Сьогодні о 18:00
Кабінет психолога:
«
Здатність до саморегуляції – основа духовного розвитку. Нові інструменти й підходи
»
Взяти участь Всі події

Конспекті уроку з читання «Звуки [д], [д′], позначення їх буквою «д»»

НУШ

Для кого: 1 Клас

10.01.2021

324

4

0

Опис документу:
У конспекті уроку з читання «Звуки [д], [д′], позначення їх буквою «д»» виховується працьовитість, старанність, любов до природи, вміння працювати в групі, поважати думку іншого та використовуються на етапі повторення вивченого матеріалу загадки, на етапі ознайомлення з новим звуком та текстом – чистомовки.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Городецька А.С.

Структура уроку навчання грамоти букварного періоду

Тема: Звуки [д], [д′], позначення їх буквою «д».

Мета:

Навчальна: ознайомити дітей із звуками [д], [д′] та буквою на їх позначення «д»; навчити читати склади і слова (речення, тексти) з новою буквою; поповнювати словниковий запас учнів з теми.

Розвиваюча: розвивати мислення і мовлення учнів, розвивати звуковимову, фонематичний слух, вміння вживати вивчені слова та словоформи у власному мовленні, будувати з ними словосполучення, речення та зв’язні тексти діалогічної (монологічної) форми.

Виховна: виховувати працьовитість, старанність, любов до природи, вміння працювати в групі, поважати думку іншого.

Обладнання: сигнальні фішки, стрічка букв, розрізна азбука, алфавіт, зразок друкованої великої і маленької букв, склади, променеві та лінійні складові таблиці, предметні (сюжетні) малюнки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання.

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось не шуміти,

Руку гарно піднімати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок читання розпочинаймо.

2. Створення позитивного настрою.

Давайте згадаємо девіз нашого уроку:

Читання – ось краще навчання.

Хто багато читає – той багато знає.

А хто більше прочитає, той більше узнає.

Діти, сьогодні ми продовжимо подорожувати до країни Букварика з нашою помічницею Читалочкою. Під час подорожі повторимо звуки і букви, які вивчили раніше, познайомимось з новим звуком і буквою, а ще виконаємо багато цікавих завдань.

Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

А якими ви повинні бути на уроці?

Тож беремо з собою наших помічників – старанність, уважність і спостережливість і в дорогу!

ІІ. Повторення вивченого на попередньому уроці.

1. Звукові аналітичні і синтетичні вправи зі звуками.

Повторення вивчених звуків

Згадаємо, який звук ми вчили з вами на минулому уроці. В цьому нам допоможе віршик.

Тигр гарчить, гарчить тигриця —

Пролетіла низько птиця.

І смугасті тигренята

Шкірять гострі зубенята.

  • Діти, давайте пригадаємо з якими звуками ми познайомились на попередньому уроці ([т],[т’]).

  • А які це звуки приголосні чи голосні? (Приголосні) Чому?

  • Покажіть, якими фішками ми позначаємо ці звуки (зв. [т] – , зв. [н’] =)

  • Що означають ці фішки? (Вони означають що [т] це твердий звук, а [т’] – м’який)

  • Молодці, а тепер перевіримо, чи всі пам’ятають як треба вимовляти звуки [т] і [т’] (діти повторюють за вчителем хором, потім по рядах).

– Тепер перевіримо як правильно вимовляти цей звук. Приготуйтеся вимовити звук [т]. Губи напіврозкриті, язик торкається верхніх зубів, зуби у звичайному положенні, нерозтулені (показ вчителем декілька разів).

  • Фонематичне моделювання слів

– Я називатиму слова, якщо в них є твердий звук [т], ви плескаєте в долоні, а якщо м’який звук [т’] – тупочите ногами.

Торт, дерево, тісто, троянда, кіт, рідня, ластівка, лист, стіл, дятел, парк, літо.

2. Повторення вивченої буки.

Наш Букварик заскучав.

Нас перерву всю чекав.

Просяться слова читати,

Нові літери вивчати.

Тут малюнок зазвучав –

Дмитрик на дуді заграв.

Розгортаємо свої букварики (Букварик. Н.Пономарьовою. Ч.2, 2018) на сторінці 88. Звертаємо увагу на малюнок вгорі сторінки та перераховуємо всі предмети з малюнка, де зустрічається буква т у словах (тато, матуся, теніс, ракетка, корт та ін..)

3. Читання складів і слів з вивченою буквою.

–А тепер розімнемо наші язички та разом прочитаємо склади та слова. На відкритій нами сторінці букваря, прочитаймо завдання від нашої знайомої Читалочки.

4. Читання речень, вивчених текстів.

– Давайте звернемо увагу на вправу з гіркою на тій самій сторінці. Кожен по черзі читає коротенькі речення.

5. Робота з розвитку зв’язного мовлення.

За допомогою загадок згадаємо, де зустрічається буква «те».

Йде слідом за тобою:

Утікай — не утечеш,

Доганяй — не доженеш.

Що це? (Тінь)

Я йшов через площу і міст

На пошту відправити братові… (Лист).

Міцний дзьоб він має

Комах з-під кори добуває. (Дятел)

  • Також визначимо в якому місці в слові стоїть буква т у словах тінь, лист, дятел.

  • Складання текстів діалогічної (монологічної) форми.

  • Пропоную вам скласти про себе невеличку розповідь-представлення, використовуючи слова зі знайомою нам буквою. Наприклад, мене звати Таня. Я живу в місті, у квартирі з матусею, татом та братом. Брата звати Толя, матусю – Тоня, тата – Тарас. Я творча, працьовита, в мене багато товаришів. Я полюбляю малювати, особливо, тварин. (Учні складають свої розповіді, достатньо хоча б 1-2 речення про себе).

ІІІ. Ознайомлення з новим звуком

Мотивація навчальної діяльності.

Їдемо поїздом.

Наш поїзд рушає.

Колеса стукотять.

А в поїзді цьому малята сидять.

Доки поїзд набирає швидкість, почитаємо, попрацюємо з новим звуком та буквою.

Оголошення теми уроку.

  • Сьогодні ми вивчимо нову букву та навчимося її читати у словах та реченнях. То яку букву ми сьогодні вивчатимемо? Давайте її вимовимо. Можемо її проспівати? Якщо я назву такі слова: дід, дощ, Дарина, як звучить цей звук? (твердо), а в словах – дівчинка, дядько, Дюймовочка ? (м’яко). Отже, буква «де» – приголосна і може позначати звуки [д] [д’].

2. Підготовчі звукові аналітико-синтетичні вправи.

Виділення нового звука із вірша, скоромовки, загадки тощо.

Повторення учнями вірша за вчителем та виділення звуків [д], [д'] з нього.

Дрізд до дятла: Добрий день!

Дуб здоровий, не впаде?

Дятел дзьобом дріботить:

– Двісті років простоїть!

Дятел дерево довбав.

Дощик дятла не дістав

У дуплі у дятла дім.

Дятленятам добре в нім.

Які звуки часто повторюються у розмові птахів?

Робота над чистомовкою.

Да, да, да – чиста… (вода).

Ді, ді, ді – сидимо у… (воді.)

Де, де, де – нема риби… (ніде)

Ди, ди, ди – всі вже вийшли з … (води).

  • Так, багато слів віршика мають звук [д]. Назвіть ці слова. Хто їх запам’ятав ?

Фонематичне моделювання слів.

  • Давайте вимовимо разом слово «дитина». Повторіть слово по складах, позначаючи рукою кожен склад.

Скільки складів у цьому слові? (3)

Повторіть перший склад, покажіть на планшетах. (ди)

Повторіть другий, покажіть на планшетах. (ти)

Промовте слово ще раз хором. Спробуємо слово «дитина» вимовити з відповідною інтонацією. Здивуйтеся: це дійсно дитина? Здивуйтеся: яка гарна дитина! Скажіть один-одному по-секрету: дитина.

Вимовте так, щоб чітко було чути наголошений склад.

Вимовте лише наголошений склад (–ти)

Який він щодо місця у слові? (другий)

Повторіть перший склад. Скільки звуків у цьому складі? (2 звуки)

Вимовте перший звук. Який він? Покажіть. ([д], приголосний, твердий)

Вимовте другий звук. Який він? Покажіть. ([и], голосний, ненаголошений)

Повторіть другий склад. Скільки в ньому звуків? (2 звука)

Вимовте перший звук. Який він? Покажіть. ([т], приголосний, твердий)

Вимовте другий звук. Який він? Покажіть. ([и], голосний, наголошений)

Вимовте 3 склад . Скільки в ньому звуків? (2 звуки)

Вимовте перший звук. Який він? Покажіть. ([н], приголосний, твердий)

Вимовте другий звук. Який він? Покажіть. ([а], голосний, ненаголошений)

В: Скільки ж звуків в цьому слові?

Д: 6 звуків.

В: Так, молодці, ви добре попрацювали. А тепер давайте дізнаємося, що ж за звук таки [д].

Активне вимовляння виділених звуків, спостереження за їх артикуляційними особливостями.

Вимовте кілька разів звуки [д], [д’]. Як вони утворюються? (Зуби розтулені, кінчик язика добре притиснутий до верхніх зубів біля піднебіння — це звук [д].) (Губи розтягнуті, зуби розтулені, кінчик язика міцно притиснутий до нижніх зубів, середня частина язика піднімається до верхнього піднебіння — [д’].)

Розцвіла троянда – да–да–да

Човен на воді– ді–ді–ді

Я заграю на дуду– ду–ду–ду

Поженемо теляток до води– ди–ди–ди

Бджоли виробляють мед –  ед–ед–ед

Достиг виноград – ад–ад–ад

Вкрився ягодами глід – ід–ід–ід

Відлетів у вирій одуд– уд–уд–уд

Учні кілька разів повторюють звуки за вчителем. Доходять висновку, що

[д] – приголосний. твердий

[д'] – приголосний, м’який

Віднесення нових звуків до приголосного (голосного), зіставлення м’якого і твердого на слух за способом вимови.

  • Ви вже навчилися правильно вимовляти звук [д], [д']. А тепер давайте визначимо він голосний чи приголосний? (приголосний, твердий та м’який)

  • Позначення нових звуків відповідними фішками.

  • Ми з вами знаємо, що означають ці фішки? (Вони означають що [–] це твердий звук, а [=] – м’який)

Давайте визначимо у словах дім та день, як позначаються звуки [д], [д']?

Покажіть, якими фішками ми позначаємо звуки [д], [д'] (зв. [д] «–», зв. [д’] «=»)

  • Виконання вправ на впізнання звуків у заданих словах.

(Виставляється малюнок дому)

– Що намальовано на цьому малюнку? (Дім)

– Який звук [д’] в цьому слові? (м’який ) Розкривається схема.

– Якою фішкою ми позначимо м’який звук. Покажіть?

  • А який звук стоїть після звука [д']? (Звук [і]).

  • Отже ми можемо зробити висновок, що звук [д'] буде м'яким, якщо він стоїть перед звуком [і]. В інших випадках звук [д] твердий. Якою ж фішкою ми позначаємо м'які звуки?

Отже, якою фішкою ми позначаємо звук [д’] в слові дім? Покажіть.

(Виставляється малюнок димаря)

  • Що намальовано на малюнку? (димар)

  • А який звук [д] у слові димар?(Твердий)

  • Так, в слові димар звук [д] твердий.

  • Повторіть ще раз слово димар і роздивіться схему цього слова.

  • Повертаємось до нашого букварика. Відкриваємо на С. 90. Подивіться вверху сторінки на малюнки і схеми під ними.

  • Що намальовано на малюнку? (дитина)

  • А який звук [д] у слові дитина?(Твердий)

  • Так, в слові дитина звук [д] твердий.

  • Повторіть ще раз слово димар і роздивіться схему цього слова.

  • Тепер давайте зіграємо у гру. Я буду називати слова зі звуками [д] та [д’], а ви будете піднімати фішки, якщо [д] – – , [д’] – = .

Слова:дерево, дідусь, дятел, дошка, дуб, відро.

  • Самостійний добір слів з новими звуками у різних позиціях.

  • Діти, назвіть слова зі звуками [д] та [д’], щоб новий звук стояв на початку слова (дім, дерево, дитина), в середині слова (відро, загадка, кладка), в кінці слова (сад, мед, град).

  • Синтетичні вправи на утворення та аналіз складів-злиття з новими звуками.

  • А тепер давайте утворимо склади зі звуками [д] та [д'], додаючи до них вже вивчені нами голосні звуки. Що у вас вийшло? (да, до, ди, ді, де, ду).

