Контрольна робота (тест). Складне багатокомпонентне речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку. 9 клас

Опис документу:
Пропонується контрольна робота у двох варіантах для 9 класу "Складне багатокомпонентне речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку". Тести містять завдання з однією, двома правильними відповідями, завдання на відповідність, синтаксичний розбір речення та творчою роботою.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

9 клас з поглибленим вивченням

Контрольна робота

Складне багатокомпонентне речення з різними видами

сполучникового і безсполучникового зв’язку

Варіант 1

І. Завдання 1 – 3 початкового рівня. Вибрати одну правильну відповідь.

1. Яке з поданих речень складне з різними видами зв'язку?

А Про юність золоту, що одцвіла зорею, лишились старості лиш спогади одні (В. Сосюра).

Б Осінній вітру крок, і хмари над землею, і пада жовтий лист в вечірньому огні (В. Сосюра).

В Коли почую твій співучий голос і легкий сміх навколо забри­нить, мені здається: серед поля колос гойдається і пташка десь дзвенить (П. Филипович).

Г На старості літ Джеря любив довгими зимніми вечорами розказувати дочці й онукам, де він бував, що він бачив, в яких краях ходив, з якими людьми зустрічався (І. Нечуй-Левицький).

2. Укажіть, з якої кількості частин складається речення.

Сумно і смутно людині, коли висихає і сліпне уява, коли, обертаючись до найдорожчих дже­рел дитинства і юності, нічого не бачить вона дорогого, небуденного, ніщо не гріє її, не будить радості, ані людяного суму (О, Довженко).

А. дві;

Б. три;

В. чотири;

Г. п'ять.

3. Укажіть розділові знаки, які пропущено в реченні:

Дивишся вгору _ світло заливає очі, сліпить; опустиш погляд на землю _ відбите від землі, воно теж починає різати зір, і ти примружуєшся, кліпаєш…(Є. Гуцало)

А. коми;

Б. двокрапки;

В. тире;

Г. крапки з комами.

ІІ. Завдання 4 – 6 середнього рівня. Вибрати дві правильні відповіді.

4. Правильно вжито розділові знаки в складних синтаксичних конструкціях.

А. Тепер поле все ширше розкривало свої рамена, все далі розстеляло свою одежу, і коли хлопець зійшов на горбок, перед ним встали в повній красі всі ниви, зелена пляма низької луки, далека смужка лісу.

Б. Покірливо дав я себе забрати і, поки залізо тряслось та лящало, я ще раз, востаннє, вбирав у себе спокій рівнини, синю дрімоту далеких просторів.

В. Квартири Чубинських гості добре не знають, бо вони не­давно переїхали сюди, а коли побачать замкнені віконниці, то подумають, що дім порожній.

Г. Спочатку Маріуца тільки світила на Раду своїми очима, а він злегка підморгував їй гарячим оком та чорним вусом, але коли скрипка починала підсипати жару, молодиця не витримувала й кидалася в танець.

Д. У вікна било полудневе проміння і видно було, як цілим морем пливли кудись ще зелені ниви, дев'ятсот десятин панського поля, що спускалося часом у балку, а потім зді­ймалося знову, як хвиля.

5. У яких реченнях поєднано безсполучниковий і сурядний зв'язок?

А. Він так розійшовся, що в Євмена не залишилося найменшої сумніву: буде все так, як вирішив Таливон (Я. Стецюк).

Б. Половець став на порозі – досвіток був повитий білими пасмами, під стіною темніла калюжа, проте не дощило (Є. Гуцало).

В. Море дедалі втрачало спокій; чайки знімались з одиноких берегових скель, припадали грудьми до хвилі і плакали над морем (М. Коцюбинський).

Г. Якось химерно запахли абрикоси: запах був ніжний і нагадував чомусь старий Прованс і старомодні кабріолети (М. Хвильовий).

Д. Постановник не осипав Ярославу компліментами, він після роботи тільки потиснув їй руку, але цей мовчазний потиск руки був для неї дорожчий за слова (О. Гончар).

6. Які з поданих речень не належать до складних із різними видами сполучникового і безсполучникового зв'язку?

А. Повний місяць стояв над степом, через нього переплива­ли легкі хмарки, і здавалося, що місяць котився морем, занурюючись у шумовиння (Ю. Яновський).

Б. Мокрі віти миготять, і проміння ллється, вся природа — як дитя, що в сльозах сміється (Л. Левицький).

В. У дитинстві, як бігав стежками між напоєних сонцем хлі­бів, заколисаний колосками, жайворонком я стать хотів (Є. Бандуренко).

Г. Ми працю любимо, що в творчість перейшла, і музику палку, що ніжно серце тисне (М. Рильський).

Д. Але землю вкриває асфальт і бетон, небо затягується димами і ревом моторів, і ку­дись шалено, в метушливій тривозі летить життя, засмоктує і не залишає тієї чис­тої години для душі, коли можна замислитись над собою і подумати про головне (Є. Сверстюк).

ІІІ. Завдання 7 – 8 достатнього рівня.

7. Установіть відповідність між складними синтаксичними конструкціями і їх типами.

1. Складне речення із безсполучниковим, сурядним і підрядним зв’язком.

2. Складне речення зі сполучниковим підрядним та безсполучниковим зв'язком.

3. Складне речення із сурядним та підрядним зв’язком.

4. Складне речення із безсполучниковим і сурядним звязком.

А. Глибока ніч цілою вагою налягала на груди та не давала дихати, а думки несміло знов мацали мозок, ворушились і розгортались.

Б. Щоб шанувати, треба мати талант; щоб заздрити, таланту не треба (Г. Тютюнник).

В. Ще сніг кругом, ще голі віти в дуба, і не курличуть в небі журавлі (В. Сосюра).

Г.Тепер я розумів її страх; вона стояла посеред страху, немов посеред крижаної води, і я мусив вишукувати слова, щоб її страх розтопити; я шукав для неї розради, а до мене самого крижана вода підпливала, просочувалася в душу (Р. Федорів).

Д. Ти з’явилась мені — і здалося, що світ помолодшав навколо на тисячу літ (В. Симоненко).

8. Зробіть синтаксичний розбір даної конструкції (розділові знаки пропущено). Дати загальну характеристику, намалювати схему.

Народи й царства мруть міняються віки і там де чабани дрімали супокійно зростають городи кип­лять криваві війни в змаганні вічному шаліє люд! (М. Рильський)

ІV. Завдання високого рівня.

9. Скласти висловлювання на тему «Здоровя людини в її руках», використавши різні види складних речень.

9 клас з поглибленим вивченням

Контрольна робота

Складне багатокомпонентне речення з різними видами

сполучникового і безсполучникового зв’язку

Варіант 2

І. Завдання 1 – 3 початкового рівня. Вибрати одну правильну відповідь.

1. Виділіть речення із сурядним і підрядним зв'язком.

А. Сонце і повітря лоскочуть щоки, а зелень ялинкових гілок виглядає з-під снігу так свіжо, що здається, надворі стоїть весна, одягнена у білі шати (М. Коцюбинський).

Б. Минає літо, осінь вже бреде, лісів багрянець торкнувся вересневий, і пахне чебрецем, і листя де не-де, кружляючи, лягає під дерева (Л. Тендюк).

В. В ті дивні дні, коли мої штани іще тримались на одній підтяжці, я все ніяк допетрати не міг, що крутиться земля, мов куля кругла (Б. Олійник).

Г. Всі рухи його, важкуваті звичайно, ставали у танці легкими й повабними, ноги ледве торкались землі, руки гнулись, як гумові, вся фігура його нагадувала тонку й гнучку лозину. (М.Коцюбинський).

2. Укажіть, які види зв'язку наявні в реченні.

Варто писати про наші села й міста, про наші вулиці, треба називати їх справжніми іменами, щоб у людських серцях рідна земля оживала, щоб чоловік, уперше потрапивши на те чи інше місце, безпохибно пізнав - ось він, той край, про який читав (В. Шевчук).

А. Сполучниковий сурядний і підрядний;

Б. Безсполучниковий та сполучниковий сурядний;

В. Безсполучниковий та сполучниковий підрядний;

Г. Безсполучниковий та сполучникові сурядний і підрядний.

3. Усі типи зв'язку (безсполучниковий, сурядний і підрядний) характерні складній синтаксичній конструкції.

А. Признаюсь – заздрю планетам: вони мають свої орбіти, і ніщо не стає їм на їхній дорозі.

Б. Пропасниця тіпала, гарячка палила вогнем, а в грудях так кололо, що Остап на превелику силу діставав собі воду.

В. Удень я здригався, коли чув за собою тінь від людини, і з огидою слухав ревучі потоки людського життя, що мчали назустріч, як дикі коні.

Г. Сон раптом щезає, як змитий водою, і баба чує своє ма­леньке тіло, якому твердо і зимно лежати долі, на тонень­кій ряднині, у вогкім кутку.

ІІ. Завдання 4 – 6 середнього рівня. Вибрати дві правильні відповіді.

4. До складних речень з різними видами зв'язку належать син­таксичні конструкції.

А. Зростала певність, що все скінчиться добре, – і Соломія зазнає ще щасливого життя.

Б. Глибока ніч цілою вагою налягала на груди та не давала дихати, а думки несміло знов мацали мозок, ворушились і розгортались.

В. По чорній річці поміж білими берегами прудко пливе човен, тане вдалині й обертається в цятку; за ним несе вода дру­гий, порожній, хлюпає в його білі боки і фарбує їх у чор­ний колір.

Г. Гарний сильний голос співав на воді, все наближаючись, все зміцнюючись, і турки заслухались.

Д. Соломії було якось особливо весело і легко сьогодні на душі, так здорово дихалось морозним повітрям, усе погане, що було в житті, відсувалося назад, блідло.

5. Правильно вжито розділові знаки в складних синтаксичних конструкціях.

А. Спільний сніданок і можливість перекинутися щирим сло­вом із близькою людиною дорешти помирили Остапа з не­сподіваним випадком; його значно заспокоїли Соломіїні до­води і обидва товариші твердо поснули сном молодості.

Б. Часто серед ночі, перериваючи спокійний сон хатинки, роз­лягався раптовий грюкіт у віконце, і хату сповняла ціла банда якогось непевного люду, що кричав, блискав жад­ними очима і сварився.

В. Виходило так, що всі були вдома, а, коли хто й забіг на ґуральню, то тільки на те, щоб подивитись.

Г. Тепер уже щодня палав у печі веселий вогонь, смачно пахло борщем або галушками, і, коли Андрій смерком вертався до хати, свіжий од вітру, з духом морозу у всіх складках одежі, то Маланка старалася догодити йому.

Д. Гафійка гриміла ложками, а Маланка, заклавши руки, по­божно слухала оповідання про те, скільки привезено цегли, яке й чому забраковано дерево, що прикажчик нічого не розуміє і, коли б не Андрій, не було б діла.

6. Укажіть речення, які відповідають схемі [], [], () (сполучники у схемі не вказані).

А. І вицвітали писані тарелі, і плакав батько, і пливли роки, — коли над нею не було вже стелі, а тільки небо, небо і зірки… (Л. Костенко).

Б. Час ішов непомітно, вже зовсім задніло, заграли сонячні мечі за лісом, небо стало вищим, а рибалка укоськував рибину (Ю. Збанацький).

В. Скільки ніс я для тебе тривог і тепла, але ти, як весна, стороною пройшла (В. Симоненко).

Г. Довго ще говорили обоє, обмірковуючи прочитане, знову вони замовкали з приводу якоїсь думки, що випадково надходила одному чи другому до голови (І. Сенченко).

Д. Сніг стужавів і гостро заблищав, а повітря ста­ло таким прозорим, що було далеко видно голі дерева понад шляхом (Г. Тютюнник).

ІІІ. Завдання 7 – 8 достатнього рівня.

7. Установіть відповідність між схемами і синтаксичними конструкціями.

А Багато не треба, щоб твердо знати: людина — найвищий вимір краси (С. Жуковський).

Б Як хочеш від людей шаноби, любов і гнів бери у путь, а то лиш допотопні сноби твою поезію приймуть (М. Рильський).

В Довго слухав того вечора Валерій Іванович сповідь архітектора, і боляче було чути, як раз у раз зривається в стражданні голос цієї мужньої людини (О. Гончар).

Г Ще сніг кругом, ще голі віти в дуба, і не курличуть в небі журавлі (В. Сосюра).

Д Все записуй в серці молодому, буде це як знахідка тобі, коли в старість прийдеш ти додому, як у гавань тиху кораблі (М. Рильський).

8. Зробіть синтаксичний розбір даної конструкції (розділові знаки пропущено). Дати загальну характеристику, намалювати схему.

Землю вкриває асфальт і бетон небо затягується димами і ревом моторів і кудись шалено в метушливій тривозі летить життя засмоктує і не залишає тієї чис­тої години для душі коли можна замислитись над собою і подумати про головне (Є. Сверстюк).

ІV. Завдання високого рівня.

9. Скласти висловлювання на тему «Сімя – найбільший скарб», використавши різні види складних речень.

Відповіді до тестів

Варіант 1

Варіант 2

1.

В

А

2.

В

В

3.

В

Б

4.

В, Г

А, Д

5.

Б, Д

Б, Д

6.

В, Г

Г, Д

7.

1-Г, 2-Б, 3-Д, 4-В

1-Г, 2-В, 3-Б, 4-А

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!