Розгадай ребуси.
100 |
8.Гра «Зміни слова за зразком» -зміна дієслів за особами (1,2 особа однини, теперішній час; утворення вищого ступеня порівняння прикметників.
Я пишу- ти пишеш великий - більший
Я несу- малий -
Я пасу- старий-
Я сплю- красивий-
Я спішу- рідний -
9.Дайте відповідь на питання.
Хто веде поїзд?(машиніст)
Що світить вдень ?(сонце?)
Як називається людина, яка пасе стадо корів?(пастух)
Що покриває тіло кішки і собаки ?(шерсть)
Визначити місце звуків С І Ш в словах відповідях.
10.Схематичний диктант( записувати тільки опозиційні звуки).
Менше слів, а справ більше ( Ш С, - С – Ш)
Слово – не стріла, а ранить глибше. С С Ш
Не хвали сам себе нехай тебе інші похвалять. С С Ш
Корекційне заняття «Пальчикові ігри – наші вірні друзі. Пригоди Колобка».
Мета : Розвивати дрібну і загальну моторику;
Розвивати розуміння зверненої мови;
Розвивати артикуляційний праксис;
Закріпити артикуляцію і вимову голосних
«А»,»О»,»У»,»І», « Е», «И».
Виховувати темпо - ритмічну структуру мовлення.
Виховувати культуру спілкування.
Тип уроку : урок закріплення й узагальнення знань.
Обладнання : малюнки Колобка, Зайчика; кетяги калини й тарілочки, картин лісу, осені , таблиця голосних звуків, малюнок «Моя сім’я», мелодія пісні « Дощ», « Вітерець-пустунець».
Хід заняття
І.Підготовча частина
1.1.Нервово-психологічний настрій.
У нас сьогодні свято,
Гостей зібралося багато.
Тепер на мене подивіться,
І веселенько посміхніться.
Усміхніться всім навколо :
Небу,сонцю, квітам,людям
І тоді обов’язково
День тобі веселим буде .(Вправа «Посмішка»).
ІІ.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку.-Настрій у вас гарний, починаємо урок. Він у нас цікавий. Тема у нас така :
«Пальчикові ігри-наші вірні помічники».(На дошці).
Ми будемо на уроці тренувати наші пальчики , щоб вони були вправними, умілими, працьовитими.
Вправа «Добрий день»
Добрий день, добрий день,
Пальчики сказали-
Ми сьогодні всіх дітей
Зранку привітали.
ІІ.Основна частина
Розвиток і закріплення знань, умінь та навичок
1.Актуалізація.
Вступна бесіда :
Учитель:
-Діти, у нас із вами є помічники. А хто ж ці помічники ? Хто скаже ? Це наші ручки. Їх ще називають слухняними. Адже всі вони вміють робити. Показали свої ручки.
Вправа «Дружні пальчики»
Вихідна позиція. Пальці однієї руки випрямити, притиснути один до одного та утримувати напружені пальці до рахунку 10. Виконувати спочатку кожною рукою по черзі, а потім обома руками одночасно. Після вправи – стряхнути кисті рук.
Пальчики живуть в сім’ї, це помічники мої
Учитель: Ось які наші пальчики дружні працелюбні. Вони все вміють робити та живуть як одна сім’я.
Вправа «Моя сім’я»
Цей пальчик-мій дідусь,
Цей пальчик- моя бабуся,
Цей пальчик – мій татусь,
А оцей – моя матуся,
Ну. А цей маленький –я,
Ось уся моя сім’я.
(Почергове згинання пальчиків, починаючи з великого).
Дидактична вправа «Робимо разом»
Де ж наші ручки ? – ховають руки за спину
Ось наші ручки - показують ручки.
Де наші ніжки ? ховають ніжки
Ось наші ніжки – показують ніжки
Де ж наші дітки ?
Ось наші дітки – хлопають в долоні.
Бесіда :
Учитель:-Яка зараз пора року ?
Осінь.Молодці.
Давайте пригадаємо як називаються осінні місяці.
Подивіться ось на цей малюночок. Настала золота осінь. Листя на деревах різнокольорове, жовте, червоне, оранжеве. Небо ще синє-синє, а на небі світить золоте сонечко. Травичка пожовтіла. Птахи відлетіли у теплі краї, а звірі готуються до зимової сплячки. Їжачок несе яблучка, листочки в нірку. А на деревах достигає урожай червонобоких яблук.
Подивіться будь-ласка на цей малюночок. Прийшла пізня осінь з холодними вітрами, сильними дощами. Вітер безжально зриває листя з дерев, ламаючи гілля. Стає холодно і люди одягли свої теплі курточки, черевики, шапки. А звірі поховалися в нірки, бо скоро зима.
А яку чистомовку про осінь ми знаємо ?
Повторення чистомовки
Лі – лі – лі – відлетіли журавлі,
Ли – ли – ли – дні осіннії прийшли,
Ло – ло – ло – вже все снігом замело,
Ни – ни – ни – будемо чекати ми весни.
2.Мімічні та артикуляційні вправи.
Учитель :
Сонечко світить яскраво, всі ми йому дуже раді і посміхаємося ось так. (Вправа «Посмішка»);
Дощик крапає дрібненький, засмутились діти, раптом сонечко з’явилось, стали всі радіти.(покати контрастні емоції : сум, радість).
Вітер : Очі я примружу,- дує вітер дужий(примружити очі.)
Сова : Тихо в лісі, звірі сплять, в хатках за дверима, тільки совонька не спить блимає очима: заплющити та розкрити очі, потім заплющити їх по черзі.
Хом’як : Хома щоки надуває, свою їжу там ховає – надути щоки.
В такий от сонячний день на підвіконні лежав Колобок. Ось так.(Вправа «Лопатка».
Був Колобок товстенький.Ось такий (надути щоки). Він ліниво грівся на сонечку. Ось так (Вправа «Лопатка»). Набридло йому лежати і він зіскочив на підлогу свого будиночка – рота(різко прибрати язик всередину і закрити рота).
Невесело зітхнув Колобок. Ось так. (Діти вдихають повільно через ніс і, видихаючи вимовляють «Ох»!).
Замислився він і вирішив піти у гості. Коли котився через ліс зустрів його вітерець-пустунець, який співав свою пісеньку :
Дихальна гімнастика :
Жив собі вітерець, вітерець-пустунець, все він бачив, все він знав бо по світу він літав (діти дують на долоньки).
Учитель : І докотився Колобок до нас на урок. Давайте привітаємося з ним.
Діти, який Колобок ? (Кругленький, товстенький, м’якенький). Давайте його розважимо і розкажемо віршик про голосні звуки.
О-о –о –яєчко одно, А-а-а –яблучка два
И-и-и – хлопчики три, І-і-і – чотири олівці,
У-у-у – п’ять кізочок веду, Е-е-е – шоста за ними йде.
3.Вправи на розвиток дрібної моторики
Учитель : А давайте ,діти, покажемо Колобкові наші пальчикові ігри.
Наші пальчики живуть дружною сім’ю, а називається вона як ? Вірно, кулачок.
Вправи на стискання та розправлення пальців з кулачка:
(механічне відпрацювання комплексу «пальці –кулачок»)
Кулачки ми склали, ними по вдаряли : тук-тук, тук
Хома-хом’ячок
«Хома,хома ,хом’ячок, розіжми мій кулачок».
Учитель: Весело стало Колобку, хоче він танцювати.
Фізкультхвилинка –.
Танок « Дощ»
Падав дощ 2р.
Вітер повіває
Блиснув, гримнув 2р
Веселка на небі.
Учитель : Ось покотився Колобок далі в ліс і зустрів там Зайчика.
Вправа «Зайчик»
Вихідна позиція. Вказівний та середній пальці витягнути уверх, мізинець та безіменний притиснути до долоні великим пальцем. Утримувати пальці в такому положенні на рахунок до 5-10.
На лужку, на лужку стрибав зайчик в кожушку.
Зайчик побачив Колобка і здивовано вимовив.
Який звук вимовив Зайчик, побачивши Колобка?»
(Учитель показує артикуляцію звука «О» без голосу, а діти відгадують).
Зайчик чистив біля свого будиночка подвір’я. Давайте йому допоможемо!
Вправа «Розчистимо».
Лопаткою, лопаткою копаємо (імітація рухів копання)
Збудуємо із піску хатинку –теремок (виконують пальцями обох рук «дашок»)
І вікна (з’єднують великі і вказівні пальці обох рук )
І двері (з’днують долоні рук)
Ми вирубаємо в нім весь ліс (показ як рубаємо сокирою, нахил вниз)
Розчистимо доріжки (розслабленими гронами похитування вліво-вправо)
Посиплемо піском (пальчиками рук перебирання, ніби сиплять пісок).
Вправа «Ягідки»
(У кожного учня кетяги калини й тарілочки)
Ягідки червоні просяться в долоні. Кожну ягідку зірву і в тарілку покладу.
(Пальцями правої руки по черзі зриваємо ягідки калини і кладемо і тарілку).
Учитель: Якщо ми в тарілочки насиплемо цукор, то що
в нас вийде варення.
-Ми так наїлися варення, аж губи замастили.(Вправа «Смачне варення»).
Весело стало Зайчику і Колобку.
Колобок нас, діточки, питається, який це веселий звук ми вимовляємо, коли посміхаємось? (Учитель без звуку показує артикуляцію «І», діти відповідають).
Колобок нам каже :»Давайте зіграємо на дудці!». Ось так (Вправа «Дудочка»).
Почали вони разом грати. Колобок грав ось так :»Ду-ду-ду!» (Вимова високим голосом). Діти грають ось так : « Ду-ду-ду!»(Вимова іншим голосом).
Колобок нас запитує :
Відгадайте діти, який звук ми вимовляємо, коли губи схожі на дудочку ?»
Діти відповідають :»У».
Колобок: Зайчику, давай пограємо в твою улюблену гру
Вправа «Барабан»
Зайцю барабан дали, він застукав :»Раз, два, три»!
(Вихідна позиція.Вказівний та середній пальці підняті угору. Великий пальчик стукає по безіменному та мізинцю).
Б)Барабаню, барабаню, барабаню цілий день,
Барабанщик я завзятий, знаю безліч я пісень.
(Напруженими пальцями обох рук барабанити по столу).
Учитель : Діти, час повертатися. Подякуємо Зайчику і Колобочку за гостинність.
Діти : Дякуємо! До побачення !
ІІІ.Заключна частина.
Підсумок уроку:
-Діти, що вам сподобалось на уроці?
-Які вправи вам сподобались?
-Чому ми їх називаємо помічниками ?
Учитель разом з учнями : Кожний погляд,кожне слово має значення ми прощаємось з вами : Допобачення !