  • Додайте до них інші склади і утворіть слова. (дошка, дар, дим, діти, дерево, думка).

IV. Ознайомлення з новою буквою.

  1. Позначення на письмі 2-х звуків однією буквою, показ великої і маленької букви.

  • Звуки [д] та [д’] на письмі позначаються буквою «де». Ось яка вона. (Збільшена у 20 разів велика і мала букви виставляються на дошці).

Повторіть – «де».

  1. Зіставлення великої і малої букви за формою і розміром.

  • Буква «де» буває малою і великою подивіться на них і запам'ятайте.

  • Чим вони схожі, а що у їх структурі різне?

  1. Співвідношення структури нової букви з предметами оточуючого та раніше вивченими буквами.

  • На що схожа буква «де»? (Відповіді дітей).

  • А згадати на що схожа буква «де» вам допоможе малюнок на с.90 вгорі:

  1. Заучування напам’ять вірша у якому відбивається структура нової букви.

Як зробити букву Д?

Дуже просто – як димар.

Піч затоплять, дим піде

І підніметься до хмар.

Буква Д – немовби дах,

Що зіп’явсь на двох ногах.

  1. Розміщення вивченої букви на стрічці букв, знаходження її у алфавіті на сторінці Букваря.

  • Ми познайомилися з новою буквою. А де ж вона буде жити? Треба знайти їй будиночок на стрічці букв. А живе вона… Хто може показати? Тепер знайдіть букву «де» в алфавіті. Покажіть нам.

Повертаємось до нашого букварика на С. 90 і знайдіть на ній велику і малу букви «де». Покажіть пальчиком. Знайдіть її в букварі на своїй стрічці букв, покажіть пальчиком.

Фізхвилинка

Раз – ялинка,

Два – дубок,

Три – березовий гайок.

А чотири – це травиця,

П’ять – це бджілка–трудівниця.

Шість – колючий їжачок,

Сім – грибок–боровичок.

Вісім – білка,

Дев’ять – пташка,

Десять – квіточка ромашка.

V. Вправи на читання.

  1. Читання готових складів з новою буквою

  • Ви відпочили, тепер продовжуємо роботу. Зараз будемо читати склади з новою буквою. А тепер пограємо у гру. На С.91 нашого букварика є правила та умови цієї гри.

Об’єднаємось у пари та пограємо у відлуння – один з вас читає склад, а інший показує його в книжці та повторює.

  1. Самостійне утворення та читання складів (робота з променевими таблицями)

  • Звертаємо увагу на дошку. Що ми там бачимо (променева таблиця). Давайте спробуємо утворити склади з допомогою цієї таблиці.

  1. Читання складів з лінійних таблиць, прийоми читання складів «пеньки», «ромашка» тощо.

Тепер давайте розглянемо таблицю складів на дошці та згадаємо, які склади ми вже з вами вчили. Тепер звернемо увагу на букву «де» та спробуємо самостійно утворити склади (Читання прямих та обернених складів хором, парами, по одному з табличок.).

Гра «Пеньки»

  • Читаємо слова хором

  1. Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі

  • Повертаємось до нашого букварика. На С.90 звертаємо увагу на вправу позначену олівцем. Ваше завдання відгадати, що за слова позначають малюнки та позначити місце букви «де» в поданих словах. Також розказати, що робить буква «де» на малюнках. Звертаємо увагу також на звукову схему самого слова внизу під малюнком.

Диван – буква д на початку слова, відро – буква д в середині слова, велосипед – буква д в кінці слова.

  1. Утворення слів із «розсипаних» складів.

– Звертаємо увагу на дошку. Пропоную вправу «Кут зору». Працюємо в групах. По-черзі кожна група складає склади в слова. Цікаво, що в нас вийде?

  1. Читання слів у колонках з опорою на виділені склади-злиття з новою буквою.

– Читаємо слова на дошці.

дині дитина Дмитро

діти долина Денис

дорослі дерева Даринка

– Назвіть злиття з буквою «де» у кожному слові.

  • Чому слова в останньому стовпчику написані з великої букви?

  1. Читання колонок слів за букварем з використанням різних прийомів перечитки.

  • На С.90 нашого букварика є цікава гра «Поясни, як утворилися назви професій». Спочатку об’єднаємось у дві гру та завдання кожній з груп прочитати стовпчики слів та пояснити, як утворилась професія. Також прочитати речення, пов’язане з вашим стовпчиком слів, використовуючи різну інтонацію (вигук, радість, здивування, ствердження та ін..)

Двірник підмітав двір. Садівник поливав дерева.

Двірник підмітав двір? Садівник поливав дерева?

Двірник підмітав двір! Садівник поливав дерева!

  • На С.91 знаходимо завдання від нашої знайомої помічниці Читалочки. Об’єднуємося у 3 групи. Кожна група має свій стовпчик слів від Читалочки. Ваше завдання: підбираючи певну емоцію прочитати слова у ваших стовпчиках, передаючи емоцію здивування, оклику, задумливості, ствердження.

  1. Ознайомлення з текстом

  1. Вступна бесіда з опорою на ілюстрацію букваря до тексту.

Хай до тебе із сторінки –

прийдуть твори таємничі –

і веселі смішинки,

і пригоди фантастичні.

Розгляньте малюнок біля тексту. Кого ви бачите? Що роблять дорослі та діти? Яка пора року? Чому ви так вважаєте? Де знаходяться люди? (біля будинку у дворі) Що робить дорослі? Що роблять діти? Які емоції відчувають? Чому? Як ви здогадалися?

  1. Читання тексу вчителем.

  • Пропоную вам перевірити наші здогадки щодо дорослих та дітей та їхньої роботи, прослухавши текст (Учитель читає текст, дотримуючись пунктуаційних знаків та підбираючи інтонацію).

  1. Колективне та індивідуальне читання тексту учнями.

  • Що ж тепер ми точно знаємо, яка пора року і чому дорослі та діти біля будинку у дворі висаджують дерева та квіти. Тепер по черзі кожен з вас читає по реченню, а потім прочитаємо разом. Та спочатку повторимо чистомовку.

Вітерець у лісі ш–ш–ш,

Повзе вуж с–с–с,

Прилетів жук ж–ж–ж,

Заспівав комарик з–з–з,

Пролетів птах  щух–щух–щух,

Запихкав їжачок пих–пих–пих.

Питання для обговорення:

  1. Аналіз прочитаних речень (тексту), вибіркове читання за запитаннями,співвіднесення тексту та малюнків.

– Хто керував садінням дерев? Знайдіть це речення в тексті. (Тато Данилка – двірник. Він керував)

– Які дерева вирішили посадити діти? (Липи, клени і тополі)

– Як звали дітей, які садили дерева? (Дмитрик, Данилко)

– Хто поливав дерева? Знайдіть це речення в тексі. (А Дениско носив у відрі воду. Він поливав дерева)

– Як звали дівчинку, яка садила квіти? (Даринка)

– Які саме квіти садила дівчинка з мамою? Знайдіть це речення в тексті. (Даринка подавала мамі крокуси, іриси, півонії)

– Які на малюнку зображені квіти з перерахованих? (Іриси)

– Які дерева саджають тато із Данилком? Знайдіть це речення в тексті. (Данилко допомагав садити клени і тополі)

– Для чого дорослі та діти садили дерева та квіти? Знайти речення в тексті. (Тепер у дворі буде красиво!)

Гра «Знайди речення»

  • Знайдіть речення, в якому більше 6 слів. Знайдіть речення, в якому менше 4 слів.

  1. Побудова зв’язного висловлювання за прочитаним текстом та поданим малюнком.

  • Спробуємо придумати заголовок до тексту. Чому саме такий? (Прослуховуються всі варіанти та обирається учнями найкращий).

  • У тексті дорослі та діти садили дерева та квіти навесні. А які квіти можна садити влітку чи восени?

  • Чи можна садити квіти та дерева взимку? Чому?

  • Придумайте продовження історії цього тексту. Можливо дорослі та діти вирішили посадити дерева та квіти не лише у себе в дворі?

  • Знайдіть у тексті окличні речення.

  • З якою інтонацією їх треба читати?

  1. Підведення підсумків уроку

– Ось і закінчується наш урок чи сподобався він вам?

– Чим ми сьогодні на уроці займалися?

– З якими новими звуками познайомились?

– З якою новою буквою познайомилися?

– Що сподобалося? Що було цікавим?

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.