Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Гостра травма та посттравматичні стресові розлади: особливості роботи з дітьми
»
Взяти участь Всі події

Конспект з географії в 6-му класі з теми «Озера»

Біографія

Для кого: 6 Клас

08.04.2021

261

1

0

Опис документу:
сформувати в учнів поняття озеро, ознайомити з класифікацією озер за різними критеріями: походженням озерної улоговини, глибиною, складом води, розвивати навички роботи з географічною картою, виховувати бережливе ставлення до природи. Озера слугують акумуляторами значної кількості прісної води в глобальному кругообігу води. Джерелом живлення озер є поверхневий і підземний стік, атмосферні опади.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Конспект з географії в 6-му класі з теми «Озера»

Мета: сформувати в учнів поняття озеро, ознайомити з класифікацією озер за різними критеріями: походженням озерної улоговини, глибиною, складом води, розвивати навички роботи з географічною картою, виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: фізична карта півкуль, фізична карта України, схема “Стічне і безстічне озеро”.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

На минулому уроці ви ознайомилися з річками. І знаєте, що річка це-…? (відповідь учня).

Сьогодні ми приступаємо до вивчення озер, які також використовуються людиною в її господарській діяльності. Озера служать людині джерелом води для водопостачання і зрошення, з їх води отримують солі і лікувальну грязь.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Поняття “озеро”

  2. Класифікація озер за різними критеріями.

Отже, сьогодні на уроці ми ознайомимося з поняття озеро, розглянемо класифікацію озер за різними критеріями їх глибиною, стоком, складом води і за утворенням озерних улоговин, навчимося визначати географічне положення озера за планом і в кінці виконаємо практичну роботу.

Завдання: Дайте визначення поняття “озеро”.

Питання: Чим відрізняється озеро від річки?

Озер на земній кулі дуже багато. Всі озера Землі займають 1,8 % площі суходолу .Їх мільйони, від маленьких – площею в кілька квадратних метрів, до велетнів.

Завдання: Назвати найбільші озера материків і показати їх на карті.

Найбільше озеро на Землі Каспійське море-озеро. За великими розмірами і водою, що за складом солей подібна до морської його називають морем.

Утворення озер починається заповненням водою озерної улоговини- заглиблення у яких знаходяться озера

Робота з таблицею “Озеро”. Використовуючи таблицю, пояснюю учням поділ озер за різними критеріями.. За походженням озерних улоговин озера поділяються:

Завдання:

  1. Скажіть, які є озера за глибиною?

  2. Чи можна за фізичним и картами визначити глибину озер?

Користуючись додатком 4 називаємо глибокі і мілкі озера.

Озера поділяються: за глибиною Глибокі (Байкал, Танганьїка), мілкі (Вікторія, Ейр)).

Вода, що надходить в озеро приносить в нього розчинені речовини. За тривалий час в озеро може надійти велика кількість солей і солоність таких озер збільшується. Дуже солоні озера називаються мінеральними, де солі не тільки розчинені у воді, а випадають у вигляді осаду на дно. Отже, за складом води озера поділяються:

- Прісні (Гурон, Верхнє),

- Солоні (Ейр, Аральське, Мертве море-озеро)).

Завдання: Подивіться уважно на фізичну карту і скажіть, як позначаються прісні і солоні озера.

Питання: називаємо прісні і солоні озера.

Одним із найсолоніших озер світу є Мертве море-озеро.

Завдання: Самостійно дайте визначення понять стічне і безстічне озеро.

За водним режимом (стоком): Безстічні (Каспійське), стічні (Байкал).

Завдання:

1.Встановити причинно - наслідковий зв’язок між стоком і складом води

Причина Наслідок

Є стік ?

Відсутність стоку ?

2. За географічною координатою знайти фізико – географічний об’єкт

46 пн.ш. 76 сх д.

Знайдіть озеро Балхаш на карті і поясніть чому західна частина озера позначається голубими кольором, а східна фіолетовим.

Питання: Яке значення мають озера? (робота з підручником). Отже, озер на Земній кулі так багато, що їх не можливо перелічити. Але в процесі використання чиста вода перетворюється на забруднену. У воду потрапляють отрутохімікати, нафтопродукти, води забруднюються побутовими відходами людської діяльності.

Питання: Які озера є в нашій місцевості? (Додаток1)

Завдання: Нанести на контурну карту озера: Світязь, Ялпуг, Сасик, Байкал, Каспійське, Танганьїка, Тітікака, Великі озера.

Закріплення нових знань і умінь учнів

Робота в групах:

Визначити за малюнками види озер за походженням озерних улоговин.

Доповніть речення :

а) природне заглиблення на суходолі…

б) озера за походженням улоговин бувають…

в) найглибшим озером світу є…

г) найглибшим озером України є…

д) найбільшим озером України є…

Що є зайвим?

  1. Байкал, Амазонка, Ялпуг;

  2. Синевир, Чорне, Світязь;

  3. Вікторія, Середземне, Пісочне.

Домашнє завдання

1. Опрацювати тему «Озера»

2.Скласти діаграму Венна між поняттями «річка» і « озеро».

3. Підготувати повідомлення про штучні канали.

Додаток 1

Одне із балансів нашого району - озера. За походженням вони різноманітні. Переважна більшість - це карстові озера, менше - льодовикові і заплавні. В районі налічується 23 озера. Найбільш щедро за кількістю природа обдарувала наше село Кримне.

З уст старожилів дізналися про походження назв озер Велике Домашнє і Пісочне, Солинька і Дімено. Озера льодовикового походження крім озера Дімено для якого характерне поверхневе водоживлення. Під’їзд до урізу води можливий, крім озера Дімено. Живлення озер в основному дощове, снігове, підземне. Коливання рівня води залежить від природних факторів. Озера Велике Домашнє, Солинька, Пісочне придатні для господарського використання, купання, моторних і веслових човнів, для проведення спортивних змагань, спортивного і промислового вилову риби, полювання.

Озеро Пісочне

Озеро Пісочне – гордість кримненчан. Вода в ньому чиста і прозора, вчені виявили в ній великий вміст срібла, що надає їй лікувальних властивостей. Озеро льодовикового періоду.

Назва Пісочне своєрідна і пояснюється чистим незамуленим дном, піщаними берегами. Розташоване між селами Любохини і Кримне. Має площу 267,5 га, середня глибина – 4,37 м, максимальна -10 м. З південно-західної сторони пролягає гравійна дорога, від якої можна підійти до озера. Із західного боку прибережну смугу займає лісонасадження, а зі східного - кущі та долини. Лише південно-східний берег озера болотистий і малодоступний.

Велике Домашнє озеро

Озеро Велике Домашнє – візитна картка Кримного. Воно розташоване в самому центрі села, ніби дома. На його берегах люди селилися ще з доби мезоліту. Це озеро льодовикового походження.

Дно вже не таке чисте, але більш глибше, навіть вода схожа на морську

Назва озера походить від прикметника «домашній», що тут використовується в значенні «рідний». Тому маленька батьківщина давніх кримненчан знаходилась тут, біля водойми, яку і стали іменувати Домашнім.

Сучасна назва озера пов’язана з легендою про бідну жінку, яка мала три доньки: Прип’ять, Вижівку і наймолодшу синьооку Дому, яку матінка природа перетворила на прекрасне озеро Домашнє.

Площа Великого Домашнього 154,1 га, довжина - 1,5 км, ширина - 1,03 км, пересічна глибина – 3,76 м, максимальна - 8м. Улоговина овальної форми. Північні береги низовинні, заболочені, південні – високі (до 5-10м), круті. Живиться підземними та атмосферними водами. Дно піщане, вкрите шаром сапропелю (запаси 2553 тис.куб.м.).

Із західного боку озеро Велике Домашнє з’єднане каналом із озером Пісочне.

Озеро Солинька.

Невелике, площа водяної поверхні становить 7,9 га, і глибиною 1, 85м. Лісове озерце з прохолодною, навіть у найбільшу спеку, водою. Назва озера виводиться із легенди про чумаків, які їхали в Крим за сіллю. Напевно, вони

сприйняли це озеро за море, але це малоймовірно. Озеро чисте, бо знаходиться далеченько від людських поселень .Вода чиста, прозора.

Дімено

Озеро-болото з трясовиною, розміщується за селом. Має площу 1,8 га, а середня глибина0,5м. Говорять, колись там був ліс ( до речі, на торфищах виявляють рештки дерев). Легенда говорить, що ішла якось Кримненська красуня до церкви тою місциною, зачепилась за сучок – ногу зранила. З сльозами на очах прокляла це місце: « А бодай ти дімином стало, щоб більше ніхто понад тобою не проходив!» От і відтоді постало болото, що не підпускає до себе нікого трясовиною.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили