Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Критика і розвиток. Як не знищити мотивацію
»
Взяти участь Всі події

Конспект відкритого урока в 4 класі Тема. " Україна на планеті Земля. Кордони України"

Природознавство

Для кого: 4 Клас

28.06.2020

244

3

0

Опис документу:
Мета: дати відомості про розташування України на планеті Земля; продовжувати формувати навички визначення сторін горизонту, масштаб, уміння читати карту України; ознайомити з поняттями “географії” і “кордон;” формувати навички самостійної роботи з додатковою пізнавальною літературою, розвивати уміння уміння вести пошукову роботу знаходити нове, досі не відоме; сприяти вихованню любові до рідного краю, почуття гордості за свою землю.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Відкритий урок з природознавства 4 клас

Тема. Україна на планеті Земля. Кордони України

Навчальна мета: дати відомості про розташування України на планеті

Земля; продовжувати формувати навички визначення

сторін горизонту, масштаб, уміння читати карту

України; ознайомити з поняттями “географії” і “кордон”

Розвивальна мета: формувати навички самостійної роботи з додатковою

пізнавальною літературою, розвивати уміння вести

пошукову роботу знаходити нове, досі не відоме.

Виховна мета: сприяти вихованню любові до рідного краю, почуття

гордості за свою землю, бережливого ставлення до

природи; виховувати дружні стосунки; заохочувати

до співробітництва.

Форма уроку: урок мандрівка (заочна). Подорож за картою.

Тип уроку: комбінований.

Форми роботи: групова; фронтальна; індивідуальна;інтерактивні

(“Довідкове бюро”, “Мікрофон”).

Обладнання: карта “Фізична карта України”, кросворд,

індивідуальні картки з питаннями, контурні карти,

атласи, картки з назвами країн, глобус, державні

символи України.

Епіграф до уроку

Україна!

Краю милішого, ріднішого,

як Україна, - в світі нема!

Слова солодшого, зручнішого,

як Україна – в світі нема!

ХІД УРОКУ

І. Організація класу. Створення емоційного настрою.

Любі діти, добрий день

Зичу праці і пісень.

А ще друзі, всім бажаю

Сил, натхнення на весь день.

На цьому уроці я бажаю вам показати свій розум, проявити активність, творчість і не втратити гарний настрій.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

А зараз, діти, давайте послухаємо звіт “Довідкового бюро” про виконання домашнього завдання.

Дітям пропонується за півхвилини розповісти про екологічн6у проблему за алгоритмом:

  • проблема;

  • шляхи розв’язання.

  1. Комісія з охорони атмосфери.

Проблема

    • На Україні кожного року в атмосферу потрапляє більш 17 мільйонів тон шкідливих речовин, це більше ніж 300 кг. на кожну людину.

    • Великий забруднювач повітря – транспорт, особливо автомобілі.

    • Один реактивний літак пересікаючи Атлантичний океан, спалює 35 тон кисню, такої кількості достатньо було б для дихання 30 людей протягом доби.

    • Спалювання сміття.

    • Та бачний дим.

Шляхи розв’язання.

  • Впровадження нових ресурсозберігаючих технологій, нових джерел получення екологічески чистої енергії.

  • Регулювання двигунів у автомобілях, озеленіння міст, відновлення площі лісів.

  • Впровадження технології переробки сміття, його сортування.

  • Боротьба з курінням.

  1. Комісія з охорони води.

Проблема

  • Надходження у воду відходів промисловості, сільського господарства, комунальних підприємств.

  • Щороку у водойми викидають 2,5 млрд.кубометрів води.

  • Водний транспорт – велика кількість нафти і сміття. Аварії судов (1 тона нафти забруднює 12 кв.м. водної поверхні)

  • Нераціональне використання питної води.

  • Проби вод в Чорному морі показують серйозне бактеріологічне забруднення.

Шляхи розв’язання.

  • Очистка побутової каналізації

  • Очистка стічних вод.

  • Спеціалізовані смітники.

  • Раціональне використання питної води.

  • Створення водоохоронних зон вздовж рік, озер, водойомів.

  • Повернення води у природу тільки очищеної.

  1. Комісія з охорони ґрунту та рельєфу Землі.

Проблема

  • Добування корисних копалин особливо відкритим способом, приводить до появи тріщин на земній корі.

  • Надмірне зрощування земель накопичує в ґрунті солі, що шкідливо для рослин та всього живого.

  • 1 см. ґрунтів появляється у природі за 250-300 років, 20 см. – за 5-6 тисяч років. Уявіть, що ґрунту раптом не стало...

  • Знищуться рослини, тварини, люди.

  • Грунт дорожче золота!

  • 60% чорнозему непридатні для вживання із-за нерозумної діяльності людини.

  • Грунт боїться ядохімікатів. Якщо їх беруть великі норми, то вони накопичуються у ґрунті, забруднюють ії.

  • Щороку з надр землі добувають близько 100 млрд. тонн корисних копалин. Вивозять на поля близько 300 млн. мінеральних добрив та майже 4 млн. тонн ядохімікатів.

Шляхи розв’язання.

  • Висаджувати на краях дерева, чагарники.

  • Необхідно саджати лісні полоси на полях, правильно орати ґрунт на схилах, а зимою проводити снігозатримання.

  • Коли люди починають будувати хати, дорогу та інше необхідно спочатку зняти слой ґрунту.

  • Рослини захищають грунт від впливу вітру та потоків води.

  1. Комісія з охорони рослин.

Проблема

  • В спекотних країнах зникли джунглі. Люди знищили ліса заради деревесини.

  • Людина винайшла нові сорти рослин, які в багатьох містах замінили природні.

  • Людина безжалісно вирубає ліси, розвитком промисловості вони вмирають самі від забруднення повітря, води та ґрунту. Це призвело до ухудшення газового складу атмосфери.

Шляхи розв’язання.

  • Створені ботанічні сади. Багато рослин на грані вимирання і занесені у Червону книгу України: наприклад водяний горіх, тюльпан Шрепка, лілія лісна.

  • Треба вчити людей любити природу. Корисні великі кольорові стенди з зображенням охороняємих рослин.

  • Заповідники дозволяють зберегти рідкі види рослин.

  • В лісі ходити можна тільки по стежкам.

  1. Комісія з охорони тварин.

Проблема

  • Частіші тварини зникають із-за зміни середовища проживання.

  • Спалюя щорічну траву, ми спалюємо жучків і павучків.

  • Знищуя ліс, степ, забруднюя водойми, ми знищуємо дім для тварин.

  • Полювання на тварин.

  • Все в природі взаємозв’язане. Зникає одне – гине інше.

Шляхи розв’язання

  • Зоопарки допомагають зберегти рідкісні види тварин.

  • Заповідники сприяють збереженню середовища проживання тварин.

  • Червона книга Одеської області.

  • Не шуміти у лісі, не турбуйте тварин!

  • Не підходьте близько до гнізд птахів!

  • Не руйнуйте мурашники.

  • В Україні діє 12 заповідників.

  • Штучне розведення риб.

  • Підгодовуйте тварин в холодні зими.

Висновок:

Наша планета потребує допомоги. Екологічні катастрофи, які відбуваються поруч з нами примушують нас задуматися над тим, чи все ми зробили для того, щоб залишити після себе своїм нащадкам голубу планету життєдіяльною для подальшого життя.

ІІІ Повідомлення теми і завдань уроку.

- Діти сьогодні ми розпочинаємо вивчити новий розділ “Україна наша

Батьківщина”. Протягом цих уроків ми будемо подорожувати просторами рідної землі, визначемо географічне положення, земні і водні богатстива, природні зони, населення і велику увагу будемо звертати на охорону природи.

