Конспект заняття для дітей старшої групи «ПОВІТРЯ, ЯКИМ МИ ДИХАЄМО !»

Опис документу:
Формувати у дітей уявлення про повітря як матеріальне середовище. За допомогою доступних засобів показувати дітям, що повітря є скрізь : у воді, землі, продуктах, багатьох речах, які оточують людину, в організмі людини. Розповісти дошкільнятам про органи,через які повітря потрапляє до нашого організму. Розповісти їм про значення повітря для життя, про чинники, що забруднюють повітря і про те, що його очищують зелені насадження.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Конспект заняття для дітей старшої групи

«ПОВІТРЯ, ЯКИМ МИ ДИХАЄМО !»

Мета : формувати у дітей уявлення про повітря як матеріальне середовище. За допомогою доступних засобів показувати дітям, що повітря є скрізь : у воді, землі, продуктах, багатьох речах, які оточують людину, в організмі людини. Розповісти дошкільнятам про органи,через які повітря потрапляє до нашого організму. Розповісти їм про значення повітря для життя, про чинники, що забруднюють повітря і про те, що його очищують зелені насадження.

Обладнання : чотири склянки з водою, грудка землі, грудка цукру, тонкі трубочки, пластмасові терези з дитячого математичного набору, дві повітряні кульки, ( більша та менша ), гумові іграшки – пищик, дзеркальця, картки із зображенням того, що забруднює повітря і того, що його очищує.

ХІД ЗАНЯТТЯ.

Вихователь. Мої любі пригадайте, яка зараз пора року ? Правильно, весна. Давайте зручно розташуємося на килимку, заплющимо очі й уявимо, ніби ми – у весняному лісі.

Звучить тиха музика. Що ви відчуваєте, що бачите внутрішнім зором ?

Діти розповідають, що вони уявляють.

А хто з вас зміг пригадати, як дихається у весняному лісі ? Вільно, легко … А хто скаже чому саме ?

Відповіді дітей . Так, у лісі багато дерев та кущів, які очищують повітря. Немає в лісі автомобільних доріг, заводів, що викидають у повітря дим. А що треба робити людям у містах, аби повітря було чистим, як ви гадаєте ?

Діти відповідають, що треба більш саджати дерев, кущів, розводити квіти. Доглядати рослинність, оберігати її.

Вихователь. Хто скаже: яке воно повітря ?

Правильно, невидиме, прозоре. Але бачити його все ж таки можна . Хочете побачити повітря ? Тоді проведемо кілька дослідів. Вихователь підходить до свого столу, запрошує дітей встати навколо. Знімає серветку, під якою чотири склянки з водою. Підкликає до себе когось із дітей і пропонує уважно роздивитися склянки.

Що ти бачиш на стінках ? Так, малесенькі бульбашки. Це повітря. Ним у воді дихають … хто ?

Відповіді дітей : рибки, водорості. Отже повітря у воді є . А в землі, давайте перевіримо.

Вихователь підкликає другу дитину, дає їй грудку землі, пропонує кинути в склянку з водою. З грудки виходять бульбашки. Всі роблять висновок, що повітря й є і в землі.

Діти пригадують, хто ним дихає, жучки, черв’ячки, кроти …

Третя дитина кидає у склянку з водою грудку цукру.

Вихователь. От бачите, повітря й є скрізь . А в нас самих, як ви гадаєте ? Теж є ? А як це можна перевірити ?

Звертає увагу дітей на кілька тонких трубочок ( для коктейлів ). За бажанням діти беруть трубочки і дмуть через них у четверту склянку з водою. Чути стукіт у двері. Заходить Знайко ( дорослий у костюмі ). Він тримає у руках дві повітряні кульки – більшу та меншу.

Знайко. Добрий день усім ! Вибачте, що потурбував вас, але сталася пригода. Я подорожував на цих повітряних кульках навколо світу. Та ось з однієї кульки повітря вийшло. Довелось мені приземлитися у вашому дитячому садочку.

Вихователь. То в тебе повітряні кульки ? Дуже добре, бо ми з дітками якраз ведемо мову про повітря. Ти, Знайко трохи погостюй у нас.

Запрошуємо присісти. Діти, давайте розглянемо кульки, на яких прилетів наш гість. Як ви думаєте, якщо зважити ці кульки, то вони будуть однакові за вагою ? Вихователь бере пластмасові терези, обережно розміщує на їхніх шальках кульки. Чому, одна шалька, на якій кулька більшого розміру нахилилася вниз ? Правильно, ця кулька важча – у ній більше повітря. Повітря має вагу. А ще повітря пружне. Вихователь змизкає одну кульку і відпускає. А почути його можна ? Дайте-но мені отого гумового зайчика. Він пищить, чуєте ? Це з нього виходить повітря. А як відчути повітря ?

Діти відповідають : відчинити квартирку , підставити обличчя повітрю тощо.

Правильно, а бажаєте відчути повітря просто зараз ? Підставте до рота долоньку і дихніть на неї. Долонька стала тепла. От ви і відчули повітря, що було у ваших легенях.

Проводиться фізкульт хвилина – вправи на дихання : вдихнути на повні груді, потягнутися руками в гору, опустити руки та видохнути, широка розвести руки врізнобіч, на вдиху схрестити прямі руки перед грудьми.

Вихователь. Повітря потрібна нам щоб жити. А як воно потрапляє до нашого організму ?

Відповіді дітей.

Чудово ! Знайко, і ти щось хочеш сказати ?

Знайко каже, що хоче сказати дітям загадку :

Між двох вогників – горбочок,

Дві дірочки має, повітря втягує.

Діти відгадують, що це – ніс людини.

Вихователь роздає дітям дзеркальця, пропонує подивитися на свої носики. Розповідає : Людина вдихає повітря через дві ніздрі, воно пробігає каналами, на поверхні яких безліч волосинок, вони весь час коливаються, мов трава на лузі, коли повіє вітер. До цих волосинок, як до липкого паперу, чіпляється пил, що потрапляє до носа разом з повітрям. Ось чому ніс називають фільтром, який охороняє органи людини від забруднення. Внутрішні стінки носа вкриті безліччю кровоносних судин, по яким увесь час циркулює гаряча кров. Тому в носах постійно тепло, навіть морозяне повітря встигає там нагрітися перед тим , як дійде до легень. А коли дуже спекотне, ніс, навпаки охолоджує повітря.

Ось чому потрібно дихати носом, а не ротом. Окрім того, нас ніс уміє сприймати запахи приємні та неприємні. Іноді запах попереджує нас про небезпеку. Наприклад : коли щось підгорає, чи зіпсується їжа.

Вихователь пропонує дітям пригадати різні запахи.

Згадайте. Які пахощі на кухні, коли мама пече пиріжки ? Справді смачні, так і хочеться з’їсти пиріжок. А подобаються вам запахи, коли в кімнаті стоїть букетик квітів ? Як ви гадаєте, чи можна по запаху впізнати, які квіти прикрашають кімнату ?так, повітря доносить до нас знайомі пахощі троянд, конвалій, бузку і навіть коли ми їх не бачимо, по запаху можна пригадати, як зветься квітка. А чи відчували ви неприємні запахи у повітрі ? згадайте, що може його забруднювати ?

Діти розповідають, що це – дим від заводів та фабрик, розлитий бензин, гази від машин, фарби, лаки, дезодоранти, дим від цигарок.

Вихователь. А зараз послухайте таку історію. Було це восени, листя на деревах пожовкло, попадало на землю. У вихідний день мама з Сергійком вирішили прибрати подвір’я - згребли старе листя в кілька куп. « мамо, мамо я підпалю їх » ? – запропонував Сергійко. « Ні в якому разі » !- відповіла мама. І пояснила…

Діти як ви гадаєте, чому не дозволила мама підпалити сухе листя Сергійкові ?

Діти висказують свої версії.

Дійсно, може виникнути пожежа. А також коли листя запалити, від нього йтиме ядучий дим, він має неприємний запах і забруднює повітря, а це може зашкодити здоров’ю людей, тварин. Рослинам також тяжко дихати. Запам’ятайте : без нагальної потреби вогнище не можна розпалювати. Ніс людини – це фільтр, так, але з великою кількістю забруднювачів повітря він не може впоратися. І коли ніс хворий, наприклад, під час нежиті, він також не може добре працювати. Ось чому його потрібно берегти і не застуджувати.

Вихователь ( продовжує ). Людина не може жити не дихаючи. Давайте спробуємо, затиснути собі ніс пальцями і щільно стулити рота. Чи довго ми зможемо пробути в такому стані ? Ні, звичайно. А хто скаже, чи зможемо ми дихати, коли навколо буде багато диму ?

Відповіді дітей : дихати буде важко, можна задихнутися.

То яке повітря необхідне людині для життя ? ( Чисте ). А хто, ще раз нагадає : хто і що допомагає нам очищати повітря ? Привільно : дерева, кущі, трава, квіти. Вони вбирають у себе брудне повітря і виділяють чисте ( кісень). Дощ та сніг також допомагають очищати повітря – вони прибивають пил. Людям після цього легко дихається.

Давайте пограємося у гру.

Вихователь роздає дітям картки . пропонує розкласти у дві доріжки зображеннями того, , що забруднює повітря ( забруднює повітря : викиди з двигунів автомобіля, хімічні речовини – лаки, аерозолі, дим від заводів, дим від костра, дим від паління цигарок …) і того, що очищує повітря ( очищують повітря : дерева, квіти, сніг, дощ … )

Знайко. Молодці діти, виявляється ви багато знаєте про повітря. Я хочу тільки нагадати вам кілька правил, що допоможуть зберегти здоров’я, адже залежить від того, яким повітрям ми дихаємо.

Вихователь. Дякуємо тобі, Знайка, за науку. Діти добре запам’ятають ці правила. А тепер вийдемо всі на свіже повітря – на прогулянку і допоможемо тобі надути кульку, щоб ти міг продовжувати свою подорож.

Всі виходять на прогулянку.

П Р А В И Л А .

  • Поруч з автомобільною трасою не можна гуляти та гратися. Бо там повітря насичене шкідливими викидами з двигунів. Гуляти треба у парку, скверику. Корисно гуляти в лісі на березі водойм під наглядом дорослих, де повітря чисте і запашне.

  • Якщо в хаті пічне опалення, треба стежити за тим, щоб опалення знаходилося у справному стані. Чадний газ дуже шкідливий. Коли його багато у приміщенні,- загроза життю людини.

  • Якщо на пікніку дорослі розводять вогнище, то з часом його необхідно загасити, щоб не було пожежі і щоб огонь не зашкодив природі.

  • Не можна перебувати у приміщені, де й є дим від паління цигарок. Він дуже небезпечний для здоров’я людини, а для дітей й поготів.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Як підготувати успішну особистість: евристичні технології в освітньому процесі»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.