Конспект заняття з муз. мистецтва (7 клас, урок № 21)

Опис документу:
Конспект уроку "Музичне мистецтво" для 7 класу

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Музичне мистецтво 7 клас__________________

Урок № 21

Тема: Боротьба образів  

Мета: Поглибити знання у чнів про будову сонатної форми та визначення понять музична драматургія. Розкрити поняття про засоби музичної виразності за допомогою яких втілюється той чи інший образ.

Тип уроку: комбінований

Обладнання:Пісня “Синові” Сл. В. Симоненка, муз. А. Пашкевича , “Гей ви, козаченьки” Сл. В. Крищенка, муз. Г. Татарченка, Л. ван Бетховена „Егмонт” (Увертюра та повністю)

Хід уроку

Організаційний момент.

Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми продовжимо слідкувати за розвитком образів увертюри „Егмонт”, але спочатку згадаємо образи матері і сина в пісні «Синові».

Караоке. Пісня “Синові” Сл. В. Симоненка, муз. А. Пашкевича

Відомості про структуру увертюри Л. ван Бетховена „Егмонт”
Музична драматургія увертюри Людвіга ван Бетховена „Егмонт” почалася із зіткнення двох непримиренних ворогів – народу Нідерландів та іспанських завойовників.
Зіткнення звучить у вступі та в експозиції. А в розробці та репризі буде запекла боротьба! І навіть смерть Егмонта. Наприкінці увертюри (в коді) з’явиться образ перемоги.

Слухання. Л. ван Бетховен. Увертюра „Егмонт” (повністю)
Прослідкуйте за конфліктом, зіткненням образів, їх боротьбою, сценою смерті головного героя та перемогою народу Нідерландів.
Спробуйте побачити драматургію образів у кольорі, схематично.

Аналіз прослуханого твору
Стисла розробка твору відображає боротьбу образів. Реприза розвиває другу тему, викладену владними за характером акордами в ритмі сарабанди, – образ іспанських завойовників. Настирливий розвиток цієї теми раптово переривається, і після кількох митей повної тиші звучать чотири ледве чутні протяжні сумні акорди у виконанні дерев’яних духових. Це відображення загибелі Егмонта.
Однак з останнього акорду виростає і стрімко розвивається радісна й переможна кода – незвично розгорнута і тривала. Автор показує, що перемога нідерландського народу над завойовниками досягнута ціною загибелі героя. Таким чином, боротьба образів привела до тріумфального, переможного, радісного фіналу.
Висловлювання російського композитора Дмитра Кабалевського про увертюру “Егмонт”: “Бетховен ніби веде нас сходами, все вище і вище, – туди, де урочисто, грізно і радісно звучить Перемога, де святкує свій тріумф Ніка Самофракійська…”

Розповідь про Л. ван Бетховена
Людвіг ван Бетховен належить до тих небагатьох митців, які залишаються нашими супутниками назавжди. До його музики можна повертатися знову й знову, знаходити щось нове й нове, не помічене раніше.
Ще в дитинстві ми разом із піснею „Бабак” співчували маленькому бродячому музикантові. Пізніше – захоплювалися ліричними образами його сонат. З кожним наступним твором Бетховена нам відкривався світ, в центрі якого – героїчна особистість, що бореться з долею, здатна на самопожертву та подвиг. Цей героїчний порив із надзвичайною силою прозвучав у симфоніях: Третій („Героїчній”) і П’ятій. І ось тепер ми розкрили філософію життєвого зіткнення, боротьби, перемоги завдяки бетховенським образам увертюри „Егмонт”.
Не можна не дивуватися тому, що самотній, хворий, майже витиснутий з музичного світу того часу Бетховен у найтяжчі роки створював твори, сповнені мужності та душевної чистоти. Якщо вам потрібно перебороти незгоди, труднощі, повірити в майбутнє, – згадайте людину-борця та його геніальну музику. За словами Дмитра Кабалевського, Бетховен „дав людству своїм мистецтвом скарбницю радості на багато віків уперед”.

Демонстрація пісні “Гей ви, козаченьки”
Патріотичний зміст і героїчний характер – ознаки не лише бетховенської музики, а й пісні “Гей ви, козаченьки”. Звідси – чіткий ритм пісні та темп маршу.
“Гей ви, козаченьки”
Сл. В. Крищенка,
муз. Г. Татарченка

Розучування пісні “Гей ви, козаченьки”
Розучіть пісню „Гей ви, козаченьки”, враховуючи її чіткий ритм та маршовий характер.
Визначте фрази мелодії, їх подібність та відмінність. Зверніть увагу на кульмінацію кожної фрази.

Підсумки уроку
Сьогодні ми продовжували слідкувати за розвитком образів в увертюрі Л. ван Бетховена „Егмонт”, пригадали пісню „Синові” та розпочали вивчати пісню „Гей ви, козаченьки”.  

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Google-сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
390 грн