Тема нашого уроку.

Україна на планеті Земля. Кордони України”.

Я пропоную вам слідуючі завдання на цьому уроці.

1. Дізнатися, що таке кордони? І з якими державами межує Україна.

2. Будемо вчитися визначати кордони України на фізичній карті.

3.Визначити протяжність території України із заходу на схід, із півночі на південь.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Актуалізація опорних знань.

  1. Організація команди.

- Увага, увага! Екіпажу приготуватися до подорожі.

- Сьогодні ми з вами поговоримо про державу, яку саме ви дізнатесь розв’явши акростих, який я вам пропоную.

- Працюєте в парах.

Робота в парах (на партах лежить акростих “Україна”)

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь. де не спитай.

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

  • Так, це Україна – наша Вітчизна.

  • Молодці!

Запис на дошці читає учитель або всі діти хором.

Україна!

Краю милішого, ріднішого,

Як Україна, - в світі нема!

Слова солодшого, звучнішого,

Як Україна, - в світі нема!

- Екіпаж, до подорожі готовий?

- Готовий!

Ваш девіз:

“Кохаю край наш дорогий,

що зветься Україна”.

Отож,вирушаємо у подорож на найшвидшому виді транспорту.

Відгадай на якому:

В синім небі путь моя,

Швидше всіх літаю я,

Маю крила, хоч не птах,

Люди звуть мене.... (Літак).

- Ви мій екіпаж, а я ваш командир.

- Щоб не заблукати в дорозі, візьмемо із собою атласи та контурні карти.

- Отже, літак узяв курс на країну без будинків, міст без людей, морів без води, лісів без дерев. Що це? (Карта).

- Да, діти, це карта. Але ми знаємо ще одне тлумачення географічної карти.

(Зменшене в багато разів зображення всієї земної кулі або її окремих частин.)

- Чи зможемо ми продовжувати наш політ, про це повідомить. черговий синоптик.

  1. Черговий синоптик.

- Ми взяли курс на Україну, але повинні з’ясувати які там метереологічні умови.

- Сьогодні чергує синоптик.......

1. Дата

2. Пора року

3. Температура повітря

4. Стан неба

5. Опади

6. Вітер

7. Інші явища

- Молодці!

- Ви знаєте, що “Моя земля – це земля моїх батьків”.

- А хто з вас може розказати “Як з’явилася наша країна?”

3. Легенда

Нова Земля.

(Легенда)

Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки кинулись пізніше, але землі їм уже не дісталося. От вони й прийшли до Бога, а він у цей час молився, і вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати. По якійсь хвилі Бог обернувся, сказавши, що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. “Ні, - відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці.” “Ну, тоді я вам дам землю ту, що залишив для раю, там усе є: річки, озера, ліси, пустелі. Але пам’ятайте, якщо будете її берегти, то вона буде ваша, а ні – то ворога”.

Пішли наші предки на ту землю, оселилися і живуть до сьогоднішнього дня. А країну свою назвали Україною.

4.Технологія “Мікрофон”.

  • Як ви розумієте, що таке”Україна”?

Україна – це наша земля, наша країна зі славною багатовіковою історією народу, який протягом багатьох віків боровся за свободу й незалежність.

Україна – це рідна мова, чарівна пісня, чудові народні традиції, мальовнича природа. Талановитий народ.

Україна – це велика незалежна держава в Європі.

5.Бесіда.

- Діти, запам’ятайте дату – 24 серпня 1991 року.

В цей час прийнято Акт проголошенно незалежності України, а 1 грудня 1991 року був проведенний Референдум, який підтвердив незалежність України. Сьогодні вона вільна, незалежна і суверенна держава, яка будує життя.

Виборовши волю, Україна має свої державні символи, герб, прапор, гімн і конституцію, які уособлюють її історію, її сутність, тобто найбільш характерне для неї.

  • Які ви знаєте державні символи?

Державний Герб України.

а) Герб символ влади. В основу сучасного герба покладено стародавній золотий тризуб на синьому тлі.

Тризуб означає триєдність життя – батько, мати, дитя, котрі символізують силу, мудрість і любов. Тризуб ще відображає і єднання трьох стихій – землі, води, повітря, без яких неможливе життя. Якщо придивитись уважно до герба, то можна ще й скласти слово з його частин (Воля). Адже до волі завжди прагнув український народ.

Державний Прапор України.

б) Державний Прапор України – це національний Прапор України, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних смуг: верхньої – синього кольору, нижнього – жовтого кольору.

Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір зерна, що дарує життя усьому сущому на землі. Жовтий колір – це ще й колір жовтогарячого сонця.

Блакитний колір – це колір ясного чистого мирного неба. А хіба без живлющої матері – води визрів би й заколосився хліб? От вам і ще один блакитний колір – колір цариці – води.

Отже, жовтий колір – колір хліба, життя, а синій – це колір неба, миру. Тому, мабуть, народ України й вибрав поєднання цих кольорів для свого національного прапора.

Гімн України.

в)Гімн – це найголовніша пісня країни. Гімн України – “Ще не вмерла України”. Слова написав Павло Чубинський, музику – Михайло Вербицький. Національний Гімн України – це урочиста пісня, символ державної єдності. Слова пісні, які були надруковані вперше у 1863році, так припали до серця українцям.

Конституція України.

г)Конституція України – Основний Закон правової держави. У її статтях записані всі права та обов’язки громадян, за якими ми живемо. У ст. 1. Конституції України записано: “Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.”

  • Якою є наша держава?

  • Наша держава існує як рівна серед рівних, самостійно вирішує внутрішні справи, бо вона суверенна і незалежна. Народ бере участь у керівництві державними справами, отже, наша держава демократична.

V. Фізкультхвилинка.

Як у нас на Україні.

Всі лани квітучі.

Так у нас на Україні

Люди всі співучі

Хай же щастя буде добрим

І пісень багато

Бо без пісні в Україні

Не буває свята.

- Продовжуємо нашу подорож.

VІ. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

  1. Ознайомлення з візитною карткою України.

За територією Україна посідає 40 (сорокове) місце в світі. Загальна площа території 603. 550 кв.км. Ділиться на 24 області і Автономну Республіку Крим. Численність населення 40 млн. чоловік.

  1. Географічне положення.

Ми ознайомились із загальними відомостями про Україну, а тепер з’ясуємо географічне положення нашої Батьківщини. Але спочатку значення слова “географія”.

Географія – це наука, що вивчає поверхню Землі з її природними умовами, населенням, багатствами. Коротко кажучи, щоб з’ясувати географічне положення України, треба відповісти на запитання:

- Пригадайте,скільки материків на Землі? Назвіть їх. (Євразія, Афріка, австралія, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида).

- На якому материку знаходиться наша держава? (В Євразії).

- У якій півкулі знаходиться Євразія? (У східній).

- На які частини поділяють Євразію? (На Європу і Азію).

- Якій частині світу належить Україна? (Європі).

Так Україна розташована в Центральній та Південно – Східній Європі.

  1. Робота з фізичною та контурною картою України.

а) практична робота.

- Увага! Підлітаємо до кордону.

- Що таке кордрн і яким кольором відзначений він на карті? (Кордон – це межа між державами. Він позначається лінією червоного кольору).

- Подивіться уважно, як проходить кордон.

- Всім членам екіпажу дістати контурні карти.

  • Щоб зорінтуватися на місцевості наведема чітко кордони нашої Батьківщини червоним олівцем. Він показан на контурній карті преривчастою лінією.

б)пошукове завдання.

- Користуючись картою, допоможіть мені з’ясувати, з якими державами межує Україна ? (показ вчителя).

На півночі – з Білоруссю,

На заході – з Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією,

На півдні – з Молдовою,

На сході – з Росією.

  • Скільки країн межує з Ураїною? (7 країн).

  • Давайте на карті покажемо з якими країнами межує Україна ? (показ дітей).

  • А тепер надпишемо назви цих країн на контурній карті.

  • Увага!

  • Оці цифри ми будемо використовувати в подальшій роботі у географічних диктантах. Запам’ятайте їх.

  • На Південному Сході Українських Карпат, тобто на околиці с. Ділове Рахівського району Закарпатській області знаходиться умовний центр Європи. Коротко кажучи, Україна – в центрі Європи.

Ми з вами як українці, повинні пишатися тим, що туристи з багатьох країн світу намагаються відвідати цей географічний центр Європи.

  • Зверніть увагу. Про , що свідчить червона зірочка, в центрі України? (Це географічний центр нашої держави)

  • Він знаходиться приблизно на околиці села Мар’янка Шполянського району Черкаській області

  • Отже у нас на Україні два географічних центра:

  1. географічний центр Європи,

  2. географічний центр України.

  • Визначте їх у контурних картах.

в)хвилинка ерудита.

Чи знаєте ви, що Україна – одна з найбільших європейських країн. Вона перевершує за територією Францію на 59 тис.км., Іспанію на 98 тис. км., Швецію на 153 тис. км.,Польщу на 291 тис. Км.

А тепер закріплення здобутих нових знань за підручником.

VІІ. Застосування учнями нових знань.

  1. Робота з підручником .

а)індивідуальна робота з картками (4 картки)

Пригадайте і дайте відповіді.

  • Що називають масштабом?

  • Що таке географічна карта?

  • Де на карті знаходяться основні й проміжні сторони горизонту?

  • Що таке материк?

б) пошукова робота

А зараз ми пошукаємо свою країну на глобусі?

Продовжуємо працювати з підручником.

  • Найдіть відповідь у підручнику на моє запитання.

  1. Хто є сусідами на заході України?

  2. Хто є сусідами на південному заході?

  3. Хтоє сусідами на півночі?

  4. Яка протяжність усього кордону України?

  1. Конкурс ерудитів.

- Перед вами лежать завдання і ви повинні вибрати правильні відповіді.

1.Яке з морів не омиває з Півдня береги України?

А. Азовське Б. Аравійське В. Чорне

2.Найбільше озеро в Україні?

А. Ялпуг Б. Світязь В. Сасик

3. Найвища гора України?

А. Говерла Б. Берда В. Ай - Петрі

4. Карта, на якій відображено рельєф земної поверхні, зветься?

А. Фізична Б. Адміністративна В. Кліма

5. Якою з корисних копалин ти пишеш на дошці?

А. Б. В.

6. З якої корисної копалини виготовляють коштовні ювелірні прикраси?

А. Б. В.

7. Без якої корисної копалини їжа не смачна?

А. Б. В.

8. Якої природної зони немає на території України?

А. Степ Б. Тундра В. Лісостеп

9. Найстарішим в Україні державним заповідником є

А. Яворівський Б. Шацький В. Асканія - Нова

10. Червона книга України це

А. Збірник казок Б. Детектив В. Перелік зникаючих

рослин і тварин

11.Найбільша тварина, що водиться в України?

А. Білий ведмідь Б. Зубр В. Слон

12.Столиця України?

А. Харьків Б. Донецьк В. Київ

13. Адміністративно територія України підлягається на

А. Держави Б. Області В. Рівнини

14. Яке з міст розташоване на чорноморському узбіжжі і зветься “перлиною біля моря”?

А. Одеса Б. Чернігів В. Львів

15. Яка з держав не є державою – сусідкою України?

А. Росія Б. Італія В. Молдова

3. Завдання “Пастка”.

  • Діти будьте уважні, для вас я приготувала цікаве завдання “Пастку”.

  • Подивіться уважно на карту, що знаходиться перед вами і назвіть, що в ній переплутано.

(Неправильно розташовані назви міст, річок і морів і Кримській півострів).

  • Визначте зеленим олівцем на цій карті де розташована столиця нашої Батьківщини, а наше місто де знаходиться?

  • Поверніть наше рідне місто додому.

4. Кросворд. “Україна”.

  • Ви вже чимало дізналися про нашу країну, отже спробуємо розв’язати кросворд і перевіряти свої знання.

1)Назва народу, який живе у нашій країні? (Українці).

2)Межа між державами. Назвіть одним словом. (Кордон).

3)З якою державою найдовший кордон? (Росія).

4)Синонім до слова „країна”. (Держава).

5)Головне місто України? (Київ).

6)Найбільша річка, що протікає територією нашої країни? (Дніпро).

7)Частина світу, де знаходиться наша Батьківщина? (Європа).

  • Яке ключове слово ви отримали розв’язуючи кросворд? (Україна).

  • Молодці!

VІІІ. Домашнє завдання.

Виконати практичне завдання за підручником, ст.. 107.

ІХ. Підсумок уроку.

  1. Відповіді на питання:

- Що таке кордон?

- Скільки країн межує з Україною?

- Назвіть їх?

- Наша подорож наближається до кінця. До закінчення мандрівки залишилося декілька хвилин.

  • Скажіть, на що з висоти була схожа Україна. Що нагадують вам її обриси? (Серце, крила птаха).

  1. Колективна творча робота

- А мені здається, що це великий і красивий букет квітів.

- Ви бачите на карті нашу Україну, яку всі ми дуже любимо і хочемо бачити сильною, багатою, прекрасною, квітучою. Нехай вона зараз на наших очах розквітне від нашої до неї любові! Хай кожен з вас „посадить” символічну квітку ( в учнів на партах різнобарвні квіточки, вирізані з кольорового паперу), прикріпивши її до карти України. Хай ці слова будуть, як квітковий нектар, добрі, солодкі.

Учні пишуть епітети: мальовнича, пісенна, незалежна, героїчна, славетна, трудова, гостинна, хлібосольна, зелена, квітуча, родюча, талановита тощо.

Красуйся, країно моя золота!

Чудова, велична, кохана, свята!

Ти – мати, а ми – твої діти.

Тебе нам довіку любити!

Індивідуальні картки

Картка № 1

Що називають масштабом ?

Картка № 2

Що таке географічна карта ?

Картка № 3

Де на карті знаходиться основні проміжні сторони горизонту ?

Картка № 4

Що таке материк ?

Одеська загальноосвітня школа № 20 І – ІІІ ступенів

ПЛАН – КОНСПЕКТ

ВІДКРИТОГО УРОКУ

З КУРСУ

Я І УКРАЇНА. ПРИРОДОЗНАВСТВО”

В 4 – У КЛАСІ

ДЛЯ СЛУХАЧІВ КУРСІВ

ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ

ПРИ ОДЕСЬКОМУ ОБЛАСНОМУ ІНСТИТУТІ

УДОСКОНАЛЕННЯ ВЧИТЕЛІВ

ВЧИТЕЛЬ ВИЩОЇ КАТЕГОРІЇ ГОЛОВАЩЕНКО Л. М.

План уроку: 1. Організація класу.

2.Перевірка домашнього завдання.

3.Повідомлення теми і завдань уроку.

4.Організація команди.

5.Черговий синоптик.

6. Легенда “Нова Земля”.

7.Технологія мікрофон.

8. Бесіда про державні символи України.

9. Фізкулькхвилинка.

10.Візитна картка України.

11. Робота з фізичною та конторною картою.

12. Робота з підручником

13. Конкурс ерудитів.

14.Завдання пастка

15. Кросворд Україна.

16. Домашнє завдання.

17.Підсумок уроку.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.