Конспект уроку з української літератури в 10 класі

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Українська література

Для кого: 10 Клас

26.01.2022

94

1

0

Опис документу:

Тема.Роль І.Франка у розвитку української драматургії і театру.

Проблема украденого щастя за драмою І.Я.Франка „Украдене щастя”.

/Майстерність зображення трагічної долі героїв – Анни, Михайла,

Миколи/.Роздуми над тим, у кого з героїв украдено щастя. Сценічна історія п’єси.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема.Роль І.Франка у розвитку української драматургії і театру.

Проблема украденого щастя за драмою І.Я.Франка „Украдене щастя”.

/Майстерність зображення трагічної долі героїв – Анни, Михайла,

Миколи/.Роздуми над тим, у кого з героїв украдено щастя. Сценічна історія п’єси.

Мета.Ознайомити з внеском І.Франка в розвиток драматургії та

театру.Проаналізувати сюжетну канву драми” Украдене щастя”. Визначити ,у

чому полягає секрет вічної актуальності творів І .Франка.Розвивати критичне

мислення ,звязне мовлення, увагу,уяву.Виховувати інтерес до творчості І.Франка.

Обладнання:презентація в PowerPoint ,фільм “Украдене щастя”.

Тип уроку:комбінований.

Ключові компетентності,що формуються :спілкування державною

мовою,соціальні та громадянські компетентності,обізнаність та самовираження у сфері культури.

Перебіг уроку


1.Організація учнів до уроку.


2.Актуалізація опорних знань.


Вступ вчителя про щастя/любов/вічні цінності.


Філософське заглиблення в поняття „щастя”

-А що ж таке щастя?

Найвичерпнішу відповідь мав би дати Великий тлумачний словник.

Щастя" — стан цілковитого задоволення життям, відчуття глибокого вдоволення та безмежної радості, яких зазнає хто-небудь.


-Афористичні вислови: як висловилися „великі” світу сього про це поняття?(можна видруки на парти)


-І, звичайно, трактування щастя в українській літературі. Хто з вивчених вами у 10 класі героїв прагнув щастя і в чому?

-А кого ви дійсно можете назвати щасливим?


-Можна уривки з творів Франка про любов…


Відеосюжет „Моє розуміння щастя(від кількох батьків 10 класу)



3.Повідомлення теми й мети уроку.Мотивація навчальної діяльності.




Проблемні питання уроку:

*Чи можна бути щасливим з украденим щастям?

*У кого з героїв украли щастя?

*Чи треба за щастя боротися?

*Моя формула щастя…


Літературознавчі паралелі (теорія про драму – можна видруки на парти)


-Які драматичні твори І.Ф. можете назвати? (хороша цитата І.Ф.: «Драма – моя давня пристрасть…»)

4.Сприйняття нового матеріалу.


-Повідомлення учнів(випереджувальне завдання).


Творча історія драми

-У 1891 р. Львівським сеймом було оголошено про закритий конкурс на кращу оригінальну драму. Тож І.Ф. посилає свою п’єсу «Жандарм». На вимогу журі кінцівка була перероблена автором, образ жандарма змінено на листоношу - і в 1893 р. твір під іншою назвою «Украдене щастя» був поставлений на сцені. Львів вітав Франка. На жаль, митцеві присудили тільки 3-є місце. Хоча найкращим журі виявився час: драму «Украдене щастя» й досі ставлять на сценах театрів, тоді як про твори з 1 і 2-м місцем давно уже забули.


Сценічне життя твору:

-1904 премєра вистави у Києві: у ролі Миколи – І.Карпенко-Карий, жандарма – М.Садовський, Анни – Л.Ліницька

-1952 р.(1958-?) – телеверсія вистави: Микола – Амвросій Бучма, Анна – Наталя Ужвій

-1984 р. – 2-серійний телефільм: Микола – Б.Ступка, Анна - Неллі Савиченко

-2006 р. – до 150-річчя І.Ф. – 4-серійний міні-серіал: Микола – Олексій Богданович, Анна – Наталя Доля, Михайло – М.Пашутін


Основа драми

-Існує легенда, що саме Ольга Рошкевич пропонувала І.Ф. відікрасти своє щастя, коли вийшла за нелюба. Слова коханої автор вклав в уста Михайла Гурмана, оскільки вважав, що так вони звучать природніше.

-А реальністю є записана І.Ф. в Лолині до збірника фольклору народна «Пісня про шандаря». Створена ця співанка-хроніка, очевидно, за гарячими слідами сімейної трагедії. Саме вона лягла в основу п’єси

5.Робота з пєсою.


-Звучання пісні – х/ф 1984 р., наприкінці

«Пісня про шандаря»

Ой пити би горівочку, ой пити би, пити;

Ой прійшлося шандареви з Делятина іти.

Ой положу на віконце горіхову гранку;

Прійшов шандар з Делятина, бо має коханку.

Ой піп іде до церковці та на хвалу божу,

А шандар ся відзиває: та й я вам поможу!

Ой піп службу відправляє та людей жегнає,

А шандар си став на хори, апостол читає.

Ой люди ся проступили та стали у кутки,

А він любку за ручечку, повів через сутки

[Сутки – побічна тісна уличка (Вільховець). Прим[ітка] пок[ійного] Льва Васильовича.].

– Ой ходімо, моя мила, та на торговицю,

Та будемо попивати мід та й сливовицю.

Ой як прійшов Николайко до своєї хати –

Ані ключів, ані жінки нема коло хати.

А він пішов до сусіди, зачявся питати:

– Ци нема ту меї жінки, нема коло хати?

Вони його притримують: «Просиме сідати!»

Він зняв шапку, поклонився: йду далі шукати.

– Ой іди ж ти, Николайку, та на торговицю,

Ой там жінка із шандарем п’є мід, сливовицю.

Ой пішов же Николайко попід годиночки:

Лежить шандар по постелі, голий, без сорочки.

Ой пішов же Николайко попід віконниці:

Лежить жінка до постелі, гола, без спідниці.

А він пішов до жидівки та й взяв їй казати:

– Дай, жидівко, сокирочки, двері відрубати.

Взяв сокиру у жидівки, розрубав верії…

Забрав річи шандарськії до фірвальтерії.

Ой зачяли за Николов у погоні бічи:

Завернули Николайка, – неси назад річи!

У покою піп Николу на смерть сповідає,

А у другім його жінка ручки си ломає.

– Любі мої єгомосцю, щось маю казати.

Ци мож мене із шандарем разом поховати?

– Ой молода молодице, не мож то зробити:

Уже шандар тиждень гниє, ти будеш рік жити.

(В с. Лолині від Явдохи Чігур записала Михайлина Рошкевич).

-Діалектологічний словник

-Доберіть синонім до слова шандар?

-Робота зі словничком діалектизмів (зробити видруки )

6.Бесіда за змістом прочитаного.

-Робота над змістом І дії


-Скільки дій в „Украденому щасті”? (5)

-Де, коли відбувається подія? (ремарки на початку – 1870 р., с.Незваничі)

-Хто є головними героями? – зробити любовний трикутник на дошці

-Що ви дізнались про минуле Анни уже з першої дії? Можете вибірково і зачитати (про братів, як відібрали посаг, про чоловіка, що нема дітей…)

-Яка звістка приголомшила молодицю? (Ява 2)


-Рольове читання із психологічним завданням: Я.ІІ від «Свят, свят…» до «Ой Господи» Анна- Настя


-Що діється у серці Анни? Чи можна серцю наказати забути?

-До зляканої, стривоженої, розгубленої Анни повертається чоловік – Микола Задорожний. Як видумаєте, чи хотіла вона його бачити в цю мить?

-А коли побачила, то що її злякало? (Ява 5)

-З якого приводу звучить прислівя „війтові нічого не зробиш, тільки
з себе сміх зробиш”?


7.Міні-дослідження „Фразеологічний словник п’єси" .


-У драмі є чимало прислів'їв, що дають нам уяву, якими були погляди на сімейне життя у Галичині в XIX столітті. ( зробити видруки)


-Сусідка Задорожних Настя вважає, що сімя Анни і Миколи найщасливіша в селі. Чи є у цьому частка правди? Якими вам видалися сімейні стосунки Задорожніх?

-Чому Анна була змушена вийти заміж за Миколу і як вона ставилася до чоловіка?


-І ось у цю тиху, благополучну сім'ю вривається він – третій – Михайло Гурман. Поясніть через авторські ремарки, чому Анна при зустрічі шепчемолитву, Микола – перелякано хреститься, а Михайло – грізно регочеться?

-Накінець Анна з Михайлом залишаються самі, наодинці зі своєю любов'ю. Мить, якої вже й не сподівалися. Що вони скажуть одне одному – звернемось до тексту.


8.Рольове читання (Ява 7 Анна – Михайло)


-Чому Анна при останній репліці злякано відпихає від себе
Михайла?

-Що для неї є найбільшим гріхом? («Я шлюбна жінка, я чоловіка маю»)


Робота над змістом ІІ дії


У народі кажуть, що біда сама не ходить, а за собою другу водить. У Миколи до переживань сімейних додаються інші.

-Що сталося у корчмі і як причетний до цього Микола?

-Через що Микола Задорожний звинувачений у тяжкому злочині? (Ява 4 )

Чи міг Микола вбити, якщо „він і хробака дарма не розтопчить”?


-Саме в цій дії вперше герої говорять про украдене щастя.

Що пропонує Михайло і чи приймає його пропозицію Анна? Зачитайте (Ява 5 )

-Що скажете ви з цього приводу? Кого ви підтримуєте?


Робота над змістом ІІІ дії


Народна мораль завжди стояла на сторожі подружньої вірності.

-Як село сприйняло цю вільну, незаконну любов? (Ява 1, 4)

-Як відреагував Задорожний на зраду дружини?

-А як ви оцінюєте поведінку Анни і Михайла в ситуації, що склалася? Наведіть цитати-приклади

-Що це за символічний танець? (Ява 11)


Робота над змістом ІУ дії


-Взагалі-то, коли говорити про ставлення Анни до Михайла, то не раз у творі знаходимо дивне, здавалося б, поєднання любові і страху. А й справді, що переважає у її серці?

Зачитайте монолог Анни – Ява 1

-Настільки змінилась за цей час сама Анна? Чи існує для неї ще чоловік?

-Як ви сприймали під час читання таку покірну поведінку чоловіка, який пересвідчився у зраді дружини? Чи прагне він зрозуміти Анну?

А що мав би чинити?


Робота над змістом У дії

Учитель.Дійсно, можна лише уявити, які гнівні звинувачення, погрози сипляться на голову бідної Анни, настільки співчувають доброму Миколі. Ніхто лише не стає на захист Михайла. Може, спробуєте це зробити ви?

-Хто і за що співчуває Михайлові Гурману?

Як Михайло сам себе захищає? Зверніться до цитати – Ява 3


-То яка трагедія стається вкінці драми?


9.”Мозковий штурм:визначення проблем,порушених у творі.


-Як ви зрозуміли, чи хотів Задорожний вбивати Михайла Гурмана? Чому ж так сталося?

-А ось чи винен Михайло у своїй смерті? Як ви оцінюєте той факт, що він вбивство видав за самогубство та ще й дякує Миколі за послугу? Чи можна його вважати благородною людиною?

/червоний колір – символ крові й любові – в одязі учнів/


- Учитель.Проблема „украденого щастя”, шлюбу не по любові – це не суто укра-їнська, а вселюдська проблема. У яких ще творах зарубіжної літератури, мистецьких сюжетах вона відтворена?

*Лев Толстой „Анна Кареніна”

*Федір Достоєвський „Злочин і кара”

*Стендаль „Червоне і чорне”

*Ібсен „Ляльковий дім”…


10.”Кінозала.


Перегляд відеофрагменту х/ф „Украдене щастя”, кінцівка


11.Асоціативний диктант за любовним трикутником.


Учитель.У фільмі ви ще раз побачили їх трьох, героїв любовного трикутника. Якими рисами характеру вони наділені? (на плакаті трикутника на дошці позначити)

Микола Анна Михайло


12.Підсумкові акценти


-Що їх всіх об'єднує? Чи стали вони щасливими?

-У кого з героїв украли щастя? Поясніть назву твору

-Чий образ ви вважаєте найтрагічнішим?

Кого найбільше оправдовуєте, а кого осуджуєте? А хто просто вартий співчуття?

-Чим повчальна історія Анни – Михайла – Миколи?

-Як розуміли своє щастя герої і в чому його вбачаєте ви?

-Чи може людина взагалі бути щасливою з „украденим щастям”?

13.Бліц-інтерв'ю з учнями: ваша формула щастя.


14.Повідомлення домашнього завдання.


Написати твір-есе Біль несподіваної пісні(за сюжетом пєси І.Франка Украдене щастя”).

15.Підсумкове слово вчителя.


Підкова на щастя!

-А щастя, як сказав Расін, існує для того, щоб ним ділитися.

Усім вам символічна підкова на щастя як згадка про наш урок із побажанням долі щасливої.

Звучить пісня П. Дворського "Підкова на щастя"











Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.