Конспект уроку з української мови "Звуки мови і звуки мовлення. Звуки голосні та приголосні"

Опис документу:
Конспект уроку з української мови "Звуки мови і звуки мовлення. Звуки голосні та приголосні". Мета уроку: поглибити й систематизувати знання про голосні і приголосні звуки набуті в початкових класах; розширити знання школярів про звуки мови, про поділ їх на голосні та приголосні; виробляти навички правильно вимовляти голосні й приголосні звуки; удосконалити орфоепічні й орфографічні навички. Використано такі форми роботи - мовний диктант, кластер.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

 

Тема : Звуки мови і звуки мовлення. Звуки голосні та приголосні

Мета: поглибити й систематизувати знання про голосні і приголосні звуки набуті в початкових класах; розширити знання школярів про звуки мови, про поділ їх на голосні та приголосні; виробляти навички правильно вимовляти голосні й приголосні звуки; удосконалити орфоепічні й орфографічні навички;

виховувати в учнів пізнавальний інтерес до української мови.

Обладнання: підручник, мовний диктант, схема для кластеру.

Тип уроку:

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему «Звуки мови і звуки мовлення. Звуки голосні та приголосні» .

- Як на вашу думку, що вивчає дана тема?

Основні завдання:

  • ознайомитися з розділами науки про мову;

  • розширити знання про звуки мови;

  • вчитися правильно вимовляти голосні й приголосні звуки;

  • виробляти навички фонетичного розбору слів;

  • розвивати фонетичний слух.

- Де вам можуть знадобитися знання з фонетики?

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу. Актуалізація опорних знань

Мовний диктант до теми «Звуки мови і звуки мовлення. Звуки голосні та приголосні» з використанням «хмари» слів.

Завдання мовного диктанту - знайти відповіді на поставленні питання, використовуючи «хмару» слів.

  1. Як називається розділ мовознавства, що вивчає звуковий склад мови?

  2. Як називається найменша одиниця мови та мовлення?

  3. Як називаються звуки , в основі яких лежить лише шум або шум з голосом?

  4. Як називаються звуки, в основі яких лежить голос?

  5. Скільки голосних звуків в українській мові?

  6. Які голосні звуки ви знаєте?

  7. Скільки приголосних звуків у нашій мові?

  8. Як називається звуковий запис для передачі на письмі звучання слова?

  9. Яка приголосна буква має два звуки?

  10. Яка приголосна буква не буває звуком?

  11. Які голосні букви можуть позначатися двома звуками?

  12. Знайдіть слова , які мають різну кількість звуків та букв?

IV.Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми

  1. Колективна робота

Завдання і запитання: прослухати слова. Якими звуками різняться слова кожної пари? Чи вплинула зміна звука на значення слова?

Чайка-лайка, луг-лук, фазан-казан, форма-норма, фото-лото, полин-полинь.

Записати слова і змінити в них одну літеру так, щоб змінилося значення слова.

Сон, сало, море, рік, рама, тінь.

2.Буквений тест : голосні та приголосні звуки

Визначити кількість голосних і приголосних звуків, використовуючи умовні позначки :

Г – слова, в яких голосних більше;

П – слова, в яких приголосних більше;

ГП – слова, в яких однакова кількість голосних і приголосних звуків.

1.Калина 5. Айфон 9. Диджей 13. Капучино

2.Книга 6. Аватар 10. Інтернет 14. Чизбургер

3. Веселка 7.Дитина 11.Какао 15.Японія

4.Черепаха 8.Жалюзі 12.Енергія 16. Джинси

3. Робота з підручником

Виконати вправу 192, завдання 2, 3 письмово

V. Закріплення вивченого матеріалу . Рефлексія

Кластер «Звуки»( зразок)

VІ. Домашнє завдання.

Скласти невеликий текст ( 5 – 7 речень) про працю хлібороба

VІІ. Підсумок

- Вивчення якої теми ми розпочали сьогодні на уроці?

- Який розділ мовознавства вивчає звукову систему мови?

- Як поділяються звуки нашої мови?

- Чи потрібно розвивати навички правильно вимовляти голосні й приголосні звуки?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
0
дн.
2
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!