Конспект з уроку Історія України для 6 класу на тему" Трипільська культура. Господарство, побут і духовне життя носіїв трипільської культури"

Всесвітня історія

31.05.2021

82

0

4

Для кого: 6 Клас
Опис документу:
Мета. Охарактеризувати трипільську культуру як феномен суспільної організації на теренах України. Показати вплив трипільської культури на культуру українського народу. Вчити дітей працювати з візуальними та речовими історичними джерелами, розвивати вміння й навички роботи з підручником, дидактичним матеріалом, історичною картою, уміння аналізувати історичний матеріал, висловлювати власну думку, робити порівняння й висновки; сприяти вихованню патріотизму, почуття прекрасного і вічного.
Перегляд
матеріалу
Отримати код


Тема:Трипільська культура. Господарство, побут і духовне життя носіїв трипільської культури


Форма уроку: урок – подорож у минуле

Обладнання: історичні карти, атласи, таблиці; малюнки учнів на тему “Трипільська кераміка”, ілюстрації, лепбуки, відеоролик “Трипільська культура

Хід уроку:

Вступна частина

  1. Мотивація пізнавальної діяльності

  • Розпочинаємо незвичайний урок історії. Сьогодні ми здійснимо цікаву пізнавальну подорож у далеке минуле нашої історії – у ІV – ІІІ тисячоліття до нашої ери. Ми познайомимося з трипільською археологічною культурою, яка відома всьому світові. Ми, українці, маємо знати своє коріння, цікавитися історією свого походження, вивчати народи, що населяли землі України у глибоку давнину. У період неоліту на території України виникає самобутня давня суспільна організація давніх людей – трипільська археологічна культура. Це і є темою нашого уроку.

  1. Актуалізація опорних знань учнів

Історична розминка

  • Які суспільні форми організації стародавніх людей ви знаєте?

  • Що таке рід або родова община?

  • Що таке плем’я?

  • Які вам відомі види історичних джерел?

  • Що таке археологія?Основна частина

1. Формування понять

Археологічна культура – це сукупність археологічних пам’яток ( речових джерел), які належать до одного часу, до певної території та відзначаються певними особливостями.

Трипільська культура – це сукупність археологічних пам’яток, що датуються IV – першою половиною ІІІ тисячоліття до нашої ери. Вона займала все Лісостепове Правобережжя та Подністров’я – до Дніпра і Чорного моря, а також території сучасної Молдови та Румунії. Назва культури походить від села Трипілля, а румунські вчені дали їй свою назву від місцевості Кукутені. Таким чином, ця культура у всесвітній історії має назву Трипілля – Кукутені.


Розповідь вчителя.

Енеоліт

Трипільська культура належить до енеоліту – мідно-кам’яної доби. В цей період людство почало використовувати мідь. Однак це не означає, що абсолютна більшість виробів тепер робилася з цього металу. Металургія була слаборозвинута, тож люди використовували у якості сировини в першу чергу метал, який знаходили в самородках. Його було відносно мало, до того ж, мідь не є твердою та слабко підходила для виготовлення знарядь праці. Тому, як і у попередню добу, трипільці у більшості випадків використовували вироби з каменю.

Походження трипільців залишається не до кінця з’ясованим. Найбільш популярною серед дослідників версією є те, що їхні предки були вихідцями Балканського півострова. Найдавніші трипільські пам’ятки належать до північної Румунії. Звідти ці люди дісталися і земель сучасної України. Другим компонентом для складання трипільської культури були місцеві племена мисливців та збирачів. 

Назва

Варто не забувати, що означення «трипільці» - це не самоназва цих людей, а найменування, дане археологами. Насправді ми не знаємо навіть, якою мовою ці люди розмовляли. Назва «трипільці» походить від назви «трипільська археологічна культура» – яка в свою чергу походить від села Трипілля (Київська область), де наприкінці ХІХ ст. археолог Вікентій Хвойка відкрив декілька поселень з характерними знахідками. В той же час, галицькі археологи знали подібні пам’ятки як «культуру мальованої кераміки». Румунські ж вчені називають пам’ятки подібного типу як «культура Кукутені» - на честь назви села, біля якого були відкриті подібні пам’ятки в Румунії.

Сусіди

Трипільська культура займала відносно невелику частину території України, не виходячи на Лівобережжя Дніпра. А тим часом на схід від трипільців мешкали племена кочівників, представники так званої середньостогівської археологічної культури. Ці кочівники контролювали майже все степове лівобережжя.

Багато з археологів вважає, що саме вони, наші давні земляки, вперше в Європі змогли приручити коня для верхової їзди.

Занепад

У середині ІІІ-го тисячоліття до н.е. трипільська цивілізація починає занепадати – зникають протоміста, все менше стає розмальованної кераміки, спрощуються технології. Археологи пов’язують цей занепад із кліматичними змінами, які спричинили зміну звичних умов господарювання.

Але трипільці не зникли фізично, вони перейшли до інших форм ведення господарства. Частина з пост-трипільського населення, як показують вчені, перейшла від землеробства до скотарства.

Цікаві факти:

1.Хоча розкопки пам’яток трипільської культури тривають вже більше сторіччя, лише у 2012 році археологи вперше знайшли на території України золоті прикраси трипільців. Очевидно, золото було дуже рідкісним металом у цього народу.

2. За різними підрахунками, кількість трипільців, що мешкали на території України, складала у різні часи від 400 тисяч до 1 мільйону осіб.

3.Археологи стверджують, що той набір злаків, що почали вирощувати на території України трипільці, залишався незмінним до часів Київської Русі – тобто більше, ніж 3 тисячі років

4.Освоєння трипільцями території України було процесом поступовим. Найбільш ранні пам’ятки цієї культури фіксуються на території Румунії (приблизно 6 тисяч років тому). Лише через 100-200 років трипільці розповсюдилися на территорії сучасного Поділля, ще 100-200 років у них зайняло просування до Південного Бугу – і аж через 800-900 років трипільці вийшли до берегів Дніпра. Тобто, освоєння Правобережжя України зайняло в трипільців більше тисячі років.


5.Хоча трипільське населення мало спільне походження, трипільці були розділені на декілька племен та племінних союзів, що періодично ворогували між собою. Археологи знаходять свідчення про збройні конфлікти між різними трипільськими групами. Найбільш поширеною зброєю трипільських воїнів були луки зі стрілами та кинджали й бойові сокири.

6Представникам трипільської культури було відомо колесо, зокрема, археологи періодично знаходять іграшки – тварини, поставлені на колеса. Однак, як стверджують археологи, колесо не знайшло практичного застосування у трипільців. І замість возів вони, навіть влітку, використовували величезні сані, в яких запрягали пару биків.

7. Якщо трипільці були першими землеробами на українських теренах, а їхні східні сусіді – середньостогівці – першими скотарями, то сусідні племена зберігали ще більш примітивні форми ведення господарства. Так, одночасно з трипільцями на півночі сучасної України мешкали племена дніпро-донецької культури, які були в першу чергу мисливцями та рибалками.

8. В поселеннях трипільської культури знайдені горни для обпалювання кераміки. Трипільці почали використовувати їх приблизно 6000 років тому, в той час як подібні знахідки на Криті відносяться лише до 3100 років тому, а у давній Греції лише 2500 років тому!


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Всесвітня історія

31.05.2021

82

0

4

Для кого: 6 Клас