Зараз в ефірі:
онлайн-конференція:
«
Освіта проти насильства: методи профілактики та алгоритми реагування
»
Взяти участь Всі події

Конспект уроку з української мови для 9 класу

Українська мова

Для кого: 9 Клас

01.09.2018

2400

203

0

Опис документу:
тире в безсполучниковому складному реченні
Перегляд
матеріалу
Отримати код

6

Тема. Тире у безсполучниковому складному реченні.

Мета: удосконалити в учнів вміння правильно інтонувати безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями умови, часу, наслідку, протиставлення й зіставлення тощо, пунктуаційні вміння й навички, пов’язані з уживанням тире в безсполучникових складних реченнях; формувати вміння визначати доцільність уживання тире між частинами безсполучникового складного речення; розвивати творчі вміння відновлювати, моделювати й конструювати безсполучникові складні речення зі смисловими відношеннями умови, часу, наслідку, протиставлення й зіставлення; на основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти осмисленню учнями ролі людини в житті суспільства.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Методи і прийоми: спостереження з елементами вибіркової роботи, коментоване читання, бесіда, творче моделювання, творче конструювання, диктант, самостійна робота, пояснення.

Обладнання: записи на дошці, підручник, завдання для самостійної роботи.

Структура уроку:

Етап уроку

Час

Методи і прийоми

1

Перевірка домашнього завдання

4 хв

Вибіркове опитування

2

Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності

1 хв

Слово вчителя

3

Актуалізація опорних знань учнів з теми

5 хв

Спостереження з елементами вибіркової роботи, мовознавча вікторина

4

Виконання системи практичних завдань, спрямованих на формування пунктуаційних умінь і навичок

28 хв

Творче моделювання, пояснення, творче конструювання, групування, диктант

5

Підсумок уроку

5 хв

Тест

6

Завдання додому та інструктаж щодо його виконання

1 хв

Пояснення

7

Оцінювання роботи учнів

1 хв

Слово вчителя

Хід уроку

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

  3. Актуалізація опорних знань учнів з теми.

Спостереження з елементами вибіркової роботи

Виразно прочитати вірш В. Симоненка. Виписати безсполучникові складні речення. Визначити смислові відношення, накреслити схеми.

ПІЧ

Лиже полум’я жовте черево,

Важкувато сопе димар,

Галасує від болю дерево,

Піднімаючись димом до хмар.

Бубонять рогачі і кочерги —

Щось пригадують з давнини,

І чекають покірно черги

Засмаглілі горшки й чавуни.

З тітки полум’я сон злизало,

Тітка гладить рукою глек,

Теплий ватяник зав’язала

На застуджений свій поперек.

Біга тітка із кухні в сіни,

З-під повітки заносить дров —

З них струмує жовтаво-синя

Віковічна печаль дібров.

Звично грюкають мляві двері,

Піч гуде і димить у світ —

Скільки в пащу цій ненажері

Тітка вкинула кращих літ!

Сновигають по зморшках думи,

На щоках танцює вогонь,

Сажа в’їлася чорним глумом

У пелюстки її долонь.

Біля печі вона, мов бранець,

Слугувала під шурх спідниць,

Віддавала дівочий рум’янець

Чистоті смачних паляниць...

Менше ми гіркоти нестимем,

Стане ближчою наша мета,

Як не будуть у небо димом

Підніматись жіночі літа.

В. Симоненко

  • Яку роль відіграє інтонація в безсполучникових складних реченнях цього вірша?

Мовознавча вікторина

Дати відповіді на запитання:

  1. Які ознаки характерні безсполучниковим складним реченням?

  2. Які смислові відношення можуть виражати безсполучникові складні речення?

  3. Сформулювати правила постановки коми, крапки з комою в безсполучниковому складному реченні. Навести приклади.

  4. Сформулювати правила вживання двокрапки в безсполучниковому складному реченні. Навести приклади.

  5. Назвати види інтонації в безсполучниковому складному реченні.

  6. Чи є взаємозалежність між інтонацією і розділовими знаками в безсполучниковому складному реченні?

  7. Яка стилістична функція безсполучникових складних речень?

  1. Виконання системи практичних завдань, спрямованих на формування пунктуаційних умінь і навичок.

Творче моделювання (на дошці)

Із поданих пар простих речень скласти й записати безсполучникові складні. Виразно прочитати. Яка інтонація властива побудованим конструкціям?

1. Стихла пісня. Тихо стало над степом (С. Скляренко). 2. За вихором продріботіла над самою землею одірвана од гурту хмара. З неї пішов лапатий, рідкий дощ (Г. Колісник). 3. Зникає мова. Народу більше нема (К. Ушинський). 4. Я не бував за дальніми морями, чужих доріг ніколи не топтав. В своїм краю під буйними вітрами щасливим я і вільним виростав (В. Симоненко). 5. Над лісом знялося сонце. Туман справді почав розступатися (Д. Міщенко). 6. Я ближче підходив до врочистого дуба-велетня. Він більшав у моїх очах, виростав у височінь, розпросторювався кроною (Є. Гуцало).

  • Визначити смислові відношення між частинами безсполучникових складних речень. Накреслити схеми.

Методичний коментар

У безсполучникових складних реченнях уживається тире, якщо:

  • у другій частині подано висновок або наслідок дії першої частини: Землі кланяйся низько — до хліба будеш близько (Нар. творчість).

[ ] — [наслідок].

  • перша частина виражає умову або час того, про що говориться в другій частині: Забудеш рідний край — тобі твій корінь всохне (П. Тичина).

[умова] — [ ].

  • перша частина виражає умову або час того, про що говориться в другій частині: Грати словом — долею грати (Г. Світлична).

[ ] – зіставлення – [ ].

Творче конструювання

За поданими схемами-моделями побудувати або дібрати з художньої літератури безсполучникові складні речення.

1. [ ] — [наслідок].

2. [час] — [ ].

3. [умова] — [ ].

4. [ ] — [ ](зіставлення).

  • Користуючись схемами, сформулювати основні правила вживання тире в безсполучникових складних реченнях.

Дослідження-групування з усним обгрунтуванням

Прочитати народні вислови. Дослідити, яку функцію виконує в них тире. Згрупувати речення за правилами пунктуації: а) тире між підметом і присудком; б) тире в неповному реченні; в) тире в безсполучниковому складному реченні.

1. Дай язикові волю — заведе в неволю. 2. Добрий намір — то вже півсправи. 3. Дурний язик — голові не приятель. 4. Млин меле — борошно буде, язик меле — біда буде. 5. Не допомагай грошима, а краще — плечима. 6. Не дорогий початок, а — кінець. 7. Не спіши побалакати — спіши працювати. 8. Порожня бочка гучить, а повна — мовчить. 9. Пуста думка — зайва ноша. 10. Склав план — діло зробиш. 11. Слово без діла — гітара без струни. 12. Язик мій — часто ворог мій (Нар. творчість).

Ключ: А) 2, 3, 9, 11, 12. Б) 5, 6, 8. В) 1, 4, 7, 10.

Пунктуаційний практикум (диктант)

Записати текст, розставляючи потрібні розділові знаки. Пояснити вживання коми, тире і двокрапки в простому і складному реченні.

Прислів’я і приказки стислі крилаті вислови в них сконцентровано житейську мудрість і філософію народу. Своїм мовним багатством і змістовим розмаїттям українські прислів’я і приказки охоплюють усі аспекти життя людини її погляди на світ суспільні явища громадські та родинні стосунки побут тощо. Люди кажуть «Посієш вчасно збереш рясно». І жодного слова звідси не викинеш тут сконцентровано багатовіковий досвід народу.

Ключ. Прислів’я і приказки — стислі крилаті вислови: у них сконцентровано житейську мудрість і філософію народу. Своїм мовним багатством і змістовим розмаїттям українські прислів’я і приказки охоплюють усі аспекти життя людини: її погляди на світ, суспільні явища, громадські та родинні стосунки, побут тощо. Люди кажуть: «Посієш вчасно — збереш рясно». І жодного слова звідси не викинеш: тут сконцентровано багатовіковий досвід народу.

  1. Підсумок уроку.

Виконання тестових завдань.

1. У безсполучниковому складному реченні Сон ніжний землю обійма за плечі я чую неньки колискову (Г. Раденька) між його частинами вживається.

А Кома. Б Крапка з комою. В Двокрапка. Г Тире.

2. У безсполучниковому складному реченні Придивіться у рідному краї наша мова вкраїнська страждає (Л. Таран-Пономаренко) між його частинами вживається.

А Кома. Б Крапка з комою. В Двокрапка. Г Тире.

3. Правильну схему речення Ми цінуємо барвінок за його «лікарську допомогу» з нього виготовляють ліки від дуже важких хвороб (розділові знаки вилучено) зазначено.

А [ ], [ ]. одночасність

Б [ ]: [висновок].

В [умова] — [ ].

Г [ ]: [причина].

4. Уживається двокрапка між частинами безсполучникового складного речення.

А Надворі вже стемніло десь далеко на небі засяяла перша зірка

(М. Коцюбинський).

Б Не посадив жодного дерева за своє життя плати за чисте повітря

(Нар. творчість).

В Упаде мороз на яблуневий цвіт тоді залишимося без врожаю

(Нар. творчість).

Г Вкотре переконуєшся скільки таємниць приховує в собі мова (І. Вихованець).

  1. Правильною схемою до речення Сталось диво тоді камінець засіяв і промінням ясним всіх людей здивував є:

1 [умова] — [ ].

2 [ ]: [причина].

3 [ ]: [пояснення].

  1. [ ], [ ]. одночасність

  1. Завдання додому та інструктаж щодо його виконання.

Ураховуючи типи смислового зв’язку між частинами, зазначеними в дужках, доповнити початки речень так, щоб утворилися безсполучникові складні речення. Пояснити вживання розділових знаків.

Мова наша є таємницею... (доповнення). Дивуєшся дорогоцінності мови нашої... (пояснення). Простежимо коріння української мови... (умова). Людина створила мову... (протиставлення). Святі слова (рідна мама і рідний тато, рідна земля і рідна Україна, рідна мова і рідна школа) тримають нас на світі... (причина). Отже, найбільше і найдорожче добро в кожного народу — це його мова... (причина).

  1. Оцінювання роботи учнів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.