«КОЗАЦЬКОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ»виховна година

Опис документу:
Поглибити знання учнів про історичну і культурну спадщину України; формувати повагу до традицій і звичаїв українського народу; виховувати почуття патріотизму; сприяти розвитку пізнавального інтересу; культивувати кращі риси української ментальності; розвивати творче мислення.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

«КОЗАЦЬКОМУ РОДУ
НЕМА ПЕРЕВОДУ»

Мета: поглибити знання учнів про історичну і культурну спадщину України; формувати повагу до традицій і звичаїв українського народу; виховувати почуття патріотизму; сприяти розвитку пізнавального інтересу; культивувати кращі риси української ментальності; розвивати творче мислення, пізнавальний інтерес, самоосвітню, інформаційну і життєву компетенції; виховувати прагнення до отримання нових знань; позитивні мотиви до навчальної діяльності, створювати умови для самореалізації.

Учасники: учні 7класів, які заздалегідь діляться на 4 команди козаків.

Організаційний момент:

1 Ведучій: Ідея запорізького козацтва постійно живе в українській душі.

2 Ведучій: Цілий день читав би

І цілісіньку ніч 

Про козацьку славу —

Запорізьку Січ. 

   

1 Ведучій: За дніпровськими порогами,

За південними дорогами,

За степами за широкими,

Наші прадіди жили,

Мали Січ козацьку сильную,

Цінували волю вільную,

Україну свою рідну

Як зіницю берегли.

2 Ведучій: Запорізькій козак і воїн, 

Запорізький козак і лицар. 

Ці поняття ніколи не розділялись одне від другого.

Козаки казали: „У нас вище всього честь і слава, воєнная справа, щоб себе не зганьбити і ворогів перемогти!” 


1 Ведучій: Ми розпочинаємо козацьку спортивну гру, в якій нащадки козаків повинні показати свої знання, винахідливість, таланти та волю до перемоги. А ми з вами подивимось, достойні вони наших предків запорізьких козаків, чи ні?

Назви команд.

 1-й бій «Запорізька Січ» (Учасники обох куренів стають у шеренги, перший учасник за сигналом одягає на ноги мішок і біжить потрібну дистанцію, повертається, і це саме роблять всі учасники)

Продовжити прислів’я або приказку про козаків

  1. Козача потилиця панам-ляхам… (не хилиться). 

  2. То не козак, що не думає… (отаманом бути). 

  3. Козацькому роду… (нема переводу). 

  4. Терпи, козаче, (отаманом будеш). 

  5. То не козак, що (боїться собак). 

  6. Береженого Бог береже, а… (козака – шабля)

  7. Вольному – Воля, скаженому – круча,… (спасенному – рай). 

  8. Козак без коня, що воїн … (без пістоля).

  9. Козак дружбу знає: в біді коня… (не покидає). 

  10. Наш Луг – Батько, а Січ – Мати – от де …( треба помирати)

2-й бій «Інформаційний» Козаки постійно розвивали свої природні задатки за допомогою таких дій як стрибки, біг, їзда на конях. Наступний наш конкурс допоможе розібратися, хто із команд найбільш координований і спритний.
Зараз кожна комада шикується в колону по одному. Двоє козаків обертають довгу скакалку, інші по черзі забігають під скакалку і стрибають. Скільки учасників стрибатиме одночасно, стільки й балів одержить команда.

Колективна відповідь на запитання.

  1. Яку назву мала козацька держава, створена за дніпровськими порогами? (Запорізька січ)

  2. Який із найдревніших знаків є малим гербом України? (Тризуб)

  3. Автор слів гімну України. (П. Чубинський)

  4. Яка назва гімну України. (Ще не вмерла Україна)

  5. Як називалась перша слов’янська держава? (Київська Русь)

  6. Як називається основний закон України? (Конституція)

  7. Як звали сестру Кия, Щека, Хорива? (Либідь)

  8. Які кольори державного прапора України? (Синій, жовтий)

  9. Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці. (Гімн)

  10. Що означає слово «козак»? (Вільна, незалежна людина)

3- бій «Національний» Учні поділяються парами, беруться за руки, відвівши їх у сторони. Між лобами треба покласти повітряну кульку. Пари рухаються приставним кроком до протилежного кінця залу, а потім назад до своєї команди. Естафету передають, поклавши кульку між лобами наступної пари. Виграє команда, яка першою закінчить рух.

Потрібно дати правильну відповідь на поставлені питання:

  1. Національний символ України. Його дарують, ним обмінюються у Великоднє свято. (Писанка)

  2. Дерево, яке оспівано у народних піснях, у віршах. Воно освячується в церкві перед Пасхою, як засіб від злих сил. (Верба)

  3. Кущ, оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди. (Калина)

  4. Поширене в Україні дерево, з яким в українських народних піснях і переказах порівнюють струнких дівчат. (Тополя)

  5. Чим прикрашають голову українські дівчата. (Вінок)

  6. Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя, на долю, відряджаючи у далеку дорогу. (Рушник)

4- бій «Секретний».

Кошовий загону передає закодоване слово (промовляти не можна, тільки показувати)

Шаровари, пояс , шапка.

Стріла , булава , люлька.

