Конспект уроку з української мови для 10 класу на тему: "Іменник. Морфологічний розбір іменника"

Опис документу:
Кейс-урок з єдиної метою висловлювання зі смаком шоколаду на тему "Шоколад - це їстівне щастя". Узагальнення, систематизація та повторення раніше вивченого про іменник як частину мови шляхом морфологічного розбору.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ТЕМА. Іменник. Морфологічний розбір іменника.

МЕТА: повторити і узагальнити найголовніші відомості про іменник; розвивати мислення, зв’язне мовлення, орфографічну грамотність, вміння свідомо оперувати своїми знаннями; виховувати людяність, співчуття, любов до себе та ближніх, прагнення бути щасливим і робити щасливими оточуючих.

ТИП УРОКУ: урок повторення набутих знань

ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: кейс-урок зі смаком шоколаду

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

- Доброго ранку! Доброго дня!

Хай посміхаються діти щодня!

Кожному з Вас я щастя бажаю,

Зичу добра й любов посилаю!

2. Емоційне налаштування на заняття.

- Олександр Дюма, видатний французький письменник, коли чекав гостей на звану вечірку, у гардеробі прикріплював табличку з написом: «Отут, разом з одягом, залишайте свій поганий настрій». Мені б дуже хотілося, щоб і ви залишили негатив, якщо такий є, за дверима аудиторії і налаштувалися на роботу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

    1. «Символ заняття». 

(На фоні музики)

- Шоколад! Джерело вічного щастя і символ неземної насолоди ... Предмет загального обожнювання і інструмент зваби ... Такий різний, але незмінно смачний … Відчуйте його аромат і продовжте речення: «Цей шоколад так пахне, що…»

- Сьогодні ми будемо говорити про дуже важливу річ в житті людини - про щастя, про те, що означає бути щасливим і що треба для цього робити, а символом нашого заняття буде шоколад, адже…

Шоколад – це пропуск в новий світ.

Світ, наповнений щастям!

Світ, в якому можливо все!

Джованні Джакомо Казанова

2. Відгадування форми проведення заняття.

- А урок буде незвичайним, форму його проведення ви дізнаєтеся, коли розгадаєте ребус.

3=Й

  • Отже, КЕЙС-заняття. Кейс-заняття – заняття з особливою структурою. Складається з 5 або 10 розгорток (галузей життя людини), які системно відображають розділи навчальної програми, а також суміжну інформацію за межами програми. Вони формуються на основі знань з різних галузей, які перетинаються в одній точці.  Використання КЕЙС-методу розпочалося у навчальній системі США ще на початку XX століття в галузі права та медицини. Провідна роль у поширенні цього методу належить Гарвардській школі бізнесу.

4. Оголошення теми та мети уроку.

  • Мета уроку – не просто повторити вивчене з теми «Іменник», а й зробити теоретично-практичні висновки, узагальнити вивчене про частину мови шляхом її морфологічного розбору.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Перегляд відео. Проблемне запитання.

- Кожна людина прагне бути щасливою. А чи всі ми маємо однакове уявлення про щастя? Цікаво, що з цього приводу думають оточуючі?

- Перегляньте відео і запишіть слова-іменники, що асоціюються в опитаних зі словом ЩАСТЯ.

2. Складання асоціативного ланцюжка.

ЩАСТЯ - задоволення, спокій, достаток, гармонія, добробут, насолода, радість, здоров’я, друзі, взаєморозуміння, кар’єра, кохання, самореалізація, милосердя, хобі.

- Назвіть орфограми в записаних словах.

3. Робота зі словниками. З’ясування етимології слова ЩАСТЯ.

- Безперечно, не знайдеться людини, яка б не чула слова «щастя». Воно є загальновживаним і, здається, таке зрозуміле. Та варто лише спробувати витлумачити його, як виявиться, що це не дуже просто. Для когось – це задоволення, втіха; для когось – добробут. Хтось щастя розуміє як удачу, талан. Для інших щастя – це радість. А як же виникло слово щастя? Допоможе нам у цьому учениця, яка працювала над цим питанням вдома.

- Етимологічний словник української мови за редакцією Тимченка дає таке пояснення: «спочатку у слова щастя був префікс сь, який колись, вірогідно, мав значення «хороший, гарний», і корінь част, той самий, що в словах частина, частка, частувати.

- Отже, щастя – це «хороша частина». Частина від спільного добра – майна, їжі, тобто того, що забезпечує саме існування людини.

