Конспект уроку з української літератури, 8 клас

Опис документу:
Мета уроку: ознайомити учнів з життєвим шляхом Валентина Чемериса, з його багатим творчим доробком, викликати інтерес до змісту твору, розвивати читацьку активність, мислення, уміння аналізувати прочитане виробляти вміння підбирати цитати, культуру мовлення.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ТЕМА. ДОБРИЙ ВИГАДНИК ВАЛЕНТИН ЧЕМЕРИС.

Розповідь про письменника.

«Вітька + Галя. Повість про перше кохання».

Гумористична повість про життя і пригоди школярів із
села Великі Чаплі.

МЕТА: (формувати компетентності):

предметні: ознайомити учнів з життєвим шляхом В.Чемериса, з його багатим творчим доробком, повторити відомості про гумор, викликати інтерес до змісту твору, розвивати читацьку активність, мислення, уміння аналізувати прочитане виробляти вміння підбирати цитати, культуру мовлення;

ключові: навички пізнавальної діяльності;

комунікативні: навички спілкування в колективі;

інформаційні: уміння самостійно знаходити потрібну інформацію та презентувати її, навички роботи з книгою;

громадянські: любов до рідного краю;

загальнокультурні: естетичні смаки, виховання почуття любові до людей, бажання допомогти, виховувати культуру спілкування підлітків, особливе ставлення до кохання як першого незвичайного і поетичного почуття.

ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет письменника, підручник, виставка творів, учнівська презентація.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. СТВОРЕННЯ ЕМОЦІЙНОЇ ГОТОВНОСТІ ДО УРОКУ

Учитель. Є у нашому житті такі явища, без яких людське існування практично уявити неможливо. І це не матеріальні цінності, їжа чи побутові речі, які роблять нас щасливими. То що ж це? Бачу посмішку і здивування на ваших обличчях. Звичайно, одним із явищ є сміх. Кожен з нас на власному прикладі може переконатись в тому наскільки приємним стає життя, якщо в ньому є над чим посміятись і чому порадіти. Не дарма кажуть, що сміх продовжує життя. І це дійсно так.

Бо сміх і пов’язаний з ним людський гумор мають величезну користь. Сміх є наслідок, а причиною його є дотепність. Люди сміються тоді, коли чують, як хтось сказав щось дотепне. Доведено, що дотепність є ознакою великого більше смійтесь, жартуйте, радуйте один одного, зичте здоров’я.

Побажання: Сьогодні на уроці хочу знайти у вас те, що іншим непомітно: відвагу – у скромних, доброту - у черствих, працелюбність – у лінивих, радість у сумних, щирість – у байдужих, жагу до знань у всіх.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Учитель. Ми з вами розпочинаємо новий розділ в літературі «Український гумор»

  • Що ж таке гумор? (відображення смішного в людських характерах у доброму, жартівливому тоні).

  • З чого ми найбільше сміємось у творах? (недоліки в житті, в характері та поведінці героя).

  • Які ви знаєте жанри гумористичних творів? (анекдоти, байки, гуморески, співомовки).

  • А кого з письменників-гумористів ви знаєте?(П. Глазовий, О.Вишня, С. Руданський Л. Глібов…).

ІV. ОГОЛОШНННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Учитель. Сьогодні на уроці ми познайомимось з сучасним українським письменником-гумористом В.Чемерисом.

(учні записують тему уроку)

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Випереджувальне завдання. Добрий вигадник і штукар В.Чемерис (учнівська презентація)

1 група. Біографічні відомості (слайди презентації)

2 група. Творчий доробок (слайди презентації)

3 група. Виставка творів автора.

Письменник видав багато веселих збірок із гуморесками пародіями і повістями. Одну з таких гумористичних повістей «Вітька + Галя, або повість про перше кохання» ви на сьогодні й повинні були почати читати.

VІ. РОБОТА НАД ЗМІСТОМ 1 ЧАСТИНИ ПОВІСТІ

1. Перегляд буктрейлеру «Вітя + Галя» (випереджувальне завдання.

1.Метод «Мікрофон»

- Чи сподобались прочитані розділи ?

- Де і коли відбуваються події ?

- Хто герої твору ? В яку добу вони живуть?

- Що ж ріднить вас із героями твору? Чим близькі вони вам?

- Як проводили час друзі? (підтвердити текстом)

-Кохання з’явилося несподівано чи спочатку була дружба?

- Коли Вітько подививсь на Галю другими очима? (Коли помітив у собі інші почуття, коли зрозумів, що вона гарна).

- Вітько закохався, а чому ж перше кохання – це велике страждання для Вітька? (Проблеми, порушені у творі, вічні: зародження першого кохання, дружба, довіра)

  • До чого довело перше кохання героя? (До забороненої законом дуелі)

- Що ж таке дуель?

-Чому автор починаю повість сам з повідомлення про дуель?

(Заінтригувати, серйозність намірів героя, гумористичний тон).

-Що відчуває Вітька напередодні дуелі?

2. Інсценізація уривка «Творчі муки Федька Котигорошка» («Він її любить, вона його – хтозна!», с.212-215).

- Чому ж Вітька звертається по допомогу саме до Федька?

3. Інтерактивна вправа «Займи позицію» («І куди тільки – дивиться техніка», с.216)

- Як ви ставитесь до вчинку Федька «позичити» бриль в опудала діда Свирида?

4. Читання за ролями розмову Вітьки й Федька. (обговорення плану із серенадою с.218-219).

VІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ

  1. Гра «Так чи ні»

1.Вітька хотів обіцяти золоті гори Галі ? (ні)

2 Галя навчила Вітька співати? (ні)

З. Вітька весь час підтягував пісню (ні)

4. Початок операції зірвав дід Свирид? (ні)

5. Юшка у творі це - страва ? (ні)

6. Вітька сховав бриля за старою бочкою? (так)

2. «Скринька мудрості»

Робота в групах. Відшукати прислів»я, приказки, фразеологізми .

1 гр. – «Ех, Вітько, Вітько»( Не вішай носа, як вогонь на сухій соломі)

2 гр. – «Творчі муки Федька Котигорошка» (Тримати язик за зубами, не ликом шиті)

3 гр. – «Серенада»( Що з воза впало, те пропало, пропала ні за цапову душу).

  1. Тестування

  1. У Федька завжди мокрий…

А Одяг

Б Ніс

В Ноги

Г Піджак

  1. На животі у Вітька

  1. А Ремінь

  2. Б Пісок

  3. В Пов’язка

  4. Г Рана

  1. На помилках ми всі учимося каже

  1. А Дід Свирид

  2. Б Батько Вітальки

  3. В Федько

  4. Г Голова колгоспу

  1. 4.Хлопці просили прислати у Великі Чаплі

  1. А Серенаду

  2. Б Самбреро

  3. В Місячну ніч

  4. Г Дощ

  1. 4. Знайти відповідність.

  2. 1 Вітько А Маленький, товстий, флегмат

  3. 2 Федір Б Запальний, рвучкий, худий

  4. 3 Молодик В Тоненька шия, чарівна усмішка

  5. 4 Галя Г Маленький, бліденький

  6. Д Позеленілий, побілілий, прудкий

  7. 5.«Четвертий зайвий».

  8. Федько напише таку серенаду, щоб…

  9. А Серце билось

  10. Б Мати заплакала

  11. В Галя сама бігала

  12. Г Кров вирувала

  13. VІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

  14. Метод «ПРЕС»

  15. -Чи засмутились хлопці. Коли потерпіли поразку?

  16. - Що викликало сміх у повісті? (вчинки)

  17. - У повісті більше гумору чи романтики

  18. - Як автор і ви ставитесь до героїв?

  19. - Дівчата, а вам хто більше сподобавсь? (Вітька чи Федько)

  20. -Які поради давав Федько другові щодо освідчення в коханні? (обіцяти на руках носити, золоті гори, проспівати серенаду, не вішати носа, допоможе співати). А сучасні хлопці?

  21. - Які поради ви б дали героям для виходу із складних с ситуацій?

  22. - Які проблеми дорослішання автор порушив у творі? (перше кохання Вітька та Галі, дружба Вітька та Федора, зрада Вітька та Петра)

  23. - Чи ж легко бути закоханим?

  24. - Які асоціації у вас викликало перше кохання друзів? (весна, краса, квіти, переживання, випробування, радість, щирість, вірність….)

  25. - Ви б хотіли, щоб кохання Галі і Вітька не минуло ?

  26. - Яка ж тема твору? (гумористичне зображення історії кохання Вітька та Галі та пригод, які з ними трапились)

  27. Чому твір актуальний і в ХХІ столітті?

  28. ІХ.ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ

  29. Х. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Дочитати першу частину.

  30. Підготувати буктрейлер до другої частини повісті (за бажанням).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
790 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.