5-бій „Влучні вояки”

Учасники куренів стають у дві шеренги. На відстані 6 м. від них намальоване коло. За сигналом перший учасник бере м’яч, біжить із ним у коло, Звідти кидає м’яча наступному учаснику, доки т той й не впіймає. Потім перший учасник біжить і стає в кінці шеренги, А тим часом наступний учасник робить те саме. Переможе курінь, перший учасник якого першим стане знову в колі із м’ячем.

6-бій «Сусанін»

На стіл кладуть надуту повітряну кулю. Учаснику конкурсу зав'язують очі. Потім відводять на 5 кроків убік, обертають на місці 15 разів і пропонують, зробивши лише 5 кроків, повернутися до столу і здути кульку зі столу. Руки при цьому потрібно тримати на поясі. Перемагає той, хто впорався із завданням і вибрав правильний напрямок.

7- бій „Гей ви, коні воронії ”

(Перший учасник „кінь” стає на руки, другий вершник, тримає його за ноги – біжать дистанцію. На зворотному шляху міняються місцями. Хто швидше промчить на „конях” той переможець).

Отаман(Голова журі): (Оголошує переможців гри) Браття козаки, бажаю життя щасливого! Будьте не лише мужніми, а й благородними. Наша Україна - одна мати для всіх. Від нашої згоди залежить мир і спокій у нашій хаті.!

. (Нагородження грамотами переможців) Булаву отримують …..

1 Ведучій: Хай про козацький родовід

Лунає слава на весь світ,

2 Ведучій:(до козаків): Присягайте, що Вкраїну

Будите любити,

Що внесете в неї силу,

Щоб розвеселити.

Щоб козацькому роду

Не було переводу,

Присягайте на вірність

Вітчизні й народу.

Команди козаків разом відповідають:

Присягаємо на вірність

Вітчизні й народу. 
Отаман: А зараз запрошуємо всіх козаків після відважних і славних боїв відвідати смачних українських вареників!

Завдання для вболівальників.

Вірите чи не вірите.

Кожному гравцю команди ведучий задає 1 твердження, на яке той має відповісти «Вірю», або «Не вірю» (1 бал). Інші гравці команди не можуть допомагати.

  • слово «січ» означає укріплення з дерева, хмизу і глини (+)

  • осавул відав артилерією, займався компетенцією війська (-, обозний)

  • за відсутності гетьмана його обов’язки виконував воєнний суддя (+)

  • для того, щоб понизити температуру тіла при гарячці, козаки вживали горілку з порохом (+)

  • слово «клейноди» прийшло в укр. мову з польської і означає «коштовності» (-, з нім.)

  • Д.Вишневецький 1569р. потрапив у полон в Молдавії, звідки був переданий туркам (+)

  • Д.Вишневецький походив із великокнязівського роду Гедиміновичів (+)

  • Нова січ була розташована на р. Кам’янка (-, Підпільна)

  • Ознака влади кошового отамана – булава – була довжиною 50-70 см (+)

  • Слово «гетьман» має тюркське походження (-, з нім.)

  • Перша письмова згадка про укр. козаків зустрічається у книзі Мартина Бєльського «Хроніка Польщі» (+)

  • Осавул очолював канцелярію, вів документацію, листування(-, писар)

Дай відповіді на питання, обравши один із запропонованих варіантів.

1. Що означає слово «козак»?

А. Переселенець. Б. Бідняк. В. Вершник, вільна людина.

2. «Носом чує татарюгу, зна по птицях, по звіру…» — перекази та легенди наділяли козаків магічною силою. Чи відомо Тобі, як називали козаків, які зналися на травах та вміли ворожити?

А. Драгоман. Б. Характерник. В. Шаман.

3. Де відбулася перша битва в ході визвольної війни?

А. Під Крутами. Б. Під Жовтими Водами. В. Під Берестечком.

4. Назви найвідоміший козацький танок.

А. Гопак. Б. Краков’як. В. Хоровод.

5. Кому заборонявся вхід на територію Запорозької Січі?

А. Заміжнім жінкам. Б. Молодим незаміжнім дівчатам. В. Усім жінкам.

6. Першу козацьку фортецю збудували на острові…

А. Зміїному. Б. Мала Хортиця. В. Велика Хортиця.

7. Останній гетьман Запорозької Січі.

А. Пилип Орлик. Б. Павло Полуботок. В. Кирило Розумовський.

8. Хто був автором першої української Конституції?

А. Богдан Хмельницький. Б. Пилип Орлик. В. Григорій Сагайдачний.

9. Як називали козаків, які перебували на державній службі?

А. Найманці. Б. Реєстрові козаки. В. Характерники.

10. Назви ім’я відомого козака, який брав участь у більш ніж п’ятдесяти битвах.

А. Іван Сірко. Б. Іван Богун. В. Дмитро Вишневецький.

Відповіді 1. В. Вершник, вільна людина. 2. Б. Характерник.

3. Б. Під Жовтими Водами. 4. А. Гопак.

5. В. Усім жінкам.

6. Б. Мала Хортиця.

7. В. Кирило Розумовський.

8. Б. Пилип Орлик.

9. Б. Реєстрові.

10. А. Іван Сірко.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Географічні задачі»
Довгань Андрій Іванович
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.