Конспект уроку"Життєвий і творчий шлях Лесі Українки" у 4 класі. Та додаток книжечка "Дочка Прометея"

Опис документу:
Змістовний конспект уроку,про життєвий і творчий шлях видатної української письменниці Лесі Українки.Допоможе вчителю початківцю провести гарний і цікавий урок. У якому чітко розкриті всі роки життя письменниці починаючи з дитинства і до смерті.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема . Дочка Прометея

Мета . Розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях видатної української поетеси Лесі Українки. Вдосконалювати навички свідомого,виразного читання; читання напамять віршів. Формувати вміння аналізувати віршовані твори. Розвивати зв’язне мовлення учнів, уміти уважно слухати товаришів. Виховувати любов і повагу до творчості Лесі Українки.

Обладнання : виставка книг, портрет Л. Українки, презентація, малюнки до творів, книжка-саморобка, картки.

Тип уроку.Комбінований

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

Ось дзвіночок пролунав,

Дзвінко пісню заспівав.

Чули, діти? (Так!)

Хай сьогодні в кожне серце

Наш урок додасть тепла.

А ми гостям усміхнімось,

Побажаємо добра.

Тож нехай на нашому уроці пануватиме атмосфера доброзичливості, щирості, тепла і взаєморозуміння. Адже щира посмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу.

ІІ. Мовна розминка.

1.Чистомовка.

Жу –жу- жу- я сьогодні розкажу.

Су- су – су-про видатну поетесу.

Су – су-су-про Косач Ларису.

Ку – ку –ку –нашу землячку.

2.Читання намистинками.

-Діти ,прочитайте вислів,який написано на ось цих намистинках.

ми з ти про ня

На сто чо рма ме ми

- Що таке намисто?

- Що таке промінь?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вступне слово учителя.

А зараз послухайте оповідання, яке має назву «Намисто з чотирма променями»

і скажіть, чому саме так вчинила дівчинка?

«Намисто з чотирма променями»

Маленька дівчинка лежала вже багато тижнів хвора. Лежала, стогнала, заплющивши очі.

Побачило сонечко хвору дівчинку. Жаль йому стало її. Нахилилось воно над її голівкою й тихо прошепотіло:

Візьми, дівчинко, чарівне намисто з чотирма променями. І чотирьох нещасних можеш зробити щасливими. На кого направиш промінь, той і стане щасливим.

Розплющила дівчинка очі, бачить – на грудях у неї чарівне намисто, чотири промені на стіні грають.

«На кого ж направити щасливі промені? – думає Дівчинка. – Хто у нас нещасливий?»

Подумала та й зітхнула тяжко: нещасливими були бабуся, дідусь, тато й мама.

У бабусі зуб болить, у дідуся ліжко скрипить, татко горілку п'є, мама сльози ллє.

Направила дівчинка чарівний промінь на бабусю – і зуб у неї перестав боліти. Направила промінь на дідуся – ліжко перестало скрипіти. Направила промінь на тата – перестав тато горілку пити. Направила промінь на маму – перестала мама сльози лити, радісно посміхається. Про себе, про свою хворобу дівчинка забула. Та коли всі в домі стали щасливими, вона стала найщасливішою. (В.Сухомлинський)

- Діти, то чому так дівчинка вчинила?

- Чи притаманні їй риси, про які ми з вами говорили?

- Як би ви зробили на її місці?

- Так, діти, піклування про інших людей – це дуже благородний вчинок. Й зовсім малі діти здатні на прояв милосердя. Такою людиною була і відома українська поетеса.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ми глибше познайомимось з життям і творчістю Лесі Українки, з її віршами і навчимося гарно і виразно їх читати.25 лютого цього року ми будемо святкувати 145 річницю із Дня народження поетеси. Тому й працювати ми будемо не так як зазвичай, а за ось цим підручником.

V. Сприймання та засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

- Прочитайте назву книжечки?

- Як ви розумієте прочитане?

- Хто такий Прометей?

- Прочитайте Зміст підручника,який і буде планом нашого уроку.

- По закінченню уроку ви дізнаєтесь чому Лесю називають Дочкою Прометея.

2.Презентація

1.Біографія

Виступ учнів – дослідників.

-А зараз наші дослідники розкажуть біографію Лесі Українки.

(Один учень розповідає, інший записує основне на дошці,а діти в зошити) .

Багато років тому 25 лютого 1871р. у місті Новоград-Волинський,що на Житомирщині народилася дівчинка, яка згодом стала відомою на весь світ поетесою – Лесею Українкою. Тато був юристом. Мама, Олена Пчілка, дитячою поетесою.

Справжнє ім'я Лесі Українки – Лариса Петрівна Косач, але в сім'ї її завжди називали Лесею. Була вона другою дитиною в сім'ї Косачів. А всього в сім'ї було шестеро дітей: Михайло, Леся, Оксана, Ольга, Дора, Микола.

Дружила Леся з старшим братом Михайлом. Тож батьки так звикли до цього, що звали їх Мишолосія.

Прожила Леся всього 42 роки.

Померла 1 серпня 1913р. в м. Сурамі в Грузії. Тіло перевезено в Київ і поховано на Байковому кладовищі (показ фотографій).

2.Театральна.

Давайте думкою полинемо у ті далекі і, разом з тим, недалекі роки і уявимо собі братика і сестричку, які, прогулюючись у садку, прислухались до співу пташок, шуму дерев та дзюрчання струмків. І ніколи їм не було сумно. А допоможуть нам у цьому наші актори. (Запис співу пташок).

Інсценізація діалогу «Мишолосія».
(Хлопчик і дівчинка («Мишолосія») в українському вбранні інсценізують діалог)

Чуєш, Михайлику, як півень співає?

Чую, Лесю! Гарно співає. Ходімо краще до квітничка та квіти поллємо.

Ні, Михайлику! Квіти треба ввечері поливати, щоб не зів’яли у таку спеку. Візьми краще олівець та запиши мирилку, яку я чула нещодавно від дітей.

І яка ж то мирилка?

«Мир миром, пироги з сиром. Варенички в маслі, ми дружечки красні.Помирімося»

Лесю, а хто дітей навчив миритись?

Вони самі склали цю чудову мирилку, адже діти люблять дружити і сварки їм не до вподоби.

А як же вони мирились, Лесю?

А ось так! Нумо, всі беріться за мізинчики!

(Діти попарно беруться за мізинчики і промовляють мирилку, потім обіймають один одного).

-Діти, для чого потрібні мирилки?

- Отже,давайте жити дружно, в мирі і злагоді і працювати далі.

3.Дитинство.

- Зараз ми з вами прочитаємо уривок з оповідання «Дивна дівчинка» в особах. А ви послухайте і скажіть,чому так називається оповідання?

Читання уривка з оповідання «Дивна дівчинка» в особах.

Автор. Стежинкою біжить дівчинка. Добігла до останньої хати, за якою вже починався ліс, густий та дрімучий. Під хатою сидить бабуся старенька.

Бабуся. А куди це ти, дитино, йдеш?

Леся. До лісу, бабусю.

Бабуся. До лісу? А хіба ти лісовика чи русалку не боїшся?

Леся. А чого мені боятися? От я в книжечці читала про русалку, то вона зовсім не страшна.

Бабуся. У книжечці? А хіба ти читати вмієш?

Леся. Вмію. Всі ж уміють.

Бабуся. Дивна ти, дівчинко! Убрана, як усі люди, і говориш по-нашому, і от читати вмієш. Хто тебе навчив?

Леся. Матуся.

Бабуся. То і мати вміє читати? А чия ж ти? Щось я тебе ніде не бачила.

Леся. Бо я недавно із Звягеля приїхала. Я, Косачівна, а зовуть мене Леся.

Бабуся. То ти Панова донечка? Я не знала, що з панночкою розмовляю. Пани ж усе по-московському говорять.

Леся. Чого ж нам мови своєї соромитися? Всі родичі так розмовляють. І Лисенки, і Старицькі, і дядько Драгоманов, і тіточка.

Бабуся. Чого ти так засмутилася, моя пташечко?

Леся. Бо тіточку в Сибір вивезли за те, що по-українському говорила.

Бабуся. Із Сибіру люди вертаються, не плач, моя пташко. А от коли тіточку засудили, то чи не страшно тобі по-українському говорити і одягатися?

Леся. Ой ні, бабусю, нізащо в світі своєї мови не відцураюся!

Бабуся. Що ж, бачу, завзята, рости велика!

Леся. До побачення, бабусю!

Автор. I пішла далі стежиною, замислившись.

- То чому оповідання називається «Дивна дівчинка»?

- А чому засмутилося дівчинка?

Читання і обговорення вірша «Надія».

Діти,після того як тітку Олену відправили у заслання, поетеса написала свій перший вірш «Надія». Зараз наш учень-декламатор розкаже нам вірш.

  • Діти, які думки гнітили маленьку Лесю?

  • Чому так важливо для Лесі жити в ріднім краю?

  • Скажіть, кому притаманне почуття туги за рідним краєм?

  • Як можна назвати таких людей?

  • Кого можна назвати патріотами у наш час?

  • У вірші є такі рядочки «Надія вернутись ще раз на Вкраїну». Чому саме на Україну?

  • А за що ви любите свій рідний край?

З цією надією прожила Леся все своє життя.

4.Музична (дивитись по часу)

Діти ,багато віршів Лесі Українки покладено на музику.

І сьогодні замість фізкультхвилинки буде хвилинка релаксації.

Сідаємо зручніше,можете лягти на парти,закриваємо оченята і спробуйте уявити ту картинку яку почуєте зі слів пісні.

(Слухання «Місяць яснесенький»)

Діти,ви прослухали пісню,скажіть мені які картини ви уявили?

Як по-іншому можна назвати цю пісню?(Колискова)

Для чого потрібні колискові?

5. Поетичний світ.

І зараз ми з вами перегорнемо ще одну сторіночку нашої книжечки, яка називається «Поетичний світ» та почуємо деякі дитячі вірші поетеси.

а)Робота в парах.

(Читання уривка вірша на картках).

Діти, хробачок буквоїд з`їв всі голосні букви у словах,давайте їх відновимо.

В_ш_ньк_ – ч_р_ш_ньк_ ,

Ч_рв_н_ї, сп_л_,

Ч_г_ ж б_ в_ т_к в_с_к_

В_р_сл_ н_ г_лл_?

Діти ,з якого вірша цей уривок?

Давайте послухаємо вірш напам`ять.

б)Виразне читання напам’ять поезії «Мамо, іде вже зима»
(малюнок до твору)
(Вірш-діалог читаня)
Відшукайте на малюнку серед птахів пташку, про яку йдеться у вірші.
Здогадайтесь хто вона? (Це пташечка — горобчик).
Яка пташка відлітає у вирій?
- Як ви допомагаєте птахам взимку?
- Поміркуйте, чому горобчик не відлітає, не покидає рідної землі?
(Він дуже любить свій рідний край).
- Як слід поводитися в скрутні хвилини? (В скрутні хвилини потрібно шукати вихід з цієї ситуації).

Тяжка була доля в Лесі.Вона дуже хворіла,коли їй виповнилося 10 років вона була на річці,у неї дуже перемерзли ноги.Через деякий час вони почали сильно боліти. Лікар встановив діагноз туберкульоз кісток.Їй доводилося ходити у гіпсі. Пізніше поетеса називала свою хворобу «30-ти літньою війною».

в)Робота в парах.

А зараз попрацюємо в парах. Перед вами картки із шифром,вам потрібно знайти букву під цифрою і скласти слова,та прочитати уривок із вірша.

Я була малою горда,

Щоб не плакать я сміялась.

(Учень читає напам`ять вірш «Як дитиною бувало»)

VІ.Підсумок.

А зараз ми спробуємо скласти асоціативний кущ.

Складання асоціативного куща

Леся (іменники- Українка, поетеса, патріотка ;

прикметники- мужня, безсмертна, незламна;

дієслова- любила, боролася, творила).

Діти, чому ж Лесю називали «Дочкою Прометея?»
6.Художня галерея.

Підпишіть ілюстрації до віршів поетеси.

Розгляньте пам’ятники,скажіть де вони розташовані?

Віночок пам'яті
Калина - символ краси і мужності;
ромашка – символ миру і кохання;
барвінок – символ любові;
мак – символ печалі і туги;
конвалія – символ ніжності, чарівності;
незабудка – квітка вірності;
безсмертник – символ безсмертя.
Видатні поети ніколи не залишають нас.
Вони відходять у безсмертя.
Не стерлась райдужна сторінка,
не вмерла пісня лісова,
безсмертна Леся Українка
була і є повік жива.

Домашнє завдання.

(Намалювати ілюстрацію до вірша який сподобався найбільше)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Особливі діти в закладі освіти: характеристика нозологій, педагогічні підходи»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.