Консультація "Григорій Бойко. Дотепний поет Донецького краю"

Опис документу:
Консультація "Григорій Бойко. Дотепний поет Донецького краю" із серії "Видатні діячі України". Містить портрет, інформацію про життя та творчість письменника Грицька Бойка. А також, твори з якими варто ознайомимо дітей у дошкільному закладі.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Григорій Бойко

ДОТЕПНИЙ ПОЕТ ДОНЕЦЬКОГО КРАЮ

Через міст перейти

Треба нам, малятам,

Щоб гриби, щоб гриби

В лісі позбирати.

Хто з дітей чи дорослих не знає слів, хто хоч би раз не співав цієї популярної пісеньки «На місточку». Мабуть, таких не знайдеться. Напевне, всі добре знають і вірші про Андрійка-неумійка, про двох подружок-говору-шок Клаву й Милу, про малого мазун-ця на прізвисько Вереда. Але чи всі пам'ятають, що і пісню, і веселі та дотепні вірші про цих персонажів створив відомий дитячий письменник Грицько Бойко?

Народився Грицько Пилипович Бойко в селі Оленівка на Донеччині в сім'ї службовця. Після закінчення сільської семирічки він вчився в Оленівській рудниковій школі, яка знаходилась досить далеко. Тому хлопцеві щодня доводилося вставати о четвертій ранку, кілька кілометрів йти пішки до станції, а вже звідти їхати робочим поїздом до школи. І не здавалося, що важко, адже дуже хотілося вчитись.

Після закінчення школи Грицько Бойко пішов на фронт захищати Батьківщину від навали фашистів. Служив рядовим кулеметного взводу, а потім і офіцером-зв'язківцем. Брав участь у боях під Сталінградом, був поранений. Удостоєний бойових урядових нагород.

Грицько Бойко — неперевершений майстер сміху в поезії для дітей. Він, як ніхто інший, вмів не просто розважати молодших читачів, а й з теплим, добрим гумором дотепно й незлобливо показати найрізноманітніші вади дитячого характеру. Вереда, замазура, хвалько, брехун, ледар, базіка, невіглас, недотепа, боягуз, підлабузник, задавака, ябеда, роззява, симулянт — і ось «знамениті» персонажі його чудових віршів та поем.

Із захопленням Грицько Бойко працював для вас, маленьких читачів-дошкільнят. Він написав коротенькі веселинки та мініатюри. Вони не просто забавляють малечу, а й цікаво розповідають про життя, природу, допомагають пізнавати довкілля.

Знаний Грицько Бойко і як поет-пісняр. Він написав понад 400 пісень, переважно для дітей. Відомі українські композитори А. Кос-Анатольський, А. Філіпенко,

Ю. Рожавська, А. Мясков поклали чимало його творів на музику. Класикою стали створені ним з Аркадієм Філіпенком «На місточку» та «Соловейку, щебечи!». Ці пісні

записав з дитячим хором відомий в усьому світі співак з України Іван Семенович Козловський.

Грицько Бойко брав участь у телепрограмі, охоче й часто зустрічався зі своїми читачами і тоді в залі лунав справжній регіт. Малеча на вулиці пізнавала його і авторитетно заявляла батькам: «Дивися, дядько Вереда пішов!». Це було справжнім визнанням поета.

Грицько Бойко найбільше дбав про виховання у юних читачів головних моральних рис людини: правдивості, сміливості, старанності, акуратності, кмітливості, чесності, безкорисливості, товариськості, принциповості, доброго естетичного смаку.

Поет багато писав про свою малу батьківщину — Донеччину, про те, як добувають вугілля, як ростуть малі шахтарчата, як працюють їхні батьки, про Вітчизну, про історичне минуле, про місто Київ, про Тараса Шевченка. У віршах автору вдалося цікаво розповісти про дітей, їхнє сприйняття природи, про тварин та зробити живі малюнки, які привертають увагу до краси рідної природи.

Як от у вірші «Задивилися хмаринки»:

Вимив дощик рідне поле

Нам на втіху.

Після дощику навколо

Тихо-тихо...

Задивилися хмаринки

Сині-сині,

Як гойдаються росинки

На стеблині.

Назви «веселики» та «скоромовки-спотиканки» з'явилися саме у Грицька Бойка. У розділі «Веселинки» цієї книжки знаходимо підрозділи: «Вереда», «Де, хто, як і чому», «Милочка-крутилочка», «Диво, диво, дивина», «Ворона-каркарона», «Як невдаха виступав», «Хто чим хвалиться», «Ніс у сметані» та ін. Уже ці назви звучать весело. Такі ж виразні й цікаві герої «Веселинок». Хоч би той же малий Вереда, який вимагає від мами: «Дай того... (чого нема.')», «Виберіть із булки мак!», «Та щоб був пиріг без тіста, тільки начинка сама!», «Слоника не хочу заводного! Ти купи мені живого, із ногами чотирма».

Скоромовки-спотиканки, насамперед, вчать правильної вимови. Адже, коли дитина не вимовляє якийсь звук, то язичок ніби об щось чіпляється-спотикається. Але разом з тим Грицько Бойко змалював у них такі образи, які запам'ятаються надовго. Це і лежень, який збирається в житі лежати, і турботлива горличка, і лелеченята у теплім кубельці, і моржі, які сторожать своїх моржат.

Такими ж цікавими є і загадки. В них дуже точно описано різні явища та дії, змальовано предмети та тварин. Спробуйте і самі відгадати:

Мию, мию без жалю.

Мию там, де брудно.

Цю роботу я люблю,

Та від неї худну.

Муха куряву зняла

Сіла муха на машину

Відпочити на хвилину.

Повезла машина

По дорозі мчить щодуху.

Муха крильцями тріпоче.

Муха весело дзумкоче.

Запишалася мала:

От я куряву зняла!

Люда милитись не хоче

Я купатись в ванній буду,

Покупаю й ляльку Люду.

В неї пальчики зелені,

В неї носик у варенні.

Люда милитись не хоче,

Плаче: «Мило зайде в очі!»

Людо, Людочко, сідай,

Тільки очі затуляй!

Онисько

Вниз по сходах

Тупу тупу! -

Ніс Онисько

Миску Супу.

Мама каже: Не впади!

Обережненько іди!

Не впаду!

Гукнув Онисько.

Я ж тримаюся за миску!

Не загублюся!

Вийшов синочок

Сам в дитсадочок.

Вчить його мама:

- Йди собі прямо!

- Йди, та дивися -

- Не загубися!..

- Добре, мамусю,

- Не загублюся!

Я ж вам не голка

Я ж вам Миколка!

Не знала

Пита бабуся у онуки:

- Чи ти помила добре руки?

- Аякже,- Милочка в одвіт,-

- Помила з милом так як слід

- А де? - бабуся знов питає,-

- Води ж у хаті в нас немає...

- Немає? - здивувалась Мила.

- А я не знала і помила...

Цікавий

За дверима аж горять

В Толі оченята:

Дуже хочеться узнать,

Що там каже тато?

До дверей він притуливсь,

Нашорошив вуха.

У щілину всунув ніс

І тихенько слуха.

Та швидка рука чиясь

Двері причинила

І цікавому якраз

Носа прищемила!

Гралася в долонечки

- Де ти завозилася? Де ти забруднилася?

- Я в калюжі з сонечком

- Гралася в долонечки!

На ріці

На ріці гурт малят

Дивиться із кладки,

Як рачиха раченят

Учить плавать задки.

Нагодувала

Сестричка мовила:

- Юрко, Ти будеш пити молоко?

- А де воно стоїть у тебе?

- Ну, як не хочеш, то й не треба...

Загубила голку Ніна

Загубила голку Ніна,

Стала Ніна

На коліна;

Знайшла голку,

Та не шила,-

Ніна нитки загубила.

Загубила нитки Ніна,

Стала Ніна

На коліна:

Знайшла нитки,

Та не шила,

-Ніна голку загубила...

Цього вірша про дівчатко

Починай читать спочатку

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
2
міс.
2
6
дн.
1
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!