.(Одна із пар зачитує зачин і кінцівку).

Висновок:

Вчитель.- Усьому світові відомий сюжет цієї байки, яка висміює «дурне безладдя» і стверджує, що тільки в єдності можна досягти успіхів у задуманій справі. Отже, автор висміює людей-егоїстів. (На дошці памятка – головна думка « Треба діяти обдумано, погоджувати свої дії»

У. Опрацювання байки «Коник стрибунець»

1.Підготовка до сприймання байки.

Випереджальне завдання

Вчитель

  • Герої наступної байки, на відміну від попередньої, мають спільну ознаку– вони комахи. Все, що знають про цих комах нам розкажуть учні другої групи.(розповіді учнів в коронках другої групи « Комашки», показ слайдів)

1 учень -

Про коника-стрибунця говорять, що він «розмовляє» крилами, слухає передніми ногами і легко «віддає» ворогові задню лапу, якщо це може врятувати йому життя. За зовнішнім виглядом коники схожі на листки, тому помітити їх у траві не зовсім просто. Коники – одні з найкращих стрибунів на далекі відстані. Ці комахи найбільш активні наприкінці дня та вночі.(Слайд 22)

2 учень

Мурашок на нашій планеті налічується понад 12 тис. видів. Зазвичай вони живуть великими колоніями. Вже через декілька днів після виходу мурахи з кокону перед робочою мурахою виникає можливість вибору професії. Одні мурахи стають няньками, а інші беруть участь у будівництві мурашника, треті чистять мурашник та інше. Значна частина мурах може майже все життя залишатися при виконанні одних і тих обов’язків.(Слайд 23)

  • Кого із цих комах ви можете назвати працьовитими?

  1. Слухання байки. Перевірка первинного сприймання.

  • Мураха і Коник-стрибунець є дійовими особами наступної байки Леоніда Глібова. Прочитайте її назву.(Слайд 24)

  1. Читання байки (напамять) вчителем.

  • З яким проханням звернувся Коник до Мурав`я?

  • Хто був працьовитим, а хто безтурботним?

  1. Словникова робота.(Слайд 25)

Непереливки –дуже погано

Проворний –спритний

Досхочу –вдосталь

Небораче – невдахо

Небоже –бідолахо

  1. Читання байки учнями. (Вид читання –«Дощик»)

  • Простежте, як і чому змінювалась поведінка Коника.

  1. Гімнастика для очей(слайд 26)-Релаксація з музичним супроводом.(1 хв.)

Вчитель.

  • А зараз, діти, ми здійснемоуявну подорож на галявину.(Мишкою натиснути на малюнок зайця – звучить аудіозапис - спів солов`я).

Відкиньте голівки на спинку стільця. Закрийте очі. Розслабте м`язи. Уявіть собі літній сонячний день. Ми прийшли на галявину. Чути спів солов`я. Свіже чисте повітря. Блакитне небо. У траві побачили коника-стрибунця, який налякався, і скаче з травинки на травинку, віддаляючись від нас. Простежте за ним очима. А на землі появилася маленька мурашка, яка несе на собі велику соломинку. Тепер простежте очима за рухом мурашки. В небо піднявся соловейко високо-високо і загубився в небесній блакиті. Повільно розплющіть очі. Сядьте рівно.

  1. Вибіркове читання

  • Яким був Коник? Прочитайте його опис.

  • Яким було його життя влітку? Прочитайте

- Як змінилася його поведінка?

  • Прочитайте, про що просив Коник Мурав`я?

  • Що відповів йому Муравей?

  • Як можна охарактеризувати Коника ( байдужий, безтурботний, лінивий).

  • Хто вам сподобався, а чию поведінку ви засуджуєте?

  • Знайдіть слова, в яких передано головну думку байки.

  1. Читання байки в особах.(Робота в малих групах)

(Діти діляться по троє і читають байку в групах)

  • Зверніть увагу на темп читання і тон голосу. Підготуйтесь до виразного читання байки.

  • Які недоліки людей засуджуються у цій байці? ( лінь, безтурботність).

  • Як називають людину, яка постійно працює, передбачає все наперед? ( працьовитою ,далекоглядною, передбачливою).

  • Від яких вад застерігає нас автор? (Від безтурботності,, легковажності, необдуманих вчинків).

9. Гра "Жива картинка". (3 учнів читають в особах, аодин реагує на почуте жестами, мімікою, імітацією рухів).

10. Робота у великих групах. «Добери слова, які характеризують героїв»; групи: хлопчики - « Коник», дівчатка – « Муравей» ( лінивий, працелюбний, легковажний, розумний, безтурботний, передбачливий, байдужий, далекоглядний)

11 .Гра « З′єднай пари» (Слайд 27)

Завдання: з′єднати назву байки і приказку, яка визначає головну думку твору.

«Лебідь, Щука і Рак» Зима спитає, де літо було.

«Коник – стрибунець» Берись дружно, не буде сутужно.

12. Головна думка байки ? – ( памятка – « Не допускати легковажності, безтурботності, лінощів»

YІ. Оцінювання

YІІ. Підсумок уроку. Прийом Сенкан.(Слайд 28)

  • Як ви думаєте, то чому байки Л. Глібова знають багато поколінь українських дітей?( ці байки цікаві, повчальні, змістовні)

  • Які ваші враження від уроку?

  • Що, на вашу думку вдалося найкраще?

  • Завдяки чому вдалося виконати всі завдання?

  • Підсумок нашого уроку ми проведемо використовуючи прийом Сенкан

  • Назвіть іменник, який називає тему уроку Байка

  • Означення цього іменника (два прикметники) Цікава, повчальна

  • Дія іменника (три дієслова) Схвалює, засуджує, виховує

  • Речення із чотирьох слів,що передає ставлення

до цієї теми Байка – твір повчального

характеру

  • Висновок у формі іменника (синонім – асоціація

з першим словом) Віршована казка

YІІІ.Домашнє завдання (Слайд 29)

  1. Вивчити байку Л.Глібова напам’ять за вибором.

  2. Учням групи « Всезнайки» написати листа одному з героїв байки Л.Глібова із порадою, яка б допомогла йому.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Мета: навчальна : ознайомити дітей із байкою, з життям і творчістю Леоніда Глібова; формувати вміння працювати з додатковим матеріалом, вчити аналізувати, виявляти мотиви поведінки персонажів. розвивальна: розвивати способи і види читання байки, творчі, аналітичні здібності, логічне та образне мислення учнів; збагачувати словниковий запас. виховна: оцінювати вчинки персонажів, застерігати учнів від ліні і безтурботності.
  • Додано
    28.02.2018
  • Розділ
    Читання
  • Клас
    3 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    272
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    2
  • Номер матеріала
    YW797575
  • Вподобань
    0
Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
1400 грн
290 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №YW797575
За публікацію цієї методичної розробки Сляднєва Галина Юріївна отримав(ла) свідоцтво №YW797575
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти