• Всеосвіта
 • Бібліотека
 • Українська мова
 • Конспект з уроку Українська мова для 8 класу "Особливості побудови опису пам’ятки історії та культури. Усний твір- опис пам’ятки історії та культури."

Конспект з уроку Українська мова для 8 класу "Особливості побудови опису пам’ятки історії та культури. Усний твір- опис пам’ятки історії та культури."

Опис документу:
Конспект уроку розвитку звязного мовлення для учнів 8 класу, метою якого є поглибити знання учнів про видатні місця Сумщини; розглянути особливості побудови твору-опису пам’ятки історії та культури; розвивати пам'ять, увагу, образне мислення школярів; виховувати почуття патріотизму, гордості за свій рідний край.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Українська мова

8 клас

Тема: Особливості побудови опису пам’ятки історії та культури. Усний твір- опис пам’ятки історії та культури.

Мета: поглибити знання учнів про видатні місця Сумщини; розглянути особливості побудови твору-опису пам’ятки історії та культури; розвивати пам'ять, увагу, образне мислення школярів; виховувати почуття патріотизму, гордості за свій рідний край.

Тип уроку: урок - екскурсія

Методи та прийоми: слово вчителя, бесіда, словникова робота, «Незакінчене речення»

Хід уроку

І. Організація класу. Оголошення теми та мети уроку.

Слово вчителя.  

СУМИ, Я ЛЮБЛЮ ТЕБЕ, СУМИ 

Серед вільних просторів полісся,

Там, де Псел набирає розгін,

Розкинулось сонячне місто,

Наче пам’ять про кіш козаків.

 

Я люблю твої тихі провулки,

Старий парк і сади понад Пслом,

Три гербові мисливськії сумки

І казкове містечко з котом.

 

Я люблю кришталеві фонтани,

Шепіт лип стародавніх алей,

Як танцюють в альтанці сумчани

Під врочистий оркестр духовий.

  Олексій Усенко

Любі друзі! Сьогодні ми з вами здійснимо невеличку заочну мандрівку просторами Сумщини! Дізнаємося про її видатні місця і спробуємо ж зрозуміти, в чому полягають особливості побудови опису пам’ятки історії та культури. На основі опрацьованого матеріалу ми спробуємо таки написати твір опис пам’ятки історії рідного краю.

ІІ. Основна частина уроку. Вивчення нового матеріалу.

Бесіда:

 • Як часто ви подорожуєте?

 • В яких містах України ви вже побували?

 • А у яких містах Сумщини?

 • Які видатні місця рідного краю справили на вас незабутнє враження?

Зарз я запрошую вас у захоплюючу мандрівку по видатних місцях рідного краю.

(Розповідь та презинтації учнів про визначні місця Сумщини)

Учитель. Сумська область з давніх-давен славиться своєю багатою історією. Заселення території сучасної Сумщини почалось близько 15 тисяч років тому, а вже з III століття до нашої ери тут почали проживати землеробсько-скотарські племена, поселення та курганні могильники яких досліджують досі. Згодом територію Сумщини населяло слов’янське плем’я сіверян, яке потім стало частиною могутнього державного утворення – Київська Русь.

Окрім щонайменше 80 давньоруських городищ, існували і великі міста, які згадуються в давньоруських літописах, зокрема в найвидатнішій пам'ятці Київської Русі "Слово о полку Ігоревім": Путивль, Ромни, Вир, В'яхань, Попаш, Глухів і Зартий. Незважаючи на те, що територія Сумщини була справжньою ареною для міжкнязівських війн у XII ст., історичний регіон зміг вистояти навалу монголо-татарської орди, входження у Річ Посполиту та навіть стати частиною української держави в роки гетьманування Богдана Хмельницького.

До сьогодні сумчани пишаються своїми знаменитими регіонами, які містять не одну історичну пам’ятку тих часів. Глухівщина, Конотопщина, Роменщина, Кролевеччина згодом увійшли до складу Гетьманської України, а південно-східна частина підпорядковувалась Слобожанщині. Після Конотопської битви у XVII столітті між гетьманом Іваном Виговським та Кримським ханатом, а згодом і після боротьби гетьмана Івана Мазепи з російським царем Петром I, столицю Гетьманської України було зруйновано (м. Батурин, Чернігівщина), і новою столицею стає місто Глухів.


Учень. Фонтан у Сумах

На одному з останніх етапів формування Сумської області Катерина II у XVIII столітті скасовує гетьманську владу на Лівобережжі та поширює на територію сучасної Сумщини адміністративно-територіальний поділ Російської імперії. Сумська область утворюється у 1939 році.

Після невеличкого екскурсу в історію Сумщини, який повинен знати кожен, пропонуємо розповісти, які ж саме пам’ятки природи та архітектури зберегла територія одного з найстаріших регіонів України.

Учениця. Суми

Невеличке місто в межах України та достатньо населене в межах Сумської області – місто Суми, сьогодні є адміністративним центром регіону. Місто лежить на берегах річки Псел, у яку впадає річка Сумка. У Сумах проживає понад 250 тисяч осіб.

Місто, яке спочатку видається зовсім непримітним, насправді містить багато цікавих місцинок для хорошого проведення часу. Найперше, куди варто завітати, це до знаменитої сумської альтанки, – саме вона є символом обласного осередку. Розташована архітектурна пам’ятка біля Сумського краєзнавчого музею, а її творцем став сумчанин Матвій Щавельов, уродженець Курської губернії, який служив у земській управі креслярем. Дослідники вважають, що її збудували ще на початку ХХ століття.


Знаменита сумська альтанка

Відомо, що наприкінці XIX століття геологи із Санкт-Петербурга хотіли на місці альтанки видобувати нафту, однак там її не знайшли. Згодом виявилось, що поклади нафти розміщені в містечку Охтирці, а не в Сумах, однак місце для свердління залишилось. Після цього чоловік племінниці Івана Харитоненка Йосиф Ліщинський накрив свердловину залізною плитою та збудував на цьому місці альтанку, а навколо неї облаштував власний сад.

Також у Сумах неможливо не помітити "Сотню" – саме так називають невелику територію, на якій вдало розмістились як сучасні заклади для відпочинку, так і історичні пам’ятки. Серед них – Спасо-Преображенський собор (XVIII століття). Окрім неї, у місті можна знайти декілька церковних споруд, збудованих не одним століттям раніше, зокрема Воскресенська церква, яка є відмінним взірцем козацького бароко кінця XVII – початку XVIII століть.


Спасо-Преображенський собор на "Сотні"

А якщо ви плануєте мандрівку Сумами не на один день, то внесіть у свій путівничок ще такі місця: Сумський краєзнавчий музей, Парк культури та відпочинку імені Івана Кожедуба, нагробні пам’ятники на могилах членів родини Харитоненків на міському кладовищі, а також Будинок-музей Антона Чехова, в якому свого часу проживав письменник.

До наступних туристичних та маловідомих місць Сумщини варто доїжджати маршрутними таксі з районних або обласних центрів. Також через деякі села та міста курсують електрички.

Учениця. Церква Святої Трійці 

Село Пустовійтівка в Роменському районі на перший погляд може здатись зовсім непримітним місцем для затятого мандрівника, але його історія та пам’ятки, які збереглись до сьогодні, справді ваблять своєю автентичністю. Одна з найвизначніших будівель, яку варто відвідати – це церква Святої Трійці, збудована ще у 1773 році і відтворена на початку XXI століття. За інформацією старовинних документів, власним коштом її збудував останній кошовий отаман Запорозької Січі Петро Калнишевський.


Церква Святої Трійці

Свого часу він збудував не одну церковну споруду, зокрема у місті Ромни – Покровську церкву, яку зруйнували більшовики. Над церквою Святої Трійці в минулому столітті теж познущались, однак за ініціативи екс-президента України Віктора Ющенка, який вважає Петра Калнишевського своїм далеким родичем, у 2006 році її відновили. Самому ж Калнишевському у Пустовійтівці також збудували величний пам’ятник.

Учениця. Пам'ятник мамонтові 

Ні, скелет справжнього мамонта ви тут не побачите, але пам’ятник на його честь ви відвідати зможете. Саме в селі Кулішівка Недригайлівського району було виявлено кістяк доісторичної тварини в 1840-х роках під назвою "Mammuthus trogontherii" (степовий мамонт).
Пам'ятник мамонтові

Оригінальний пам’ятник складається з чотиригранної металевої стелли, на гранях якої вказаний 1841 рік. На пам’ятнику зображений барельєф мамонта, а також згадується інформація про археологічну знахідку та її цінність для історії. Така архітектурна пам’ятка автора Івана Калениченка була зведена першою у світі на честь доісторичного велетня і також стала нагадуванням про ще одну знакову подію – в цьому місці проходив кордон між Росією і Річчю Посполитою.

Робота зі словником. Пояснити значення слів пам’ятник, меморіал, скульптура.

Учениця. Крейдяні гори 

Якщо ви втомилось від надмірно туристичних місць України, то крейдяні гори, або ж "сумська Швейцарія" у селі Могриця Сумського району вас однозначно зачарує. Раніше на місці гір був кар'єр з видобутку крейди, а тепер – це чудове місце для романтичних прогулянок та фотосесій.


Крейдяні гори

Місцеві мешканці зазначають, що у крейдяних горах можна знайти так звані "чортові пальці", тобто скелети головоногих молюсків белемнітів, які є дуже схожими на сучасних кальмарів. Що цікаво, поблизу села також виявлене городище і селище сіверян, які проживали у VIII-X століттях, а також знайдено курганний могильник.

Учень. Круглий двір

Дивовижна фортеця "Круглий двір" (XVIII ст.) у місті Тростянець свого часу використовувалась як стайня, склад та навіть театр. У 1749 році її збудувала родина Надаржинських. Сьогодні ж там розташоване чудове місце для проведення екскурсій у стінах споруди, а ще там часто відбуваються різні музичні фестивалі.


Круглий двір

Будівля овальної форми має чотири трьох'ярусні вежі, а по периметру всієї території розміщені одноповерхові володіння. Внутрішній двір садиби-фортеці як колись, так і зараз використовується для різних показових урочистостей під відкритим небом. "Круглий двір" також є невід’ємною частиною системи підземних ходів та має окремі виходи до панського дому і Благовіщенської церкви.

Учень. Трьоханастасіївська церква

Остання точка у мандрівці Сумщиною – це Трьоханастасіївська церква у місті Глухів, колишній гетьманській столиці України. Ще у 1884 році її збудували місцеві жителі Терещенки на місці погорілого дерев'яного Воскресенського храму. Будували храм за зразком Іллінської церкви у Суботові (збудованої у 1653 році за наказом гетьмана Богдана Хмельницького), а вже сьогодні вона нагадує Володимирський собор у Києві (збудований у 1862–1882 рр).


Трьоханастасіївська церква

Храм витерпів чимало бід: пожежі, руйнування комуністів та пограбування. Незважаючи на це, його відреставрували та висували на участь в конкурсах "Сім чудес України" та Сумщини, а сьогодні до нього приходять помолитися сотні вірян Глухова.

Вчитель. І це ще далеко не всі цікаві куточки Сумщини, які варто відвідати. Досліджуйте "глибини" мережі, цікавтесь інформацією в місцевих та знайомих із Сумського регіону та вирушайте на пошуки маловідомих туристичних місць, які вас однозначно здивують!

Спробуємо ж сьогодні усно описати ажурну перлину міста троянд – альтанку! Як і три сумки, альтанка - це справжній символ міста Суми. У багатьох сумчан та гостей міста вона асоціюється із грою духового оркестру, адже саме тут щорічно проводяться дні Європи та Всеукраїнський фестиваль духової музики під назвою "Сурми конституції". Уже понад 100 років альтанка, що з польської означає "відкрита тераса", залишається улюбленим місцем відпочинку та зустрічей багатьох мешканців Сум.

У реченнях опису пам’ятки «відомим» є назва предмета чи його частина, «новим» - ознаки предмета чи його частини. Опис пам’ятки треба складати за таким планом:

І. Вступ. Розповідь про пам’ятку (хто, коли і де створив, з якою метою, стислий переказ змісту легенди, пов’язаної з пам’яткою тощо).

ІІ. Виклад. Опис пам’ятки.

1.

2.

3.

ІІІ. Кінцівка. Роздуми щодо пам’ятки – про її роль в історії, обґрунтування необхідності берегти її.

ІІІ. Робота над твором.

Уже протягом більш, ніж 100 років Сумська Альтанка вважається незмінним символом міста троянд. Вона знаходиться мiж художнiм та краєзнавчим музеями міста Суми, неподалік від Сумського обласного академічного театру драми та музичної комедії імені М. С. Щепкіна. Саме тут фотографуються молодята, випускники і туристи та призначають зустрічі сумчани й гості міста.

Наприкінці 19-го століння вчені із міста Санкт-Петербург вирішили, що саме в Сумах мають знаходитися поклади нафти. Прибувши до Сум, вони почали їх шукати прямісінько перед земською управою. Проте, незважаючи на всі пошукові роботи та створення свердловини, нафти виявити їм так і не вдалося. Завдяки Йосифу Ліщинському - чоловікові племінниці Івана Харитоненка - про цю свердловину пам'ятають і до тепер. У його володіннях був сад, який сьогодні перетворився на міський парк Ліщинських. За його розпорядженням на місці свердловини, закритої стальною плитою, з'явилася дивовижна альтанка. Зводив альтанку один из мешканців Сум - Матвій Щавеліїв. Прикраса міста вціліла, навіть попри війни та революцію.Бесідка виконана у так званому "російскому стилі". Зовні це відкрита дерев'яна тераса (до речі, саме так перекладається польське слово "альтанка"), яка знаходиться на високому цоколі, із хрестоподібним дахом та центральним куполом. Заввишки альтанка - десять метрів, у той час як її діаметр складає майже шість метрів. Довкола пам'ятки у теплі пори року квітнуть квіти.

Цікавинкою цього місця можна вважати те, що під час будівництва альтанки не було використано жодного металевого цвяху. Споруда прикрашена колонами, різними карнизами та наддаховими шпилями. Зовні вона нагадує незвичайну ажурну будівлю. В узорах альтанки закодовані символи трипільської культури, містяться язичницькі символи сонця та продовження роду. Водночас із ними переплітаються символи християнства та юдаїзму.Починаючи із 2006 року, альтанка кілька разів змінювала свій колір та ремонтувалась. Саме тут розташовуються духові оркестри, котрі радують відомими мелодіями мешканців та гостей міста під час щорічного проведення Днів Європи у Сумах та Всеукраїнського фестивалю духової музики під назвою "Сурми конституції".Навесні 2010 року Сумська Альтанка перемогла в акції "Сім чудес міста Суми".

  1. Колективне обговорення прослуханого усного твору.

  2. Самостійне складання твору-опису в публіцистичному стилі.

  3. Зачитування учнями власних творів-описів.

  4. Колективний аналіз прослуханого учнівського твору-опису.

Орієнтовний план аналізу:

  1. Чи розкрито в тексті твору тему (тема – опис пам’ятки).

  2. Чи втілено в тексті твору головну думку.

  3. Чи вдало дібрано фактичний матеріал. Наскільки вдало його систематизовано ( чи виділено головне, чи про менш істотне згадано лише побіжно)

  4. Чи правильно поєднано типи мовлення (основним типом має бути опис пам’ятки, розповідь про її створення тощо та роздум – допоміжні типи мовлення є доречними у вступі та кінцівці).

  5. Чи додержано вимог публіцистичного стилю.

  6. Чи правильно побудовано твір (чи наявні в його тексті вступ і кінцівка).

ІV. Підсумок уроку.

Метод «Незакінчене речення»

 • На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим відкриттям було…

 • Ця інформація дозволила нам зробити висновок, що…

 • Я успішно засвоїв новий матеріал і вмію…

Слово вчителя: Отже, закінчити урок хочу словами закликом Т. Г. Шевченка

У чужому краю
Не шукайте, не питайте
Того, що немає
І на небі, а не тілько
На чужому полі.
В своїй хаті своя й правда,
І сила, і воля.

Не шукайте скарбів за кордоном, а станьте скарбом для своєї країни. Подорожуйте її містами, вивчайте її історію і пишайтеся тим, що ви – сумчани.

ІV. Домашнє завдання.

Скласти план опису видатної місцевості рідного краю.

Скласти сенкан «Альтанка».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
8
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!