Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Конспект уроку з природознавства для 4 класу на тему" Річний рух Землі"

Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
1400 грн
290 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №VY655542
За публікацію цієї методичної розробки Сивцева Оксана Миколаївна отримав(ла) свідоцтво №VY655542
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: «Річний рух Землі»

Мета: сформувати уявлення дітей про зміни пір року як наслідок обертання Землі навколо Сонця, розвивати уяву та увагу дітей, вміння виділяти істотні ознаки кожної пори року, виховувати елементи світогляду, естетичні почуття.

Обладнання: ноутбук, пізнавальний дитячий фільм у формати МР4 «Зміна пір року», таблиці «Зміна дня і ночі» та «Зміна пір року», малюнки із зображенням різних пір року, глобус, лампа, картки для самостійної роботи.

Хід уроку

І Орг. момент

Приготуйтеся швиденько,

Станьте біля парт рівненько.

Ми урок розпочинаєм,

Багато нового пізнаєм.

ІІ Фенологічні спостереження. Заповнення календаря природи.

- Яка пора року на дворі?

- Який місяць?

- Яке небо?

- Температура повітря?

- Вітер?

- Чи були сьогодні опади?

- Які інші природні явища спостерігали?

ІІІ Актуалізація знань «Повторялочка». Опитування

1) - Яку форму має Земля? (Кулі.)

  • Що таке земна вісь? (Уявна лінія, котра проходить через центр землі, Північний та Південний полюс.)

  • Які причини зміни ранок-день-вечір-ніч? (Форма Землі та обертання Землі навколо своєї осі.)

  • Як рухається Земля? (Із заходу на схід.)

  • Який час ми називаємо добою? (24год)

2) Робота з картками

1. Земля обертається навколо а)свого екватора , б) своєї осі.

2. Вісь землі – це а) уявна лінія, що проходить через полюси та центр Землі, б) це шлях, по якому Земля обертається навколо Сонця.

3.Якщо промені Сонця освітлюють один бік Землі, то на ньому ________,а на протилежному боці _____.

4. Земля обертається а) із сходу на захід, б) із заходу на схід.

5.Повний оберт навколо осі Земля здійснює за_______ години.

6.Рух Землі навколо осі спричиняє зміну а) дня і ночі, б) зміну пір року.

ІV Повідомлення теми уроку

На дошці записано

В- - -а, л- -о,о- - - ь, з- - а

1. Сонце 1.форма Землі

2. Земля 2. нахилена вісь Землі

3. обертання навколо Сонця

Сьогодні ми відправимось з вами у космічну подорож, тема якої записана на дошці. Але що це? Космічні пірати стерли нам деякі літери. Щоб прочитати тему подорожі, нам потрібно відгадати загадку, яку вони залишили у конверті. А наш секретар … запише літери, яких не вистачає.

Вчитель зачитує:

Перша сестра – від квітів рябіє,

Друга сестра – палить, як вогнище,

Третя сестра – від дощів мокра,

А четверта сестра – сувора – жах! (Весна, літо, осінь, зима.)

Перше випробування ми подолали. А тепер я вам загадаю 2 загадки. Слухайте. А наш секретар… запише відгадки по порядку.

1. Що сходить без насіння? (Сонце.)

2. Хто за рік 4 рази переодягається? (Земля.)

На дошці записані слова, які потрібні нам у подорожі. Мета нашої подорожі: дізнатись, що ще, крім зміни дня і ночі, пов’язує Сонце і Землю; чому Земля переодягається 4 рази, тобто, який секрет у зміні весна-літо-осінь-зима; як рухається Земля ще, крім того, що обертається навколо своєї осі.

V Вивчення нового матеріалу.

Розповідь вчителя з демонстрацією.

Уявімо, що наш клас – космічний корабель. Всі готові? 3,2,1,0, пуск. Наш космічний корабель у космосі. І ми бачимо нашу планету Земля.

На дошці вчитель вішає таблицю №1

Діти, ми вже знаємо, що Земля

освітлюється Сонцем нерівномірно, тому

що вона має форму кулі. Наслідок

нерівномірного освітлення – нерівномірне нагрівання Землі. Одне проміння падає прямо і дає Землі багато тепла, інше – ковзає по поверхні планети й дає їй мало тепла.

  • Як ви думаєте, де на Землі буде найспекотніше? (На екваторі). Правильно. На екваторі сонячне проміння падає прямо. Тривалість дня на екваторі Землі протягом року постійна і дорівнює тривалості ночі.

  • Чи може бути тут зима? (Ні.)

  • Чому? (Сонячне проміння падає прямо і тут завжди тепло.)

  • Маючи форму кулі, Земля нагрівається нерівномірно. Внаслідок цього на різній території землі в один і той же час різні пори року.

Одну із причин зміни пір року ми вияснили. Це те, що Земля має форму кулі. (Вчитель записує у схему на дошці під №1 першу причину). Повторимо разом першу причину зміни пір року.

Фізкультхвилинка

Щоб продовжити подорож, нам потрібно трішки перепочити і заправити наш космічний корабель паливом. Ляжте на парту і послухайте вірш «Барви року».

Вчитель читає

На світі безліч кольорів –

Усяких, скільки треба…

Я випускаю голубів

У синій простір неба.

Зелений килим тче весна – дочка води і сонця.

І лунко падають з весла

Краплинок срібні гронця.

Червоних, синіх, жовтих барв

Дало поляні літо.

Суниць у жменю назбирав

Мій друг – русявий Кіто.

Нас обдарує щедро сад,

Коли настане осінь.

Не падолист, а жовтопад

Яснітиме у просинь.

Зима своїх діждеться прав –

Снігам відчинить двері,

Щоб я стрімку лижню проклав –

Як риску на папері. (В.Лучук)

Відпочили, послухали вірш про пори року і продовжуємо нашу подорож, щоб з’ясувати, чому ж вони змінюються ці пори року.

Робота з глобусом (поруч з глобусом лампа).

  • Діти, подивіться на глобус, як розташована вісь Землі: прямо чи під нахилом? (Вісь Землі нахилена.)

  • А тепер подивіться, чи однаково освітлюється Північна і Південна півкулі?(Ні.)

  • А як ви думаєте, чому? ( Тому що Земна вісь нахилена.)

В освітлення північної і південної півкулі є різниця, тому що вісь землі нахилена. Це друга причина зміни пір року. (Вчитель записує у схему під №2 другу причину). Повторити разом другу причину зміни пір року.

Робота з таблицею №2 «Зміна пір року».

А тепер подивимось на мал. 2. У вашому підручнику також є такий малюнок на с.20

Коли до Сонця більше повернута Північна півкуля, на ній – літо. Сонце стоїть високо над горизонтом і дає багато тепла, день довший, ніч коротша. На Північному полюсі Сонце не заходить за горизонт протягом 6 місяців.

В цей час в Південній півкулі зима. Сонце над горизонтом низько, тому сонячне проміння ковзає по поверхні Землі й дає їй мало тепла. Ніч довша, день коротший. Сонячні промені зовсім не попадають на територію навколо Південного полюса, там полярна ніч триває півроку.

Ми знаємо, що після літа наступає осінь, а після зими – весна. Чи сталося б це, якби наша планета стояла на одному місці, і Сонце завжди б освітлювало одну півкулю більше, а другу – менше? (Ні) Тоді б завжди було тільки 2 пори: літо і зима. Але ми знаємо, що пори року змінюються, а значить Земля не стоїть на місці, а рухається. Так,діти. Крім того, що земля рухається навколо своєї осі, вона рухається і навколо Соня. Це третя причина зміни пір року. (Вчитель записує третю причину на дошці у схемі під №3.) Повторимо разом третю причину зміни пір року.

Шлях, по якому Земля рухається навколо Сонця, називається орбітою. Так що називається орбітою? Повторимо хором.

Наша планета рухається по своїй орбіті навколо Сонця зі швидкістю 30км/с або 108000км/год. Такої швидкості не досягають навіть сучасні космічні кораблі.

Рухаючись,Земля деякий час освітлюється Сонцем так, що обидві її півкулі однаково освітлюються Сонцем. У Північній півкулі, на якій було літо, настала осінь, у Південній півкулі, на якій була зима, настала весна.

Рух Землі продовжується…Вона до Сонця повертається так, що Північна півкуля освітлюється Сонцем менше, а Південна – більше. Де тепер буде зима, а де – літо? Правильно, у Північній півкулі настала зима, а в Південній – літо.

Рухаючись, Земля знову підставила себе Сонцю так, що обидві півкулі її знову однаково повернуті до нього. У Північній півкулі настала весна, а в Південній – осінь. Але й вони змінюються. Земля до Сонця повернеться так, як про це ми говорили на початку.

Робота з глобусом та лампою

Давайте подивимось зміну пір року на глобусі. Хто мені буде допомагати? (1-н учень з допомогою вчителя показує зміну пір року.)

Фізкультхвилинка

Віє вітер нам в лице,

Похитнулось деревце.

Вітер тихне, тихне, тихне –

Деревце все вище , вище.

Вчитель продовжує розповідь

Повний оберт навколо Сонця Земля робить за 365днів 5 год, 48 хв, 46 с (говорячи це, вчитель записує на дошці цей час). Цей час називають роком. Його округлюють і записують у календарі по 365 днів. На 4-й рік 5год, 48хв, 46 с кожного з 4-х років додають, виходить ще одна доба. Такий рік називається високосним і має 366 днів. (Вчитель записує на дошці: високосний рік 366 днів). У високосному році лютий має не 28, а 29 днів.

VI Закріплення матеріалу

1. Читання статті на с. 19-21.

- Що нового дізналися зі статті? Що відбувається 22 червня, 22 грудня, 23 вересня і 21 березня?

2. Перегляд навчального фільму.

https://www.youtube.com/watch?v=qFB54ZnLcZU

3. Робота в зошитах.

4. «Цікавинки»

1) Загадки. Відгадай пору року за описом.

Голі поля, мокне земля,

Дощ поливає. Коли це буває?

Лід на річках, сніг на полях,

Віхола гуляє, Коли це буває?

Тане сніжок, квітне лужок,

День прибуває. Коли це буває?

В небі ластівка летить, в лісі листя шелестить,

Сонце припікає. Коли це буває?

2) Розглянь малюки і скажи, яку пору року на них зображено. Чому ти так вважаєш? Які ознаки про це говорять?

(Вчитель вішає на дошку малюнки із зображенням різних пір року.)

3) Народні прикмети різних пір року.

Прикмети осені

Грім у вересні – на тривалу осінь.

Чим більше мурашок, тим суворішою буде зима.

Прикмети зими

Гуска ховає ніс під крило – на мороз.

Глибокий грудневий сніг – бути великому врожаю.

Прикмети весни

Ластівка прилетіла – скоро грім загримить.

Рясна роса – на ясний день.

Прикмети літа

Вискочили на берег і гучно кумкають жаби – незабаром почнеться дощ.

Кури в землі купаються – на негоду.

VIІ Підсумок уроку

  • Чому відбуваються зміни пір року? Назвіть 3 причини.

  • Як називається шлях, по якому Земля рухається навколо Сонця?

  • Який час називають роком?

  • Який рік називають високосним?

  • Коли Сонце піднімається над горизонтом найвище і тривалість дня довша? (22 червня)

  • Коли тривалість дня і ночі однакова?(23 вересня, 21 березня)

  • Коли тривалість дня найменша? (22грудня)

VIІІ Д/З

Опрацювати статтю на с.19-21.

Сивцева Оксана Миколаївна

Григорівська ЗОШ І –ІІІ ст.

10

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Мета: сформувати уявлення дітей про зміни пір року як наслідок обертання Землі навколо Сонця, розвивати уяву та увагу дітей, вміння виділяти істотні ознаки кожної пори року, виховувати елементи світогляду, естетичні почуття.
  • Додано
    26.02.2018
  • Розділ
    Природознавство
  • Клас
    4 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    691
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер матеріала
    VY655542
  • Вподобань
    0
Курс:«Google сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
700 грн
190 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №VY655542
За публікацію цієї методичної розробки Сивцева Оксана Миколаївна отримав(ла) свідоцтво №VY655542
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти