Мета: закріпити знання дітей про зимові зміни в природі, збагачувати знання дітей про зміни, що відбуваються в житті тварин із приходом зими, про властивості снігу. Хід заняття
Добрий ранок!
Я розпушую сніги,
Наганяю холоди,
В білій шубі я сама,
Хто я, дітоньки? (Зима)
Сьогодні ми зиму сюди запросили, щоб бачити диво і слухати красу.
Подивіться, які ялиночки у нашому лісі. Дуже гарні та чарівні.
І завдання.
Малята, ми прийшли до казкового лісу. Дивіться, я знайшла дуже незвичайну сніжинку.
Добрий день, діти!
Я – Сніжинка!
Із зимою вас вітаю.
І завдання вам загадаю.
Діти, скажіть яка пора року зараз?
Правильно зима. А що таке зима?
(Білий сніг, свято Новий рік, Св. Миколай).
Давайте пограємо в Дидактичну гру « Сніг який?»
А зараз ми з вами проведемо експеримент зі снігом.
- Подивіться, в мене чарівне відерце, а в ньому…(Сніг). Давайте розглянемо його уважно. Ви вже не раз брали його в руки коли гуляли на вулиці.
- Який сніг? (Холодний)
Куди пропав сніг з ваших рук? (Розтанув).
Чому він розтанув? (Бо в кімнаті тепло).
Розгляньте воду, на яку перетворився сніг в склянці. Чиста вона?
Процідимо воду через вату і марлю. Що лишилося на марлі? (Бруд).
Тепер поясніть, чому не можна їсти сніг?
Висновок: Сніг, коли падає на землю, очищає все навколо, забирає бруд, і люди дихають чистим повітрям.
(Вихователь пропонує підійти до столу на якому лежать пакетики з крохмалем. Просить дітей натиснути на пакетик).
Що нагадує вам цей звук? (Скрип снігу)
Правильно сніг скрипить, коли на вулиці сильний мороз.
Мовленнєва вправа «Слова-родичі»
А ви знаєте, що слово «сніг» - чарівне, від нього можуть утворюватися нові слова.
Сніг – сніжинка.
Сніг – сніговик.
Сніг – Снігова королева.
Сніг – снігур.
Сніг - снігопад
Ну що, малята, йдемо далі сніжиночки збирати.
(Діти підходять до другої ялинки, де вартує сніговик).
ІІ зупинка.
Сніговик: Добрий день, малята,
Любі хлопчики й дівчата!
Я давно на вас чекаю.
І за вами спостерігаю.
Зимонька до мене заходила
І щось для вас залишила.
(вихователь ставить мольберт, на якому картина «Зима в лісі»).
Летять, летять сніжинки на поле, ліс і сад.
Веселий свій таночок танцює снігопад.
Надворі лютий холод, тепла давно нема,
Заліз в копичку зайчик і солодко дріма.
Мете хвостиком лисичка сніжок біля сосни.
В барлозі спить ведмедик, солодкі бачить сни.
Бесіда за картиною.
Скажіть, яких тварин можна зустріти в зимовому лісі?
Як звірі рятуються від морозу?
Зняти одяг і надіти інший вони не можуть. Але у всіх звірів шуба на зиму стає більш пухнастою і теплою.
А хто зі звірів всю зиму спить і лапу смокче?
Якого кольору шуба у зайця взимку? Навіщо він її міняє, як ви думаєте?
Логічна гра «Зайчик та вовк»
Сніговик: Іду я одного разу зимовим лісом, бачу: заєць та вовк біжать. Одна тварина наздоганяє, а інша – тікає.
Хто кого наздоганяв? Хто тікав? (Відповіді дітей).
Один звір був сірого, а інший білого кольору? Хто був сірий, а хто – білий? (Відповіді дітей).
Один швидко біг, а інший швидко стрибав. Хто біг, а хто – стрибав? (Відповіді дітей).
Сніговик: Молодці, малята, нічого не наплутали.
Ой, дітки, щось стало морозно. Завірюха повіяла, зима лютує. Не можна нам сидіти, давайте зігріємось. Покажемо зимонці, що ми вміємо.
Фізкультхвилинка «Сніжки»
Ой, сніжок у зими
(діти кружляють на місці, плавно змахуючи руками – політ сніжинок)
Холодний та білий,
(діти присідають, розводячи руки в сторони)
Сніжки зліпимо ми
(підводяться і, нахилившись вперед, немов би пригоршнями дістаючи сніг)
Швидко та уміло,
(ліплять сніжки)
Туп-туп-туп, хлоп-хлоп-хлоп!
(тупають, плескають)
Друзі, не зівймо!
(крокують на місці)
А хутчіш у сніжки разом всі пограймо!
Підсумок заняття.
Ось, дітки, і кінець нашої подорожі. Сподіваюсь, що ви після нашої подорожі-гри ще більше полюбите зиму.































