• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Мистецтво
  • Конспект уроку з образотворчого мистецтва для 4 класу на тему "Зображення фігури тварини (на площині чи в об’ємі) у статичному або динамічному станах. Виконання композиції «Мій чотирилапий друг».

Конспект уроку з образотворчого мистецтва для 4 класу на тему "Зображення фігури тварини (на площині чи в об’ємі) у статичному або динамічному станах. Виконання композиції «Мій чотирилапий друг».

Опис документу:
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань. Методи і прийоми. Розповідь, бесіда, спостереження, створення ситуації успіху, пізнавальний інтерес, дидактична гра, гра-емпатія, виконання творчих завдань, практична робота. Техніка виконання: на тонованому папері в техніці гуашевого живопису. Міжпредметні зв’язки – літературне читання, музичне мистецтво, природознавство.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок: образотворче мистецтво.

Клас: 4.

Автор уроку: Журавльова Тетяна Леонідівна.

Тема: Образи тварин у творах художників-анімалістів. Закріплення понять «пропорції», «динаміка», «статика». Зображення фігури тварини (на площині чи в об’ємі) у статичному або динамічному станах. Виконання композиції «Мій чотирилапий друг».

Мета: формування предметних компетентностей: закріпити графічні вміння і навички учнів; розширити знання учнів про художників-анімалістів, про роботу скульпторів, звернути увагу учнів на пропорції фігури тварини; розвивати зорову пам’ять, окомір, спостережливість, почуття гармонійного поєднання кольорів; виховувати естетичний смак, відчуття прекрасного, любов до тварин;

формування ключових компетентностей: вміння вчитися, самоорганізовуватися до навчальної діяльності; загальнокультурної – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися; соціальної – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Методи і прийоми. Розповідь, бесіда, спостереження, створення ситуації успіху, пізнавальний інтерес, дидактична гра, гра-емпатія, виконання творчих завдань, практична робота.

Техніка виконання: на тонованому папері в техніці гуашевого живопису.

Обладнання: для учнів — тонований папір, гуаш, пензлі.

Візуальний ряд: репродукції картин відомих художників, малюнки та фотографії котиків, схема поетапності виконання фігури кота.

Музичний ряд: спокійна мелодія.

Міжпредметні зв’язки – літературне читання, музичне мистецтво, природознавство.

Перебіг уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Психологічна розминка.

Звучить спокійна музика.

- Уявіть, що у ваших долоньках - дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд з вами.Мені б дуже хотілося щоб ви сьогодні на уроці вигадували, робили спроби, творили, розум і фантазію проявили.

2. Створення «ситуації успіху». Вправа «Криголам»

- Побажаємо один одному на уроці бути:

У — успішним

С — самовпевненим

П — працьовитим

І — інформованим

X — хоробрим

У — уважним

Інакше кажучи, бажаємо УСПІХУ!

ІІ. Етап цілевизначення та планування.

1. Передбачення за загадкою.

- Чи бажаєте ви знати, кого будемо малювати?

- Постарайтесь цю загадку відгадати.

Загадка: У нашої бабусі

Сидить звір у кожусі.

Біля пічки гріється,

Без водички миється.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми спробуємо створити образ кота, враховуючи специфіку зображення фігури в статистичному чи в динамічному станах.

3. Вправа «Очікування».

Золота рибка

На столі стоїть акваріум, в ньому знаходяться картонні рибки золотистого кольору. З ватману вирізано шаблон великої риби (промальовані лише очі і рот).

- Кожен із нас мріє піймати «золоту рибку», яка здійснила б усі бажання. Пропоную зараз підійти до акваріума й піймати свою «золоту рибку». Загадайте очікування на сьогоднішній урок. Нехай чарівна золота рибка здійснить усі ваші бажання, а на уроці пануватиме атмосфера успіху, творчості, взаєморозуміння.

4.Ознайомлення з планом уроку.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Розповідь вчителя.

- У якому жанрі образотворчого мистецтва головною фігурою є тварина? (Відповіді дітей). Як ми вже знаємо, пейзаж – це зображення природи, невід’ємною частиною якої є рослинний і тваринний світ, у різних її проявах. Навіть у творчій діяльності художників, які працюють у різних жанрах (портрет, натюрморт, сюжетно-тематичний), тварини займають значне місце. Дуже часто майстри зображують табун коней на водопої або курей, які мешкають на сільському подвір’ї. Окремі ж фігурки тварин у пейзажі є доповненням і пожвавленням картини. Але є художники, які працюють виключно в анімалістичному жанрі, у їхніх роботах тварини є головним предметом зображення.

У перекладі з латини слово «анімал» означає «тварина». Однією з якостей художника-анімаліста є любов до природи й виняткова спостережливість. Змінювалися епохи, культура, традиції, але ніколи не згасав інтерес до образів тварин. Правдиве зображення представників фауни вимагає пильного вивчення їхнього життя, зовнішнього вигляду, поведінки, будови тіла й характеру, уявлення про особливості середовища проживання. Безпосереднє створення портрета тварини є головним, основним завданням анімаліста.

Зазвичай художники створюють зображення тварин, схожі на реальні. Вони передають правильні пропорції тварин, особливості їхньої постави, характерні рухи. Тварин зображують статичними, коли вони відпочивають, їдять, або динамічними, тобто в русі, коли вони біжать, стрибають тощо. Відомі імена багатьох художників і скульпторів-анімалістів: О.Комаров, В. Ватагін, Є. Чарушин, Ван ден Еікен. (Демонструю репродукції та фотографії їхніх творів) (Додаток 1)

- Порівняйте зображення котів. Знайдіть серед них статичні й динамічні. Чим вони схожі, а чим відрізняються? (Додаток 2)

2. Дидактична гра «Закінчити вірш-колискову».

Котику (сіренький),

Котику (біленький),

Котку (волохатий),

Не ходи по хаті,

Не буди дитяти.

Дитя буде спати,

Котик – воркотати.

Ой, на кота – воркота,

На дитину – дрімота.

А-а, а-а, а-а!

Вчитель. Діти, ви прослухали колискову, в якій співається про маленького волохатого котика.

– Що ж ви знаєте про котів? (Відповідь учнів).

– А чи хотіли б ви дізнатися про них більше?

3. Хвилинка ерудита. Повідомлення від професора Всезнайка.

Всезнайко. Історія домашньої кішки порівняно невелика, близько чотирьох тисяч років назад. В Центральній Європі кішки з’явилися приблизно 800 років тому.

Коти-синоптики:

  • якщо коти дряпають лапами килим, дерево чи вікно, особливо після сну - на опади;

  • якщо ховаються під килим – на холод;

  • якщо труться об щось – тепло буде;

  • якщо дрімливі, багато сплять – на опади.

4.Фізкультхвилинка

Кіт збирався до роботи (потягуються),

Та завадили турботи: (розводять руки в сторони)

Треба висушить хвоста (показують «хвіст»),

Накрутити вуса,

Почесати живота (гладять живіт)

І помити писок.

Цілий день такі турботи (лічать пальцем),

Що не встигнеш до роботи (розводять руками, крутять головою)!

5. Гра- перевтілення «Я – кішка»

- Кішка – тваринка незалежна. Характер у наших домашніх улюбленців дуже вередливий: то мурчить, ніжиться, то випускає кігтики. Кішки різних порід мають і різні темпераменти.

Схема – опора

Я (яка?) кішка. Яке забарвлення?

Мені подобається (що?). Я не люблю_______. Я дружу з ______ і не дружу з ________. Мене оточують (хто? що?). Вони (що роблять?).

6. Робота над створенням образу кота.

Перед тим, як зобразити кота, необхідно розглянути форму його тіла й визначити пропорційні співвідношення частин тіла. Яка частина найбільша і форму якої геометричної фігури вона нагадує, яка голова, лапи, хвіст, вуха…? Будова тіла тварини набагато складніша, ніж птаха, але послідовність виконання малюнка і принципи зображення подібні. Малювати котика починаємо із чітко визначеної повздовжньої осі, що збігається з хребтом і проходить через голову і хвіст. Потім позначаємо напрями ніг, голови, хвоста, форми тіла, намагаючись точніше вловити характер, рух і пропорції тварини.

Котики – пухнасті тваринки, зобразити м’якеньке хутро допоможуть штрихи та поєднання темних і світлих відтінків кольорів.

7. Гра «Знайди помилку».

Учитель показує учням зображення тварин з порушеними пропорціями, формами і т. ін. Діти мають знайти й виправити помилку.

8. Практична діяльність учнів над створенням композиції.

- Друзі, ви часу не гайте, котика малювати починайте! Зверніть увагу на схеми послідовності зображення кота в статиці та динаміці. (Додаток 3 ) 9.Хвилинка відпочинку.

Прийом ейдетики «Гладимо кішку».

– Уявіть, що біля ваших ніг треться кішка. Візьміть її на коліна. А тепер гладимо від носика до кінчика хвостика. Відчуваємо, яка вона м’якенька, пухнаста, лагідна, приємна на дотик. Гладимо, поки киця голосно замуркоче.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. Усна рефлексія.

- Чи виконали ми завдання, які поставили перед собою на початку уроку?

- Чи принесла вам задоволення робота на сьогоднішньому уроці?

- На якому етапі найбільше?

- Чи здійснилися ваші очікування від уроку?

2. Відкриття «Котячого вернісажу».

- Знать, старались ви не марно, малюнки вийшли дуже гарні!

Світ тварин різноманітний і дивовижний. І ми, люди, повинні його оберігати, піклуватися про його мешканців. Браконьєрство, стихійні лиха, аварії знищують тварин. Бережіть своїх вірних друзів!

Наш чудовий урок хочу завершити словами:

Кожного дня і кожну хвилину

Оберігайте всяку тварину.

Тільки добра їм потрібно бажати

І намагатися не ображати.

Додаток 1

В.Ватагін «Леопард індійський» «Кішка»

О.Комаров «Дикий кіт» «Тривога»

Є.Чарушин

Ван ден Еікен

Додаток 2

Додаток 3 Схеми послідовності зображення кота в статиці та динаміці

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
490 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.