Конспект уроку з обслуговуючої праці " Нормування харчування в сім’ї"

Опис документу:
Цей урок з обслуговуючої праці " Нормування харчування в сім’ї" буде в нагоді вчителю у 6 класі. Він надасть змогу ознайомити учнів із : основними поняттями про калорійність їжі, нормами харчування;сбалансованим харчуванням;віце-президентом дієтологів України Оксаною Скіталінською.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

6 клас

Тема: Нормування харчування в сім’ї.

Мета:

ознайомити учнів із :

  •  основними поняттями про калорійність їжі, норми харчування;

  • сбалансованим харчуванням;

  • віце-президентом дієтологів України Оксаною Скіталінською.

сформувати знання про:

  • меню, раціональне харчування, сбалансоване харчування;

  • режим харчування;

  • енергетичну цінність окремих харчових продуктів”;

  • правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги.

надати:

  • складання меню;

  • навики розрахунку калорійності їжі;

  • навики культури харчування;

  • презентації своєї роботи;

  • корисні Інтернет - посилання для отримання більш повної практичної інформації;

  • добирати з різних джерел інформацію.

  • Формування, розвиток та активізація ключових та предметних   компетентностей :( спілкування державною мовою, математичної, основні компетентності у природничих науках і технологіях, обізнаність і самовираження у сфері культури, екологічної грамотності і здорового життя, обізнаність і самовираження у сфері культури) засобами інтеграції предметів трудового навчання та інформатики.

  • Спілкування державною мовою:

- оперувати оновними поняттями, фактами;

- ділитися власними ідеями, думками, коментувати та оцінювати власну діяльність і діяльність інших;

- шукати, використовувати і критично оцінювати інформацію у мережі Інтернет;

- обґрунтовувати доцільність сбалансованого харчування.

  • Математична компетентність:

-розрахунки для визначення калорійності їжі;

  • Основні компетентності у природничих науках і технологіях:

- усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини;

- розуміння важливості використання натуральних продуктів;

- шанобливе ставлення до природи.

  • Обізнаність і самовираження у сфері культури:

- розвиток навиків культури харчування

  • Екологічна грамотність і здорове життя:

- шанобливе ставлення до власного здоров’я;

- усвідомлення необхідності безпечної організації власної навчально-

пізнавальної діяльності.

Обладнання, матеріали, інструменти: таблиці „Фізіологічне значення поживних речовин, їх джерела”; „Калорійність страв”; „Енергетична цінність окремих харчових продуктів”.

Ключові слова: калорійність харчових продуктів, кілокалорія, меню, раціональне харчування, режим харчування.

Тип уроку: урок засвоєння знань, умінь і навичок.

Хід уроку.

  1. Організаційна частина.

  2. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.

Бесіда:

  • Що таке їжа?

  • З яких поживних речовин складається раціон людини?

  • Що називається режимом харчування?

  • Для чого людина споживає їжу?

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Дані ВООЗ свідчать, що наше здоров’я на 70% залежить від того, що ми їмо, але, на жаль, ми дуже часто про це забуваємо. А неправильне харчування призводить до появи серцево-судинних, онкологічних хвороб, діабету, порушення обміну речовин тощо. Тож, аби привернути до цього увагу українців, у МОЗ (вперше за 18 років!) переглянули добові потреби у харчуванні, які вважаються застарілими, натомість ввели нові – більш збалансовані і корисні для здоров'я. Основна причина цього – дитяче і підліткове ожиріння, яке стало епідемією XXI століття, адже кожен третій підліток Європи має надлишкову масу тіла або страждає на ожиріння. В Україні також існує ця проблема - щороку у дітей фіксують 15,5 тисяч нових випадків ожиріння.

Отже, згідно з новими нормами харчування (порівняно з рекомендаціями 1999-го року) дітям необхідно вживати менше жирів і вуглеводів. Так дітям від 7 до 10 років вуглеводів потрібно 295 грамів замість 365, тобто на 70 грамів менше, а добова норма жирів залишилася незмінною – 70 грамів. Також дітям цього віку рекомендується вживати менше білків – 72 грами замість 78, причому збільшити частку тваринних (з 39 до 51 грамів на добу). При цьому енергії дітям 7-10 років потрібно не 2400, а 2100 кілокалорій. Добова потреба у вітамінах, на думку фахівців, у дітей також інша – їм потрібно менше вітаміну А та більше вітаміну D. Наприклад, дітям від 7 до 10 років рекомендується 500 мікрограмів вітаміну А замість 700 та 5 мікрограмів вітаміну D замість 2,5. Підліткам же потрібно 600 мікрограм вітаміну А замість 1000, і 5 мікрограм вітаміну D замість 2,5.

А чи знаэте ви що відбувається з їжею, коли вона потрапляє в організм людини?

Потрапляючи в організм людини, їжа, перетравлюючись, постачає необхідну енергію. Адже людина її постійно втрачає під час роботи і, навіть, під час сну. Дуже важливо, щоб кількість енергії, яку отримує організм, дорівнювала кількості енергії, що витрачається ним. При недостатній кількості енергії людина відчуває слабкість, при надлишку – ризикує набрати зайву вагу. Тому, треба знати яку кількість енергії дає нам певний харчовий продукт.

  1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

  2. Вивчення нового матеріалу.

5.1 Пояснення з практичним показом.

  • У яких одиницях вимірюється кількість енергії?

Кількість енергії вимірюють у спеціальних одиницях – кілокалоріях (ккал) або кілоджоулях (кДж). 1ккал = 4,19 кДж.

Калорійність харчових продуктів - це кількість калорій, отриманих організмом під час споживання і засвоєння їжі. Визначають калорійність за допомогою спеціальних таблиць або за інформацією на упаковках продуктів. Калорійність вказують з розрахунку на 100 грамів харчового продукту.

(Демонстрування упаковок найбільш вживаних продуктів, аналіз учнями калорійності запропонованих продуктів і визначення найбільш і найменш калорійних.

Підрахунок енергетичної цінності банки згущеного молока.)

Дієтологи про здорове харчування

Харчування – це один із основних потужних факторів підтримки життя. Є декілька правил правильного харчування, і якщо їм слідувати, то ви створите всі умови, щоб зберегти надовго ваше здоров’я. Ось ці правила:

1. Харчуватись різноманітно.

2. Вживати натуральні, хімічно необроблені продукти, які мають

короткий термін зберігання.

3. Дотримуватись режиму харчування.

4. Не переїдати.

5. Правильно готувати їжу.

Раціональне харчування – збалансоване – надходження в організм харчових речовин у потрібній кількості і правильному співвідношенні. Найбільш сприятливе співвідношення білків, жирів, вуглеводів у добовому раціоні 1:1:4. Інститутом харчування розроблені норми, потреби в калоріях людей різного віку протягом доби, для дітей 11 – 13 років вона становить 2680 ккал.

Режим харчування – кількість прийомів їжі протягом доби, дотримання відповідних годин її споживання, набір страв і розподілення їх на окремі прийоми.

Чотириразове харчування включає:

  • Перший сніданок – 7.00 – 8.00 – 30% від загальної калорійності;

  • Другий сніданок – 10.30 – 11.00 – 10%

  • Обід – 14.00 – 15.00 – 40%

  • Вечеря – 19.30 – 20.00 – 20%, за дві години до сну.

5.2. Самостійна робота учнів з текстом. Засвоєння навчального матеріалу перевіряється вправою. „Переказ по колу”.

Меню – перелік страв для сніданків, обіду, вечері, які підбираються, виходячи з харчової цінності продуктів, умісту в них основних поживних речовин, їх калорійності.

Різноманітність страв – важлива умова правильного харчування. Вона досягається використанням різних продуктів і різноманітних способів їх кулінарної обробки. При складанні меню потрібно враховувати сезонні фактори, у літній період включати в меню більше овочевих страв, свіжі фрукти, ягоди. Це підвищує вміст вітамінів в раціоні харчування. Слід врахувати, що на сніданок подається гаряча страва, гарячі напої, на обід – закуска, перша, друга страви, соки, компоти. Вечеря складається з продуктів, що легко перетравлюються – молоко, продукти, овочі, напої.

Скажемо чесно: ми не завжди дивимося на годинник, закидаючи в рот черговий шматочок. І в цьому нічого поганого немає. Але іноді після їжі ми відчуваємо дискомфорт, з’являється здуття живота, кольки, а з часом приходить і зайва вага. Виявляється, все це не просто так. Іноді та чи інша їжа, з’їдена не в свій час, може принести неприємності. Але не варто хвилюватися, тепер ви зможете правильно розподілити продукти по часу, а ваш організм буде отримувати від них максимум користі.

І ось який час краще і гірше підходить до різних продуктів.

  1. Сир

Найкращий час — день:

  • допомагає травленню;

  • заспокоює травну систему.

Найгірший час — вечір:

  • особливо не рекомендується, якщо ви схильні до простудних захворювань;

  • сприяє утворенню слизу.

2.Рис

Найкращий час — день:

  • вдень обмін речовин набагато швидше, що дає можливість спалити всі калорії з вуглеводів.

Найгірший час — вечір:

  • сприяє набору ваги.

3.Яблуко

Найкращий час — ранок:

  • завдяки вмісту клітковини (пектину) яблука сприяють гарній роботі шлунково-кишкового тракту й

  • запобігають запорам;

  • пектин усуває канцерогени.

Найгірший час — ввечері і перед сном:

  • органічні кислоти викликають підвищену кислотність і дискомфорт у шлунку;

  • пектин створить навантаження для травної системи у нічний час.

4. Солодощ

Найкращий час — ранок:

  • інсулін, який виробляється нашим організмом, краще бореться з цукром вранці;

  • за весь день буде чимало можливостей витратити калорії.

Найгірший час — вечір:

  • цукор сприяє набору ваги;

  • цукор зробить подразнюючий ефект на травну систему, що призведе до неспокійного сну.

5.Банани

Найкращий час — в обід:

  • завдяки високому вмісту клітковини банани допомагають травленню;

  • банани — натуральні антациди (знижують кислотність), що сприяє нейтралізації печії.

Найгірший час — пізно ввечері:

  • можуть призвести до утворення слизу і простуд;

  • з’їдені на порожній шлунок, банани можуть призвести до розладу через високого вмісту магнію.

  1. М’ясо

Найкращий час — день:

  • м’ясо — складний для травлення продукт;

  • завдяки високому вмісту білка сприяє підвищенню фізичних сил і покращує концентрацію.

Найгірший час — вечір:

  • з’їдена на ніч білкова їжа призводить до негативно впливу на травну систему і призводить до неспокійного сну.

  1. Бобові

Найкращий час — вечір:

  • багаті клітковиною боби, квасоля і сочевиця допомагають травленню і знижують рівень холестерину;

  • дослідження довели, що вони сприяють хорошому сну.

Найгірший час — ранок:

  • з’їдаючи вранці або вдень багаті клітковиною бобові, ви ризикуєте роздратувати апетит і надалі з’їсти зайвих калорій.

8. Волоський горіх

Найкращий час — вечір:

  • вони містять багато корисних речовин, у тому числі омега-3 жири і антиоксиданти;

  • доведено, що вони покращують стан мозку.

Найгірший час — ранок/день/ніч:

  • в цей час доби волоські горіхи матимуть меншу користь для організму.

9.Голандський сир

Найкращий час — ранок:

  • для деяких вегетаріанців це відмінна заміна м’яса;

  • у помірних кількостях запобігає набору ваги і здуттю живота.

Найгірший час — вечір:

  • складний для травлення, сир може призвести до погіршення травлення і набору ваги.

10. Молоко

Найкращий час — на ніч:

  • тепле молоко заспокоює організм і поліпшує сон.

Найгірший час — ранок:

  • без подальшого значного фізичного навантаження молоко складне для перетравлення, що може зрушити ваш графік прийому їжі.

Ось такий своєрідний розклад існує у продуктів харчування і нашого з вами організму. Звичайно, ніхто не може змусити нас харчуватися саме так, але, як мовиться, хто попереджений, той озброєний. Будьте здорові!

  1. Закріплення вивченого матеріалу.

Вправа: „відшукай пару”.

Меню енергетична цінність

2680 ккал одиниця вимірювання

калорійність кількість прийомів їжі

режим харчування перелік страв

сезонний фактор потреба в калоріях підлітків

ккал при складанні меню використовуються продукти, які переважають в певну пору року

  1. Лабораторно-практична робота

1 група.Складання меню на перший сніданок, визначення його харчової цінності. Порівняйте отриманий результат з нормами Інституту харчування для вашого віку

2.група. Складання меню на другий сніданок, визначення його харчової цінності. Порівняйте отриманий результат з нормами Інституту харчування для вашого віку

3 група. Складання меню на обід, визначення його харчової цінності. Порівняйте отриманий результат з нормами Інституту харчування для вашого віку

4 група. Складання меню на вечерю, визначення його харчової цінності. Порівняйте отриманий результат з нормами Інституту харчування для вашого віку

  1. Підсумок уроку.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
4
міс.
0
1
дн.
0
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!