– А як же пояснюють слово ЩАСТЯ інші словники?

Щастя – це стан цілковитого задоволення життям; вияв радості від спілкування з рідними, близькими; успіх, удача. (Тлумачний словник української мови).

Щастя – поняття моральної свідомості, що позначає стан людини, який найбільше відповідає внутрішній задоволеності повнотою й осмисленістю життя, здійсненням свого людського призначення. (Український педагогічний словник).

Щастя – благополуччя, земна благодать, бажання жити без горя, смутку, тривоги, спокій і задоволення взагалі, усе бажане, усе те, що заспокоює і задовольняє людину, за переконаннями, смаками і звичками її. (Словник Даля).

4. Робота в групах.

1 група – записати фонетичною транскрипцією слова ЩАСТЯ, ЩАСЛИВИЙ, ЩАСЛИВЕЦЬ.

2 групапідібрати епітети до слова ЩАСТЯ з префіксом без -: безмежне, беззаперечне, бездонне, безхмарне…

3 група підібрати епітети до слова ЩАСТЯ з префіксом не-: нескінченне, невимовне, неочікуване, недовге, несподіване, неможливе, ненадійне…

4 група підібрати метафори до слова ЩАСТЯ: приходить, стукає, окрилює, кличе….

5 група записати фразеологізми зі словом ЩАСТЯ: випадає щастя - виконати щось почесне; попитати щастя-долі - відважитися, ризикнути; щастя твоє - кому-небудь поталанило, пощастило; щастя ще десь завалялося - кому-небудь непередбачено, несподівано пощастило.

5. Дидактична гра «Чарівне люстерко».

- Кожен із Вас щоденно дивиться в дзеркало і бачить там, або щасливий, або нещасний вираз обличчя. Сьогодні я маю незвичайне люстерко. Воно здатне розгледіти мій стан душі. Все буде залежати від Ваших відповідей (викладач після відповіді студента показує емоцію люстерка, піднявши «усміхнену» чи «зажурену» картку).

- Які розділи мовознавства ми вже повторили?

- Що таке фонетика?

- Скільки фонем в українській мові?

- Скільки голосних звуків? Назвіть їх.

- Скільки букв в українському алфавіті?

- Яка буква українського алфавіту завжди позначає два звуки?

- Яка буква не позначає жодного звука?

- Що таке орфографія?

- Які правила орфографії ми повторили на сьогоднішньому занятті?

  • Що вивчає розділ «Морфологія»?

  • На які дві групи поділяються частини мови?

  • Назвіть самостійні частини мови.

  • Що є для них спільним?

  • Назвіть службові частини мови.

  • Чим є особливий вигук?

  • Які повнозначні частини мови вивчаються в початкових класах?

6. Складання ментальної карти (англ. Mind map) до теми «Іменник».

- А для початку пригадайте все, що ви знаєте про іменник за допомогою ментальної карти (англ. Mind map). В українських перекладах термін може звучати по-різному – «карта розуму», «карта пам’яті», «інтелект-карта». Автором техніки інтелект-карт є англійський психолог Тоні Бюзен (1970 рік), який таким чином запропонував допомагати своєму мисленню.

  • Перевірмо, як ви заповнили карти.

ІV. Повторення раніше вивченого матеріалу.

1. Розповідь викладача.

Все більше дні стають похмурими, температура повітря знижується, надходить зима, підкрадається поганий настрій, але сумувати не має причин. Для того, щоб завжди залишатися на позитиві, випромінювати радість, не треба докладати багато зусиль. Достатньо лише скуштувати шоколад. Чому? Про це і дізнаєтеся. А допоможуть мені в цьому - історики, ботаніки, кондитери, дієтологи та копірайтери.

  • Кожній творчій групі заздалегідь було диференційовано дане на самостійне опрацювання певне завдання. Сьогодні протягом заняття представники від творчих груп звітуватимуть про виконане.

2. 1 розгортка. Історики про виникнення шоколаду.

(Робота з текстом).

- Прочитайте текст, назвіть іменники. Назвіть іменники – власні назви.

Приблизно на початку нашої ери на півострові Юкатан оселилися індіанці майя. Тут вони відкрили дике дерево какао. Індіанці змішували обсмажені какао-боби, воду і перець, отримуючи чудовий, трохи гіркуватий, пінистий напій, що мав цілющі властивості. Він знімав втому, надавав сили, розганяв смуток.

Втім, є думка, що напій богів винайшли зовсім не майя, а ацтеки. Для свого вождя Монтесуми вони готували напій чоколатль («xocolatl» – «гірка вода»).

Першим європейцем, що спробував какао, став Христофор Колумб. Але той не оцінив чудовий напій. Лише через 20 років Ернан Кортес, завойовник Мексики, привіз до Європи кілька мішків зерен какао. На цей раз шоколаду пощастило: екзотичний ароматний напій був прихильно зустрітий у Мадриді.

3. 2 розгортка. Повідомлення ботаніків про шоколадне дерево.

(Розподільне списування)

- Випишіть іменники в початковій формі за родами в 3 колонки (ч.р., ж.р., с.р)

Шоколадне дерево - зовсім не шоколадне. Це дерево - какао! Це велике, вічнозелене дерево з Мексики. Висота стовбура досягає 12 метрів. Листя у дерева блискучі та темні. Квіти ростуть прямо зі стовбура або з товстих гілок. Плоди схожі на великі огірки, жовто-зеленого або оранжево-золотистого кольору. Важить один плід 400-500 грамів, а довжина - до 30 сантиметрів. Сьогодні какао-дерево вирощують у тих місцях, де температура повітря цілий рік не нижче 21 °. Одне дерево дає до 3 кілограмів зерен какао на рік!

ч.р.

ж.р.

с.р

стовбур

Мексика

дерево

колір

висота

какао

плід

довжина

листя

рік

температура

повітря

- Назвіть іменники, які вживаються лише в однині (листя, повітря, Мексика). Назвіть незмінний іменник (какао). Чи можна в множині визначити рід? Іменник має рід чи змінюється за родами?

(Робота із сигнальними картками)

Зубний біль, зелена папороть, висока тополя, злий собака, щаслива путь, широкий степ, високий насип, дорогий шампунь.

4. 3 розгортка. Загадка від кондитера.

(Акродиктант).

- Зерна какао після процесу бродіння (ферментації), спеціальної обробки, сушать і мелють. Таким чином отримують какао-порошок, який, у свою чергу, варять, перетворюючи на гарячу шоколадну масу (глазур).

Запитання Кондитера: як називається ця маса? (кувертюр)

Щоб дізнатися назву, вам необхідно за лексико-граматичними ознаками відгадати іменники. А перші букви відгаданих слів і складуть назву гарячої шоколадної маси.

1. Іменник, що має лише форму множини і означає перерву у навчальних заняттях (Канікули).

2. Іменник, що має лише форму однини і означає назву обласного центру Закарпатської області (Ужгород).

3. Іменник зі значенням речовини, що означає назву корисної копалини, яку добувають у Донецькій області (вугілля).

4. Іменник з абстрактним значенням. Синонім до слова самолюбство (егоїзм).

5. Іменник спільного роду. Неуважна людина (роззява).

6. Іменник ж.р., однини, ІІІ відміни, означає «відсутність світла» (тінь).

7. Збірний іменник, що має спільнокореневий відповідник ЮНАКИ (юнацтво).

8. Іменник-назва істоти, ч.р. Особа, що керує постановою спектаклю (режисер).

5. 4 розгортка. Поради від дієтолога.

(Пояснювальний диктант).

- Вчені провели масштабне дослідження, яке довело, що шоколад приносить користь нашому здоров'ю. «Шоколад не тільки заряджає бадьорістю і покращує настрій, але і рятує від інфаркту та інсульту», - заявляють кардіологи. За допомогою шоколадної терапії підвищують імунітет у тих, хто страждає синдромом хронічної втоми. Гарячий шоколад заспокоює напади кашлю. А для поліпшення тонусу шкіри в спа-салонах застосовують шоколадні обгортання. Шоколад - це краще, ніж поцілунки. Вчені підрахували, що під час поцілунку наш мозок починає активно працювати, серце прискорено б'ється, організм відчуває себе чудово. Так от, від шоколаду цей ефект більше в чотири рази!

- Не варто зловживати шоколадом! Шоколад має високу калорійність та містить багато жиру. Молочний і білий шоколад дають тільки порожні калорії у вигляді жирів і цукру. 25 грамів чорного шоколаду на добу – стільки рекомендують дієтологи «для щастя». Вживайте шоколад в міру – будете жити довше та щасливіше!

- Надпишіть над іменниками відмінок. Назвіть іменники І,ІІ, ІІІ, ІV відміни. До якої групи належить слова КАЛОРІЯ, ДОБА, МІРА, ШОКОЛАД.

- Так скільки грамів шоколаду необхідно з’їсти за добу, щоб бути щасливим?

6. 5 розгортка. Завдання від копірайтерів.

(Творча робота).

- Сучасна реклама — це не просто один із методів просування товарів і послуг, а свого роду мистецтво. У 1995 році вперше в Україні було прорекламовано шоколад торгової марки «Корона».

- Створіть рекламу шоколаду (слоган), використовуючи іменники. Визначте їх синтаксичну роль.

Шоколад «Alpen Gold»
Слоган: Отримай хвилину задоволення!

Шоколад «Alpen Gold Max Fun»
Слоган:
 Смак вибухових веселощів!

Молочный шоколад «Nestle»
Слоган:
 З Nestle починається ніжність!
      

Шоколад «Nestle Classic for men»
СлоганБережіть від жінок!

Шоколад «Аленка»
Слоган:  Все, що потрібно людині!

Шоколад «Milka»
Слоган: Один шматочок - і Ви в Альпах!

7. Морфологічний розбір іменника.

5 «шоколадних» книжок про здійснення мрій

Йоанна Ягелло «Шоколад із чилі»

Вам доводилося куштувати шоколад із чилі, де солодкий смак поєднується з гіркотою? Саме його нагадує життя 17-річної Лінки, яка щойно вступила до омріяного ліцею. Вона відшукала давно втрачену сестру й нарешті розібралася у своїх почуттях до Адріана. Здається, перед нею чудове майбутнє. Проте не все так рожево. Що ж, може, кохання не завжди мусить бути солодким, як молочний шоколад? Може, воно нагадує шоколад із чилі?

«Шоколадні вірші про кохання»

«Шоколадні вірші про кохання» — талісман для закоханих. До неї увійшли вірші поетів кількох поколінь. Загалом — 17 авторів.

Надійка Гербіш «Теплі історії до шоколаду»

Це збірник добрих, теплих, шоколадних, цілющих слів. Тут містяться історії про різних людей, життя, любов, слова, дружбу, смуток, пошуки, успіх, подорожі, домашню випічку, міста, кутові будинки, про велосипеди, кіно й картини, про музику, лікарні, студентів, книжки, про неосвітлені вулиці й старі листи, маленькі дрібниці й великі зміни.

Роальд Дал «Чарлі і шоколадна фабрика»

Це найпопулярніша книга Роальда Дала. Жив собі бідний хлопчик, якому раз на рік — на його день народження — дарували єдиний дарунок — маленький шоколадний батончик. Але хлопчик мав добре серце, і тому з ним трапляється неймовірна пригода, яка не залишить байдужими ні дітей, ні дорослих.


Джоан Гарріс «Шоколад»

Відкрийте для себе рецепти щастя від Джоан Гарріс. Пориньте у світ шоколадної магії, і ви зрозумієте, що навіть за допомогою солодощів можна змінити життя – звісно, якщо ви маєте добре серце.

Шоколад – це їстівне щастя. Джоан Гарріс

Щастя – ім., (що?), поч. ф. – щастя, заг., неіс., абстр. знач., с.р., ІІ в, м’як. гр., Н.в., одн., скл.ім. присудок.

V. Підсумок уроку.

1. Оцінювання (по ходу заняття).

2. Заключне слово викладача.

- Часом ми сприймаємо щастя і всі благословення в нашому житті  як належне,  і, дивлячись на інших, думаємо, що і у них все пречудово. Але нам не дано проникнути в їхні серця, і тому ми не знаємо про їх печалі та проблеми. Можливо, життя обдарувало нас тим, за що хтось інший готовий віддати все, що має ... А ми, володіючи подібним скарбом, про це навіть і не замислюємося.   

- Будемо ж вдячні Богові за такі дари, як здоров'я, добрі друзі, хороший чоловік  (дружина), улюблені діти, вдала робота ... і будемо пам'ятати, що основа такого почуття, як щастя, завжди закладена всередині нас.

3. Домашнє завдання. «Торба щастя»

Вивчити  рецепт людського щастя:

Візьміть чашу терпіння, влийте туди повне серце любові, киньте туди дві пригорщі щедрості, хлюпніть гумору, посипте добротою, додайте якнайбільше віри. Усе це добре перемішайте, з’єднавши з усім вашим життям – і будьте щасливі. І нехай все у Вас буде «в шоколаді»!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00