Зарубіжна література 5 клас
Тема. Світова література – духовна скарбниця людства. Роль книги в сучасному житті
Мета: ознайомити учнів з новим навчальним предметом, розкрити значення книги для розвитку людства, пояснити духотворчу роль світової літератури, її значення у формуванні й удосконаленні духовної сутності кожного читача; формувати поняття про літературу як духовну скарбницю кожного народу, розвивати вміння аналізувати висловлювання, творче мислення; виховувати національну свідомість, прагнення до збагачення духовного світу.
Зміст уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1.1. Вступне слово вчителя
Визначаючи завдання перед початком вивчення курсу зарубіжної літератури, я хочу звернутися до вас словами чудового письменника-романтика Олександра Гріна.
«Я люблю книги, люблю тримати їх у руках, продивляючись заголовки, що звучать, як голос за таємничим входом...»
Це слова закоханої в книги людини, яка розуміє свій нерозривний зв’язок з літературою.
Ми сьогодні теж стоїмо перед «таємничим входом», передчуваючи нові зустрічі, а може, й зміни у власній долі, на початку подорожі через відстані й часи.
Художня література як мистецство слова відкриває перед читачами дивовижний світ. Це надає можливість пізнавати сутність людей, їхні уявлення про навколишній світ і про себе, отримувати цікаві відомості про давні події та героїв різних часів і народів, про їхні мрії та історію формування життєвих цінностей. Читання літературних творів, безперечно, має бути осмисленим.
1.2. Вступна бесіда
- Паралельно ви будете вивчали курси УЛ і СЛ. УЛ – література нашого народу, надбання наших предків. Світова література – світ непізнаного і далекого. Чи потрібного взагалі вивчати СЛ сьогоднішньому школяреві? Для чого?
- Чи може людина нормально співіснувати у суспільстві не розуміючи культури, особливостей, цінностей інших народів?
- А саме СЛ і сприяє розкриттю означених понять.
Які книги зарубіжних авторів ви читали? Розкажіть про твори, що найбільше вам сподобались.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку
ІІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
3.1. Пояснення вчителя.
Автори підручника дуже вдало запропонували нам тему першого уроку: «Світова література – духовна скарбниця людства»
Однак, ми повинні з’ясувати сутність кожного з понять і зрозуміти цей вислів.
Отже:
А) Робота з теоретико-літературними поняттями
Світова література - …../запис поняття
Національна література - …./запис поняття
Першу частину вислову ми розшифрували.
А що ви розумієте під поняттям духовна скарбниця людства»?
Скарбниця - скринька, шкатулка для зберігання коштовностей, грошей.
Душею називають внутрішній світ людини з її настроями, почуттями й переживаннями. Саме душею, а не органами чуття (зором, слухом, дотиком або нюхом) ми сприймаємо те, що становить людську суть і зветься духовним. Духовне відсторонене від усього приземлено практичного, тобто матеріального.
Дух — це внутрішній стан, моральна сила людини. Дух виявляється в бадьорості, рішучості, сміливості, незламності. Ці якості треба виробляти в собі, щоб, обстоюючи добро й правду, завжди досягати успіхів у житті.
Дух властивий не лише людині, а й народові. «Дух, що тіло рве до бою, рве за поступ, щастя й волю», — так писав про незламність народного духу видатний поет Іван Франко.
Усе, що становить для людей духовну цінність, зветься духовністю. Духовність тісно пов'язана з історичною пам'яттю народу, тобто з минулим, що його пам'ятають численні покоління людей. Історична пам'ять с підґрунтям для збереження й плекання таких духовних скарбів, як народні традиції, звичаї, обряди, твори усної народної творчості, моральні цінності.
Передавати духовні скарби з покоління в покоління можна тільки за допомогою мови і літератури. Тому й народився вислів: світова література — скарбниця духовності людства. ( бо вона ввібрала духовні надбання не лише 1 народу, кількох народів, а об’єднала тисячі здобутків минулих літ).
3.2. Робота з підручником
Читання статті на с. 6.
Чому ж світову літературу називають духовною скарбницею?
А УЛ – можемо назвати духовною скарбницею (так, але лише нашого народу)
3.3. Робота з прислів’ям
Прокоментуйте вислів:
«Сонце освітлює людині шлях, книжка дає їй крила».
Чи можемо сьогодні обійтися без книги?
Що є своєрідною альтернативою книзі у ХХІ столітті?
Електронні носії 100% можуть замінити книгу?
Як вам зручніше користуватися: друкованим варіантом чи електронними ресурсами? Чому саме так?
V. Підведення підсумків
- Як ви думаєте, що означає “вміти читати” ? Чи можемо лише в 1 значенні розуміти цей вислів?
- Для того, щоб «вміти читати» твори світової літератури потрібно розуміти витоки тієї чи іншої культури, того чи іншого народу. Саме тому ми розпочнемо вивчати курс світової літератури з найдавніших часів, і поступово «прочитаємо» його аж до літературних здобутків ХХІ століття.
VІ. Оголошення і коментар домашнього завдання
Опрацювати статтю на с. 6-10.
Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу