Конспект заняття з муз. мистецтва (8 клас, урок № 22)

Опис документу:
Конспект уроку "Музичне мистецтво" для 8 класу

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Музичне мистецтво 8 клас___________________

Урок №22

Епіграф до уроку:

«У моїй голові стільки мелодій, що не вистачить і ста років, щоб записати їх усі на папері».

Дж. Гершвін

Тема.Симфоджаз.

Мета. Розширити знайомство учнів із творчістю Дж. Гершвіна на прикладі «Рапсодії у стилі блюз». Учити висловлювати свої особисті думки та враження щодо будови, звучання й образного змісту музичних творів, знаходити асоціативні аналоги в інших видах мистецтва. З'ясувати значення понять «симфоджаз», «джаз», «блюз», «рапсодія». Удосконалювати вокально-хорові навички та вміння виявляти головне в змісті й звучанні музичного твору. Формувати інтерес до творчості Дж. Гершвіна, І. Білозіра. Виховувати естетичний смак учнів.

Музичний матеріал: Дж. Гершвін. «Рапсодія у стилі блюз» (слухання);І. Білозір. «Ласкаво просимо» (розучування).

Тип уроку: урок поглиблення теми;.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепіано), темброво-шумові інструменти, магнітофон (музичний центр, DVD, комп'ютер), нотна дошка, портрети композиторів Дж. Гершвіна, І. Білозіра, підручники «Музичне мистецтво», 8 кл. (О. В. Волошина, А. В. Левченко, О. В. Мільченко), «Музичне мистецтво», 8 кл. (Г. М. Макаренко, Т. О. Наземнова, Н. І. Міщенко, Л. О. Дорогань, Ю. О. Очаковська), «Вчимося співати», 7-8 кл. (М. К. Яскулко).

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання прелюдії «Рапсодії у стилі блюз» Дж. Гершвіна.

2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.

На який лад налаштувала вас музика прелюдії уроку, тобто музика, під яку ви заходили до класу (кабінету)?

Організація роботи в групах («Джаз», «Апокаліпсис», «Рапсодія»).

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Наш урок присвячений розв'язанню таких проблем:

З'ясувати, до якого стилю належить музичний твір.

; Визначити, які два напрямки музики «зустрілися» в одному творі.

Розв'язувати ці проблеми ми будемо за допомогою «Рапсодії у стилі блюз» композитора Джорджа Гершвіна.

Налаштуватися на творчу роботу спробуємо разом із піснею «Ласкаво просимо» композитора І. Білозіра.

4. Розучування пісні «Ласкаво просимо» (перший куплет) композитора І. Білозіра.

Розучування пісні І. Білозіра «Ласкаво просимо».

а) Слово вчителя.

Сьогодні ми познайомимося з піснею композитора Ігоря Білозіра «Ласкаво просимо».

Автор пісні Ігор Білозір — відомий український композитор, організатор і керівник гурту та музично-мистецького центру «Ватра». Він — автор музики до театральних вистав та інструментальних творів..

Слухаючи чи співаючи пісні І. Білозіра, важко собі уявити, що його вже немає серед живих. У 2000 році талановитий львів'янин трагічно загинув.

У день його поховання відома українська естрадна співачка Руслана Лижичко, якій він пророкував зіркове майбутнє, написала йому листа: «Я пишу листа до Ігоря Білозіра. Я не вірю в смерть. Ти зробив надто багато, щоб тебе не стало*. Я повернулася до Львова й хотіла тебе провідати, але було пізно. Одного разу Ти відстояв мене і моє ім'я, відкривши тим самим мені дорогу у Світ Музики. Якби я була поруч у той страшний вечір, я б теж Тебе відстояла. Я знаю, що цей лист Ти обов'язково прочитаєш, тому кажу: "Не тільки "Світлицю", а й усі твої чудові пісні я обов'язково заспіваю і пропоную Оксані Білозір зробити концерт на Твою пам'ять... Ми тебе ніколи не забудемо!».

Тож давайте, віддаючи шану композитору, розучимо цю пісню. Але перш за все уявіть, що кожен із вас — композитор, і створіть свою мелодію на слова приспіву та порівняйте її з композиторською;

б) Гра «Композитор».

в) Слухання пісні «Ласкаво просимо» І. Білозіра.

г) Аналіз інтерпретації.

  • Які риси, притаманні українському народу, розкрито в пісні?

д) Розучування першого куплету пісні - «Ласкаво просимо» І. Білозіра.

  • У чому полягають особливості виконання першого куплету?

Пісню ми з. вами вивчили, тож тепер можемо вирушати до «Рапсодії у стилі блюз» Дж. Гершвіна.

5. Гра «Подорож» (уявна подорож До Америки).

Уявіть, що ми з вами в. Америці біля афіш концерту одного з прекрасних концертних залів. Розгляньте афішу до «Рапсодії у стилі блюз».

А тепер, як завжди, слухаємо наших музикознавців.

6. Міні-повідомленнямузикознавця.

Ідею написання симфонічного твору у джазовому стилі «Американську рапсодію» — Гершвіну підказав «король джазу» Пол Вайтмен.

Успіх першого виконання рапсодії був приголомшливий. Її оригінальність та яскравість підкорила найсуворіших критиків симфонічної музичної класики. Було започатковано новий напрям симфонічної музики — симфоджаз.

7. Слухання «Рапсодії у стилі блюз» Дж. Гершвіна.

Уявіть, що ми в прекрасній залі «Корнегі-хол» і слухаємо чудову музику Дж. Гершвіна.

  • Якими є образний зміст, особливості її звучання?

  • У чому полягає композиційна новизна твору Дж. Гершвіна?

  • Який характер передають основні чотири теми?

Який новий напрямок симфонічної музики започаткувала «Рапсодія у стилі блюз» Дж. Гершвіна?

Чому саме так названо цей музичний твір? Що ви знаєте про життя й творчість композитора Дж. Гершвіна? Про це нам розкажуть «екскурсоводи-музикознавці» музею Дж. Гершвіна.

8. Уявна екскурсія до музею Джорджа Гершвіна.

Екскурсовод-музикознавець. Джордж Гершвін (1899- 1937) — американський композитор, піаніст, творець першої американської опери.

Народився майбутній митець у бідному районі Нью-Йорка в багатодітній сім'ї емігранта з Росії.

Із шести років, забувши про дитячі ігри, хлопчик самотужки навчався грати на фортепіано. У чотирнадцятирічному віці Джордж почав працювати в нотній крамниці та займатися музичною творчістю.

Маючи унікальний музичний слух, чудову пам'ять, терпіння й наполегливість, юнак із «вихованця нью-йоркських негрів», без спеціальної освіти став блискучим піаністом-віртуозом та відомим композитором.

Серед його доробку — опера «Поргі і Бесс», музичні комедії, рапсодії (найвідоміші — «Рапсодія в блюзових тонах», «Друга рапсодія»), «Кубинська увертюра», «Концерт для фортепіано з оркестром», преЛюдії, танцювальні п'єси, понад 300 пісень, музика до вистав і кінофільмів (понад 40) та інші.

У його творах відчувається вплив джазової музики (інтонації, ритми). В історію американської музики Гершвін увійшов як автор першої американської опери («Поргі і Бесс»), засновник нового стилю музики — симфоджаз.

За своє коротке життя (прожив усього 39 років) Дж. Гершвін Зумів вивести американську музику у світовий музичний простір.

9. Відвідини творчої майстерні музею Джорджа Гершвіна.

Екскурсовод. Послухайте слова композитора Дж. Гершвіна: «У моїй голові стільки мелодій, що не вистачить і ста років, щоб записати їх усі на папері».

Уявіть, що кожен із вас — композитор. Чи можуть у вашій голові під впливом цих слів народитися кілька цікавих мелодій? Який музичний проект ви б створили у стилі симфоджазу?

(Творчі відповіді учнів.)

Після прем'єри однієї з його опер американська преса у вересні 1935 року із захопленням писала: «Це наш Національний шедевр», «Гершвін своєю оперою зробив для рівноправності чорношкірих більше, ніж найбагатослівніші політики за останні півстоліття».

Як ви думаєте, про яку оперу були сказані ці слова? («Поргі і Бесс».)

10. Виконання «Колискової» з опери «Поргі і Бесс» Дж. Гершвіна.

11. Гра «Мистецтвознавці».

Уявіть, що кожен із вас — мистецтвознавець. Розгляньте репродукцію автопортрета Дж. Гершвіна. Який висновок зі слів Дж. Гершвіна як композитора і від картини як художника ви можете зробити?

Розгляньте ще одну репродукцію — Фрески Софії Київської.

  • Як називається такий стиль?

  • Чи відомі вам музичні фрески?

  • Який композитор є їхнім автором та як вони називаються? (Л. Грабовський. «Симфонічні фрески»).

  • Яку тему розкрито в музиці «Симфонічні фрески»? (Звучить фрагмент «Симфонічних фресок».).

  • Твори якого художника сприяли написанню цього твору?

12. Підсумок уроку.

а) Бліц-відповідь. Гра «Музикознавець» (технології «Мікрофон», «Дай швидку коротку відповідь»).

Рапсодія — це...

Артор рапсодії (якої країни)—...

Блюз — це...

Джаз — це...

Відомий виконавець джазу — ...

Симфоджаз — це...

б) Технологія «Мікрофон». Закінчіть речення.

Образний зміст і звучання «Рапсодії у стилі блюз» схвилювали мене тому, що...

На мою думку, у творі «зустрілися» два напрямки музики — це... .

Якби я був (була) організатором виставки «Я малюю симфоджаз», я б виставив (виставила) такі твори образотворчого мистецтва, як...

Я думаю, що в сучасній музичній культурі музика Дж. Гершвіна посідає...

в) Оцінювання музично-творчої діяльності учнів На уроці.

13. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір. Познайомитися з музикою нових стилів, напрямів, жанрів. Створити свою афішу до «Рапсодії у стилі блюз».

14. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання «Рапсоди у стилі блюз» Дж. Гершвіна.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ХІМІЇ залишилося:
0
4
міс.
2
7
дн.
0
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!