Конспект уроку з української мови.

Опис документу:
Урок розроблений для дітей з вадами інтелектуального розвитку .Проводиться в ігровій формі.Весь урок діти рухаються,розглядають картинки,працюють руками - на розвиток дрібної та грубої моторики звертається особлива увага ( у всьому учням допомагає учитель). Для кращого розуміння дітьми матеріалу, використовується гра, вона для дітей є способом пізнання . Використані фізкультхвилинки, з рухами які дітям дуже подобається повторювати.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Письмо малої рядкової букви «н».

Мета. Вчити учнів писати маленьку букву н («ен» ) та склади з нею(«на», «ни»);продовжувати вчитись з'єднувати букви у склади; вправлятися у вмінні робити звуковий аналіз слів, запамʼятовувати назви елементів букв; виробляти навички правильного сидіння, вміння правильно тримати ручку(олівець) ; розвивати дрібну моторику рук,розвивати фантазію - використання методу сторітелінгу –придумування неймовірних історій:в даному випадку- учителем ),продовжувати працювати над розвитком звʼязного мовлення, пізнавати та вивчати букви через гру, виховувати в дітей старанність ,охайність письма , посидючість.

Обладнання. Зразки каліграфічного написання літер, малюнки тварин, демонстраційні зразки великих і малих рукописних літер,таблиця з алфавітом, цеглинки «Лего», роздатковий матеріал ( папір у вигляді листочків барвінку з вивченими буквами, імпровізовані «калюжки»),кольорові фломастери.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Структура уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Письмо вивчених літер.

2. Відгадування загадок.

3.Гра «Спіймай звук»-н

4. Фізкультхвилинка .

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми і мети уроку.

2. Письмо рядкової букви н («ен»)

3. Фізкультхвилинка

4. Письмо буквосполучень.

5.Пальчикова гімнастика.

ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.

1. Гра «Послухай та відгадай».

2. Викладання букви з цегликок «Лего».

V. Підсумок уроку.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

День сьогодні дуже гарний,

Та щоб не пройшов він марно,

Діти мають сісти рівно

Працювати не повільно

Уважно слухати ,з завзяттям в мовні ігри гратись

В світ знань прекрасних приєднатись.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Сьогодні ми будемо подорожувати країною,яка зветься Алфавітія. В цій чарівній країні живуть букви,але кожна буковка має свій будиночок,а будиночки стоять один біля одного. І ми будемо на сьогоднішньому уроці допомагати нашій буковці знайти саме свій будиночок

Але,перш,ніж ми з вами поспішимо на допомогу маленькій буковці,послухайте,що зі мною сьогодні трапилося,коли я йшла до школи..

-Йду собі спокійно,замріялася,адже такий чудовий ранок надворі. Аж раптом чую - хтось говорить тонесеньким голосочком. «Гляньте на нас,ми ж такі гарненькі,навіть снігу не боїмося!». Дивлюся,а з-під снігу виглядають зелені листочки барвінку. Але ці листочки були такі чарівні,що мені захотілося принести їх вам,діти! А ще - яке диво-дивне! Виглядали вони,як літери,які ми вже вивчили, давайте розглянемо ці листочки і на дошці спробуємо відтворити вже знайомі нам букви (а,о, у,м,х,с, п.,и, р)- робота з допомогою вчителя. Молодці!

А поки ми працювали,у країні Алфавітії пішов дощик і зʼявилися калюжі(у кожної дитини на столі «калюжка» із крапковим зображенням маленької букви «н»).

- Що ви,діти,помітили у своїй калюжці?(якусь букву,мабуть). А ми її знаємо?(ні) Давайте спробуємо навести її.(наведення букви фломастерами). Ця буква називається «н». Ми вже знаємо,що є великі букви і маленькі. Так от ця буква – маленька.

2. І зараз ми з нею познайомимося ближче,розгадуючи загадки.

Не олень він і не бик

В краях теплих жити звик

Є на носі в нього ріг,

Хто це ,діти?(носоріг) – виставляю картинку із зображенням носорога,коли діти відгадають.

Дуже гостре лезо має,

Все на світі розрізає,

Що захочеш,ним ти ріж

Що таке це,діти?(ніж) – виставляю картинку із зображенням ножа.

- Який перший звук у слові «носоріг»(«н».

- Як він звучить твердо чи мʼяко?(твердо).

- А у слові «ніж» («н') –(мʼяко). (Для кращого розуміння особливими дітьми « твердості-мʼякості» звуків, використовую в якості твердих звуків –поверхню столу; (попередньо пояснивши,що він твердий,його не можна приплюснути,зігнути,зімʼяти; в якості мʼяких – шкіру на руках(вона мʼякенька,приємна)

- Отже,діти,можемо зробити висновок,що цей звук може бути твердим і мʼяким.

3.А зараз ми пограємо в гру «Спіймай звук» Слухайте уважно вірш( Марʼяна Савка «Чорний пан».)

В чорнім замку - чорний пан,

Має чорний він жупан,

Чорні чоботи й штани –

Отакооої довжини!

Чорне крісло,чорний стіл,

Дуже чорне все довкіл.

Чорний зошит,чорна книжка,

Чорний кіт і чорна мишка.

А чому він чорний пан?-

Чорні чоботи й жупан?

Бо малює справжній майстер!

В нього чорний є фломастер.

-Про кого вірш?(про чорного пана).

-А чому він весь чорний?(бо його малює майстер чорним фломастером

4.Фізкултхвилинка.

Високо в небі летить синичка,(підіймаємо одну руку вверх)

А ось і друга – її сестричка(підіймаємо другу руку вверх)

Ліворуч,праворуч,угору!(рухи руками вліво,вправо,вверх)

І стрімко – стрімко додолу.(стрімко присідаємо)

«Цінь-цвірінь – співають сестрички(великі пальці обох рук зʼєднуємо з усіма пальчиками)

І поспішають до годівнички,(робимо рухи руками,ніби летимо)

Подзьобавши трохи пшениці(пальчиками обох рук («дзьобаємо» по підлозі,столу тощо).

Геть полетіли синиці.( робимо рухи руками,ніби летимо)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми і мети уроку.

- Отже, перший звук у слові носоріг,у відгадці до нашої загадки який?- ([н]).

- Якою буквою позначається на письмі?(«ен»).

- А чи вмієте ви її писати? (Ні).

- То яким буде сьогоднішнє завдання на уроці? (Вчитися писати маленьку букву «ен»).

- Так, сьогодні на уроці ми навчимося писати рядкову букву н («ен»), а також склади з нею. Тож допоможемо потрапити їй у свій будинок міста Алфавітія.

2. Письмо рядкової букви н («ен»).

· Порівняння писаної і друкованої.(розглядаємо і порівнюємо демонстраційні зразки літер) – порівняння елементів букв.

· Написання кольоровими олівцями на листку.

· Написання пальчиком на долоньці тощо

- Діти,давайте піднімемо оченята і поглянемо на наш стенд, згадаємо:

-як треба правильно сидіти за столом;

- правильно класти зошит;

-тримати в руці ручку(олівець).

Зошит свій я відкриваю,

Навкоси його кладу.

Ручку я ось так тримаю,

Сяду рівно, не зігнусь.

·- Пояснення вчителя.

·- Письмо літери в повітрі.

· Робота в зошиті на ст. 54-«Навчальний посібник з письма» Л.С Вавіна,Н.П.Кравець –(для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для розумово відсталих дітей. Частина1,;Київ,;ІнкУнабула,2013.)

3. Фізкультхвилинка

На високій горі(підіймаємо руки вгору)

У глибокій норі(у повітрі робимо руками коло)

Танцюють мишенята((ворушимо пальчиками обох рук)

А з ними мама й тато(показуємо вказівні пальці обох рук)

А внизу,в долині(показуємо руками на підлогу)

Сплять ведмеді в малині(робимо вигляд ,що спимо,кладемо долоньки під вушко)

Ти їх не буди( заперечливо похитуємо вказівним пальчиком)

А тихо-тихо йди(легенько переставляємо ніжками).

4.Письмо буквосполучень «на», «ни»(достатньо 2-3разів).

5.Пальчикова гімнастика(відпочинок для рук).

На листку кульбабки(показуємо відкриту долоньку)

Равликова хатка(на долоньку кладемо кулачок)

Чи є тут хто? Стук –стук!(стукаємо пальчиками об підлогу,об стіл тощо)

Сховавсь від нас малюк!(робимо здивоване обличчя,показуємо порожні долоньки)

ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.

Вчимося робити звуковий аналіз слів.

1. Гра «Відгадай загадку».

- Сюди – туди повертає

Хропе,сопе,часом чхає. (ніс;=о˗ ).

За лісом стоїть висока гора

Під нею вирита глибока…(нора-0-0).

(Діти виконують це завдання разом з учителем)

2.Гра «Виклади букву з цеглинок «Лего».(діти викладають букву «н»,використовуючи свою фантазію)

V. Підсумок уроку.

Отже,діти,давайте ми з вами знайдемо місце нашої маленької букви «н» в країні Алфавітії( таблиця з алфавітом) – діти встають із-за столів,показують букву серед інших букв в алфавіті.

-Допомогли ми їй знайти свій будиночок в країні Алфавітії?(так)

-Що вам найбільше сподобалося робити? (відповіді дітей).

-Що було виконувати важко?(діти розказують або показують рухами-для дітей,які не розмовляють).

Молодці ,діти, попрацювали сьогодні добре! Усі старалися,я всім вдячна за роботу. Давайте поплескаємо в долоні собі за нашу роботу на уроці.

Використана література:

  1. Зошит - «Навчальний посібник з письма» Л.С Вавіна, Н.П.Кравець –(для спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для розумово відсталих дітей. )Частина1,;Київ,;ІнкУнабула,2013.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності соціального педагога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.